Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ψάχνω συμβουλή για τον πατέρα μου που καταστράφηκε η δουλειά του

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ψάχνω συμβουλή για τον πατέρα μου που καταστράφηκε η δουλειά του

    Με λίγα λόγια:

    Ο πατέρας μου είναι 61 ετών και επαγγελματίας ψαράς εδώ και 35 χρόνια με δικό του καΐκι.

    Πλήρωνε ΟΓΑ για πολύ καιρό αλλά τα τελευταία χρόνια με την κρίση και τους υπέρογκους φόρους δεν μπορούσε να είναι συνεπείς με όλες τις πληρωμές με αποτέλεσμα να χρωστάει πολλές δόσεις σε εφορία και τράπεζες.

    Πριν από λίγους μήνες το σύμπαν συνωμότησε και ένας ανεμοστρόβιλος (ο πρώτος μετά από 2-3 εκατομμύρια χρόνια στην περιοχή) τούμπαρε το καΐκι λίγο πριν μπει στο λιμάνι και κατέληξε στον πάτο. Ευτυχώς ηταν κοντά και μπόρεσε να κολυμπήσει μέχρι έξω. Το καίκι όμως και όλος ο εξοπλισμός καταστράφηκε ολοσχερώς. Φυσικά, ούτε λόγος για αποζημίωση.

    Από τότε ζητιανεύει για μεροκάματο κάνοντας ότι δουλειά μπορεί να βρει όπως το να μαζεύει ελιές με μεροκάματο που ίσα ίσα φτάνει για να φάει το μεσημέρι και το βράδυ. Άλλα λόγο ηλικίας είναι πολύ δύσκολο να τον δέχονται. Σήμερα που μίλησα μαζί του μου είπε ότι ο μόνος λόγος που δεν πεινάει είναι γιατί τον καλούν οι φίλοι του για φαγητό.

    Την ίδια στιγμή τα χρέη μεγαλώνουν. Τον ΕΝΦΙΑ του τον πλήρωσε η μητέρα μου από την σύνταξή της (παρόλο που δεν είναι μαζί) αλλά χρωστάει πλέον μία περιουσία σε δάνεια σε τράπεζες για το σπίτι, εφορία και φυσικά, στον ΟΓΑ.

    Η τελευταία κουβέντα που μου είπε στο τηλέφωνο ήταν ότι πλέον δεν τον νοιάζει τίποτα, ούτε αν θα του πάρουν το σπίτι, ούτε αν θα πεθάνει (το τελευταίο με ανησυχεί πολύ). Ουσιαστικά, τα έχει παρατήσει όλα στην μοίρα του.

    Δυστυχώς κανείς δεν έχει ιδέα από λογιστικά, οικονομικά, νόμους, κλπ. Δεν ξέρω τι να κάνω για να τον βοηθήσω, μου είπαν να ψάξω μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να πάρει πρόωρη σύνταξη αλλά οποιον και να ρωτήσω, παίρνω διαφορετικές απαντήσεις. Ο ίδιος μου είπε ότι δεν δικαιούται σύνταξη ούτε τώρα αλλά ούτε και μετά γιατί δεν έχει αρκετά ένσημα και γιατί θα τον διαγράψουν από τον ΟΓΑ (αν δεν το έχουν κάνει ήδη).

    Απλώς ψάχνω να βρω έναν μπούσουλα. Από κάπου να αρχίσουμε. οποία συμβουλή ευπρόσδεκτη. Δεν ήξερα που να γραφτώ για να ρωτήσω και κάποιος μου είπε για αυτό το forum.

    Ευχαριστώ.
Working...
X