Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μεταπτυχιακό και Δανειο για ΑΓΓΛΙΑ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μεταπτυχιακό και Δανειο για ΑΓΓΛΙΑ

    Καλησπέρα σε όλα τα ''Πατριωτάκια''

    Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιες πληροφορίες σχετικά με μεταπτυχιακές σπουδές στην Αγγλία . Αρχικά να αναφέρω πως λέγομαι Γιώργος , είμαι 26 ετών , έχω τελειώσει Γεωπονία στο Αριστοτέλειο Παν. Θεσ. και ενδιαφέρομαι να μεταναστεύσω στην Αγγλία για σπουδές και ύστερα εργασία. Τα μεταπτυχιακά που με ενδιαφέρουν δεν έχουν απευθείας σχέση με Γεωπονία και κατά κύριο λόγο ενδιαφέρομαι για πολυτεχνικής πλευράς μεταπτυχιακά , συγκεκριμένα Chemical Engineer ή Process Engineer . Ο λόγος ότι ποτέ δεν με ενθουσίασε να ασχοληθώ καθαρά σας Γεωπόνος .

    Έχω ακούσει για πολλές χώρες και πολλά πανεπιστήμια όμως αναφέρθηκα στην Αγγλία διότι προσφάτως μου πρότειναν το μεταπτυχιακό δάνειο που δίνει η Αγγλία για κάλυψη των εξόδων των σπουδών . Προσωπικά να αναφέρω οτι έχω σκεφθεί χώρες όπως Γερμανία ή Ολλανδία όμως από όσο γνωρίζω δεν δίνουν ( καθόλου ή πολύ δύσκολα) δάνεια για σπουδές σε σύγκριση με Αγγλία που μου λένε είναι σχετικά εύκολο να πάρεις .

    Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αρχικά :
    1.Έχεις κανείς εμπειρία σχετικά με την απόκτηση παρόμοιου δανείου στην αγγλία ? Αν ναι θα μπορούσε να μου μοιραστεί την εμπειρία του ?
    2.Έχει κανείς αποκτήσει παρόμοιο δάνειο σε άλλες χώρες ?Αν ναι πόσο εύκολο ήταν ?
    3.Σπουδάζει κανείς Αγγλία ενώ έχει πάρει παρόμοιο δάνειο και μπορεί και τα βγάζει πέρα με τα έξοδα ζωής κατα τη διάρκεια των σπουδών ? Η part time εργασία πόσο εύκολο είναι να βρεθεί και συνυπάρχει με την ομαλή πορεία των σπουδών ?
    4.Γνωρίζει κανείς αν τα δάνεια που προσφέρονται είναι καθαρά μόνο για τη κάλυψη των διδάκτρων ή δίνονται και για τη κάλυψη εστίας για παράδειγμα ...

    Γενικά οποιεσδήποτε πληροφορίες έχει κανείς ή ανάλογες εμπειρίες και μπορεί να τις μοιραστεί , θα ήμουν ευγνώμων .
    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας

    #2
    Καλησπέρα φίλε . Εγώ έχω κάνει μια αίτιση για master στην Αγγλία και έχω ήδη μια θέση και περιμένω και μια απάντηση απο ένα άλλο πανεπιστήμιο.Έκανα και αίτηση για δάνειο και έλαβα ενα γράμμα που μου ζητάνε το διαβατήριο μου για να ελέγξουν την εθνικότητα. Δν ειμαι σίγουρος αν θα πρέπει να έχεις και πριν την αίτιση αριθμό λογαριασμού στην αγγλία γτ εγω είχα ήδη οπότε τον εδωσα αμέσως. Δάνειο για master μπορείς να πάρεις εφόσον είσαι πολίτης EU μέχρι 10000 λίρες για τα δίδακτρα και για να καλύψεις ένα μερος απο living costs . Τώρα εξαρτάται απο την πόλη που θα πας πόσο ακριβο είναι ένα master άρα και πόσα χρήματα θα σου μείνουν για να καλύψεις τα έξοδα σου . Part time δουλειές υπάρχουν βεβαια εξαρταται απο σένα αν θα μπορέσεις να τα συνδυάσεις . Nα ξέρεις οτι τα master αρχίζουν καπου στα 4000 kαι φτάνουν μεχρι και 15000 ανάλογα το πανεπιστήμιο. Έχεις κάνει αίτηση για Master ? γτ τα περισσότερα για το σεπτέμβρη έχουν ηδη κλείσει αν και καποιες θέσεις μπορείς να βρεις απο αυτούς που τελικά δν τις πήρανε.

    Comment


      #3
      Καλησπέρα φίλε μου. Επειδή είχα διαφορετικό προορισμό στο πλάνο , δεν πρόλαβα φέτος για την Αγγλία όμως γνωρίζω ότι αν θέλω να προλάβω του χρόνου πρέπει να κάνω ετοιμασίες από φέτος. Οπότε ό,τι ρωτάω είναι κατά κύριο λόγο για του χρόνου. Στο ενδιάμεσο θα κρατήσω χρήματα για τις σπουδές .

      Αν έχω 10.000 λίρες από δάνειο και φύγω με 5.000 ευρώ απο ελλάδα , νομίζω θα είναι ένα καλό ποσό ... τι πιστεύεις ?

      Σκέφτομαι να κάνω αιτήσεις μέσω γραφείων που σου ετοιμάζουν τις αιτήσεις , τα cover letters , έγγραφα και αιτήσεις για εστίες κλπ ... Γνωρίζεις καθόλου παρόμοια γραφεία ?

      Comment


        #4
        Μπορείς να δεις για μαστερ που αρχιζουν γεναρη . που μια χαρα προλαβαινεις αλλιως απο ιούνιο . συνηθως οι αιτησεις κλεινουν τελη ιουλίου.Εγώ την αίτηση την εκανα πριν 5 μέρες για το 2 πανεπιστημιο που βρήκα αλλα είμαι ήδη αγγλία εχω σπιτι εχω NIN και UK bank οπότε δν χρειάστηκα πολλές ετοιμασίες . Για γραφείο πιστευω οτι δν χρειαζεται. Για το master το μόνο που πρέπει να γραψεις είναι το personal statement.Ακόμα χρειαζεσαι 2 reference , πτυχιο IELTS 6.5 + αναλογα το πανεπιστημιο. Την αίτηση την κανεις online και σε καθοδηγει το site τη πρέπει να κανεις .Εγώ την αίτηση για το master την έκανα μέσα σε μισή ώρα . Τώρα για να σου βρει εστια δν νομίζω γτ μιλάς με το πανεπιστημιο για το θέμα της εστίας άσε που υπαρχουν και απειρα δωματια για φοιτητες. Θές να μου πεις για ποια πολη της Αγγλίας μιλάμε ? για να σου πω περίπου πόσα θα είναι τα έξοδα σου . Πάντα εξαρταται το πανεπιστήμιο. Μπορώ να σου πω οτι παραδειγμα 15000 φτανουν ισα για τα διδακτρα σε πανεπιστημιο στο λονδινο.

        Comment


          #5
          Μερικά από τα πανεπιστήμια που με ενδιαφέρουν ( διότι αυτά έχουν και τα μεταπτυχιακά που με ενδιαφέρουν ) είναι το Cranfield uni , Surrey , Loughborough .
          Τώρα για παράδειγμα το Cranfield έχει κοντά 10.000 λίρες μόνο δίδακτρα.Αντιλαμβάνομαι ότι εκεί ναι τα 15.000 ίσως να είναι οριακά. Επίσης στο Cranfield μιλάμε για έξω απο λονδίνο .
          Στο Surrey από την άλλη είναι 8.000 μόνο τα δίδακτρα ...

          Για να καταλάβω , πρέπει ένας μελλοντικός postgraduate student από άλλη χώρα να έχει λογαριασμό στην Αγγλία για να είναι eligible για δάνειο ?

          Comment


            #6
            Αρχίζω με τον λογαριασμό.. Το πανεπιστήμιο σου στέλνει ενα γραμμα για να μπορεις να ανοιξεις λογαριασμό. Οποτε εκει ερχεται η στιγμη που μπορεις να τον ανοιξεις . Αυτο που δν θυμάμαι ειναι εαν πρωτα πρεπεις να ανοιξεις τον λογαριασμο για να κανεις αιτηση γιατι στην αιτηση καποια στιγμή σου ζηταει στοιχεια λογαριασμου αλλα δν εδωσα σημασια γιατι είχα ηδη.Δηλαδη δν θυμαμαι αν το πεδιο ηταν υποχρεωτικο η μπορεις να το συμπληρωσεις μετά. Όσο αφορα τα λεφτα εφοσον 10000 περιπου ειναι τα δίδακτρα θα χρειαστεις τουλαχιστον αλλο ενα 5000 λίρες οπότε 5-6 χιλιαδες ευρω αναλογα την ισοτιμια τοτε. Εξαρταται το σπιτι που θα βρεις αν θα μαγιρευεις σπιτι η τα τρως εξω τις βολτες σου και φυσικα τις μετακινησεις γιατι η Αγγλια στα μεταφορικα ειναι πανακριβη . Πιστευω οτι ενα 500 λιρες τον μηνα θα το χρειαστεις.

            Comment


              #7
              Κατάλαβα ... να σαι καλά φίλε μου .
              Ελπίζω το ποστ να παραμείνει ανοιχτό έτσι ώστε αν κανείς μπορεί να προσθέσει διάφορες χρήσιμες πληροφορίες να το κάνει .

              Comment


                #8
                Ψαξε για "bursaries" , που ειναι ενα ειδος υποτροφιας. Ποικιλει απο πανεπιστημιο σε πανεπιστημιο προφανως.
                Τα δινουν αβερτα σε ευρωπαιους φοιτητες ακομα και αν δε τα ζητησεις. Τουλαχιστον το κανανε αυτο μεχρι και πριν λιγα χρονια.

                University Bursaries and Scholarships - Complete University Guide

                Comment


                  #9
                  Έριξα μία ματιά φίλε μου και πρέπει να πω ότι το 90% των υποτροφιών που είδα έχουν αρκετά συγκεκριμένες προυποθέσεις .Του εξωτερικού , είναι κατά κύριο λόγο για τους πολίτες του εξωτερικού . Της ελλάδας από την άλλη είναι εξειδικευμένες οι περισσότερες για συγκεκρίμενους τίτλους μεταπτυχιακών . πχ ναυτιλιακά ή εμπορικό δίκαιο για δικηγόρους...

                  Θέλει πολύ ψάξιμο παρόλα αυτά και θα συνεχίσω να ψάχνω...

                  Comment


                    #10
                    Λοιπον μια και επεσα πανω στο ποστ σου θα σου πω τι καναμε με το γιο μου που ξεκινησε φετος σαν undergraduate .
                    Τωρα ειναι εποχη που κανεις μεσω ucas



                    Find out about different postgraduate course types and subject areas, then search for a course using our course search.


                    κανεις τις δηλωσεις σου στα τμηματα στα πανεπιστημια που σε ενδιαφερουν.5 συνολικα.
                    Οταν θα σου απαντησουν εσυ θα αποφασισεις πιο θελεις απο αυτα που σε δεχτηκαν.
                    Παραλληλα θα ξεκινησεις κατα Μαιο μια αιτηση με ταχυδρομειο στο student finance για να δεχτουν το δανειο σου που θα ειναι ΜΟΝΟ για διδακτρα.Τα ποσα τα γραφει το σαιτ του καθε πανεπιστημιου που θα σε δεχτει.
                    Μοπεις να παρεις εγκριση για το δανειο και μετα να αλλαξεις τμημα η πανεπιστημιο .Ευκολο



                    Μπορεις την αιτηση να την κανεις και πολυ αργοτερα οταν θα σε εχουν δεχτει.
                    Δεν χρειαζεσαι λογαριασμο αμεσωσ γιατι τα χρηματα θα τα στελνουν κατευθειαν στο πανεπιστημιο.Λογαριασμο θα ανοιξεις οταν πας εκει και ειναι ευκολα για τους φοιτητες γιατι ειναι ειδικοι λογαριασμοι.
                    Παραπανω στο συνδεσμο που εβαλα θα τα διαβασεις ολα καλα

                    Comment


                      #11
                      Γεια σου Γιαννη
                      Σκεφτομαι και γω να παω Αγγλια για μεταπτυχιακο και εχω και γω πτυχιο γεωπονιας απο την Αθηνα ομως.Το θεμα ομως ειναι το εξης:το πτυχιο γεωπονικου και πολυτεχνειου θεωρουνται master ενω μια απο τις προυποθεσεις για να παρεις το δανειο των 10000 λιρων ειναι να μην εχεις ηδη master.Εχω στειλει mail σε πανεπιστημιο και στο gov.uk και περιμενω απαντηση.Εσυ δικαιουσαι να παρεις αυτο το δανειο?Ξερει καποιος αλλος αν δικαιουμαι με πτυχιο γεωπονιας να παρω το δανειο?εχω ακουσει παιδια με πτυχιο απο πολυτεχνειο που το πηραν.

                      Αυτα τα λιγα
                      Χαρης

                      Comment


                        #12
                        Δείτε κι αυτό (είναικι η Αγγλία στις χώρες που συμμετέχουν):
                        This page contains a general overview of how to take part. You will need to check the specific action that you are interested in to see the criteria you should meet.

                        Comment


                          #13
                          Δες εδω https://www.gov.uk/postgraduate-loan/overview Αυτο που καταλαβαίνω κι εγω ειναι ότι πρεπει πρωτα να εχεςι γινει δεκτος και να εχει αρχισει η ακαδημαική σου χρονια και μετα να υποβαλλεις αίτηση. Παρ όλα αυτα δεν ειναι λιγο επιφοβο; Δηλαδή να δεχτεις τη θεση στο μεταπτυχιακο και μετα αν γινει κατι και δεν χρηματοδοτηθεις;;;;; Υπαρχει καποιος που το εχει κανει πριν;

                          Γιατι κι εγω εψαχνα καθως εχω πτυχιο απο Ελλαδα.
                          Όπου και να ταξιδέψω, η Ελλάδα με πληγώνει.
                          - Σεφέρης

                          Comment

                          Working...
                          X