Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μεγάλη προσοχή στους νέους μετανάστες με την ομογένεια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μεγάλη προσοχή στους νέους μετανάστες με την ομογένεια

    Θα ήθελα να δωσω μια συμβουλή στα νέα παιδιά που έρχονται στις ΗΠΑ είτε νόμιμα είτε χωρίς χαρτιά να προσέχουν παρα πολύ με τις συναναστροφές τους με κύκλους της ομογένειας και να ειναι πολύ επιφυλακτικοί με το τι λένε και σε ποιους το λένε. Με λίγα λόγια τουλάχιστον εδω στην Νέα Υορκη που ζω επικρατεί μια λογική του '50, κουτσομπολιό, θάψιμο και γενικά μια αντίληψη οτι είμαστε ένας κλειστός κύκλος και δεν ανεχόμαστε νέους ανταγωνιστές που μπορεί να μας πάρουν τους πελάτες.

    Προςωπικα την εχω ήδη πατήσει δυο φορές με ομογενείς οι οποίοι αθέτησαν την οικονομική συμφωνία που κάναμε και με τον εναν αναγκάστηκα να τους στείλω ειδοποίηση για δικαστήριο εάν δεν τηρήςει τα συμφωνηθέντα και ειμαι μόλις κάποιους μηνες εδω.
    Τα παζάρια και οι τσιγκουνιές ειναι κάτι δεδομένο και αν δεν προσέξεις καλα μπορεί να μην παρεις και τα χρήματα σου στο τέλος.
    Δεν μπορώ να διανοηθώ πως κάποιοι ανθρωποι οι οποίοι ειναι εισοδηματίες και ζουν και σπουδάζουν τα παιδιά τους με ενοίκια που εισπράττουν απο τα δεκάδες κτίρια που έχουν, σου κάνουν παζάρια για κάτι ποσά τα οποια ειναι καραμέλες και τσίχλες για αυτούς και αν ειναι δυνατόν θέλουν να τους κανεις τσάμπα τη δουλειά.
    Φυσικά ΔΕΝ ειναι όλοι οι ομογενείς ετσι. Υπάρχουν ανθρωποι σωστοί οι οποίοι σε σέβονται και μάλιστα σου δίνουν και κάτι παραπάνω απο οτι συμφωνήσατε. Αλλα ειναι πολύ λίγοι δυστηχως...Οι περισσότεροι που συναναστρέφομαι κοιτάνε πως να τους κάνω τσάμπα τη δουλειά η πως να μην μου δώσουν τα συμφωνηθέντα.

    Μεγάλη απογοήτευση δυστηχως. Προςωπικα αν ήμουν ευκατάστατος με εισοδήματα στην Αμερική και είχα την δυνατότητα να ζω Ελλαδα μακριά απο τους ομογενείς θα το έκανα. Ειναι σαν να οσμίζεσαι στον αέρα την κακια και τα κουτσομπολιά και έχεις το άγχος συνέχεια ποιος θα σου την φέρει και σε ποια παρεξήγηση θα σε μπλέξουν πάλι.
    instagram.com/anelixis_net/
    youtube.com/user/AlexGraphicd1

    #2
    Καλά αυτό ακόμη και στην Ελλάδα ισχύει. Οι συγγενείς πάλι δεν βοηθάνε κοκ. Καλό είναι να βασιζόμαστε σε καλούς ανθρώπους απ όπου και αν προέρχονται.

    Comment

    Working...
    X