Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σκληρές απόψεις για όσους Έλληνες επιλέγουν να μεταναστεύσουν

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Αυτο ακριβως εχουμε σκοπο να κανουμε..τουλαχιστον να μπορεσουμε να δωσουμε στα παιδια την υπηκοοτητα!
    Keep calm, make dreams..!!

    Comment


      #17
      Originally posted by matoula kamitsi View Post
      Εμεις , προσωπικα, οταν ερθει εκεινη η ωρα , φευγοντας δεν προκειται να " ριξουμε μαυρη πετρα" πισω μας και θα εχουμε κατα νου οτι στη περιπτωση που αποτυχουμε και κατι παει στραβα ανα πασα στιγμη γυριζουμε πισω.Αυτο κανει καλο και στη ψυχολογια μας..δε μπορεις να πεις οτι φευγω για παντα και δε θα ξαναγυρισω..νοιωθεις ασχημα ( ασχετα οτι οι περισσοτεροι δεν επιστρεφουν).
      Οσο για τους λογους που οι πιο πολλοι φευγουν θα συμφωνησω οτι ειναι κοινωνικο-οικονομικο πολιτικοι..για εμας κυριο κινητρο στην αποφαση μας να δοκιμασουμε στην Αυστραλια ειναι οχι τοσο το οικονομικο οσο τα δυο μικρα παιδια μας και βλεπουμε για αυτα πιο μακρια απο το τωρα και το πιο μακρια δυστυχως ειναι δυσοιωνο!
      Σίγουρα μπορεί ο καθένας να μεταναστεύσει και να "δοκιμάσει" την τύχη του αλλα ποσο ρεαλιστικό ειναι ρε παιδιά να λέμε οτι μπορείς να ξαναγυρίσεις ενω ήδη έχεις αφήσει τη δουλεια σου;
      Ειναι μεγάλο το ρίσκο να ψάχνεις πάλι για δουλεια στην Ελλάδα ειδικά ετσι οπως ειναι τα πράγματα σημερα.

      Για τα παιδιά συμφωνώ με αυτο που λες και ειναι ενα γενικό συμπέρασμα που εχω βγάλει οτι πλέον η μετανάστευση εχει προοπτικές μονο για τα παιδιά σου. Δυστηχως οι γονεις πρέπει να θυσιαστούν και να εργαστούν σκληρά για να παρέχουν στα παιδιά και τους εαυτούς τους μεχρι που τα παιδιά θα μεγαλώσουν και θα εχουν εξασφαλισμένο σπίτι και αυτοκίνητα.
      instagram.com/anelixis_net/
      youtube.com/user/AlexGraphicd1

      Comment


        #18
        Originally posted by AlexGraphicD View Post
        Σίγουρα μπορεί ο καθένας να μεταναστεύσει και να "δοκιμάσει" την τύχη του αλλα ποσο ρεαλιστικό ειναι ρε παιδιά να λέμε οτι μπορείς να ξαναγυρίσεις ενω ήδη έχεις αφήσει τη δουλεια σου;
        Ειναι μεγάλο το ρίσκο να ψάχνεις πάλι για δουλεια στην Ελλάδα ειδικά ετσι οπως ειναι τα πράγματα σημερα.

        Για τα παιδιά συμφωνώ με αυτο που λες και ειναι ενα γενικό συμπέρασμα που εχω βγάλει οτι πλέον η μετανάστευση εχει προοπτικές μονο για τα παιδιά σου. Δυστηχως οι γονεις πρέπει να θυσιαστούν και να εργαστούν σκληρά για να παρέχουν στα παιδιά και τους εαυτούς τους μεχρι που τα παιδιά θα μεγαλώσουν και θα εχουν εξασφαλισμένο σπίτι και αυτοκίνητα.
        Η πρώτη γενιά μεταναστών τρώει πάντα το παλούκι

        Comment


          #19
          Originally posted by nikcrf View Post
          Η πρώτη γενιά μεταναστών τρώει πάντα το παλούκι
          Κι άμα κάποιος δεν θέλει να κάνει οικογένεια; Αξίζει να φάει όλο αυτο το παλούκι..;
          instagram.com/anelixis_net/
          youtube.com/user/AlexGraphicd1

          Comment


            #20
            Καλησπερα στην παρεα.. Το "παλουκι" που λες αλεξ το τρωμε και εδω.. Το πολυ πολυ να το τρωμε και εξω.. Και μεις στην ιδια περιπτωση με την Ματουλα ειμαστε.. Εχουμε μια κορη και δουλεια εχω εγω εδω δοξα το Θεο, αλλα λεμε οτι τουλαχιστον για 2 χρονια ΠΡΕΠΕΙ να παμε για να παρει η κορη μας(και τα πρωτα ο Θεος τα επομενα παιδια μας) την υπηκοοτητα.. Αν και εγω το βλεπω μακροπροθεσμα ξεκιναμε με το σκεπτικο "2 χρονια" και βλεπουμε..
            Ο τολμόν θα νικήσει...

            Comment


              #21
              Originally posted by Logalx View Post
              Καλησπερα στην παρεα.. Το "παλουκι" που λες αλεξ το τρωμε και εδω.. Το πολυ πολυ να το τρωμε και εξω.. Και μεις στην ιδια περιπτωση με την Ματουλα ειμαστε.. Εχουμε μια κορη και δουλεια εχω εγω εδω δοξα το Θεο, αλλα λεμε οτι τουλαχιστον για 2 χρονια ΠΡΕΠΕΙ να παμε για να παρει η κορη μας(και τα πρωτα ο Θεος τα επομενα παιδια μας) την υπηκοοτητα.. Αν και εγω το βλεπω μακροπροθεσμα ξεκιναμε με το σκεπτικο "2 χρονια" και βλεπουμε..
              Σίγουρα ναι άμα έχεις παιδιά ειναι καλο να εξασφαλίσεις το μέλλον τους στην Αυστραλία η Αμερική.
              Απλα για τους νεους μετανάστες ππυ δεν εχουν παιδιά οπως εσεις ειναι πολυ δύσκολο να πάρουν απόφαση να κάνουν οικογένεια ώντας στο εξωτερικό. Δεν ειναι πλέον οι εποχές του 60 και του 70 που δούλευες μια εβδομαδα και έβγαζες όλα τα έξοδα και ταΐζεις την οικογένεια. Ειναι δύσκολα σημερα παντού. Προςωπικα δεν με ενθουσιάζει καθολου η προοπτική της οικογένειας στην Αμερική και να ειμαι αναγκασμένος να δουλεύω για να συντηρώ εμενα την γυναίκα και τα παιδιά.
              instagram.com/anelixis_net/
              youtube.com/user/AlexGraphicd1

              Comment


                #22
                Τουλαχιστον εκει θα φαμε το "παλουκι" ,θα ζοριστουμε αλλα δεν γινεται διαφορετικα!Αλλη λυση δεν υπαρχει..ο καθενας πραττει συμφωνα με αυτο που πιστευει πως ειναι σωστο την εκαστοτε χρονικη στιγμη και σαν γονεις δυο παιδιων ανηλικων τις αποφασεις για την ζωη τους για την ωρα τις παιρνουμε εμεις και ΤΩΡΑ κρινουμε απαραιτητο να γινει αυτη η αλλαγη στη ζωη τους.Αργοτερα οταν με το καλο ενηλικιωθουν και θα ειναι σε θεση να αποφασισουν εκεινα για τη ζωη τους, μπορουν να τραβηξουν αλλο δρομο.Θα ρισκαρουμε και ο,τι γινει!
                Keep calm, make dreams..!!

                Comment


                  #23
                  Ειπαμε οτι εξαρταται με τις επιλογες του καθενος και επισης αλλιως σκεφτεται καποιος που εχει οικογενεια και παιδια.
                  Ομως εκτος απο τα παιδια ειμαστε και εμεις,ειμαστε νεοι ακομα εγω 30 ο αντρας μου 37 και θελουμε να δοκιμασουμε εκει και απο τη στιγμη που εχει την υπηκοοτητα δεν καταλαβαινω για ποιο λογο να μη το κανουμε; Εδω λιγοτερο ζορι τραβαμε ,οπως ειπε και ο logalx;
                  Τουλαχιστον αν ολα πανε καλα τα παιδια να αποκτησουν την υπηκοοτητα τους και θα εχουμε την συνειδηση μας "ησυχη" οτι προσφεραμε εστω και αυτο που αλλοι οχι οτι δεν θελουν αλλα δεν μπορουν μη εχοντας καμια σχεση με Αυστραλια.
                  Keep calm, make dreams..!!

                  Comment


                    #24
                    Εγω παντως μια λαμπαδα καθημερινα στην πεθερουλα μου αναβω που γεννηθηκε Αυστραλια
                    Που ξερεις, μπορει καποτε να αναβουν τα παιδια μας λαμπαδα και για μας που πηραμε αυτην την αποφαση
                    Ο τολμόν θα νικήσει...

                    Comment


                      #25
                      Σωστος!! Συμφωνω απολυτως!Πολλοι θα ηθελαν να ειναι στη θεση μας αλλα δεν μπορουν δυστυχως.Και αντε πες εμεις μπορουμε να βγαλουμε την βιζα , εννοω και απο οικονομικης πλευρας, αλλοι που ενω εχουν δικαιωμα να την αιτηθουν αλλα δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα;;
                      Απο τη στιγμη που λες οτι ναι παιρνω αυτη την αποφαση να φυγω πρεπει να εχεις γερη καβαντζα χρηματων αλλα τουλαχιστον αξιζει.
                      Keep calm, make dreams..!!

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by AlexGraphicD View Post
                        Σίγουρα ναι άμα έχεις παιδιά ειναι καλο να εξασφαλίσεις το μέλλον τους στην Αυστραλία η Αμερική.
                        Απλα για τους νεους μετανάστες ππυ δεν εχουν παιδιά οπως εσεις ειναι πολυ δύσκολο να πάρουν απόφαση να κάνουν οικογένεια ώντας στο εξωτερικό. Δεν ειναι πλέον οι εποχές του 60 και του 70 που δούλευες μια εβδομαδα και έβγαζες όλα τα έξοδα και ταΐζεις την οικογένεια. Ειναι δύσκολα σημερα παντού. Προςωπικα δεν με ενθουσιάζει καθολου η προοπτική της οικογένειας στην Αμερική και να ειμαι αναγκασμένος να δουλεύω για να συντηρώ εμενα την γυναίκα και τα παιδιά.
                        Δεν είσαι υποχρεωμένος να δημιουργήσεις οικογένεια στο εξωτερικό. Αυτό είναι ζήτημα πολλών συγκυριών.

                        Ούτε είσαι υποχρεωμένος να μείνεις για πάντα στο εξωτερικό. Μπορείς να δοκιμάσεις την τύχη σου για 2-3 χρόνια ή και περισσότερα. Και αυτό όμως εξαρτάται πάλι από τις συγκυρίες αλλά και τους προσωπικούς στόχους σου.

                        Το σίγουρο είναι ότι θα αποκτήσεις νέες εμπειρίες και γνώσεις που θα αποτελέσουν εφόδια για το μέλλον σου και πιθανότατα διαχρονικό σημείο αναφοράς.
                        < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by EL HOPLITE View Post
                          Δεν είσαι υποχρεωμένος να δημιουργήσεις οικογένεια στο εξωτερικό. Αυτό είναι ζήτημα πολλών συγκυριών.

                          Ούτε είσαι υποχρεωμένος να μείνεις για πάντα στο εξωτερικό. Μπορείς να δοκιμάσεις την τύχη σου για 2-3 χρόνια ή και περισσότερα. Και αυτό όμως εξαρτάται πάλι από τις συγκυρίες αλλά και τους προσωπικούς στόχους σου.

                          Το σίγουρο είναι ότι θα αποκτήσεις νέες εμπειρίες και γνώσεις που θα αποτελέσουν εφόδια για το μέλλον σου και πιθανότατα διαχρονικό σημείο αναφοράς.
                          Το άσχημο με την περίπτωση μου ειναι οτι πηρα την πραςινη καρτα περισι και σε πέντε χρονια γίνομαι πολίτης με αμερικανικό διαβατήριο. Όποτε σε αυτο το στάδιο που βρίσκομαι δεν θα ήθελα να γυρίσω μόνιμα Ελλάδα πριν να γίνω πολίτης όποτε πρέπει να υπομείνω αλλα 4 χρονια να ζω μακριά απο την πατρίδα και με οτι άλλο αυτο συνεπαγεται.
                          instagram.com/anelixis_net/
                          youtube.com/user/AlexGraphicd1

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by AlexGraphicD View Post
                            Προςωπικα δεν με ενθουσιάζει καθολου η προοπτική της οικογένειας στην Αμερική και να ειμαι αναγκασμένος να δουλεύω για να συντηρώ εμενα την γυναίκα και τα παιδιά.
                            Με αυτή την λογική δεν θα παντρευτείς ποτέ γιατί πολύ απλά το ίδιο θα συμβεί σε όποια χώρα και να πας και ακόμα χειρότερα στην Ελλάδα έτσι όπως είναι η κατάσταση σήμερα, εκτός και παντρευτείς καμιά πλούσια ή πιάσεις το Τζόκερ
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by jimathens View Post
                              Με αυτή την λογική δεν θα παντρευτείς ποτέ γιατί πολύ απλά το ίδιο θα συμβεί σε όποια χώρα και να πας και ακόμα χειρότερα στην Ελλάδα έτσι όπως είναι η κατάσταση σήμερα, εκτός και παντρευτείς καμιά πλούσια ή πιάσεις το Τζόκερ
                              Ναι σίγουρα. Στη τελική εφοςον εχουν δυςκολεψει τα πράγματα παντού ας μην παντρευτώ δεν καίγομαι κιόλας. Απλα οπως τα εχω συγκρίνει τα πράγματα μεχρι στιγμής η ζωη στο εξωτερικό δεν αποφέρει μεγαλα έσοδα βγαίνει η μια η η άλλη πάνω κάτω. Όποτε προτιμώ να ειμαι στην πατρίδα μου και ας ζω με λίγα τουλάχιστον εκεί εχω ενα σπίτι με συγκάτοικους τους γονεις παρα να ζω στην ξενιτιά και με οτι αυτο συνεπάγεται με συγκάτοικους άλλους ανθρωπους.
                              instagram.com/anelixis_net/
                              youtube.com/user/AlexGraphicd1

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by AlexGraphicD View Post
                                Ναι σίγουρα. Στη τελική εφοςον εχουν δυςκολεψει τα πράγματα παντού ας μην παντρευτώ δεν καίγομαι κιόλας. Απλα οπως τα εχω συγκρίνει τα πράγματα μεχρι στιγμής η ζωη στο εξωτερικό δεν αποφέρει μεγαλα έσοδα βγαίνει η μια η η άλλη πάνω κάτω. Όποτε προτιμώ να ειμαι στην πατρίδα μου και ας ζω με λίγα τουλάχιστον εκεί εχω ενα σπίτι με συγκάτοικους τους γονεις παρα να ζω στην ξενιτιά και με οτι αυτο συνεπάγεται με συγκάτοικους άλλους ανθρωπους.
                                Αυτή η σύγκριση αφορά προσωπικά εσένα γιατί κάποιος άλλος μπορεί να σκεφτεί ότι θα παντρευτεί και θα κάνει 4 - 5 παιδιά και θα ζει από τα επιδόματα κατά 70 % συν 15 μέρες μαύρη εργασία και όλα μια χαρά (κάτι που κάνουν οι περισσότεροι Ινδοπακιστανοαφρικανοταιλανδομαλεσιανοι και άλλοι πολλοί από άλλες χώρες στην Αμερική, Καναδά, Νέα Ζηλανδία και φυσικά εδώ στην Αυστραλία.)
                                Με λίγα λόγια δεν έχεις σκοπό να παντρευτείς αν δεν αλλάξει η κατάσταση στην Ελλάδα. Στο εξωτερικό μπορεί να ζήσει μια οικογένεια καλύτερα και αξιοπρεπώς. Σε κάποιες χώρες αν δουλεύει ο ένας ή και οι δύο σαν απλοί εργάτες ζουν καλύτερα ενώ σε πολύ καλύτερη θέση είναι όσοι έχουν κάποια επαγκελματικη κατάρτιση.
                                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                                Comment

                                Working...
                                X