Announcement

Collapse
No announcement yet.

I-130 OK μετά ομως κολλήσαμε!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    I-130 OK μετά ομως κολλήσαμε!

    Καλησπέρα παιδιά! Ειμαι αμερικανίδα υπήκοος και με τον σύζυγο μου αποφασίσαμε να πάμε Αμερική γιατι τα πράγματα εδώ αγριεύουν! Έκανα λοιπόν τις πρώτες κινήσεις που έπρεπε , μίλησα με την Πρεσβεια μου είπαν να κάνω πρόσκληση στον σύζυγο μου. Συμπλήρωσα την I 130 και μετά απο μερικές μέρες μου έστειλαν θετική απάντηση . Στη συνέχεια μαζέψαμε οτι άλλο ζήτησαν απο στρατό πιστοποιητικά κτλ και μια αίτηση ηλεκτρονική και τα στείλαμε. Αφού έχασαν το φάκελο μας και μας καθυστέρησαν αρκετό καιρό όταν τον βρήκαν μας είπαν οτι θα χρειαστεί και ένας σπόνσορας γιατι εγώ δεν εχω εισοδήματα στην Αμερική οποτε πρεπει να υπάρχει κάποιος με εισόδημα πάνω απο 35.000 δολάρια /έτος για να εγγυηθεί για μας. Το θέμα ειναι οτι εχω πολλούς συγγενείς στη νέα Υόρκη αλλα δεν ξέρω αν θα θέλουν να μου δώσουν εκαθαριστικο του 15 θεωρώ οτι ειναι προσωπικά δεδομένα και δεν θέλω να τους φέρω σε δύσκολη θέση. Ξέρει κάποιος αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο πέρα απο αυτό;

    #2
    Ίσως αν φύγεις πρώτη να βρεις δουλειά και να έρθει μετά ο σύζυγος;

    Comment


      #3
      Το εχω σκεφτεί και αυτό αλλα εχω δυο παιδιά το ενα 8 και το άλλο 4 ετών . Σκέφτομαι να πάρω πάλι τηλ στη Πρεσβεια να μου πει μήπως υπάρχει κάτι άλλο που να μπορώ να κάνω ....μου είχε πει κάτι για δολαριακο λογαριασμό στην τράπεζα θα πάρω να μάθω περισσότερες πληροφορίες

      Comment


        #4
        Για να μη χωριστείτε μπορεί να έρχεται με τουριστική βίζα μέχρι να βγουν τα χαρτιά.

        Comment


          #5
          Δεν το είχα σκεφτεί αυτό θα δώ μήπως το κάνουμε έτσι σε ευχαριστω!

          Comment


            #6
            Δε νομίζω να κουραστεί πολύ με το πήγαινε έλα. Άντε μία φορά να πρέπει να το κάνει. Πιστεύω σε 6 μήνες θα έχεις βρει δουλειά και θα έχετε βολευτεί.

            Τίποτα, όλα καλά να πάνε!

            Comment


              #7
              Καλησπέρα,
              Είδα το ποστ σου και πραγματικά μόλις τρομοκρατήθηκα! Ο άντρας μου είναι Αμερικανός και αυτός και τώρα κοιτάμε και εμείς να πάμε τελικά Αμερική. Για την φόρμα Ι-130 ήξερα, αλλά δεν φανταζόμουν ότι θα χρειαστεί σπόνσορας - και ειδικά με εισοδηματικά κριτήρια - εφόσον είναι Αμερικάνος. Καινούργιο είναι αυτό; Τι κάνατε τελικά αν επιτρέπεται; Είσαι πολλά χρόνια Ελλάδα, μήπως παίζει κάποιο ρόλο αυτό;

              Comment


                #8
                Originally posted by Ειρήνη Τ. View Post
                Καλησπέρα παιδιά! Ειμαι αμερικανίδα υπήκοος και με τον σύζυγο μου αποφασίσαμε να πάμε Αμερική γιατι τα πράγματα εδώ αγριεύουν! Έκανα λοιπόν τις πρώτες κινήσεις που έπρεπε , μίλησα με την Πρεσβεια μου είπαν να κάνω πρόσκληση στον σύζυγο μου. Συμπλήρωσα την I 130 και μετά απο μερικές μέρες μου έστειλαν θετική απάντηση . Στη συνέχεια μαζέψαμε οτι άλλο ζήτησαν απο στρατό πιστοποιητικά κτλ και μια αίτηση ηλεκτρονική και τα στείλαμε. Αφού έχασαν το φάκελο μας και μας καθυστέρησαν αρκετό καιρό όταν τον βρήκαν μας είπαν οτι θα χρειαστεί και ένας σπόνσορας γιατι εγώ δεν εχω εισοδήματα στην Αμερική οποτε πρεπει να υπάρχει κάποιος με εισόδημα πάνω απο 35.000 δολάρια /έτος για να εγγυηθεί για μας. Το θέμα ειναι οτι εχω πολλούς συγγενείς στη νέα Υόρκη αλλα δεν ξέρω αν θα θέλουν να μου δώσουν εκαθαριστικο του 15 θεωρώ οτι ειναι προσωπικά δεδομένα και δεν θέλω να τους φέρω σε δύσκολη θέση. Ξέρει κάποιος αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο πέρα απο αυτό;
                Ειναι αληθεια οτι πρεπει να πληρεις καποια οικονομικά κριτηρια για να τους πεισεις οτι δεν θα γινεις public charge. Τα παιδια φανταζομαι ειναι ηδη υπηκοοι;

                Εαν εσυ δεν εχεις εισοδηματα τοτε ναι πρεπει να συμπληρωσει το I-864 ενας joint sponsor ο οποίος μπορει να ειναι οποιοσδηποτε κατοικεί νομιμα στην Αμερικη κ εχει τα καταλληλα εισοδηματα.
                Εαν κανει joint filing πρεπει να συμπληρωσει κ η σύζυγος (ή ο συζυγος) το I-864a. Προσοχη πρεπει να ειναι οριτζιναλ wet signature αλλιως δεν το δεχεται η Πρεσβεια.

                Εγω ολοκληρωσα την διαδικασία στην Πρεσβεια στην Αθηνα σε 5 μηνες κ έφυγα τον Ιουλιο. Οτι θες με ρωτας.

                Κ ναι ΠΡΕΠΕΙ να σου στειλουν τα αποδεικτικα εισοδηματος αλλιως δεν θα σου δωσουν την βιζα κ οχι δεν υπάρχει αλλος τροπος.

                Comment

                Working...
                X