Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση Ιταλία ή Γερμανία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετανάστευση Ιταλία ή Γερμανία

    Καλησπέρα σε όλους, είμαι 20 χρονών και σπουδάζω Διοίκηση Επιχειρήσεων. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάω Ιταλία ή Γερμανία ,το έχω συζητήσει με τους γονείς μου αρκετές φορές. Θα ήθελα να σας ρωτήσω όμως κάποια πράγματα
    1) Συμφέρει να κάνω μεταπτυχιακό στην Ελλάδα ή να φύγω μόλις τελειώσω την σχολή, θα έχω μεγαλύτερες πιθανότητες να βρω μια δουλεία στον τομέα που σπουδάζω?
    2) Γουστάρω πολύ να πάω Γερμανία ,αλλά εκεί δεν έχω κανέναν και δεν γνωρίζω ακόμα την γλώσσα. Από την άλλη όμως στην Ιταλία έχω συγγενής –γνωστούς οι οποίοι μπορούν να με βοηθήσουν στην αρχή ,επιπλέον έχω κάνει 2 χρόνια την Ιταλική Γλώσσα και γνωρίζω ορισμένα ιταλικά. Σαφώς η Γερμανία είναι καλύτερη χώρα σε ότι αφόρα την εύρεση εργασίας αλλά πιστεύω ότι και η Ιταλία είναι καλά για μετανάστευση. Ποια χώρα μου προτείνετε για μετανάστευση.

    #2
    Καλησπερα. Παρεπιπτοντως εχουμε σχεδον την ιδια ηλικια. Επειδη και εγω θα φυγω εξω, προσωπικα προτιμω Γερμανια μιας και εχω Β2 στα γερμανικα, και θεωρω οτι εχει να προσφερει περισσοτερα.

    Τωρα αν πας Ιταλια για μενα να προτιμησεις τη βορεια Ιταλια επειδη ισως ειναι καπως καλυτερα.

    Και το σημαντικοτερο, μην ακους κανενα Ελληνα που θα σου πει οτι δε μπορεις. Ολοι ξερουμε ποσο απαισιοδοξοι ειμαστε!

    Comment


      #3
      Φιλε γεια σου και ευχαριστω για την απάντηση, εάν γίνετε μπορώ να σε ρωτίσω κάποια πράγματα?

      Η γερμανική γλώσσα ειναι εύκολη η δύσκολη? Η ιταλική ειναι εύκολη αλλά τα διπλώματα ειναι αρκετά δύσκολα..

      ΕΣΥ που σκεφτεσε για Γερμανία ,έχεις κάποιους γνωστούς εκει ? θα φύγεις με κάποιον απο εδω η θα πας μόνος σου?

      Comment


        #4
        Τα γερμανικα σιγουρα ΔΕΝ ειναι τοσο εξωφρενικα δυσκολα οσο μου ελεγαν πριν αρχισω και οσο συνεχιζουν να λενε οι περισσοτεροι. Σιγουρα ειναι πιο απαιτητικη σαν γλωσσα επειδη η γραμματικη ειναι περιεργη και εχει κατι μεγαλες λεξεις , αλλα θα δεις οτι ολα εχουν μια λογικη. Εγω κανω ακριβως 1 χρονο και 1 μηνα και εχω Β2, και συνεχιζω. Αυτο στο λεω με μεγαλη σιγουρια επειδη ξερω αγγλικα και ισπανικα.

        Τωρα Γερμανια δεν εχω γνωστους αλλα και να ειχα δεν θα βασιζομουν, επειδη απλα εχω στην Ελβετια και μιας και πηγα προσφατα (το Πασχα) ειδα ποσο απαισιοδοξοι ηταν μαζι μου και καθολου προθυμοι να βοηθησουν.

        Απο εδω μεσα μην περιμενεις καμια φοβερη βοηθεια, για μενα ψαξε-ρωτα και σε αλλα φορουμ. Ενα πολυ καλο ιδιως για Γερμανια ειναι αυτοForums - Toytown Germany. Ειναι απιστευτα χρησιμο και θα εκπλαγεις ποσο ενεργα ειναι τα μελη. Αλλο ενα να ρωτησεις ειναι αυτο Germany Expat Forum for Expats Living in Germany - Expat Forum For People Moving Overseas And Living Abroad. Γενικα ψαξου λιγο και διαβαζε οτι μπορεις. ¨)

        Comment


          #5
          Originally posted by billsims View Post
          Τα γερμανικα σιγουρα ΔΕΝ ειναι τοσο εξωφρενικα δυσκολα οσο μου ελεγαν πριν αρχισω και οσο συνεχιζουν να λενε οι περισσοτεροι. Σιγουρα ειναι πιο απαιτητικη σαν γλωσσα επειδη η γραμματικη ειναι περιεργη και εχει κατι μεγαλες λεξεις , αλλα θα δεις οτι ολα εχουν μια λογικη. Εγω κανω ακριβως 1 χρονο και 1 μηνα και εχω Β2, και συνεχιζω. Αυτο στο λεω με μεγαλη σιγουρια επειδη ξερω αγγλικα και ισπανικα.

          Τωρα Γερμανια δεν εχω γνωστους αλλα και να ειχα δεν θα βασιζομουν, επειδη απλα εχω στην Ελβετια και μιας και πηγα προσφατα (το Πασχα) ειδα ποσο απαισιοδοξοι ηταν μαζι μου και καθολου προθυμοι να βοηθησουν.

          Απο εδω μεσα μην περιμενεις καμια φοβερη βοηθεια, για μενα ψαξε-ρωτα και σε αλλα φορουμ. Ενα πολυ καλο ιδιως για Γερμανια ειναι αυτοForums - Toytown Germany. Ειναι απιστευτα χρησιμο και θα εκπλαγεις ποσο ενεργα ειναι τα μελη. Αλλο ενα να ρωτησεις ειναι αυτο Germany Expat Forum for Expats Living in Germany - Expat Forum For People Moving Overseas And Living Abroad. Γενικα ψαξου λιγο και διαβαζε οτι μπορεις. ¨)
          να σε ρωτισω κατι φιλε,με ολο το θαρος
          σκεφτεσε να πας στην Γερμανια,αλλα δεν εχεις καποιους εκει,πως σκεφτεσε να πας?μονος σου η θα πας με καποια ατομα απο την Ελλαδα?

          Comment

          Working...
          X