Announcement

Collapse
No announcement yet.

Δασκαλος -καθηγητης σε ελληνικο σχολειο???

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Δασκαλος -καθηγητης σε ελληνικο σχολειο???

    Γεια σας παιδια! Εχω πτυχιο πληροφορικης και θα ηθελα να παω σαν δασκαλος ή καθηγητης στην αμερικη για full time . Παιζει? Ποια ειναι "καλα" ελληνικα σχολεια? Εχω διαβασει να μην προτιμήσω εκκλησιαστικα γιατι δεν κανουν πολλες ωρες και δεν βγαινεις.Καλυτερα ακαδημιες. Οποιος ξερει ας βοηθησει!!!
    Ευχαριστω!!!

    #2
    Originally posted by snookeraas View Post
    Γεια σας παιδια! Εχω πτυχιο πληροφορικης και θα ηθελα να παω σαν δασκαλος ή καθηγητης στην αμερικη για full time . Παιζει? Ποια ειναι "καλα" ελληνικα σχολεια? Εχω διαβασει να μην προτιμήσω εκκλησιαστικα γιατι δεν κανουν πολλες ωρες και δεν βγαινεις.Καλυτερα ακαδημιες. Οποιος ξερει ας βοηθησει!!!
    Ευχαριστω!!!
    Ρε παιδιά διαβάστε για τις βίζες της Αμερικής και μετά ρωτήστε! Εχει αναλυτικά με ποιούς τρόπους μπαίνεις στην χώρα!!
    Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

    Comment


      #3
      σορρυ αλλα ρωτησα κατι για βιζα και δεν το καταλαβα?!

      Comment


        #4
        Originally posted by snookeraas View Post
        σορρυ αλλα ρωτησα κατι για βιζα και δεν το καταλαβα?!

        Originally posted by snookeraas View Post
        Γεια σας παιδια! Εχω πτυχιο πληροφορικης και θα ηθελα να παω σαν δασκαλος ή καθηγητης στην αμερικη για full time . Παιζει? -------
        ---------
        Aφου το " Παιζει? " που ρωτησες, δεν αναφεροταν στο τί δυνατοτες εχεις να μεταναστευσεις και αρα σε βιζα ,καλυτερα να διευκρινισεις τί εννοεις ,με το " Παιζει?" .
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          #5
          εννοουσα οτι αν εχει καποιος την δυνατοτητα με πτυχιο απο την Ελλαδα να διδαξει σε σχολειο της αμερικης.Γιατι εχω διαβασει οτι καποια σχολεια ζητανε να εισαι πιστοποιημενος απο την εκαστοτε πολιτεία. Σορρυ αν δεν το εξεφρασα σωστα.

          Comment


            #6
            Originally posted by snookeraas View Post
            εννοουσα οτι αν εχει καποιος την δυνατοτητα με πτυχιο απο την Ελλαδα να διδαξει σε σχολειο της αμερικης.Γιατι εχω διαβασει οτι καποια σχολεια ζητανε να εισαι πιστοποιημενος απο την εκαστοτε πολιτεία. Σορρυ αν δεν το εξεφρασα σωστα.
            Ποιά πιστοποίηση;;;; Οτι πτυχείο έχεις εδω πρέπει να το πάρεις και απο εκεί!
            Δλδ μάλλον προσανατολίσου σε φοιτητική βίζα, αλλά νομίζω οτι και να τελειώσεις το πανεπιστήμιο εκεί δεν μπορείς πάλι να μείνεις μόνιμα!!
            Ψάξτο!
            Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

            Comment


              #7
              Originally posted by Zelda View Post
              Ποιά πιστοποίηση;;;; Οτι πτυχείο έχεις εδω πρέπει να το πάρεις και απο εκεί! ----
              !
              Μήπως μπορεις να δωσεις συγκεκριμενες πληροφοριες γι αυτο ,βαζοντας και καποιο link ? Θα ηταν καλο ,γιατι για να μιλας με μεγαλη βεβαιοτητα ,σημαινει οτι το κατεχεις το θεμα ,για δασκαλους και καθηγητες που θελουν να μεταναστευσουν Αμερικη .Τι σημαινει το "ο,τι πτυχιο εχεις εδω ,πρεπει να το παρεις κι απο κει ;"

              υγ Το "ψαξτο" ,που εγραψες ,οπως το βλεπω ,αναφερεται στο αν θα μπορει να μεινει μονιμα μετα ,αν παει με φοιτητικη βιζα ,οπως τον συμβουλευσες.

              Για το κομματι που παρεθεσα ,ειδα οτι εισαι πολυ σιγουρη ,γι αυτο και σου ζητησα να δωσεις πιο συγκεκριμενες πληροφοριες με link...Για να βοηθηθει και ο ανθρωπος που ρωτησε κι οσοι τυχον άλλοι εχουν τα ιδια ερωτηματα.
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                #8
                Οπως ειπε και η vertigo φαινεται οτι το κατεχεις αρκετα. Για δωσε περισσοτερες πληροφοριες αν γινεται. Το να μεινει καποιος μονιμα ειναι μεγαλο θεμα και παρα πολυ δυσκολο.Πιστεψε με το ξερω. Αλλα να μεινω να δουλευω εκει για αρκετες δεκαετιες ανανεωνοντας καποια εργασιακη βιζα δεν με χαλαει. Το ιδιο μου κανει.

                Comment


                  #9
                  Τα ελληνικά σχολεία στις ΗΠΑ ελέγχονται αποκλειστικά από την Αρχιεπισκοπή Βορείου και Νοτίου Αμερικής. Αυτό μου το είπε ο ιδιαίτερος του Αρχιεπισκόπου που τυχαίνει να τον έχω συναντήσει.

                  Γενικά όμως, αν δεν θέλεις να διδάξεις νέα ελληνικά αλλά την ειδικότητά σου, θα πρέπει να έχεις αμερικανικό certification που το βγάζεις ΜΟΝΟΝ με σπουδές στην Αμερική και εξετάσεις στην πολιτεία. Είναι αυτό που λες πιστοποίηση και το θέμα το ξέρω πάρα πολύ καλά διότι διδάσκω σε αμερικανικό πανεπιστήμιο και έχω πολλούς φοιτητές που πάνε για πιστοποίηση αργότερα. Χωρίς ειδικές σπουδές δυο χρόνια ΚΑΙ εξετάσεις για κάθε πολιτεία, δεν πρόκειται να σε πάρουν, είναι παράνομο. Επίσης οι ειδικές σπουδές συμπεριλαμβάνουν και student teaching semester.

                  Comment

                  Working...
                  X