Σελίδα 11 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 91011
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 109 από 109
    Junior Member
    Περιοχή
    Athens

Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους.
    Μετά από παρότρυνση γνωστού μου μπήκα στη διαδικασία να κάνω Αυστραλούς υπηκόους τα παιδιά μου και μου δημιουργήθηκαν διάφορες απορίες.
    Γεννήθηκα στο Σίδνεϊ το 1970 και έμεινα εκεί μέχρι το 1979 που οι γονείς μου έφυγαν για Ελλάδα. Άρα είμαι Αυστραλός υπήκοος και απ' όσα διαβάζω η διαδικασία για την υπηκοότητα για τα παιδιά μου 7 χρονών (δίδυμα) θα είναι σχετικά εύκολη. Διαβάζω όμως αρκετούς εδώ που αναφέρεστε σε επιδόματα και κάπου έχω μπερδευτεί. Απ' όσα γνωρίζω από τα λίγα που μπορεί να θυμηθεί ο πατέρας μου είναι ότι όταν φύγαμε για Ελλάδα, τα επιδόματα μας σαν παιδιά (3 παιδιά) έμπαιναν σε κάποιον λογαριασμό του που για κακή μας τύχη τον διαχειριζότανε κάποιος συγγενής και τα χρήματα έκαναν φτερά. Μου είχε πει ότι τα επιδόματα αυτά έμπαιναν μέχρι την ενηλικίωση και τέλος. Μέσα όμως από τις σελίδες εδώ ακούω και για άλλα επιδόματα που δικαιούνται οι Αυστραλοί υπήκοοι άσχετα με το εαν ζουν πλέον στην Αυστραλία. Εγώ δηλαδή που έχω παντρευτεί εδώ στην Ελλάδα έχω κάνει παιδιά δικαιούμαι κάποια επιδόματα δικά μου, της συζύγου ή των παιδιών? ή πρέπει να γυρίσω Αυστραλία για να ενεργοποιηθούν?
    ΠΑρακαλώ όποια βοήθεια δεκτή!! Ευχαριστώ

Junior Member
    Περιοχή
    Amaliada

Προεπιλογή

τα επιδοματα τα δικαιουσαι ΜΟΝΟ αν μεινεις στην Αυστραλια. να εχεις μονιμη κατοικια, ΑΦΜ και λογαριασμο τραπεζας. δεν γινετε να πληρωνουν επιδοματα σε ολους τους υπηκοους της Αυστραλιας που διασκορπισμενοι σε ολο τον κοσμο.....

Junior Member
    Περιοχή
    crete

Προεπιλογή

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΑΥΣΤΡΑΛΟΣ ΥΠΗΚΟΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΒΡΕΦΙΚΟΣ ΕΙΤΕ ΔΗΜΟΤΙΚΟ .?ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ...
    ΓΙΑ ΥΠΗΚΟΟΥΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ CENTRELINK ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΦΤΑ ΜΙΛΑΜΕ ΝΑΙ ΑΚΟΥΩ ΒΑΣΕΙ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΩΝ ..ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ?ΥΠΗΚΟΟΣ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΩΝ ΧΩΡΙΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΛΕΦΤΑ ΣΤΗ ΤΡΑΠΕΖΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NANA1 : 31-01-2018 στις 15:14

Moderator Το avatar του χρήστη vertigo
    Περιοχή
    Southern Cross
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vertigo : 09-02-2018 στις 14:24
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

Περιοχή
    Southern Cross

Προεπιλογή

All public education in Australia ( primary and high school) is free,for Australian students ( citizens and permanent residents ) but there is confusion because each school can charge a “Voluntary Contributions” and these seem to range from $60 per annum to as much as $1,000.

In addition to the voluntary contributions, parents will also have to pay for stationery, books, school uniform, sports equipment, musical instruments, school trips and any other items needed that are relevant to their studies.

* Αναλογα με την πολιτεια και καποιες βιζες εργασιες ,δινουν στα παιδια ,το δικαιωμα της δωρεαν εκπαιδευσης

http://457jobsaustralia.com/school-f...dren-457-visa/
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vertigo : 09-02-2018 στις 14:10

Περιοχή
    Southern Cross

Προεπιλογή

Σχετικά με τα νεοφερμενα παιδιά σχολικής ηλικίας απο Ελλάδα στην Αυστραλια

http://www.patriotaki.net/showthread...στραλία

Junior Member
    Περιοχή
    Zakynthos island

Προεπιλογή

Καλησπέρα και από εμενα και πραγματικά συγχαρητήρια για την βοήθεια που δίνετε ο ένας στον άλλο. Θα ήθελα και εγώ τις γνώσεις σας σχετικά με την φίλη μου υπόθεση. Έχω αυστραλιανό διαβατήριο και υπηκοότητα by decent από την μητέρα μου. Για πολλούς λόγους θέλω να φύγω να κάνω μια νέα αρχή εκεί μαζί με το ανήλικο παιδί μου. Καταρχήν χωρισμένη και έχω πάρει δικαστική απόφαση στην οποία αναγράφεται ότι την πλήρη επιμέλεια την έχω εγώ καθώς και ότι μπορεί να μεταναστεύσει η μικρή μόνιμα στην Αυστραλία. Μπορω να την πάρω εκεί με τουριστική βίζα και Να κάνουμε από Αυστραλία τις διαδικασίες για μόνιμη βίζα της μικρής?? Αν γνωρίζει κάποιος βοηθειαααα!!! Δεν θέλω να πάω στα τυφλά!!

Junior Member
    Περιοχή
    ioanina

Προεπιλογή

Ποιος μπορεί να μας βοηθήσει να σιμπληρωνουμε τιν εττιση ηλεκτρονικά για Partner visa ... Επειδή δεν γνωρίζω υπολογιστή. Και. Φοβάμαι μην κάνω λάθος και ακυρώθη η βίζα....σας παρακαλώ αφήστε τελεφονο να επικοινωνήσουμε.....μιπος γνωρίζετε κάποιον που είναι ιδηκος.. Σας ευχαριστώ πολύ όλους

Σελίδα 11 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 91011

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •