Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μεταναστευση ΗΠΑ και Πράσινη κάρτα.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μεταναστευση ΗΠΑ και Πράσινη κάρτα.

    Καλησπέρα σε όλους.

    Σκέφτομαι να πάω στο Αμερικα μόλις τελειώσω με τις στρατιωτικές υποχρεώσεις.

    Έχω έναν γνωστό εκεί με ένα Restaurant, θα μπορούσε να μου κάνει μια πρόσκληση εύκολα (σαν σερβιτόρος). Το θέμα είναι αυτή η δουλειά θεωρείται "σοβαρή" για μετανάστευση;
    Για παράδειγμα θα είναι εύκολο να εγκριθεί Visa για τέτοιο επάγγελμα και για αργότερα αν δεν βρω άλλη δουλειά, θα είναι εύκολο να βγάλω πράσινη κάρτα με αυτό το επάγγελμα;

    Και μια πράσινη κάρτα πόσα χρόνια μπορεί να χρειαστεί;

    #2
    Πρόσκληση για σερβιτόρο δύσκολο έως αδύνατο. Να ήσουν μάγειρας που ξέρει την ελληνική κουζίνα και γι'αυτό είσαι απαραίτητος κάτι θα γινότανε.

    Διάβασε το θέμα Μετανάστευση στις ΗΠΑ - Αναλυτικες πληροφοριες , θα σε καλύψει.

    Comment


      #3
      Πρόσκληση σαν σερβιτόρος ενδεχομένως να μην γίνεται, παρόλα αυτά τον εμποδίζει κανείς από το να με δηλώσει μάγειρα;

      Comment


        #4
        Έχεις πτυχίο; Τι θα δείξεις στην πρεσβεία να τους πείσεις;

        Comment


          #5
          Σαν αυτοδίδακτος δεν περνάει; Επίσης δεν μπορεί απλά να με δηλώσει σαν σκέτο προσωπικό και να το δικαιολογήσει με το ότι χρειάζεται Έλληνες στην δουλειά;

          Comment


            #6
            Βασικά έχεις μιλήσει με αυτόν τον γνωστό σου; Σου είπε ότι γίνεται ή το υποθέτεις;

            Πρέπει να πείσεις την πρεσβεία ότι δεν υπάρχει Αμερικάνος που να μπορεί να κάνει τη δουλειά και γι'αυτό πρέπει να πάρουν εσένα. Τι θα τους πεις; Είμαι αυτοδίδακτος;

            Ξέρω περίπτωση που θα πήγαινε κάποιος να δουλέψει νοσηλευτής σε επιχείρηση της θείας του και δεν τον δέχτηκαν!

            Είναι δύσκολα τα πράγματα. Μόνο αν έχεις πτυχίο σε συγκεκριμένους τομείς που έχουν ζήτηση. Για ανειδίκευτος δεν υπάρχει περίπτωση.

            Comment


              #7
              Σαφέστατα έχουμε μιλήσει.

              Κοίτα μιλάμε για Ελληνικό μαγαζί οπότε ο ιδιοκτήτης χρειάζεται Έλληνες για προσωπικό.

              Όσο για τους συγκεκριμένους τομείς. Ασχολούμαι και με τον χώρο των Υπολογιστών. Φαντάζομαι αυτό έχει ζήτηση έτσι;

              Comment


                #8
                Και σου είπε ότι μπορεί να σε φέρει με βίζα εργασίας να δουλέψεις σερβιτόρος; Μάλλον δεν ξέρει τη νομοθεσία ή προσπαθεί να σε ξεγελάσει.

                Αν δεν έχεις πτυχίο πληροφορικής (που και αν έχεις δηλαδή) πρέπει πάλι να αποδείξεις την αξία σου στο επάγγελμα. πχ. προϋπηρεσία ως προγραμματιστής σε κάποια εταιρεία.

                Καλή τύχη σου εύχομαι και να παρουσιαστεί η ευκαιρία που ψάχνεις.

                Comment


                  #9
                  Originally posted by JohnTehGreek View Post
                  Σαφέστατα έχουμε μιλήσει.

                  Κοίτα μιλάμε για Ελληνικό μαγαζί οπότε ο ιδιοκτήτης χρειάζεται Έλληνες για προσωπικό.

                  Όσο για τους συγκεκριμένους τομείς. Ασχολούμαι και με τον χώρο των Υπολογιστών. Φαντάζομαι αυτό έχει ζήτηση έτσι;
                  Αυτό γιατί; Οι πελάτες δε μπορούν να κάνουν παραγγελία στα αγγλικά; Μόνο Έλληνες πελάτες έχει; Δε χρειάζεται να φέρεις προσωπικό από άλλη χώρα.

                  Comment


                    #10
                    Θεωρώ πιο λογικό να θέλει ένα Ελληνικό μαγαζί Ελληνικό προσωπικό το οποίο να γνωρίζει Αγγλικά.
                    Έχω και πτυχίο Αγγλικών.

                    Ναι μπορεί να την κάνει και ο Αμερικάνος την δουλειά αλλά μπορεί ο ιδιοκτήτης να θέλει προσωπικό από την χώρα του.

                    Τέλος πάντων επειδή έψαξα αρκετά καταλαβαίνω πως είναι απίθανο. Ειδικά όταν έχουν τοσο μεγάλο κύμα μετανάστευσης τους καταλαβαίνω.

                    Θα κοιτάξω να τελειώσω σπουδές στην πληροφορική που σίγουρα κάτι θα βρω.

                    Σε ευχαριστώ πολυ

                    Comment


                      #11
                      Sounds like a plan. Ταυτόχρονα κάνε κάθε χρόνο αίτηση στη λοταρία, ποτέ δεν ξέρεις!

                      Comment


                        #12
                        Και που έχει κάποιος πτυχίο νομίζεις πως θα τον δεχθούν εύκολα; Η μόνη λύση είναι το Μανιτόμπα στον Καναδά ή ίσως στην Αυστραλία κάθεσαι λίγα χρόνια εκεί και γίνεσαι υπήκοος και τελειώνει το πράγμα.

                        Comment


                          #13
                          Εύκολα δε δέχονται αλλά αν είσαι καλός στον τομέα σου θα βρεις εργοδότη να σε θέλει.

                          Comment


                            #14
                            Ξέχασέ το, έχω στείλει άπειρα βιογραφικά, μερικά σιτες μου στείλανε αυτόματα μέσα σε λίγες ώρες την απάντηση ότι δεν έχω βίζα και ότι δεν είμαι αμερικανός πολίτης. Για να σε δεχθούν πρέπει να έχεις πολλά προσόντα μεταξύ 5 και 10 χρόνων και φυσικά να διαθέτεις βίζα. Κρίμα ρε γαμώτο και λατρεύω την Αμερική γιατί είμαι και ηλεκτρονικός μηχανικός και σε σχέση με τεχνολογία είναι άπιαστοι.

                            Comment


                              #15
                              Έχεις εμπειρία στον τομέα σου;

                              Comment

                              Working...
                              X