Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μεταναστευση στη Κυπρο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μεταναστευση στη Κυπρο

    Γεια σε όλους! Σκέφτομαι με την κοπέλα μου να κατέβουμε στην Κύπρο να ψάξουμε για δουλειά. Είμαστε εκπαιδευτικοί άνεργοι φυσικά , , θα μπορούσε κάποιος που έχει πάει να ψάξει εκεί ή γνωρίζει να μας κατατοπίσει σχετικά? Πέρα από τα γραφεία ευρέσεως εργασίας όπου θα πάμε ούτως ή άλλως παίζει κάτι άλλο? Από χαρτια και γραφειοκρατία ?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    #2
    Originally posted by physion View Post
    Γεια σε όλους! Σκέφτομαι με την κοπέλα μου να κατέβουμε στην Κύπρο να ψάξουμε για δουλειά. Είμαστε εκπαιδευτικοί άνεργοι φυσικά , , θα μπορούσε κάποιος που έχει πάει να ψάξει εκεί ή γνωρίζει να μας κατατοπίσει σχετικά? Πέρα από τα γραφεία ευρέσεως εργασίας όπου θα πάμε ούτως ή άλλως παίζει κάτι άλλο? Από χαρτια και γραφειοκρατία ?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Και η Κύπρος έχει μεγάλο πρόβλημα, ανεργία και πολύ χαμηλούς μισθούς όταν βρεις δουλειά ( δύσκολα ).
    Ρώτα έναν κύπριο και θα σου τα πει από πρώτο χέρι !
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      #3
      Originally posted by physion View Post
      Γεια σε όλους! Σκέφτομαι με την κοπέλα μου να κατέβουμε στην Κύπρο να ψάξουμε για δουλειά. Είμαστε εκπαιδευτικοί άνεργοι φυσικά , , θα μπορούσε κάποιος που έχει πάει να ψάξει εκεί ή γνωρίζει να μας κατατοπίσει σχετικά? Πέρα από τα γραφεία ευρέσεως εργασίας όπου θα πάμε ούτως ή άλλως παίζει κάτι άλλο? Από χαρτια και γραφειοκρατία ?
      Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
      Γειά χαρά! Έχω μείνει κάποια χρόνια Κύπρο οπότε αυτά που ξέρω μπορεί να σας βοηθήσουν.

      Η κατάσταση
      Μέχρι το 2012-13 ήταν σχετικά εύκολο να βρεις από μια αξιοπρεπή ως μια πολύ καλή δουλειά στην Κύπρο. Το δημόσιο διόριζε αβέρτα (ως Έλληνας, άρα Ευρωπαίος μπορούσες να διοριστείς), η ανεργία ήταν γύρω στο 5% και στον ιδιωτικό τομέα συγκεκριμένα επαγγέλματα μπορούσαν να βγάλουν τρελά λεφτά (λογιστές, δικηγόροι, γιατροί και κάποια ακόμα). Κάπου εκεί έγινε το πατατράκ με τις τράπεζες και το πράγμα στράβωσε. Όχι τόσο οικονομικά (γιατί οι Κύπριοι έχουν ακόμα πολύ χρήμα), όσο κυρίως ψυχολογικά (που όμως επηρεάζει την οικονομία). Το δημόσιο πάγωσε τους διορισμούς, ο ιδιωτικός τομέας άρχισε μειώσεις μισθών, απολύσεις και πάγωμα προσλήψεων. Για μια διετία η κατάσταση ήταν πολύ σφιχτή, εδώ και κάνα χρόνο έχει αρχίσει να ανοίγει. Σε καμία περίπτωση δεν είναι όπως ήταν κάποτε, όμως τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα από ότι στην Ελλάδα. ΟΜΩΣ η Κύπρος είναι ένα μικρό μέρος και αυτό σημαίνει ότι έχει χώρο για συγκεκριμένα πράγματα, άρα το πρώτο που πρέπει να δείτε πριν πάρετε την απόφαση να πάτε από εκεί είναι κατά πόσο αυτό με το οποίο θέλετε να ασχοληθείτε υπάρχει στο νησί.

      Ερωτήσεις
      Τι εκπαιδευτικοί είστε?
      Θα μπορούσατε να απασχοληθείτε σε τομείς εκτός της εκπαίδευσης?

      Εκπαίδευση
      Η Κύπρος ακόμα έχει επετηρίδα. Έχει φρακάρει όμως και λένε ότι το 2017 θα κάνουν εξετάσεις για διορισμό εκπαιδευτικών. Δεν είναι 100% σίγουρο ότι θα γίνει όμως γιατί υπάρχουν σοβαρές αντιδράσεις και δεν αποκλείεται να πάρει καμιά παράταση επ’ αόριστον ο διαγωνισμός. Έτσι και γίνει εννοείται ότι προετοιμάζεστε σοβαρά και δίνετε. Έτσι και διοριστείτε εκπαιδευτικοί στην Κύπρο το λύσατε το πρόβλημα σας, οι μισθοί δεν έχουν καμία σχέση με τα φραγκοδίφραγκα που δίνουν στην Ελλάδα.
      Οι δύο μεγαλύτερες σε κυκλοφορία εφημερίδες έχουν ένθετα αγγελιών με θέσεις εργασίας:
      Philenews - Κύπρος Ειδήσεις Πολιτική Κοινωνία Ψυχαγωγία (Τετάρτη)
      ΠΟΛΙΤΗΣ ONLINE (Τρίτη)

      Σας βάζω και μερικά λινκς που μπορεί να σας φανούν χρήσιμα στην αναζήτηση εργασίας.
      ΞΕΒΡΑΚΩΤΟΣ - ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ
      Ergodotisi.com - Jobs in Cyprus, Career Guide
      Αναζήτηση Εργασίας

      Επίσης, γραφτείτε να σας στέλνουν το ΦΕΚ κάθε εβδομάδα με e-mail. Εδώ και κάποιους μήνες ο δημόσιος τομέας έχει ξανανοίξει και γίνονται κάποιοι διορισμοί.
      Τυπογραφείο Κυπριακής Δημοκρατίας - Επίσημη Εφημερίδα

      Με τα γραφεία ευρέσεως εργασίας δεν είχα ποτέ πάρε-δώσε οπότε δεν ξέρω αν θα σας βοηθήσουν.
      Με τα γραφειοκρατικά μην αγχώνεσαι, δεν έχεις να αντιμετωπίσεις το ελληνικό τέρας. Οι δημόσιες υπηρεσίες στην Κύπρο είναι πολύ πιο φιλικές απ' ότι στη μαμά πατρίδα. Βρείτε την άκρη με τις δουλειές πρώτα και μετά θα πάτε ένα πρωινό να γραφτείτε και να πάρετε το "yellow slip".

      Ότι άλλο θέλετε, ρωτήστε.

      Comment


        #4
        Κατ αρχάς Αλέξανδρε σ ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση , μας βοήθησες αρκετά, τόσο εμάς όσο και όλους τους υπόλοιπους που ψάχνουν. Να σαι καλά! Η αλήθεια είναι ότι σ πρώτη φάση θα αναζητήσουμε κάτι σε φροντιστήριο ή γενικότερα ιδιαίτερα μαθήματα, αλλά και σε ιδιωτικά σχολεία. Απο κει και πέρα σίγουρα θα ψαχτούμε σε και σε άλλες δουλειές καθώς έχουμε εργαστεί και ως πωλητές οπότε αν χρειαστεί θα κάνουμε και άλλες δουλειές έστω τον πρώτο καιρό. Το θέμα είναι να μπορέσουμε να βρούμε κάτι ωστε να εγκατασταθούμε γιατί θέλουμε πολύ να φύγουμε απ τη μιζέρια της Ελλάδας. Συμφωνώ οτι και η Κύπρος έχει προβλήματα αλλα΄σίγουρα πιστεύω θα υπάρχουν 2 θέσεις για δύο νέους με πτυχία.
        ΕΠίσης , όσον αφορά την ειδικότητα είμαστε Φυσικός και Ιστορικός - Φιλόλογος.
        Σε τι τομείς πέραν της εκπαίδευσης πιστεύεις ότι υπάρχει η δυνατότητα να απασχοληθούμε στη Κύπρο?
        Η yellow slip βγαίνει αφού κλείσεις εργασία?
        Γενικά οι Κύπριοι εργοδότες βλέπουν θετικά το να προσλάβουν έναν Έλληνα ?
        Επίσης, με αστικές συγκοινωνίες τι γίνεται ? Διότι έχω ακούσει ότι δεν βολεύουν και πολύ.
        Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ!

        Comment


          #5
          Για τους φυσικούς δεν έχω να σου πω κάτι, για τους ιστορικούς-φιλολόγους όμως ξέρω τα εξής: 1) Έχει και στην Κύπρο αρκετούς αποφοίτους φιλολογικών τμημάτων, 2) Ως "καλαμαράς" μιλάς τη "σωστή" εκδοχή των ελληνικών και αυτό μετράει θετικά σε μια συνέντευξη για μια θέση φιλολόγου, 3) Στην Κύπρο δραστηριοποιούνται αρκετές Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις. Αν δείτε ότι φροντιστήρια/ιδιαίτερα δεν κάθονται κοιτάξτε κι αυτό τον χώρο.

          Για το yellow slip διάβασε εδώ: How to: get your yellow slip in Cyprus | Eltoma
          αλλά όπως είπαμε και πριν, μην αγχώνεσαι για αυτό. Ξέρω Έλληνες που είναι χρόνια στην Κύπρο, δουλεύουν κανονικά και ποτέ δεν ασχολήθηκαν να πάνε να το βγάλουν.

          Οι Κύπριοι εργοδότες αντιμετωπίζουν τους Ελλαδίτες με μια αμφιθυμία. Από τη μια παίζει κάτι σαν θαυμασμός, είπαμε μιλάμε τα "σωστά" ελληνικά, είμαστε έξυπνοι (τρομάρα μας), έχουμε χιούμορ κι άλλα τέτοια ωραία. Απ' τη άλλη, έχει βγει βρώμα ότι είμαστε λαμόγια (όχι εντελώς άδικα) και φαφλατάδες. Μαζί με αυτά τα στερεότυπα που κουβαλάει ο μέσος Κύπριος στο κεφάλι του, υπολόγισε και ότι σε ένα μικρό μέρος όπου όλοι πάνω-κάτω γνωρίζονται μεταξύ τους πολλές προσλήψεις γίνονται μέσω γνωριμιών. Οπότε αν σκάσετε εσείς αλεξιπτωτιστές χωρίς να γνωρίζετε κανέναν μάλλον θα δυσκολευτείτε να βρείτε την πρώτη δουλειά. Η συμβουλή μου θα ήταν να ενεργοποιήσετε όλο το δίκτυο γνωστών, συγγενών και φίλων που έχετε, οπότε όταν φτάσετε στο νησί να υπάρχει κάποιος να σας κάνει τις πρώτες συστάσεις. Το καλό με το μικρό μέγεθος είναι πως έτσι και γίνει η αρχή, μετά θα γνωριστείτε με τους πάντες πολύ γρήγορα.

          Οι αστικές συγκοινωνίες είναι μια πονεμένη ιστορία. Κάπως βελτιώθηκαν τα τελευταία χρόνια, γιατί μέχρι πριν 5 χρόνια ήταν ουσιαστικά ανύπαρκτες, αλλά και πάλι... Αν φέρετε αμάξι από Ελλάδα υπολογίστε έξοδα μεταφοράς γύρω στο χιλιάρικο, μηχανή γύρω στα 350-400 ευρώ. Αν δεν έχετε αμάξι στην Ελλάδα, μάλλον σας συμφέρει να αγοράσετε από Κύπρο γιατί τα μεταχειρισμένα είναι σχετικά φτηνά. Μηχανή/μηχανάκι συμφέρει να φέρετε από Ελλάδα γιατί στο νησί κυκλοφούν λίγα και είναι ψιλοακριβά. Όπως και να 'ναι ένα μεταφορικό μέσο θα κάνει τη ζωή σας πολύ πιο εύκολη.

          Καλή συνέχεια!

          Comment


            #6
            Να σαι καλα, νομιζω βοηθησες αρκετα τοσο εμάς οσο και τους υπόλοιπυς ενδιαφερομενους!

            Comment


              #7
              Στην Κύπρο το μνημόνιο τέλειωσε αλλά η λιτότητα και μιζέρια συνεχίζουν...

              Ερείπια άφησε το Μνημόνιο στο διάβα του στην Κύπρο
              Τα συσσίτια των Μητροπόλεων συνεχίζονται, 12.761 μαθητές παίρνουν δωρεάν πρόγευμα, 45.000 ζουν από το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα, στα 26,68 δισ. ευρώ τα «κόκκινα» δάνεια.
              Ξένοι και περισσότεροι δικοί μας -κολαούζοι των Μνημονίων- όπου βρεθούν κι όπου σταθούν λένε μονίμως ότι η Κύπρος εφάρμοσε τις μεταρρυθμίσεις και βγήκε ήδη από τα δεσμά, για να κατηγορήσουν την Ελλάδα ότι αυτή φταίει που παραμένει με τις χειροπέδες, γιατί δεν τήρησε τις συμφωνίες που υπέγραψαν ο Γιωργάκης, οι Σαμαροβενιζέλοι και τώρα ο Τσίπρας. Τα στοιχεία, όμως, για την πραγματική κατάσταση σήμερα στην Κύπρο κάθε άλλο παρά πιστοποιούν ότι το μνημονιακό χθες αποτελεί πλέον μακρινό παρελθόν.
              Πολλοί πολίτες της Μεγαλονήσου, σε όποια εισοδηματική κατηγορία κι αν ανήκουν, δεν έχουν ξεπεράσει ακόμη το σοκ από το «κούρεμα» των καταθέσεων, ύψους περίπου 9,6 δισ. ευρώ, όπως και από τη μείωση των εισοδημάτων τους και από την απώλεια της εργασίας τους.
              Κάποιοι πολίτες εξακολουθούν να βρίσκονται στα όρια της φτώχειας και για να ζήσουν προμηθεύονται τρόφιμα από τα κοινωνικά παντοπωλεία, ενώ κάποιοι άλλοι περιμένουν καθημερινά υπομονετικά στις ουρές για να πάρουν ένα πιάτο ζεστό φαγητό. Μόνο η Μητρόπολη Λεμεσού προσφέρει κάθε μέρα συσσίτιο σε 2.700 πολίτες. Επίσης, 12.761 μαθητές λαμβάνουν καθημερινά δωρεάν πρόγευμα στα σχολεία. Υψηλό, όμως, είναι και το ποσοστό της ανεργίας, παρότι η Κύπρος καταγράφει τη μεγαλύτερη μείωση στα ποσοστά ανεργίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση σε σύ­γκριση με τα στοιχεία του περασμένου έτους......

              https://nedacy.wordpress.com/2016/03...ia-sinexizoun/

              Η Κύπρος ένα χρόνο μετά το κραχ των τραπεζών | opinion24.gr

              TO ΠΑΡΟΝ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ

              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

              Comment


                #8
                Αν και το αρθράκι που πόσταρε ο patrioten από πάνω δεν είναι εντελώς λάθος, εκφράζει περισσότερο μια πολιτική θέση και δεν είμαι σίγουρος πόσο χρήσιμο είναι σε κάποιον που ψάχνει να βρει την άκρη του εκτός Ελλάδας. Εγώ δεν προτέπω κανέναν να πάει στην Κύπρο για αναζήτηση εργασίας (όπως έκανα μέχρι την άνοιξη του 2012 που έγινε το κούρεμα), ούτε όμως θέλω να αποτρέψω αυτούς που το σκέφτονται γιατί καταλαβαίνω ότι η Κύπρος είναι μια εύκολη πίστα ιδιαιτέρως για ανθρώπους που δεν έχουν ξαναφύγει στο εξωτερικό. Οι επαγγελματικές προοπτικές σε Αγγλία, Γερμανία, Σκανδιναβία είναι σίγουρα πολύ καλύτερες απ' ότι στην Κύπρο. Θέλει όμως πολύ περισσότερη υπομονή, χρήματα, εκμάθηση ή/και τελειοποίηση μιας άλλης γλώσσας, αντιμετώπιση πολύ μεγαλύτερου ανταγωνισμού, κτλ. Όλα αυτά κάνουν το εγχείρημα αρκετά δύσκολο. Επομένως, ίσως η Κύπρος να αποτελεί μια βιώσιμη επιλογή για κάποιους ανθρώπους.

                Σε μια πιο πρακτική νότα τώρα, που ξέχασα να αναφέρω παραπάνω. Στην Κύπρο οδηγούν στην αριστερή λωρίδα του δρόμου! Έχει μια δυσκολία στην αρχή, αλλά σε μερικές εβδομάδες συνηθίζεται. Για αυτό και αν κάποιος φέρει αυτοκίνητο από Ελλάδα πρέπει εκτός από πινακίδα πρέπει να του αλλάξει και τα φώτα (με την κυριολεκτική, όχι τη μεταφορική έννοια ;-)

                Comment


                  #10
                  Καλημέρα! Είμαι κι εγώ φιλόλογος και σκέφτομαι να κατέβω στην Κύπρο. Παράλληλα, είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής στο ΠΜΣ "συνεχιζόμενη εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση" του Ανοιχτού Πανεπιστημίου Κύπρου. Επειδή το πρόγραμμα είναι εξ' αποστάσεων, δεν χρειάστηκε να κατέβω στην Κύπρο. Θα ήθελα να ρωτήσω, αν απευθυνθώ στο γραφείο διασύνδεσης του Πανεπιστημίου να με προσλάβουν για πρακτική ή αν αναζητήσω εργασία μέσω ΚΕΚ που συνεργάζεται με ορισμένες κυπριακές επιχειρήσεις, έχω πιθανότητες να βρω μια εργασία; Σημειωτέον, θα ήθελα να εργαστώ και σε τομείς εκτός της εκπαίδευσης οπουδήποτε μπορεί να εργαστεί ένας φιλόλογος- εκπαιδευτής ενηλίκων. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

                  Comment


                    #11
                    Το πανεπιστήμιο μπορεί να σε φέρει σε επαφή με επιχειρήσεις για να κάνεις πρακτική άσκηση, το οποίο είναι χρήσιμο για να κάνεις το πρώτο βήμα, να σε γνωρίσει ο εργοδότης και να δεις πως λειτουργεί η αγορά εκεί. Όμως έχε υπόψη ότι τα λεφτά που θα παίρνεις από την πρακτική είναι λίγα.
                    Μέχρι το 2015 η ΑΝΑΔ (αντίστοιχος φορέας του δικού μας ΟΑΕΔ) έτρεχε προγράμματα απόκτησης εργασιακής εμπειρίας για άνεργους πτυχιούχους. Κοίτα μήπως παίζουν ακόμα.
                    Αρχή Ανάπτυξης Ανθρώπινου Δυναμικού Kύπρου

                    Όπως είπαμε και παραπάνω η Κύπρος είναι μικρή αγορά, οπότε τα πράγματα που μπορείς να κάνεις είναι συγκεκριμένα. Πέρα από το κλασικό τρίπτυχο σχολεία-φροντιστήρια-ιδαίτερα δεν υπάρχουν και πολλές άλλες επιλογες. Κοίτα και λίγο τη διδασκαλία των ελληνικών ως δεύτερης γλώσσας. Λόγω των μεταναστών και των τουρκοκυπρίων υπάρχει κάποια ζήτηση. Μη φανταστείς βέβαια τρελά πράγματα, αυτά είναι περισσότερο για συμπλήρωμα.

                    Comment


                      #12
                      Προς γνώση και συμμόρφωση:"H «τελειωμένη» Κύπρος"
                      Δημοσιεύτηκε στις 8 Απριλίου 2016.

                      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                      Comment


                        #13
                        Γνωριζει καποιος ποια εινια τα καλυτερα και εγκυροτερα sites για αναζητηση εργασιας Κυπρο;;;;

                        Comment


                          #14
                          ergodotisi.com
                          pescps.dl.mlsi.gov.cy(δημοσια υπηρεσια απασχολησης κυπρου)

                          Comment

                          Working...
                          X