Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μόνο Αρνητικές Απαντήσεις σε Αιτησεις για Μηχανικο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by Natassou View Post
    εγω σε απλες δουλειες στελνω και παίρνω αρνητικες απαντησεις.... αλλα θα δειξει... υπομονη εχουμε απλα τα λεφτα για κανα 2 μηνες κρατανε ακομα.... Υπαρχει περιπτωση δηλαδη ο φιλος μου να παρει θετικη απαντηση για δουλεια σε σουπερ μαρκετ με βιογραφικο mechanical engineer ή πρεπει να φτιαξουμε αλλό???
    Αν μπορεις να το αλλαξεις να το κανεις, γραψε κατι σχετικα με το αντικειμενο στο οποιο κανεις αιτηση

    Υπαρχει στην περιοχη που βρισκεσαι κανενα μαγαζι που ανηκει σε ελληνα ή κυπριο; Ξεκινα απο εκει και ζητα δουλεια. Μεγαλυτερη επιτυχια θα εχεις.

    Comment


      #17
      φυσικα και πρεπει να αλλαζεις το βιογραφικο αναλογα με τη θεση για την οποια κανεις αιτηση.
      Πολυ απλα γιατι ο εργοδοτης θα καταλαβει πως δεν προκειται να μεινεις για πολυ στην εταιρεια και απλα θα τον χρησιμοποιησεις σαν οχημα για ανελιξη.
      Αυτο αποτελει 100% αρνητικη απαντηση.
      Οποτε για θεσεις πχ ταμιας, αποθηκαριος,γραφειο, θα αναφερεις πως εκανες αυτη τη δουλεια στην Ελλαδα και θα βγαλεις εξω τις σπουδες απο το βιογραφικο.
      Ως προσφατα αποφοιτος μπορει να κανει αιτησεις επισης για junior θεσεις οπως autocad,solidworks designer κτλ
      Επισης να ψαχνετε για μικρομεσαιες εταιρειες , οικογενειακες , και οχι μεγαθηρια οπου ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιος.
      Οσο για δουλεια σε Ελληνα η Κυπριο, απλα απεφυγε τους.

      Comment


        #18
        Natassou ολα καλα; Ειχατε καποια απαντηση;
        Happiness is not something ready made. It comes from your own actions.
        Dalai Lama

        Comment


          #19
          μπα τα ιδια ακομα.....

          Comment


            #20
            Originally posted by Natassou View Post
            εγω σε απλες δουλειες στελνω και παίρνω αρνητικες απαντησεις.... αλλα θα δειξει... υπομονη εχουμε απλα τα λεφτα για κανα 2 μηνες κρατανε ακομα.... Υπαρχει περιπτωση δηλαδη ο φιλος μου να παρει θετικη απαντηση για δουλεια σε σουπερ μαρκετ με βιογραφικο mechanical engineer ή πρεπει να φτιαξουμε αλλό???
            Προσωπικα ψαχνω πανω απο 6 μηνες στην Αγγλια..εχω δουλεψει μονο περιστασιακα και μαλιστα κατοχος μεταπτυχιακου απο Αγγλια...γνωριζω και απο αλλους οτι θελει απο 6-12 μηνες για να βρεις κατι καλο...οταν μαλιστα δεν εχεις και UK experience..

            Comment


              #21
              Η Αγγλία τα τελευταία χρόνια έχει δεχτεί τεράστιο κύμα μετανάστευσης.

              Ότι φυλή της Ασίας - Αφρικής υπάρχει έχει μεταναστεύσει στην Αγγλία.

              Είναι απόλυτα λογικά να μην βρίσκεται δουλειά στους 2 μήνες που βρίσκεται εκεί και ενδεχομένως θα πάρει κάμποσο καιρό.

              Η Αγγλία σήμερα δυστυχώς δεν είναι ο παράδεισος που ήταν πριν 10-15 χρόνια και αλήθεια Natassou γιατί δεν κοιτάτε σε άλλες χώρες; Ας πούμε για μηχανολόγος μηχανικός η Σουηδία θεωρώ θα μπορούσε να είναι μια καλή επιλογή.

              Comment


                #22
                Αγαπητή Νατάσα, να σου εξηγήσω κάτι που άργησα κι εγώ να καταλάβω

                Το σύστημα εκπαίδευσης εδώ Αγγλία, είναι έτσι δομημένο, ώστε μέσα από το ίδιο το πανεπιστήμιο, μπορείς να κάνεις πρακτική σε εταιρείες το καλοκαίρι (summer internship) παράλληλα με τις σπουδές σου ώστε να αποκτήσεις την πολυπόθητη εμπειρία που λένε αυτοί. Επίσης μέσα δικτύωσης από το γραφείο καριέρας του πανεπιστημίου, μπορείς να βρείς δουλειά ερχόμενος σε άμεση επαφή με τους εργοδότους που πάντα ψάχνουν άτομα μέσα στα πανεπιστήμια.

                Αυτό εννοούν όταν σου λένε "δεν έχει εμπειρία ως graduate". Δεν έχει εμπειρία εδώ, στην Αγγλία.

                Δυστυχώς οι άνθρωποι, όχι μόνο αυτοί, αλλά παντού, την εργασιακή εμπειρία την μετράνε ΜΟΝΟ ως προς το τι έχεις κάνει Αγγλία. Δεν τους ενδιαφέρει τι έκανες Ελλάδα ή πως το έκανες.

                Εμείς που ερχόμαστε εδώ, πρακτικά ανίδεοι, με τα μυαλά φουσκωμένα ότι η Ελλάδα είναι στην Ευρώπη και άλλα τέτοια αισιόδοξα (καμία σχέση η Ελλάδα με Ευρώπη και Αγγλία παρεπιπτόντως, περισσότερο έχουμε σχέση με Βουλγαρία...) γράφουμε στα βιογραφικά μας εμπειρία από Ελλάδα και περιμένουμε να μας αντιμετωπίσουν ισότιμα. Καμία σχέση. Δεν υπάρχει Ελλάδα. Εκτός αν είσαι από τομέα πολύ εξειδικευμένο τύπου ΙΤ οπότε η "γλώσσα" της δουλειάς, τα skills, οι τεχνικές σου αρετές είναι περιζήτα, οπότε και σε βουτάνε οι εργοδότες στο τσακ μπαμ. Εκτός αν είσαι από τομέα που έχει έλλειψη στην Αγγλία όπως ήταν κάποτε οι οδοντίατροι και οι γιατροί. Αυτό περίπου το 2007-8 οπότε και χιλιάδες Έλληνες γιατροί και οδοντίατροι ήρθαν Αγγλία και πιάστηκαν και κονομάνε χοντρά λεφτά σήμερα...

                Η συμβουλή μου είναι να ξεκινήσετε να εργάζεστε όπου βρείτε για να φτιάξετε ένα εργασιακό background και να χτίσετε τα βιογραφικά σας. Όπου βρείτε! Νέοι είσαστε, όρεξη και δυνάμεις έχετε! Μην περιμένετε να ανοίξει η πόρτα πρώτα και μετά να ξεκινήσετε. Εγώ έκανα να βρώ δουλειά στο αντικείμενο μου 1.5 χρόνο!

                Μακάρι να έχετε και τύχη και να βρείτε γρήγορα αυτό που θέλετε. Όμως μην χάνετε καιρό γιατί το χρήμα ρέει και δεν πιάνει τόπο στην Αγγλία. Εξαφανίζεται στη μαύρη τρύπα! Στην τουαλέτα!

                Για τις απλές δουλειές θα φτιάξετε απλά βιογραφικά που θα ανταποκρίνονται ΑΚΡΙΒΩΣ σε ότι σου ζητάνε στη δουλειά. Δεν θα πηγαίνεις με το μεγάλο βιογραφικό σε δουλειές μάπα. Το πετάνε στο καλάθι.

                Δεν είναι εδώ όπως στην Ελλάδα που θα δούνε το μεγάλο βιογραφικό και θα πουν "πωπω αυτός έχει πολλά προσόντα, θα τον πάρω με λίγα λεφτά και θα μου κάνει παπάδες". Εδώ σε καλούν για συνέντευξη όταν αυτά που ζητάνε είναι 100% μέσα στο βιογραφικό σου ως λέξεις-κλειδιά. Ζητάνε ψηλό, μελαχροινό, μπασκετμπολίστα, με ελια στο φρύδι και πράσινα παπουτσια που έχει εμπειρία 2 χρόνια στο πλέξιμο και ταυτόχρονα διαβάζει Φρόυντ? Αυτά ακριβώς πρέπει να γράψεις μέσα. Αν φοράς κόκκινο παντελόνι, μπορεί να σε φωνάζουν για συνέντευξη αλλά έχει τέτοιο ανταγωνισμό, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ να συζητήσουν με κάποιον που δεν έχει το 100%. Ελπίζω να πιάνεις το νόημα. Είναι τρελά τα πράγματα, αλλά έτσι είναι. Μέχρι να προσαρμοστείς και να τους αρχίσεις στο δούλεμα.

                Τέλος, για τα καλύτερα αποτελέσματα, δουλέψτε μαζί με κάποιον επαγγελματία consultant πάνω στα βιογραφικά σας και στο πως θέλετε να στρώσετε την καριέρα σας!!

                Αυτό είναι το κλειδί για να ανοίξουν οι ορίζοντες σας. Βρείτε κάποιον consultant πληρώστε τον να σας φτιάξει το βιογραφικό και να σας κάνει coaching, διαβάστε μερικά βιβλία και οργανωθείτε!!!


                Βρείτε Έλληνες καθηγητές σε πανεπιστήμια και ρωτήστε τους αν μπορούν να σας βοηθήσουν με internships!! Η με δικτύωση ή με συμβουλές!!

                Και ξεκινήστε άμεσα δουλειά. Σήμερα. Όπουδήποτε. Μην περιμένετε να τελειώσουν τα λεφτά.

                Καλή τύχη!

                Comment


                  #23
                  Ξαναλεω το ιδιο που ειπα και σε ενα αλλο νημα που απαντησε ο capobomba, οι συμβουλες που δινει ειναι 100% σωστες. Στο μονο που θα διαφωνησω ειναι για το IT, ειπε οτι αν εχεις προυπηρεσια στην Ελλαδα skills κλπ ο εργοδοτης εδω θα σε παρει στο τσακ μπαμ. Δεν ειναι ακριβως ετσι και το λεω διοτι 14 χρονια εκανα αυτη τη δουλεια σε μεγαλη εταιρια στην Ελλαδα κινητης τηλεφωνιας.Εχει πολυ ανταγωνισμο το συγκεκριμενο επαγγελμα και νομιζω οτι εχουν την ταση οι αγγλοι εργοδοτες να παιρνουν ομοεθνης τους.

                  Θυμαστε την παροιμια οπου ακους πολλα κερασια κρατα και μικρο καλαθι; Αυτο να εχετε στο μυαλο σας οταν πατατε το ποδι σας εδω.

                  Comment


                    #24
                    capobomba σε ευχαριστω ησουν κατατοπιστικοτατος!!! και εγω σε consultant εχω καταληξει οτι πρεπει να παμε!! Θα δειξει! Ενταξει γενικα δεν ηρθαμε με την εντυπωση οτι εδω ειναι ολα ωραια κ ρόδινα απλα θεωρησαμε οτι υπαρχουν περισσοτερες ευκαιριες ισως . Βρηκαμε μια προσωρινη δουλεια τωρα ως Μarkers του Cambridge και θα συνεχισουμε να ψαχνουμε...

                    Comment


                      #25
                      Natassou δεν ξέρω αν ο φίλος σου έχει γραφτεί στο ινστιτούτο μηχανολόγων μηχανικών βρετανίας Institution of Mechanical Engineers - IMechE . Αφού έχει τελειώσει ελληνικό πολυτεχνείο θα γίνει δεκτός απλά παρουσιάζοντας το πτυχίο του. Έχω εμπειρία από ανάλογο ινστιτούτο για πολιτικούς μηχανικούς. Όντας μέλος ο υποψήφιος εργοδότης ή ο recruiter αντιλαμβάνεται οτι πτυχίο σου είναι σημαντικό. Πχ εγώ ως έλληνας ξέρω τι σημαίνει πολυτεχνείο Πάτρας. Ο Άγγλος όμως δεν ξέρει τι είναι αυτό. Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω καμία σχολή, και ΙΕΚ μηχανολογίας να είχε τελειώσει ο recruiter ίσως να μην γνωρίζει τη διαφορά. Επίσης αυτά τα ινστιτούτα στέλνουν μέσω email χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με το επάγγελμα. Για μηχανολόγους υπάρχουν νομίζω αρκετές θέσεις ως design engineer με χρήση autocad και inventor.

                      Σχετικά με το Νότιγχαμ δεν ξέρω για ποιο λόγο ξεκινήσατε από εκεί, αλλά για δουλείες εκτός αντικειμένου δεν νομίζω να είναι και η καλύτερη περιοχή. Υπάρχει συγκριτικά υψηλή ανεργία.

                      Comment


                        #26
                        Troberto, Ναι γραφτηκε μολις ηρθαμε στο IMechE. Ξεκινησαμε απο εδω επειδη το σεπτεμβρη ξεκιναω Πανεπιστημιο εδω...

                        Comment


                          #27
                          Καλησπέρα από το Nottingham,

                          Σχετικά με το ότι "ερχόμαστε ανίδεοι με φουσκωμένα μυαλά", μπορώ να πω ότι δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα. Στο τομέα του engineering όποιους Έλληνες βλέπω εδώ, είναι υψηλά καταρτισμένοι από Ελλάδα και ΠΟΤΕ κάποιος Άγγλος δεν είπε τι έκανες στην Αγγλία και φυσικά πετυχημένοι. Αυτό που ακούω να λένε "ξέρεις; Απόδειξέ το στην πράξη". Καλό είναι να προσέχουμε τι λέμε για να μην απογοητεύουμε κόσμο.
                          Σχετικά με την Natassou, θα σου πρότεινα στον φίλο σου ένα πράγμα, στην Αγγλία το 80% των εταιρειών, χρησιμοποιεί το Solidworks, καλό είναι να το μάθει και δεν θα έχει κάποιο θέμα με την εργασία. Από εκεί και πέρα πες του να μου στείλε pm.

                          Comment


                            #28
                            Να πω και εγώ την προσωπική μου εμπειρία, περίπου 2 μήνες Βερολίνο ψάχνοντας σαν mechanical Designer και παρότι πιστοποιημένος στο Solidworks η κατάσταση είναι παρόμοια όπως την περιγράφετε, οπότε θεωρώ υπομονή και συνεχώς αιτήσεις αλλά σε παντα σε στοχευμένες θέσεις βάσει cv

                            Comment

                            Working...
                            X