Announcement

Collapse
No announcement yet.

DV-2017

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Ερώτηση για όσους έχουν κάνει την DS-260:
    Το διαβατήριο μου λήγει τον Ιούνιο του 2017. Αν βάλω τον αριθμό του στην DS-260, και η συνέντευξη πάει τον επόμενο χρόνο, και είναι επιτυχής, δεν θα έχω το 6μηνο στο διαβατήριό μου για τη βίζα. Μπορώ δε να το ανανεώσω ένα 8μηνο πριν τη λήξη του. Το ζήτημα είναι: πάω στη συνέντευξη με το καινούριο και με το τότε πλέον ακυρωθέν παλαιό (με το οποίο έχω κάνει την αίτηση), ή ζητάω από το Kentucky να μου ανοίξουν την αίτηση για να τροποποιήσω το ID number?

    Ευχαριστώ!

    Comment


      #17
      Δε μπορείς να κάνεις αλλαγές αν στείλεις την DS-260. Θα βάλεις τώρα τον αριθμό διαβατηρίου που έχεις. Αν στην συνέντευξη έχεις καινούριο διαβατήριο (είτε με διαφορετικό αριθμό είτε με τον ίδιο) θα τα έχεις μαζί σου και τα δύο. Σε περίπτωση που θα πας για τη συνέντευξη πριν μπορέσεις να κάνεις ανανέωση, θα σου βάλουν αυτοί τη βίζα στο παλιό και όταν θα ταξιδέψεις θα έχεις μαζί σου και το παλιό και το καινούριο που θα είναι σε ισχύ. Έτσι πιστεύω. Μπορείς να στείλεις ένα mail και στην πρεσβεία όταν μάθεις για το ραντεβού να σου πουν σίγουρα.

      Comment


        #18
        Originally posted by Natalia_ View Post
        Δε μπορείς να κάνεις αλλαγές αν στείλεις την DS-260. Θα βάλεις τώρα τον αριθμό διαβατηρίου που έχεις. Αν στην συνέντευξη έχεις καινούριο διαβατήριο (είτε με διαφορετικό αριθμό είτε με τον ίδιο) θα τα έχεις μαζί σου και τα δύο. Σε περίπτωση που θα πας για τη συνέντευξη πριν μπορέσεις να κάνεις ανανέωση, θα σου βάλουν αυτοί τη βίζα στο παλιό και όταν θα ταξιδέψεις θα έχεις μαζί σου και το παλιό και το καινούριο που θα είναι σε ισχύ. Έτσι πιστεύω. Μπορείς να στείλεις ένα mail και στην πρεσβεία όταν μάθεις για το ραντεβού να σου πουν σίγουρα.
        Ερωτώ, γιατί διάβασα ότι το διαβατήριο πρέπει να έχει ισχύ για τουλάχιστον 6 μήνες από την βίζα. Έχεις δίκιο, πρέπει να το ρωτήσω στην πρεσβεία. Θενξ!

        Comment


          #19
          Έχω δουλέψει στο αεροδρόμιο και το έχω δει να έχει κάποιος ξεχωριστά τη βίζα και νέο διαβατήριο. Το δύσκολο ήταν να κερδίσεις, τώρα όλα γίνονται!

          Comment


            #20
            Αν δεν σου απαντήσουν στην πρεσβεία όπου ειναι και το πιθανότερο να συμβεί, στείλε μειλ στο Κεντάκι και θα σου απαντήσουν αναλυτικά. Οταν είχα ρωτήσει την πρεσβεία για μια απορία σχετικά με την λοταρία μου έστειλαν ένα γενικό μήνυμα για οποιαδήποτε ερώτηση μπείτε στην επίσημη ιστοσελίδα της λοταρίας.
            instagram.com/anelixis_net/
            youtube.com/user/AlexGraphicd1

            Comment


              #21
              Εμένα μου απαντούσαν πάντα. Μάλλον δίνουν το λινκ της σελίδας όταν υπάρχει εκεί η απάντηση.

              Comment


                #22
                Για να δούμε.... Θα ξέρω από Δευτέρα...

                Comment


                  #23
                  Λίγες μέρες μετά, η Πρεσβεία ακόμα να απαντήσει... :(

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by bianconero10 View Post
                    Λίγες μέρες μετά, η Πρεσβεία ακόμα να απαντήσει... :(
                    Απάντηση από πρεσβεία:
                    "Thank you for the May 27, 2016 e-mail regarding your DV application. We would like to inform you that DV selectees will receive instructions on how to proceed with their application only via Entrant Status Check.

                    For inquiries about the DV program selectees contact point is the Kentucky Consular Center (KCC).
                    Kentucky Consular Center (KCC) Information
                    o Email to KCCDV@state.gov
                    o Public Inquiry Phone Number 606-526-7500 (7:30 a.m. to 4:00 p.m. EDT Monday - Friday)"

                    Κοινώς, βρες τα μόνος σου, καρντάση.....

                    Comment


                      #25
                      Ε εντάξει, στείλε το ίδιο ερώτημα στο KCCDV@state.gov

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by Natalia_ View Post
                        Ε εντάξει, στείλε το ίδιο ερώτημα στο KCCDV@state.gov
                        Είχα συγκεκριμένα ερωτήματα σχετικά με τα προσκομιζόμενα έγγραφα, που στο Κεντάκι λίγο δύσκολο να γνωρίζουν... Θα τους πάω μου φαίνεται ακόμα και απολυτήριο νηπιαγωγείου και ένα σεμινάριο για την αναπαραγωγή του ροφού...

                        Comment


                          #27
                          Τί ερωτήματα έχεις για τα έγγραφα;

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by Natalia_ View Post
                            Τί ερωτήματα έχεις για τα έγγραφα;
                            Σου στέλνω pm.

                            Comment


                              #29
                              Ερώτηση για όσους έχουν κληρωθεί σε οποιαδήποτε DV.
                              Σας είχε αποσταλεί κάποιο μέιλ με instructions? Με απασχολεί το θέμα της DS-2002 σχετικά με τα ποινικά μητρώα.
                              Κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη...

                              Comment


                                #30
                                Πες μου ότι το έστειλες το ds260!

                                Comment

                                Working...
                                X