Announcement

Collapse
No announcement yet.

Άλλη μια ιστορία μετανάστευσης που τώρα αρχίζει...Ερωτήσεις!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Άλλη μια ιστορία μετανάστευσης που τώρα αρχίζει...Ερωτήσεις!

    Καλησπέρα! Νέος στο forum αλλά μπορώ να πω ότι τις τελευταίες δυο εβδομάδες έχω διαβάσει σχεδόν τα πάντα εδώ μέσα. Είμαι 39 και πάντα πίστευα ότι θα καθήσω Ελλάδα για πάντα, παρά τις πάμπολλες ευκαιρίες μετανάστευσης που είχα στο παρελθόν... τον τελευταίο χρόνο όμως η ελπίδα για κάτι καλύτερο πάει να σβήσει δυστυχώς. Ταυτόχρονα, μου προτάθηκε να μετακομίσω Καναδά και να πιάσω δουλειά από πολύ μεγάλη πολυεθνική εταιρεία και μετά από συζήτηση με τη σύζυγο το πήραμε επιτέλους απόφαση.

    Μερικές ερωτήσεις λοιπόν, για όποιον γνωρίζει:

    1) Θα κάνω αίτηση για Express Entry, είμαι eligible. Κανόνισα να δώσω σε λίγες μέρες το IELTS μιας και είναι απαραίτητο, δεν αναμένω προβλήματα εκεί γιατί ξέρω καλά Αγγλικά. Το ενδιαφέρον μου εστιάζεται στο Toronto, εκεί είναι η εταιρεία που προανέφερα. Το θέμα είναι το εξής: όπως μου εξήγησαν, είναι πάρα πολύ δύσκολο να στείλουν job offer λόγω του LMIA που χρειάζεται - είναι λίγο δύσκολο να αποδείξουν ότι δεν υπάρχει Καναδός που να μπορεί να κάνει τη δουλεία. Οπότε αναγκαστικά εγώ πρέπει να δηλώσω ότι δεν έχω job offer, παρόλο που αν είχα permit θα ξεκινούσα δουλειά αύριο κιόλας. Εάν με το καλό μπω στο pool, αλλάζει κάτι; Μπορεί η εταιρεία να κάνει κάτι, ή θα πρέπει να περιμένει να πάρω το invitation για το permanent residence για να μπορέσουν να με προσλάβουν; Μπορεί να εκδηλώσει πχ ενδιαφέρον για μένα βρίσκοντάς με στο Job Bank, και άρα να πάρω job offer έτσι;

    2) Αν τα έχω υπολογίσει καλά, η βαθμολογία που θα έχω είναι λίγο πάνω από 430 λόγω ηλικίας (είμαι 39). Αν τα παραπάνω δεν γίνονται και αυτή είναι η τελική μου βαθμολογία, έχετε καμία ιδέα αν με τόσα μόρια έχω πιθανότητες;

    3) Πώς πιστοποιώ την εργασία εδώ την Ελληνική; Ζητάω βεβαίωση προϋπηρεσίας με σφραγίδα της εταιρείας και τη μεταφράζω; Εκτυπώνω ένσημα; Καμία ιδέα;

    Αυτά προς το παρόν, αν θυμηθώ κάτι θα επανέλθω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλώς σας βρήκα
Working...
X