Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (15)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by Giorgos D View Post
    Ευχαριστώ πολύ Aussie. Εγώ έχω 26 χρόνια παντρεμένος (50 ετών) και έχω σύζυγο και 2 ενήλικα παιδιά με Αυστραλιανά διαβατήρια. Η Bridging visa χορηγείται αυτόματα με την υποβολή του αιτήματος για 820/801; Το αίτημα να το υποβάλλω άμεσα ή μετά από κανένα μήνα παραμονής με την τουριστική;
    Καλημέρα,θα σου πω ενα παραδείγμα και απο εκεί και πέρα θα καταλάβεις
    όταν κατέθεσα εγω τα χαρτιά μου για Onshore partner visa 820/801 ήταν στήν διάρκεια του 2 μήνα μου με τουριστική.
    Θα μπορούσα να την υποβάλω και απο την 2η ημέρα παραμονής μου ή και 2 βδομάδες πρίν την λήξη.
    Μέσα σε 3 μήνες θα πρέπει να την υποβάλεις.
    Τήν αίτηση την έστειλα ταχυδρομικά και μετά απο 3 -4 ημέρες μου ορίστηκε case officer μου απάντησαν μέσω email ο,τι έλαβαν την αίτηση
    μάλιστα είχα ξεχάσει να συμπληρώσω στόν τρόπο πληρωμης τον security number της credit card και μου τον ζητούσαν τον οποίο και έδωσα
    την επόμενη ημέρα, μέσο πάλι email μου έστειλαν την απόδειξη πληρωμής της visas + την bridging visa
    (την οποία έκανα download και την είχα
    πάντα μαζί μου,μέχρι που έβγαλα το δίπλωμα οδήγησης και μετά είχα αυτό για ID και τίποτα άλλο στο δρόμο.)

    Χωρίς εγω να την αιτηθώ,(χορηγείται αυτόματα Δεν φαντάζομαι να έχει αλλάξει κάτι πάνω σε αυτο,εγω κατάθεσα πρίν 3,5 χρόνια περίπου.) η οποία έλεγε θα είναι IN EFFECT αμέσως μετά την τελευταια ημερολογιακή ημέρα λήξης της τουριστικής visas.
    Εγω δεν έκανα τιποτα άλλο,ολα δρομολογήθηκαν αυτόματα
    το μόνο που έκανα ήταν να πάω στο Medicare και να καταθέσω για να παραλάβω την προσωρινή medicare card.(την μπλέ)
    Γιατί η κανονική σου έρχετε αυτόματα στό σπίτι όταν γίνει Granted η partner visa ενημερώνονται αυτόματα απο το Immigration.

    Μετα 26 χρόνια γάμου που έχεις εννοείται και αν δεν υπάρχει κάποιο άλλο θέμα πάς για την 801.
    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

    Comment


      #77
      Ευχαριστώ πάρα πολύ, να είσαι καλά. Πρώτα ο θεός το πρώτο δεκαπενθήμερο θα είμαστε Μελβούρνη.

      Comment


        #78
        Δεν ξέρω αν η ανάρτηση γίνεται στο σωστό νήμα αλλά λόγο επικαιρότητας το ανεβάζω εδώ.
        Αν θέλουν οι διαχειριστές ας το μεταφέρουν.

        Συμβαίνουν στην Ελλάδα.

        Το ΙΚΑ ζητεί πίσω αναδρομικά επιδόματα οικογενειακών βαρών, σε ομογενείς χήρες συνταξιούχους της Αυστραλίας.

        Το ΙΚΑ αρχίζει να στέλνει προσκλήσεις σε ακρόαση σε χήρες οι οποίος λαμβάνουν ευτελείς συντάξεις από το θάνατο των συζύγων τους. Οι συντάξεις γήρατος των ανδρών τους ήταν αποτέλεσμα της εργασίας που έκαναν τόσα χρόνια στην Ελλάδα οπότε θεμελίωσαν συνταξιοδοτικό δικαίωμα και στην Ελλάδα. Αφού απεβίωσαν ένα μέρος της σύνταξης μεταβιβάστηκε στη χήρα.

        Οι συντάξεις αυτές δεν αγγίζουν ούτε τα 330 ευρώ τον μήνα οι οποίες και κάθε μήνα πετσοκόβονται. (τελευταία μείωση περίπου στο 1,5 ευρώ τον μήνα χωρίς καμία εξήγηση χωρίς καμία ανάλυση).

        Το ΙΚΑ ισχυρίζεται ότι σύμφωνα με την Κ-2016/30-12-2016 εφαρμογή σύμβασης οικογενειακής ασφάλισης Ελλάδας Αυστραλίας αφού η συνταξιούχος λαμβάνει σύνταξη και από την Αυστραλία κακώς και ο σύζυγος ελάμβανε το επίδομα οικογενειακών βαρών το οποίο άγγιζε το ποσό των 12 περίπου ευρώ μηνιαίως.
        Κακώς δηλαδή ο θανών ελάμβανε το ποσό αυτό κατά την διάρκεια που ελάμβανε η σύζυγος του την μοναδική σύνταξη που ελάμβανε από την Αυστραλία και πρέπει τα χρήματα αυτά να τα επιστρέψουν οι κληρονόμοι.

        Στη δική μας περίπτωση «προκύπτει» οφειλή δεκαπέντε ετών το οποίο επιβαρύνει τους νόμιμους κληρονόμους συγκεκριμένα εδώ τη χήρα, χωρίς να καθορίζεται το ποσό οφειλής.
        Δεν ξέρω κατά πόσο νόμιμο είναι αυτό και μέχρι πόσα χρόνια πίσω μπορεί το ΙΚΑ να διεκδικεί «οφειλές»

        Πριν έξι μήνες είχαν πάρει και τηλέφωνο την χήρα χρησιμοποιώντας εκβιαστικό ύφος τύπου εισπρακτικής εταιρείας.
        Αφού δεν απαντούσαν στα τηλέφωνα από τα οποία καλούσαν (Το ΙΚΑ ποτέ δεν απαντάει στα τηλέφωνα) αναγκαστικά και πήγα εκεί (είμαι ο γιός) και μου είπαν ότι κάποια στιγμή θα ενημερωθούμε γραπτώς όπως και έγινε.

        Θα μου πείτε γιατί δεν ενημερώσαμε το ΙΚΑ αφού υπήρξε μεταβολή;
        Θα απαντήσω. Σε εκκαθαριστικό του 2010 βλέπω ένα οικογενειακό επίδομα 12 ευρώ περίπου μηνιαίως. Δεν αναγράφεται κάπου πχ προσαύξηση λόγω συζύγου ή κάτι τέτοια. Θεωρήσαμε προφανώς ότι καλώς τα λαμβάνει αφού είναι παντρεμένος.
        Η σύνταξη του θανόντα ήταν τόσο μικρή που δεν θα μπορούσε να σκεφτεί κάποιος ότι ελάμβανε επίδομα οικογενειακών βαρών όπως το αναφέρουν στην επιστολή τους. Πόσο πιό κάτω θα μπορούσε να πάει;
        Δεν ήρθε καμία ενημερωτική επιστολή.

        Όσοι έχουν παρόμοιο θέμα αν θέλουν ας επικοινωνήσουν μαζί μου. Δεν βρήκα άλλες σχετικές πληροφορίες στο διαδίκτυο.

        Comment


          #79
          Καλημέρα... Ηθελα να ρωτήσω κάτι. Λήγει το Αυστραλέζικο διαβατήριο σε ενα μικρο παιδί 8 ετών.. Ο Πατέρας Αυστραλός η μητέρα οχι.. Ο Πατέρας βρίσκεται στην Αυστραλια. Πως γίνεται η ανανέωση? χρειάζεται να είναι και ο πατερας στην Ελλάδα η οχι? Θα χρειαστει ραντεβου στην πρεσβεία η μονο ταχυδρομικώς θα σταλουν τα απαραίτητα έγγραφα? Μήπως πρεπει να φτιαξει τα χαρτια ο πατέρας απο Αυστραλία? Οποιος γνωρίζει κάτι ας με βοηθήσει, Ευχαριστώ πολύ...

          Comment


            #80
            Originally posted by ConTripolis View Post
            Καλημέρα... Ηθελα να ρωτήσω κάτι. Λήγει το Αυστραλέζικο διαβατήριο σε ενα μικρο παιδί 8 ετών.. Ο Πατέρας Αυστραλός η μητέρα οχι.. Ο Πατέρας βρίσκεται στην Αυστραλια. Πως γίνεται η ανανέωση? χρειάζεται να είναι και ο πατερας στην Ελλάδα η οχι? Θα χρειαστει ραντεβου στην πρεσβεία η μονο ταχυδρομικώς θα σταλουν τα απαραίτητα έγγραφα? Μήπως πρεπει να φτιαξει τα χαρτια ο πατέρας απο Αυστραλία? Οποιος γνωρίζει κάτι ας με βοηθήσει, Ευχαριστώ πολύ...
            Θα χρειαστει ραντεβου στην πρεσβεια κι η συγκαταθεση του πατερα.
            Εφ οσον ειναι Αυστραλια ,μπορει απο κει να δωσει την συγκαταθεση.
            Το πώς ,θα το δεις στο παρακατω λινκς





            Σε καθε περιπτωση ,το καλυτερο ειναι να μιλησεις με την Αυστραλιανη πρεσβεια και θα σου δωσουν οδηγιες για ολα...Και θα σου στειλουν και την αιτηση ,αν το ζητησεις...

            υγ Στους κατω των 18 χρονών ,δεν γινεται ανανεωση αλλά εκδοση διαβατηριου με την διαδικασια που απαιτεί αυτο.
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              #81
              Originally posted by vertigo View Post
              Θα χρειαστει ραντεβου στην πρεσβεια κι η συγκαταθεση του πατερα.
              Εφ οσον ειναι Αυστραλια ,μπορει απο κει να δωσει την συγκαταθεση.
              Το πώς ,θα το δεις στο παρακατω λινκς





              Σε καθε περιπτωση ,το καλυτερο ειναι να μιλησεις με την Αυστραλιανη πρεσβεια και θα σου δωσουν οδηγιες για ολα...Και θα σου στειλουν και την αιτηση ,αν το ζητησεις...

              υγ Στους κατω των 18 χρονών ,δεν γινεται ανανεωση αλλά εκδοση διαβατηριου με την διαδικασια που απαιτεί αυτο.
              Σε ευχαριστώ πολύ. Το να μιλήσεις με την πρεσβεία βέβαια είναι ένα θέμα.. Όλα μαγνητοφωνημένα είναι αλλά θα βρω άκρη.. Να σαι καλά.

              Comment


                #82
                Originally posted by ConTripolis View Post
                Σε ευχαριστώ πολύ. Το να μιλήσεις με την πρεσβεία βέβαια είναι ένα θέμα.. Όλα μαγνητοφωνημένα είναι αλλά θα βρω άκρη.. Να σαι καλά.
                Να σαι καλα.
                Εξαρταται σε ποιο νουμερο παίρνεις και για ποιο λόγο.Αν καλείς στο τηλ που εχουν στο site δλδ στο 210 8704000 , τότε οπως τα λες.

                Σου δινω ενα άλλο τηλ το 210 8704067.Αν παρεις στις 8 που ανοιγουν,μπορει και να
                απαντησουν.Αλλιώς ,θ αφησεις μηνυμα με τα στοιχεία επικοινωνιας ,αφου πείς οτι αφορά αυστραλιανο διαβατηριο παιδιου .Θα σε καλεσουν .Αν οχι ,ξαναπάρε και πες οτι δεν σε πηραν πισω κι ειναι επείγον ...Εγω επικοινωνουσα σ αυτο το τηλ και ειτε απαντουσαν ,αν ηταν πρωΐ ,ειτε με καλουσαν πίσω.

                υγ Το τηλ αυτο,ειναι απ το προξενικο τμημα , για θεματα Αυστραλών υπηκόων.Δεν δινουν πληροφοριες για μεταναστευση και βιζες.Δεν το λεω για σενα ,απλα για οποιον διαβαζει...
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  #83
                  Σημαντικο...

                  NEWLY ARRIVED RESIDENT'S WAITING PERIOD (NARWP).

                  Legislative changes may mean things are different for those that arrived a few years ago or even a few months ago and those ***who arrive now or obtain their PR visa now.**



                  ***£Due to amendments to the Social Security Act, the Australian citizen/resident family member exemptions from the NARWP does not apply for holders of the permanent 100, 110, 801, 814 Spouse/Partner visas, from 1/1/2017.***



                  ****The exemption provided to the above visas in the past is no longer in force.****
                  Some family and childcare benefits are exempted and exemptions are present in cases of changes in family circumstances.
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    #84
                    Παραθετω κι αυτο που ανεβασα σέ άλλο thread ,σχετικα...Η εξαιρεση που ισχυε για τους κατόχους 100 και 801 partner visa σχετικα με την αναμονη των 104 εβδομαδων για την ληψη του newstart allowance ...,***απο 1 Γεναρη του 2017 ,δεν ισχύει πια..**

                    Due to amendments to the SSAct, the Australian citizen/resident family member exemptions from the SpB NARWP do not apply to holders of the temporary 309 and 820 Spouse/Partner or temporary 310 and 826 Interdependency visas from 1 January 2012.

                    ***From 1 January 2017, the NARWP exemption for permanent 100, 110, 801, 814 Spouse/Partner visas holders does not apply.***

                    Summary The general provisions regarding exemptions from waiting or preclusion periods are outlined in this topic for the following waiting periods: LAWP NARWP and OWP Some payments or benefits also have specific provisions allowing exemptions, and these are detailed in the relevant topic in Part 3. Exemption from the LAWP A person may be exempted from the LAWP if he or she:



                    **NARWP Newly arrived resident's waiting period
                    Payments with a NARWP
                    A NARWP applies to the following payments and benefits:

                    newstart allowance,
                    youth allowance,
                    austudy payment,
                    partner allowance,
                    carer payment,
                    sickness allowance,
                    mobility allowance,
                    pensioner education supplement,
                    special benefit,
                    health care card (low income), AND
                    Commonwealth seniors health card.


                    If you’ve recently arrived as a resident in Australia, you may have to wait to get payments or concession cards.
                    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                    Comment


                      #85
                      Για οσους δεν καταλαβαν σε τί ακριβώς αναφερονται οι αλλαγες που ανεβασα στα δυο προηγουμενα posts ,εχει να κανει με το οτι απο 1 Γεναρη 2017 ,πρεπει να περασουν 104 βδομαδες αναμονης ,για να δικαιουται το newstart allowance ,ο κατοχος της partner visa 100 ή 801.Για μεν τον κατοχο της βιζας 100 ,οι 104 βδομαδες ,μετρανε απ την μερα που θα μπει Αυστραλια ,για δε τον κατοχο της βιζας 801,απ την μερα που θα την παρει.
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        #86
                        Καλησπέρα σας.Είμαι 23 ετών.Κατέχω μέσω της μητέρας μου την αυστραλιανή υπηκοότητα και έχω εκδόσει αυστραλιανό διαβατήριο.Θα ήθελα να ρωτήσω έχοντας τελειώσει το τμήμα της νεοελληνικής φιλολογίας(Classics) ποιες οι προοπτικές να καταφέρω να συντηρήσω τον εαυτό μου στην Αυστραλία απασχολούμενος σε ένα κλάδο συναφή με το αντικείμενο σπουδών μου;Δικαιούμαι να διδάξω εκεί;Μπαίνω σε κάποια λίστα αναμονής για διορισμό;Όπως καταλαβαίνετε δεν έχω ιδέα και ας έχω προσπαθήσει κατα καιρούς να συλλέξω πληροφορίες από το διαδίκτυο.Τι μεταπτυχιακές σπουδές θα προτείνατε σε κάποιον με το δικό μου υπόβαθρο;Έχω π.χ σκεφτεί να κάνω μεταπτυχιακές σπουδές σε κάποιο δυνατό πανεπιστήμιο της Αγγλίας (Cambridge, Oxford, Durham) προκειμένου να αυξήσω τις πιθανότητες πρόσληψής μου.Στέκει κάτι τέτοιο ή πλανώμαι; Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη.

                        Comment


                          #87
                          καλησπερα παιδια...γνωριζει καποιος τι ακριβως χρειαζεται για την εκδοση αυστραλιανου διαβατηριου εδω στο προξενιο στην ελλαδα?τι εππαγελμα θα πρεπει να ασκει ο εγγυητης κτλπ?

                          Comment


                            #88
                            Είναι όλα γραμμένα μέσα στο πατριωτακι
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              #89
                              Γεια σας,
                              Προκειτε να σπουδασω στην Αυστραλια και ως Αυστραλος υπηκοος δικαιουμε Fee-Help το οποιο για να το παρω θα πρεπει να εχω TFN.
                              Γνωριζει καποιος την διαδικασια εκδοσης TFN για καποιον που βρισκετε εκτος Αυστραλιας?
                              Ευχαριστω.

                              Comment


                                #90
                                αφμ θα βγαλεισ Μόλις πας εκεί, εμεις αυτό θα κάνουμε. Το centrelink αναφερει:

                                O γρηγορότερος τρόπος για να πάρετε TFN είναι μέσω του διαδικτύου. Η ηλεκτρονική εγγραφή για TFN μέσω διαδικτύου διατίθεται όλο το 24ωρο, επτά ημέρες την εβδομάδα και το μόνο που χρειάζεστε είναι τα στοιχεία του διαβατηρίου σας και η διεύθυνσή σας στην Αυστραλία. Μετά από περίπου 10 ημέρες θα πρέπει να λάβετε ταχυδρομικά τον καινούργιο σας TFN.
                                Είναι επίσης διαθέσιμες έντυπες αιτήσεις από τα Γραφεία της Centrelink, από το διαδικτυακό τόπο της ΑΤΟ ή με το να καλέστε τη Γραμμή Βοήθειας του TFN. Αν συμπληρώσετε μια έντυπη αίτηση για να πάρετε TFN, ο χρόνος διαδικασίας για την έκδοση του αριθμού σας φορολογικού μητρώου σας είναι 28 ημέρες από την ημέρα που το έντυπο παραλαμβάνεται από την ATO.

                                Comment

                                Working...
                                X