Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (15)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    All public education in Australia ( primary and high school) is free,for Australian students ( citizens and permanent residents ) but there is confusion because each school can charge a “Voluntary Contributions” and these seem to range from $60 per annum to as much as $1,000.

    In addition to the voluntary contributions, parents will also have to pay for stationery, books, school uniform, sports equipment, musical instruments, school trips and any other items needed that are relevant to their studies.

    * Αναλογα με την πολιτεια και καποιες βιζες εργασιες ,δινουν στα παιδια ,το δικαιωμα της δωρεαν εκπαιδευσης

    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      Σχετικά με τα νεοφερμενα παιδιά σχολικής ηλικίας απο Ελλάδα στην Αυστραλια

      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        Καλησπέρα και από εμενα και πραγματικά συγχαρητήρια για την βοήθεια που δίνετε ο ένας στον άλλο. Θα ήθελα και εγώ τις γνώσεις σας σχετικά με την φίλη μου υπόθεση. Έχω αυστραλιανό διαβατήριο και υπηκοότητα by decent από την μητέρα μου. Για πολλούς λόγους θέλω να φύγω να κάνω μια νέα αρχή εκεί μαζί με το ανήλικο παιδί μου. Καταρχήν χωρισμένη και έχω πάρει δικαστική απόφαση στην οποία αναγράφεται ότι την πλήρη επιμέλεια την έχω εγώ καθώς και ότι μπορεί να μεταναστεύσει η μικρή μόνιμα στην Αυστραλία. Μπορω να την πάρω εκεί με τουριστική βίζα και Να κάνουμε από Αυστραλία τις διαδικασίες για μόνιμη βίζα της μικρής?? Αν γνωρίζει κάποιος βοηθειαααα!!! Δεν θέλω να πάω στα τυφλά!!

        Comment


          Ποιος μπορεί να μας βοηθήσει να σιμπληρωνουμε τιν εττιση ηλεκτρονικά για Partner visa ... Επειδή δεν γνωρίζω υπολογιστή. Και. Φοβάμαι μην κάνω λάθος και ακυρώθη η βίζα....σας παρακαλώ αφήστε τελεφονο να επικοινωνήσουμε.....μιπος γνωρίζετε κάποιον που είναι ιδηκος.. Σας ευχαριστώ πολύ όλους

          Comment


            αν έχεις υπηκοότητα, ναι μπορεις να στείλεις τα παιδιά σου σε δημόσιο σχολείο. Αν μπεις στο site του centrelink έχει πίνακες με τα επιδόματα που πaiρνεις. Αν ζεις Αυστραλία να πάs να γραφτείς και από εκεί thα περνεις ena μικρό βοήθημα μέχρι να βρεις δούλευα, υα exeis δωρεάν υγεία και επίδομα παιδιων.

            Comment


              Originally posted by trica View Post
              Ποιος μπορεί να μας βοηθήσει να σιμπληρωνουμε τιν εττιση ηλεκτρονικά για Partner visa ... Επειδή δεν γνωρίζω υπολογιστή. Και. Φοβάμαι μην κάνω λάθος και ακυρώθη η βίζα....σας παρακαλώ αφήστε τελεφονο να επικοινωνήσουμε.....μιπος γνωρίζετε κάποιον που είναι ιδηκος.. Σας ευχαριστώ πολύ όλους
              θα σε συμβούλευα να ζητήσεις βοήθεια από έναν πολύ δικό σου άνθρωπο. στην αίτηση θα γράψεις πολύ ευαιστητa προσωπικά δεδομένα που ούτε κατά διάνοια δεν μπορούν να γνωστοποιηθούν σε άτομα που δεν γνωρίζεις.

              Comment


                Ευχαριστώ πολύ.απλος δεν έχω λεφτά για το Agents of Mara.... κάποιος που είναι στην ίδια διαδικασία μήπως μπορεί να βοηθήσει?Σας ευχαριστώ πολύ.θΑ σας είμαι ευγνώμων

                Comment


                  Immigration assistance

                  'Immigration assistance' is defined in section 276 of the Migration Act 1958 (the Act). Generally, immigration assistance is when a person uses knowledge of, or experience in, migration procedures (even without formal qualifications) to:

                  help prepare a visa application
                  advise a visa applicant about their application
                  help prepare a document in connection with the sponsorship of a visa applicant, or advising the sponsor
                  prepare for proceedings, before a court or a merits review tribunal (such as the Administrative Appeals Tribunals), or represent someone at those proceedings, unless you are a lawyer
                  help, or help to prepare, a request to the Minister to exercise certain powers under the Act in relation to a visa applicant

                  Providing immigration assistance
                  Section 280 of the Act states that a person who is not a registered migration agent must not give immigration assistance, unless one of the limited exemptions applies.

                  This is the case even if a fee is not charged.

                  Giving immigration assistance without being a registered migration agent is an offence of ‘strict liability’, which means it does not have to be proven that a person intended to commit the offence – doing the act is itself enough for a conviction.

                  Australia’s migration laws can be complicated and difficult to apply in practice. The purpose of the migration agent registration requirements in the Act is to enable the Office of the Migration Agents Registration Authority (MARA) to:
                  keep a public register of individuals who are registered migration agents, which is easily accessible by visa applicants and others. The register also shows details of agents who have been suspended or cautioned
                  be satisfied that registered migration agents have the requisite degree of knowledge to give immigration assistance. For example, they may be required to complete a course in migration procedure, pass an exam and undertake continuing professional development
                  be satisfied that a registered migration agent is a fit and proper person to give immigration assistance and is a person of integrity, and
                  ensure a registered migration agent demonstrates an up-to-date and sound understanding of migration procedure.

                  We have found that visa applicants and other clients of unregistered migration agents are significantly more at risk of being given incorrect, incomplete or misleading advice. Also, clients of unregistered migration agents do not have the benefit of consumer protection.

                  Registered migration agents:
                  must comply with a Code of Conduct
                  must have professional indemnity insurance, and
                  can be subject to sanctions by the Office of the MARA, such as being cautioned or having their registration suspended or cancelled.

                  Exempt People**
                  Some categories of exempt people can give immigration assistance without being registered, provided they do not charge a fee or other reward. These people include:

                  a close family member of the visa applicant, meaning the applicant's spouse, child, adopted child, parent, brother or sister

                  the applicant's nominator or sponsor

                  a member of, an office of an international organisation, a diplomatic mission or a consular post

                  an Australian parliamentarian, including a Senator, Member of the House of Representatives, member of the Parliament of a state or member of the Legislative Assembly of a Territory

                  an official acting in the course of his or her duties

                  an employer assisting a migrating employee in certain circumstances

                  a professional development sponsor in certain circumstances

                  a person who is preparing, or helping to prepare a request to the Minister - to exercise his or her power under sections 351,391, 417, 454 or 501J, 195A, 197AB or 197AD of the Act.

                  Otherwise, you must be registered with the Office of the MARA to give immigration assistance, even if you do not charge a fee.

                  If you are one of the above categories and you charge a fee, you must be registered.

                  Penalties**
                  If a person who is not a registered migration agent gives immigration assistance unlawfully, they can be fined up to $6 600.

                  If the person asks for or receives any fee for giving immigration assistance or making immigration representations, the maximum penalty is imprisonment for 10 years.

                  If a person falsely represents that they are a registered migration agent, the maximum penalty is imprisonment for two years.
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    Originally posted by danai View Post
                    θα σε συμβούλευα να ζητήσεις βοήθεια από έναν πολύ δικό σου άνθρωπο. στην αίτηση θα γράψεις πολύ ευαιστητa προσωπικά δεδομένα που ούτε κατά διάνοια δεν μπορούν να γνωστοποιηθούν σε άτομα που δεν γνωρίζεις.
                    Πολυ σωστα οσα γραφεις και δεν εχει να κανει μόνο με ευαισθητα προσωπικα δεδομενα ,αλλά μπορει και να γινουν σοβαρα λαθη ,που θα εχουν επιπτωσεις σχετικα με την χορηγηση της βιζας,αν καποιος που ισχυριζεται οτι γνωριζει τα απαιτουμενα ,στην πραγματικοτητα δεν τα γνωριζει....Και μιλαω και γενικα κι οχι μόνο για partner visa..,

                    Επισης ειναι ποινικο αδικημα να προσφερθει καποιος που δεν εχει την επαγγελματικη ιδιοτητα ή δεν ανηκει στις εξαιρέσεις ,να δωσει τετοια βοηθεια.( Και εφ οσον η φιλη που ζηταει βοηθεια, δεν γνωριζει απο υπολογιστη, τοτε προφανώς δεν θα βοηθησει απλα οποιος τυχον προσφερθει,αλλά θα κανει βασικα και ολη την διαδικασια)

                    ***Αλλο να δωσει καποιος τα φωτα του ,αν γνωρίζει ....

                    κι άλλο να βοηθησει στην συμπληρωση και καταθεση της αιτησης...Και παντως ,φανερα ,δεν προκειται κανείς στο φορουμ ,να γραψει οτι ειναι προθυμος να βοηθησει στην καταθεση της αιτησης,γιατι διαπραττει ποινικο αδικημα.

                    ΥΓ Και για το τυπικο της υποθεσης ,οταν κανουν αναφορα στις εξαιρεσεις για στενους συγγενεις, σχετικα με immigration assistance ,
                    αναφερονται σε

                    close family member of the visa applicant, meaning the applicant's spouse, child, adopted child, parent, brother or sister

                    ΥΓ2 Αν μέλος ,λαβει μηνυμα προσωπικο ,απο "μέλη" που με αμοιβη ,"προσφερονται να βοηθησουν",
                    να ενημερώσει την διαχειρηση του patriotaki.net .
                    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                    Comment


                      Ευχαριστώ πολύ όλους για την απαντηση.... Δεν με καταλάβατε καλά. .... εγώ ρωτήσα αν γνωρίζετε κανένα. δικήγκορ η τέλος πάντων άτομα αναγνώρισμενα άπω τό νόμο εδώ στην Ελλάδα που μπορούν να βοηθήσουν..... Εκτός Γιαν όλη τα κάνουν μόνοι και όλοι εμπειρη σε όλα...... ροτόντας πας στη πόλη..... όταν κάναμε χαρτιά για επικωτιτα στο Λονδίνο στο σιμπληρωμα μας βοηθήσει μια δασκάλα αγγλικών από Αυστραλία που έμενε Ελλάδα....στα Ιωάννινα. Τόρα όμως έφυγε Αυστραλία και χάσαμε επικοινωνία ........ Ευχαριστώ πολύ όλους...... ελπίζω κάποτε να βγάλουμε και εμείς τιν άκρη . έτσι είναι όταν δεν γνωρίζεις

                      Comment


                        Originally posted by trica View Post
                        Ευχαριστώ πολύ όλους για την απαντηση.... Δεν με καταλάβατε καλά. .... εγώ ρωτήσα αν γνωρίζετε κανένα. δικήγκορ η τέλος πάντων άτομα αναγνώρισμενα άπω τό νόμο εδώ στην Ελλάδα που μπορούν να βοηθήσουν..... Εκτός Γιαν όλη τα κάνουν μόνοι και όλοι εμπειρη σε όλα...... ροτόντας πας στη πόλη..... όταν κάναμε χαρτιά για επικωτιτα στο Λονδίνο στο σιμπληρωμα μας βοηθήσει μια δασκάλα αγγλικών από Αυστραλία που έμενε Ελλάδα....στα Ιωάννινα. Τόρα όμως έφυγε Αυστραλία και χάσαμε επικοινωνία ........ Ευχαριστώ πολύ όλους...... ελπίζω κάποτε να βγάλουμε και εμείς τιν άκρη . έτσι είναι όταν δεν γνωρίζεις
                        Originally posted by trica View Post
                        Ποιος μπορεί να μας βοηθήσει να σιμπληρωνουμε τιν εττιση ηλεκτρονικά για Partner visa ... Επειδή δεν γνωρίζω υπολογιστή. Και. Φοβάμαι μην κάνω λάθος και ακυρώθη η βίζα....σας παρακαλώ αφήστε τελεφονο να επικοινωνήσουμε.....μιπος γνωρίζετε κάποιον που είναι ιδηκος.. Σας ευχαριστώ πολύ όλους


                        Originally posted by trica View Post
                        Ευχαριστώ πολύ.απλος δεν έχω λεφτά για το Agents of Mara.... κάποιος που είναι στην ίδια διαδικασία μήπως μπορεί να βοηθήσει?Σας ευχαριστώ πολύ.θΑ σας είμαι ευγνώμων
                        Οπως το ειχες γραψει ,ψαχνεις καποιον που ειναι στην ιδια διαδικασια...(Βεβαια εκανες νυξη και για ειδικο ,στο πρωτο post ,αλλά μετα εγραψες οτι δεν υπαρχουν χρηματα ,οποτε το "ειδικος",διαβαζεται και σαν γνωστης ,απλα)...

                        Τωρα λες για δικηγορο και ατομα αναγνωρισμενα απ τον νομο ,στην Ελλαδα ,που να μπορουν να βοηθησουν.
                        Οι επαγγελματιες ,τζαμπα δεν κανουν κατι...Μόνο καποιος απ τις εξαιρέσεις για immigration assistance ,δεν θα επαιρνε λεφτα...Κι επισης ο Ελληνικος νομος ,δεν εχει καμια σχεση με την Αυστραλιανη νομοθεσια μεταναστευσης.

                        Άλλο η αιτηση για υπηκοοτητα ,που λες οτι σε βοηθησε μια κυρια.Δεν κανει εκει αναφορα για immigration assistance...

                        Ευχομαι να βρεις την λυση και λυπαμαι που δεν μπορει καποιος να συμπληρωσει και να καταθεσει την αιτηση για βιζα,αντι για σενα.
                        Ειναι αλλο πραγμα να εχεις απορίες και να σου δινει απαντησεις οποιος απο δω γνωριζει κι αλλο ν αναλαβει την συμπληρωση και καταθεση αιτησης για βιζα.

                        Ειλικρινα ,ευχομαι ολα καλα να πανε...


                        υγ Οχι ,δεν ειναι εμπειροι ολοι ,που αναρωτιεσαι σ ενα σημειο.
                        Αλλά ειτε ριχνουν πολυ διαβασμα και βρισκουν απαντησεις ,ειτε ρωτανε απορίες εδω συν το διαβασμα ,ειτε πληρωνουν επαγγελματια.( Τα Αγγλικα ,εννοειται οτι ειναι απαραιτητα,για να μπορει καποιος να διαβασει οσα πρεπει για την βιζα και να κανει την αιτηση.Οπως και να γνωριζει απο υπολογιστη.)

                        Το αν εχει καποιος εναν φιλο που γνωριζει Αγγλικα και υπολογιστη και θα κατσει να διαβασει ολα τα απαιτουμενα περι βιζας ωστε να μην πληρωθει ακριβα ενα λαθος ,ειναι επιλογη και ρισκο καποιου και παντως αν θελει ,το κανει ετσι κι αλλιως.
                        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                        Comment


                          ΣΧΟΛΕΙΟ - ΣΠΟΥΔΕΣ

                          ΓΕΙΑ ΣΑΣ !ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΟΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΟΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Κ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ?ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΛΟΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΕΙΑ?ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ Κ ΣΠΟΥΔΕΣ.ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΑΥΣΤΡΑΛΟΥΣ ΥΠΗΚΟΟΥΣ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

                          Comment


                            ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

                            ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΜΕ ΧΟΥΝ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ..ΕΧΩ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΕΑΝ ΟΙ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΓΙΑ ΑΥΣΤΡΑΛΟΥΣ ΥΠΗΚΟΟΥΣ .ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 300 DOLLARS TΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΥΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ?ΑΛΛΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΚΑΘΕΣΑΙ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΑ Κ ΠΕΡΝΕΙΣ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΙΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΕΚΝΩΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΔΗΜΟΤΙΚΟ?ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ,ΚΑΠΟΙΕΙ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ Κ ΠΕΡΝΕΙΣ ΤΑ ΜΙΣΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ...!ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΟΣΟΙ ΕΙΣΤΑΙ ΕΚΕΙ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

                            Comment


                              Υπηκοότητα και Διαβατήριο σε παιδιά

                              Παιδιά καλησπέρα. Έχω γεννηθεί Αυστραλία, ήρθα Ελλάδα 5 χρονών και διαθέτω αυστραλιανό διαβατήριο το οποίο ανανεώνω κανονικά και είναι σε ισχύ. Πλέον θέλω να βγάλω αυστραλιανό διαβατήριο και στα ανήλικα παιδιά μου που είναι κάτω των 6 ετών. Απ΄όσο ξέρω πρέπει πρώτα να πάρουν υπηκοότητα και μετά διαβατήριο. Μπορεί κάποιος να μου γράψει αναλυτικά τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω και τί χαρτιά ακριβώς θα χρειαστούν προς μετάφραση κτλ? Θα το εκτιμούσα πολύ και θα ήταν μεγάλη βοήθεια για μένα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

                              Comment


                                Καλημέρα. Διάβασε εδώ : http://www.patriotaki.net/showthread...HIP-BY-DESCENT
                                και αν διαβάσεις καλά το φόρουμ θα βρεις όλες τις πληροφορίες που θέλεις
                                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                                Comment

                                Working...
                                X