Announcement

Collapse
No announcement yet.

Φροντιστές (carers) στην Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    .νομιζετε θα παρετε 24χ7 την μερα..χαχαχα

    Comment


      #17
      Οχι δεν νομιζουμε αυτο. Εσυ ξεριες κατι; σε αφορα το θεμα ή σου αρέσει να γελας με τον πονο εργασιας και μεταναστευσης των αλλων; Οποτε μην ασχολεισαι αν δεν σε αφορα το θεμα.
      Όπου και να ταξιδέψω, η Ελλάδα με πληγώνει.
      - Σεφέρης

      Comment


        #18
        Αν είσαι live in μένεις στο σπίτι του πελάτη και δεν πληρώνεις ενοικιο. Το αν θα έχεις ίντερνετ αφορά την οικογένεια του πελάτη. Το 99% των πελατών σου παρέχουν ίντερνετ. Φυσικά και μπορείς να έχεις το λάπτοπ σου. Το αν θα έχεις διαλείμματα μέσα στην ημέρα, συνήθως είναι 3ώρα, εξαρτάται απο την συμφωνία που έχει κάνει η οικογένεια του πελάτη με την εταιρεία που σε έχει προσλάβει. Είναι δύσκολο να ξέρεις να είσαι εσωκλειστος και ειδικά τον πρωτο καιρό που θα είσαι εδώ. Να προσέξεις να έχεις τα 3ώρα διαλείμματα μέσα στην ημέρα- κάποιος έρχεται και σε αντικαθιστά αυτό το 3ώρο και είσαι ελεύθερος να κάνεις ότι θέλεις- αλλιώς την πάτησες. Και όχι λιγότερα απο 1800 λίρες τον μήνα.

        Comment


          #19
          Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Είμαι πολύ αγχωμένη. Θα περάσω συνέντευξη σε ένα μήνα. Η εταιρία γράφει ότι δικαιούσαι το λιγότερο 14 ώρες την εβδομάδα δηλαδή δύο την ημέρα. Φαντάζομαι μετά εξαρτάται όπως λες κι εσύ. Για χρήματα επίσης λέει ότι ξεκινάει από 450 έως και 580 την εβδομάδα αλλά ΜΕΙΚΤΆ. Δηλαδή το λιγότερο όπως λες 1800 το μήνα ΜΕΙΚΤΆ. Το μέλος που ξεκίνησε το θέμα έγραψε για 1700 το λιγότερο καθαρά και μιλάμε για την ίδια εταιρία.......
          Όπου και να ταξιδέψω, η Ελλάδα με πληγώνει.
          - Σεφέρης

          Comment


            #20
            Πες λίγο πώς εννοείς το δύσκολα από την πλευρά σου; Εκτός από τα διαλείμματα φαντάζομαι το υπόλοιπο πρόγραμμα εξαρτάται από τις ανάγκες και το χαρακτήρα του καθε ατόμου... Θέλω να πω, δεν περιμένεις αυτές τις δυο ώρες για να φας, να κάνεις ένα μπάνιο ή οτιδήποτε.... Προσπαθώ να καταλάβω όσο γίνεται περισσότερα...
            Όπου και να ταξιδέψω, η Ελλάδα με πληγώνει.
            - Σεφέρης

            Comment


              #21
              1800 καθαρά αλλιώς για πιο λογο να είσαι εσωκλειστη? Τα δύσκολα είναι ότι δεν μπορείς να πας για καφέ ή ποτό όποτε θες, και γενικά το να είσαι μέσα όλη μέρα,να ξεκουραστείς όποτε θες. Και ειδικά τον πρωτο καιρό που θα πας. και φυσικά εξαρτάται απο τις ανάγκες του ατόμου που θα προσεχείς. Φυσικά και δεν περιμένεις να φας στα διαλείμματα σου, τρως με τον πελάτη,μπάνιο ίσως καμία φορά. Όσο για το φαγητό συνήθως η οικογένεια σου παρέχει και το δικό σου ή σου δίνουν λεφτά αλλά συνήθως τα ψώνια τα κάνεις εσυ όποτε παίρνεις και για σένα.Άλλοι πελάτες είναι εύκολοι, απλά τους ταιζεις, πας καμία βόλτα μαζί τους, τους μαγειρεύεις και τρώτε μαζί, και άλλοι μπορεί να σε ξυπνάνε τα βράδια. Εξαρτάται την περίπτωση. Εγώ είμαι ενα χρόνο εδώ και το κάνω καμι

              Comment


                #22
                Κατα λάθος το έστειλα μισο. Το κάνω καμία φορά για έξτρα χρήματα. Την ίδια δουλειά κάνω άλλα παω απο σπίτι σε σπίτι, μια ή μισή ώρα επίσκεψη.δεν σου λέω να μην πας, πήγαινε και αν δεν σου αρέσει μεν εις μέχρι να βρεις κάτι καλύτερο. Και κοίτα να ΜΗΝ κάνει η οικογένεια μαζί σας

                Comment


                  #23
                  Σε ευχαριστω πολυ που μου απαντησες. κι εγω το ιδιο λεω, αλλα με προβληματισε που λεει η ιδια εταιρια που πηγε το μελος alevra και επαιρνε 1700 καθαρα τωρα να λεει 450 το λιγοτερο την εβδομαδα αλλα να σημειωνει μεικτα..... Εχεις δικιο. Φυσικα ο λογος ειναι οτι κι ετσι παλι μαζευεις λεφτα αλλα μονο τη συγκεκριμενη εταιρια εχω βρει διοτι αυτη κανει συνεντευξεις στην ελλαδα. Θα επικοινωνησω με ενα αλλο γραφειο εδω ελλαδα θεσσαλονικη μηπως βρω και κατι καλυτερο σε χρηματα. Εσυ απο την εμπειρια σου πιστευεις ότι μπορει να διεκδικήσει καποιος τα 1800 καθαρα ενω ειναι unexperienced? Γιατι εγω απο την εκπαιδευση περιμενω.

                  Δουλευεις πλεον σαν hourly δηλαδη; Το ειδα κι εγω σκεφτομενη μηπως συνεχισω ετσι αργοτερα ενω να προσπαθω να ψαχνω γενικα για κατι καλυτερο ή να καταφερω με λιγα λογια να φτιαξω μια ζωή επανω. Στη χειροτερη παλι θα μαζεψω λεφτα και για Ελλαδα. Δεν εχω προβλημα να δουλεψω... Δεν θελω ομως να με εκμεταλλευτουν. Φτανει που μας εκμεταλλευονται στη χωρα μας για ενα κομματι ψωμι. Μην πεσω και θυμα εξω.

                  Σκεφτομαι να το αρχισω ακομα κι αν ειναι λιγοτερα τα λεφτα για να αποκτησω εμπειρια, χρηματα στην ακρη και μετα να κοιταξω για κατι καλυτερο αν δεν μεινω ευχαριστημενη. Γιατι δεν εχω την ανεση να πηγαινοερχομαι για συνεντευξεις. Να κανω την αρχη θελω δηλαδη. Δεν καταλαβα τι να ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ η οικογενεια μαζι μας;

                  Οποια συμβουλη καθοδηγηση απο την εμπειρα σου ευπροσδεκτη. Και το μελος που ανοιξε το θεμα με βοηθησε πολυ.

                  Μια ερωτηση ακομα. Για να δουλεψειες σαν Hourly χρειαζεσαι οπωσδηποτε αυτοκινητο-διπλωμα; Εγω τωρα δινω στην Ελλαδα, ελπιζω να το παρω με την πρωτη το πολυ με τη δευτερη και σε ενα μηνα να το εχω. Ομως δεν ειναι το ιδιο η οδηγηση στην Αγγλια. Εδω δεν εχω ανεση εδω μονη μου να οδηγησω, θα εχω επανω; Μπορεις να βρεις hourly δουλεια χωρις να χρειαζεται να οδηγεις;
                  Όπου και να ταξιδέψω, η Ελλάδα με πληγώνει.
                  - Σεφέρης

                  Comment


                    #24
                    Μια συνάδελφος όταν έκανε live in έπαιρνε κοντα στα 1900 καθαρά,τον μήνα με 4 εβδομάδες, αυτόν με 5, 2300. Στην Οξφόρδη,ομως, που οι μισθοί είναι υψηλοί ,σε σχέση με άλλες περιοχής, λόγω του υψηλού κόστους διαβιωσης. Αυτό με την οικογένεια, να μην μένει μαζί σας.
                    Στην οδήγηση θα δυσκολευτείς τις 2 πρώτες εβδομάδες, όσο για τους κυκλικους κόμβους θα πάρει παραπάνω!!
                    Μπορείς να βρεις δουλειά σαν hourly, με ποδήλατο ή με τα πόδια, αλλά θα περιοριστούν λογικά οι ώρες. Αυτο θα το συζητήσεις με τις εταιρείες. Και τα λεφτά λιγότερα, απο live in, ακομα και με αυτοκίνητο. Σαν hourly δουλεύω και κοιτάω εννοείτε για κάτι καλύτερο. Σε αυτή την δουλειά ναι, μπορείς να πάρεις 1800 ανιδεικευτη. Εξαρτάται βέβαια την πόλη που θα πας. Λονδίνο ναι αλλά τρελό κόστος ζωής, Οξφόρδη που μένω εγώ πάλι ναι αλλά πάλι υψηλό κόστος ζωής, όχι σαν του Λονδίνου όμως. Εγώ ήρθα εδώ σκεπτόμενη να βρω κάτι καλύτερο.

                    Comment


                      #25
                      Το ιδιο σκεπτικό κι εγω. Φυσικα για κατι καλυτερο. Οι σπουδες μου ειναι πολυ γενικες, οποτε λεω να το κανω το βημα και ισως κοιταξω για καποια ειδικευση αν ολα πανε καλα και βρω ενδιαφερον στο χωρο της υγειας. Σκεφτομαι διαφορα δηλαδη...

                      Μου κανει εντυπωση ομως αυτο που λες. Εχω γραφτει σε μια σελιδα ειδικη για τους live in και γραφουν για 400-550 την εβδομαδα ετσι και αυτη η εταιρια που εχω μιλησει. Αλλα φανταζομαι μεικτα εννουν και στις αγγελιες. Οποτε για να βγαινουν 1900 καθαρα ποσα θα παιρνει καποιος μεικτα; Εχω δει και αγγελιες με 700 την εβδομαδα αλλα οι περισσότερες ζητανε εμπειρια σε αυτες.

                      Τι να πω... Εχω μπερδευτει λιγο με αυτο το θεμα.... Σαν live in ας παω οπουδηποτε αρκει να πληρωνομαι καλα και να ειμαι με καποια καλη εταιρια. Οταν αποφασισω και πανε ολα καλα με το καλο να βγω εξω σιγουρα δε θα ξεκινησω απο καποια πολη με υψηλο κοστος που αναφεριες, το εχω πληροφορηθει.

                      Αν εχεις καποια αξιοπιστη εταιρια να προτεινεις να στειλω αίτηση στειλε μου πμ. Σε καποιες διαβαζω πολυ ασχημες κριτικες απο πρωην εργαζομενους.

                      Σε ευχαριστω και παλι για την απαντηση.
                      Όπου και να ταξιδέψω, η Ελλάδα με πληγώνει.
                      - Σεφέρης

                      Comment


                        #26
                        Μην το κουραζεις τοσο πολυ στο μυαλο σου.
                        Πηγαινε, μεινε 7-8 μηνες, παρε την απαιτουμενη εμπειρια και θα πας καπου αλλου μετα αφου θα εχεις προσωπικη αποψη απο την παραμονη σου στην περιοχη. Τα λεφτα ειναι πααααρα πολυ καλα για καποιον που εχει φυσιολογικες απαιτησεις διαβιωσης και ειναι στην αρχη της καριερας του. Καλη επιτυχια!

                        Comment


                          #27
                          Ευχαριστω Around London, είναι το αγχος όταν κατι σου ειναι αγνωστο! Σε ευχαριστω για την κουβεντα σου!
                          Όπου και να ταξιδέψω, η Ελλάδα με πληγώνει.
                          - Σεφέρης

                          Comment


                            #28
                            Καταλαβαινω. Ποτε με το καλο ειναι η συνεντευξη?

                            Comment


                              #29
                              οξφορδη ειναι απλα πανακριβα

                              Comment


                                #30
                                Mην ερθετε με την εντυπωση πως βρεχει λεφτα εδω....2,000-2,200 καθαρα το μηνα βγαζει νεοπροσλαμβανομενος γιατρος....δεν μοιραζουν λεφτα....

                                Οσο για το κοστος ζωης ειναι πολυ ακριβα ολα...πχ οξφορδη που διοαβασα παραπανω δεν υπαρχει περιπτωση να νοικιασεις μονος...πρεπει να ζησεις μ αλλους 4-5...

                                Comment

                                Working...
                                X