Announcement

Collapse
No announcement yet.

Βιέννη ή Μόναχο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Βιέννη ή Μόναχο

    Καλησπέρα στο forum! Είναι το πρώτο μου μήνυμα εδώ αν και παρακολουθώ τις συζητήσεις σας καιρό τώρα. Στο θέμα μας τώρα : ήρθε κι η δική μου σειρά να ξενιτευτώ!! Μόλις πήρα το πτυχίο μου και η κατάσταση που επικρατεί στον κλάδο μου αλλά και μια σειρά ακόμη παραγόντων με έκανε να αποφασίσω ότι δεν θέλω να ζήσω εδώ τα επόμενα χρόνια. Γι' αυτό κι άρχισα να στέλνω βιογραφικά σε μια σειρά από νηπιαγωγεία κυρίως σε Μόναχο και Βιέννη. Στο Μόναχο έχω γνωστό μου,που δουλεύει σε μια από τις εταιρείες νηπιαγωγείων και μπαίνοντας αυτός ως εγγυητής για μένα (ότι είμαι υπεύθυνη γι αυτή τη θέση κ.λ.π. ) έχω πάρα πολλές πιθανότητες να με δεχτούν, μιας κι η έλλειψη εκεί είναι τεράστια. Ο μισθός είναι 1650 καθαρά. Θα πρέπει να ανέβω για συνέντευξη εκεί φυσικά και το καλό θα είναι ότι θα έχω την καθοδήγηση του γνωστού μου αυτού και κάπου να μείνω μέχρι να βολευτώ. Το θέμα είναι ότι μου απάντησαν θετικά κι από ένα άλλο νηπιαγωγείο στη Βιέννη εκεί που δεν το περιμένα και με ρώτησαν πότε θα μπορούσα να πάω για συνέντευξη. Ανάμεσα σε αυτές τις πόλεις, όσοι έχετε εμπειρίες ποια από τις δύο θα διαλέγατε? Ποια είναι τα υπέρ και τα κατά της καθεμίας? 'Εχω πάει μόνο στη Βιέννη και τη λάτρεψα <3 Αλλά δεν ξέρω τι παραπάνω παίζει για τη ζωή. Μόναχο δεν έχω πάει αλλά έχω μείνει ένα μικρό διάστημα στη Γερμανία και μου άρεσε πολύ!! Ξέρω ότι κι οι δύο πόλεις είναι ακριβές.
    Επίσης όταν ένας εργοδότης σε προσκαλεί εκεί για συνέντευξη δεν είναι αρκετά πιθανό να σε πάρει κιόλας??? Τα γερμανικά μου είναι στο Γ1 οπότε δεν υπάρχει τόοοσο τεράστιο πρόβλημα επικοινωνίας όπως αντιμετωπίζουν άλλοι.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    #2
    Μένω Μοναχο αλλα έχω πάει και Βιέννη , η δεύτερη μου φάνηκε πιο ωραία. Δεν ξέρω τι παίζει Βιέννη αλλα Μοναχο η εύρεση σπιτιού είναι πονοκέφαλος . Μου πήρε 15 μήνες να βρω και έψαχνα μέχρι 40 χιλιόμετρα μακριά του όχι μονο μέσα στην πόλη. Για μέσα στην πόλη αν περιμένεις να βρείς από μεσίτες , αυτό μπορείς να το ξεχάσεις. Μονο αν κάποιος γνωστός σου βγαίνει και μιλήσει στον ιδιοκτητη να το πάρεις εσύ . Αν δεν σε πειράζει ποσο θα κάνει(ασε που είναι και πανάκριβα) , που θα είναι και ποτε τότε πάω πάσο :D

    Αλλα εδώ μιλάμε όχι μονο για επιλογή πόλης αλλα και κράτους .

    Καλή τύχη.

    Comment


      #3
      15 Μήνες?? :-o Τι λες τώρα??

      Στα WG είναι καλύτερα η κατάσταση??? Γιατί σκεφτόμουν τη συγκατοίκηση και για να μου βγει πιο οικονομικά αλλά και για να έχω και παρέα..

      Comment


        #4
        Τα WG ειναι ενα ρισκο.Δεν ξερεις που θα πεσεις, ποιον θα εχεις διπλα σου, αν ταιριαζετε.
        Να παρουσιαστεις και στις δυο συνεντευξεις , να δεις το περιβαλλον , με ποιους συνεργατες εχεις να κανεις και να αποφασισεις σε ποιο θελεις να εργαστεις.
        Απο αποσταση μην κανεις σεναρια.

        Comment


          #5
          E ναι σε wg βρήσκεις κάτι πολύ πιο γρήγορα.

          Comment


            #6
            WG is a German abbreviation for shared flat. ex.

            WG Zimmer Wohnungen Wohnungssuche WG Suche WG Wohnung vermieten WG Nachmieter Zwischenmiete : WG-Gesucht.de

            Comment


              #7
              καλημερα και καλο μηνα.!!! μεταναστευω μαζι με την γυναικα μου στο αννοβερο στο τελος σεπτεμβριου για δουλεια μεσω ενος γραφειου.Μας ζηταγανε απο 800 ευρω στον καθενα και μετα απο διαπραγματευση αφου δηλωσαμε οτι δεν ειχαμε τα λεφτα μας ειπαν οκ θα τα δωσουμε εν καιρω απο τον μισθο μας 200 ανα μηνα.το μονο που θα πληρωσουμε το σπιτι που μας βρηκαν 600 ανα μηνα.οι μισθοι μας θα ειναι περιπου 1100 ευρω για τον καθενα δουλευοντας στο service σε ξενοδοχειο.ξερει κανεις κατι? εχετε ακουσει κατι παρομοιο???

              Comment


                #8
                Originally posted by angelo2016 View Post
                καλημερα και καλο μηνα.!!! μεταναστευω μαζι με την γυναικα μου στο αννοβερο στο τελος σεπτεμβριου για δουλεια μεσω ενος γραφειου.Μας ζηταγανε απο 800 ευρω στον καθενα και μετα απο διαπραγματευση αφου δηλωσαμε οτι δεν ειχαμε τα λεφτα μας ειπαν οκ θα τα δωσουμε εν καιρω απο τον μισθο μας 200 ανα μηνα.το μονο που θα πληρωσουμε το σπιτι που μας βρηκαν 600 ανα μηνα.οι μισθοι μας θα ειναι περιπου 1100 ευρω για τον καθενα δουλευοντας στο service σε ξενοδοχειο.ξερει κανεις κατι? εχετε ακουσει κατι παρομοιο???
                Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία από γραφείο ευρέσεως εργασίας γιατί εγώ έψαχνα μόνη μου για δουλειά, ξέρω ότι έχουν υπάρξει πολλές απάτες σε σχέση με αυτό το θέμα.

                Διάβασε κι εδώ

                Οκτώ βήματα εύρεσης εργασίας στο εξωτερικό με ασφάλεια - FORTUNE BLOGS - Fortunegreece.com

                1. Τα γραφεία ευρέσεως εργασίας ΔΕΝ χρεώνουν τον άνεργο για να του βρουν δουλειά. Οι συμβουλές που σας δίνουν είναι δωρεάν, το βιογραφικό σας θα σταλεί σε εργοδότες δωρεάν και ούτω κάθε εξής.

                2. Εάν σας ζητήσουν χρήματα, πάρτε 2η γνώμη από άλλο γραφείο ή από γνωστούς ή από δικηγόρο.

                Προσέξτε...Μου φαίνεται πάρα πολύ το ποσό....

                Comment


                  #9
                  @angelo2016
                  trust no one

                  Comment


                    #10
                    χαιρετε.
                    γνωριζετε κατα ποσον ειναι ευκολο να βρω δουλεια ως νηπιαγωγος στη βιεννη με Β2 Goethe κ λοουερ;εχω κ μια μικρη πενταμηνη προυπηρεσια σε μοντεσοριανη στην ελλαδα κ εχω κ μουσικες γνωσεις.ειναι εξισου ευκολο με Μοναχο;σκεφτομαστε με τον συζυγο τη Βιεννη ως καλυτερη εναλλακτικη απο Μοναχο...ειδικα αν υπαρχει καποια συναδελφος να ενημερωσει θα ταν ευχαριστο...

                    Comment

                    Working...
                    X