Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στην Ν. Κορέα - Ιαπωνία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετανάστευση στην Ν. Κορέα - Ιαπωνία

    Καλησπέρα,

    Το τελευταίο διάστημα έχω πάθει ένα κόλλημα με την ασιατική κουλτούρα.
    Μου αρέσουν τα πάντα, ο σεβασμός στον συνάνθρωπο, η αρχιτεκτονική των σπιτιών, ο τρόπος ζωής και το σημαντικότερο όλων το άριστο κράτος το οποίο λειτουργεί στην εντέλεια.

    Οπότε έψαξα πιο πολύ για πλάκα θέσεις εργασίας σε αυτές τις χώρες.

    Και είδα ότι στην Ν κορεα αλλά και στην Ιαπωνία υπάρχουν αμέτρητες θέσεις εργασίας με πάρα πολύ καλά λεφτά ειδικά για νέους ανθρώπους και συγκεκριμένα στο τομέα μου (πληροφορική).

    Και από τότε μου έχει κολλήσει αυτή η ιδέα.

    Φυσικά και δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να ζήσει σε μια τέτοια χώρα για πάντα.

    Η σκέψη μου αυτήν την στιγμή είναι όταν τελειώσω με το Πανεπιστήμιο σε λίγα χρόνια, να πάω να βρω δουλειά σε μια από τις 2 αυτές χώρες (προτιμώ Ν κορεα), να χτίσω μια ωραια προϋπηρεσία 3-4 χρόνια και μετά να επιστρέψω πίσω να εργαστώ σε κάποια Ευρωπαϊκή χώρα.

    Εσάς πως σας ακούγετε σαν ιδέα; Γνωρίζει κανείς αν είναι εύκολη η μετανάστευση σε αυτές τις χώρες; Επίσης χωρίς να γνωρίζω την γλώσσα θα μπορέσω να βγάλω άκρη;

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

    #2
    Originally posted by JohnTehGreek View Post
    Καλησπέρα,

    Το τελευταίο διάστημα έχω πάθει ένα κόλλημα με την ασιατική κουλτούρα.
    Μου αρέσουν τα πάντα, ο σεβασμός στον συνάνθρωπο, η αρχιτεκτονική των σπιτιών, ο τρόπος ζωής και το σημαντικότερο όλων το άριστο κράτος το οποίο λειτουργεί στην εντέλεια.

    Οπότε έψαξα πιο πολύ για πλάκα θέσεις εργασίας σε αυτές τις χώρες.

    Και είδα ότι στην Ν κορεα αλλά και στην Ιαπωνία υπάρχουν αμέτρητες θέσεις εργασίας με πάρα πολύ καλά λεφτά ειδικά για νέους ανθρώπους και συγκεκριμένα στο τομέα μου (πληροφορική).

    Και από τότε μου έχει κολλήσει αυτή η ιδέα.

    Φυσικά και δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να ζήσει σε μια τέτοια χώρα για πάντα.

    Η σκέψη μου αυτήν την στιγμή είναι όταν τελειώσω με το Πανεπιστήμιο σε λίγα χρόνια, να πάω να βρω δουλειά σε μια από τις 2 αυτές χώρες (προτιμώ Ν κορεα), να χτίσω μια ωραια προϋπηρεσία 3-4 χρόνια και μετά να επιστρέψω πίσω να εργαστώ σε κάποια Ευρωπαϊκή χώρα.

    Εσάς πως σας ακούγετε σαν ιδέα; Γνωρίζει κανείς αν είναι εύκολη η μετανάστευση σε αυτές τις χώρες; Επίσης χωρίς να γνωρίζω την γλώσσα θα μπορέσω να βγάλω άκρη;

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
    εισαι σιγουρος οτι μπορεις να βρεις ευκολοτερα δουλεια στην ασια παρα στην ευρωπη:;;;;;; γνωριζεις τι γινεται εκει με την πληροφορικη;;;;; ολοι μ εναν υπολογιστη μεγαλωνουν...ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιος και αυτοματα ξεκινας μ ενα τεραστιο μειον σ αυτον...το θεμα της γλωσσας...στην θεση σου θα ξεκινουσα να κοιταζω ευρωπη ολλανδια αγγλια ή θα ξεκινουσα γερμανικα για να παω γερμανια...ο ανταγωνισμος ειναι πλεον τεραστιος παγκοσμια και με την κριση πολλοι επισημονες δουλευουν για ξεροκοματα ριχνοντας ετσι τις αμοιβες

    Comment

    Working...
    X