Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στις ΗΠΑ με H1B visa

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετανάστευση στις ΗΠΑ με H1B visa

    Καλημέρα σε όλους.. Εδώ και καιρό ψάχνω τρόπους για μετανάστευση στις ΗΠΑ. Κατέχω Master από Αμερικάνικο πανεπιστημιο και από τις σπουδές μου εκεί γνωρίζω αρκετά πράγματα σχετικά με τη ζωή εκεί.
    Δεν μου έχει τύχει μέχρι στιγμής η λοταρία, οπότε ψάχνω μέσω H1B... Αν υποθέσουμε ότι έχω job offer, πάω εκεί και όλα ωραία και καλά. Αν μετά από π.χ. 2 χρόνια χάσω τη δουλειά μου για οποιαδήποτε λόγο, τότε επιστρέφω αναγκαστικά πίσω; Επίσης η σύζυγός μου θα έχει δικαίωμα εργασίας;

    #2
    Γειά σου Πάνο.
    Απ' ότι γνωρίζω εάν χάσεις τη δουλειά σου με τον οποιοδήποτε εργοδότη, έχεις το δικαίωμα, μέσα σε κάποιο χρονικό διάστημα, να βρεις κάποιον άλλο εργοδότη, με την ίδια βίζα πάντα. Όσο για τις συζύγους των εργατών με Η1-Β βίζα, έχει βγει κάποιος νόμος μετά τις 26 Μαίου 2015 που επιτρέπει σε συγκεκριμένες κατηγορίες συζύγων να εργάζονται με συγκεκριμένη βίζα εργασίας κι' εκείνες. Περισσότερες πληροφορίες σ'αυτό τον σύνδεσμο https://www.uscis.gov/working-united...endent-spouses και στην ιστοσελίδα του USCIS.gov γενικότερα.

    Comment


      #3
      Originally posted by panos_b View Post
      Καλημέρα σε όλους.. Εδώ και καιρό ψάχνω τρόπους για μετανάστευση στις ΗΠΑ. Κατέχω Master από Αμερικάνικο πανεπιστημιο και από τις σπουδές μου εκεί γνωρίζω αρκετά πράγματα σχετικά με τη ζωή εκεί.
      Δεν μου έχει τύχει μέχρι στιγμής η λοταρία, οπότε ψάχνω μέσω H1B... Αν υποθέσουμε ότι έχω job offer, πάω εκεί και όλα ωραία και καλά. Αν μετά από π.χ. 2 χρόνια χάσω τη δουλειά μου για οποιαδήποτε λόγο, τότε επιστρέφω αναγκαστικά πίσω; Επίσης η σύζυγός μου θα έχει δικαίωμα εργασίας;
      Πάνο εαν τα καταφέρεις και έχεις job offer γράψε εδω λεπτομέρειες μη μας ξεχάσεις θα διευκολήνεις πολύ κόσμο!!
      Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

      Comment


        #4
        Εάν το καταφέρω να είστε σίγουροι!

        Comment

        Working...
        X