Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (15)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Γεια σε ολους και ολες! εγω φευγω το Νοεμβρη του 2017 για Αυστραλια και ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο εσας εχει ηδη παει για να μου πει εντυπωσεις?????
    πως ειναι τα πραγματα ? επιδοματα απο centerlink πηρε καποιος ? δουλεια βρηκε? πως ειναι οικονομικα εκει ? εγω οταν θα παω θα προσπαθησω να σας γραψω πως θα ειναι τα πραγματα εκει και οτι μπορεσω να βοηθησω.....

    Comment


      #92
      Καλησπέρα σας. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει πως θα είναι η ζωή κάποιου 20-30 ετών με υπηκόοτητα που φεύγει για Αυστραλία μόνος του; Τι ενέργειες πρέπει να γίνουν; Με κάποια δουλειά ανειδίκευτου τα βγάζει κανείς πέρα;

      Comment


        #93
        Denise παμε και εμεις αυστραλια το Νοεμβριο, και εχω και εγω την ιδια απορια για εμενα (εχω αυστραλιανη υοηκοοτητα) και τον συζηγο μου (με partner visa 100) αν δικαιουμαστε επιδοματα γιατι διαβαζω στην ιστοσελιδα του centrelink οτι απαιτειται παραμονη 2 χρονια permenant residency στην Αυστραλια. Μπορει κανεις να μας το ξεκαθαρισει αν διακουμαστε?

        Comment


          #94
          Originally posted by mia81 View Post
          αφμ θα βγαλεισ Μόλις πας εκεί, εμεις αυτό θα κάνουμε. Το centrelink αναφερει:

          O γρηγορότερος τρόπος για να πάρετε TFN είναι μέσω του διαδικτύου. Η ηλεκτρονική εγγραφή για TFN μέσω διαδικτύου διατίθεται όλο το 24ωρο, επτά ημέρες την εβδομάδα και το μόνο που χρειάζεστε είναι τα στοιχεία του διαβατηρίου σας και η διεύθυνσή σας στην Αυστραλία. Μετά από περίπου 10 ημέρες θα πρέπει να λάβετε ταχυδρομικά τον καινούργιο σας TFN.
          Είναι επίσης διαθέσιμες έντυπες αιτήσεις από τα Γραφεία της Centrelink, από το διαδικτυακό τόπο της ΑΤΟ ή με το να καλέστε τη Γραμμή Βοήθειας του TFN. Αν συμπληρώσετε μια έντυπη αίτηση για να πάρετε TFN, ο χρόνος διαδικασίας για την έκδοση του αριθμού σας φορολογικού μητρώου σας είναι 28 ημέρες από την ημέρα που το έντυπο παραλαμβάνεται από την ATO.
          Ευχαριστω για την απαντηση.
          Ψαχνω εναν τροπο να βγαλω αφμ απο εδω καθως θα ειμαι στην ελλαδα οταν κανω την αιτηση για το πανεπιστημιο, και μονο εαν γινω δεκτος θα παω εκει.

          Comment


            #95
            Για σου Μια! νομιζω οτι οσοι εχουν γεννηθει αυστραλια δικαιουνται τα επιδοματα απο την αρχη! αν επιτρεπεται σε πια πολη πατε? εμεις παπμε Σιδνεu.

            Comment


              #96
              • Κανένας δεν μπορεί να πει πως θα είναι η ζωή κάποιου 20-30 ετών με υπηκοότητα που φεύγει για την Αυστραλία μόνος του. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα είναι καλύτερη από της Ελλάδας.

              • Για να βγάλει οποιοσδήποτε αριθμό φορολογικού μητρώου (TFN) ή επιχείρησης αριθμό φορολογικού μητρώου (ABN) πρέπει να είναι στην Αυστραλία και δεν υπάρχει κανένας άλλος τρόπος αν ο ενδιαφερόμενος είναι εκτός χώρας.

              • Και επιδόματα υπάρχουν για τους υπήκοους και μαύρη εργασία Φούλ...!!!

              Όλα τα υπόλοιπα τα κάνουν για να "σταματήσουν" τους λαθρομετανάστες να έρχονται, τους μουσουλμάνους να κάνουν πολλά παιδιά και τους μόνιμους "άνεργους" (τεμπέληδες) από τα επιδόματα μαζί με τους "άνεργους" μαύρης εργασίας που είναι πολλοί............!!!

              • Μετά από 4.5 χρόνια εδώ μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι η Αυστραλία είναι η πρώτη χώρα στον κόσμο σε μαύρη εργασία και σε φοροδιαφυγή...!!!

              Κάτι που ίσως δεν έχουν σκεφτεί στο Centrelink ακόμα είναι ότι θα μπορούσαν να πιάσουν όλους όσους δουλεύουν σε μαύρη εργασία με το να παρακολουθούν τα κινητά τηλέφωνα, δηλαδή θα βλέπουν μέσω υπολογιστή που βρίσκεται ο κάθε επιδοτούμενος "άνεργος" κάθε μέρα. Τόσο απλά.

              υγ: Ισως ήδη να γίνεται ή να γίνει κάποια μέρα αυτό είναι το μόνο σίγουρο.



              Μόνο οι τεμπέληδες δεν βρίσκουν δουλειά εδώ, όποιος θέλει να δουλέψει μπορεί να βρει όσες δουλειές θέλει απλά τα πρώτα δύο χρόνια θα κάνει οποιαδήποτε δουλειά μέχρι να βρει αυτή που πρέπει...!!!
              Η Αυστραλία έχει πολλές ευκαιρίες και αν υπάρχει και λίγη τύχη όλα θα πάνε καλά...!!!
              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

              Comment


                #97
                παμε Αδελαιδα. Ολοι πατε Συνδνευ! Εκει μεγαλωσα. Καλη επιτυχια. θα ειμαστε σε επικοινωνια σιγουρα.

                Comment


                  #98
                  Originally posted by mia81 View Post
                  παμε Αδελαιδα. Ολοι πατε Συνδνευ! Εκει μεγαλωσα. Καλη επιτυχια. θα ειμαστε σε επικοινωνια σιγουρα.
                  Καλησπέρα mia, σου έχω στείλει pm.
                  Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                  Comment


                    #99
                    γεια σας ! λογικα δε γραφω στο σωστο σημειο αλλα δε βλεπω που μπορω να θεσω μια ερωτηση. Αν το δει καποιος το μηνυμα κ γνωριζει ας μου απαντησει!
                    ο πατερας μου εχει ζησει 20χρονια στην αυστραλια, πηρε τοτε υπηκοοτητα αλλα ζει ελλαδα 30 χρονια κ εχει χασει τα εγγραφα του. πηρα στην πρεσβεια κ μου ειπαν πως σαφως δε χανεται η υπηκοοτητα αλλα θα πρεπει να ζητησω πιστοποιητικο κ υστερα να αιτηθω υπηκοοτητα απο καταγωγη για μενα κ τον αδερφο μου. η οδηγια ηταν σαφης αλλα εχω προβλημα με τη διαδικασια, δε ξερω αν μαζευω τα σωστα χαρτια, αν σφραγιζονται ολα με χαγη, κτλ. δε θελω να κανω τις αιτησεις κ να μου τα γυρισουν πισω γιατι ειναι κ χρονοβορα η διαδικασια της συλλλογης των χαρτιων. προφανως γιατι δε γνωριζω σωστα. υπαρχει καποιος που να μπορω να απευθυνω? δικηγορος ισως. περα απ την ιστοσελιδα της κυβερνησης.
                    ευχαριστω πολυ

                    Comment


                      και κατι ακομα! γνωριζετε τι ειδους βιζα παιρνει κανεις οταν εισαι ζευγαρι αλλα οχι παντρεμενο ? ο φιλος μου δεν εχει καποια σχεση με αυστραλια κ διαβαζω οτι ακομα κ σε συζυγους ειναι δυσκολα τα πραγματα με την βιζα.
                      ευχαριστω κ παλι!

                      Comment


                        Καλησπέρα σε όλους.
                        Μετά από παρότρυνση γνωστού μου μπήκα στη διαδικασία να κάνω Αυστραλούς υπηκόους τα παιδιά μου και μου δημιουργήθηκαν διάφορες απορίες.
                        Γεννήθηκα στο Σίδνεϊ το 1970 και έμεινα εκεί μέχρι το 1979 που οι γονείς μου έφυγαν για Ελλάδα. Άρα είμαι Αυστραλός υπήκοος και απ' όσα διαβάζω η διαδικασία για την υπηκοότητα για τα παιδιά μου 7 χρονών (δίδυμα) θα είναι σχετικά εύκολη. Διαβάζω όμως αρκετούς εδώ που αναφέρεστε σε επιδόματα και κάπου έχω μπερδευτεί. Απ' όσα γνωρίζω από τα λίγα που μπορεί να θυμηθεί ο πατέρας μου είναι ότι όταν φύγαμε για Ελλάδα, τα επιδόματα μας σαν παιδιά (3 παιδιά) έμπαιναν σε κάποιον λογαριασμό του που για κακή μας τύχη τον διαχειριζότανε κάποιος συγγενής και τα χρήματα έκαναν φτερά. Μου είχε πει ότι τα επιδόματα αυτά έμπαιναν μέχρι την ενηλικίωση και τέλος. Μέσα όμως από τις σελίδες εδώ ακούω και για άλλα επιδόματα που δικαιούνται οι Αυστραλοί υπήκοοι άσχετα με το εαν ζουν πλέον στην Αυστραλία. Εγώ δηλαδή που έχω παντρευτεί εδώ στην Ελλάδα έχω κάνει παιδιά δικαιούμαι κάποια επιδόματα δικά μου, της συζύγου ή των παιδιών? ή πρέπει να γυρίσω Αυστραλία για να ενεργοποιηθούν?
                        ΠΑρακαλώ όποια βοήθεια δεκτή!! Ευχαριστώ

                        Comment


                          τα επιδοματα τα δικαιουσαι ΜΟΝΟ αν μεινεις στην Αυστραλια. να εχεις μονιμη κατοικια, ΑΦΜ και λογαριασμο τραπεζας. δεν γινετε να πληρωνουν επιδοματα σε ολους τους υπηκοους της Αυστραλιας που διασκορπισμενοι σε ολο τον κοσμο.....

                          Comment


                            ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΑΥΣΤΡΑΛΟΣ ΥΠΗΚΟΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΒΡΕΦΙΚΟΣ ΕΙΤΕ ΔΗΜΟΤΙΚΟ .?ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ...
                            ΓΙΑ ΥΠΗΚΟΟΥΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ CENTRELINK ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΦΤΑ ΜΙΛΑΜΕ ΝΑΙ ΑΚΟΥΩ ΒΑΣΕΙ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΩΝ ..ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ?ΥΠΗΚΟΟΣ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΩΝ ΧΩΡΙΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΛΕΦΤΑ ΣΤΗ ΤΡΑΠΕΖΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ.

                            Comment

                            Working...
                            X