Announcement

Collapse
No announcement yet.

DV 2018 Ερωτήσεις

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Η διαδικασία είναι 5 λεπτά στο επίσημο site. Όλα τα αλλά είναι εταιρίες που κατά την άποψη μου εκμεταλλεύονται την ανθρώπινη απελπισία η απλά άγνοια. Η φωτογραφία έχει κάποια standards έχουν ένα προγραμματακι που την ελέγχει, και την ανεβάζεις αν είναι λάθος νομίζω το σύστημα την απορρίπτει απευθείας. Μου πείρε ένα δευτερόλεπτο να την βγάλω σε έναν άσπρο τοίχο και 1 λεπτό να την επεξεργαστώ στο photoshop.
    Μην ανεβάσετε περσινές φωτογραφίες εντοπίζονται και απορρίπτονται χωρίς προειδοποίηση αργότερα. Δεν είναι κάτι το οποίο είμαι σίγουρος η το διάβασα σε επίσημο site, απλά το αναφέρουν σε αρκετά site, όποτε με νέα φωτογραφία ρίσκο μηδέν.
    Αν δεν δηλώσεις ότι έχεις τελειώσει λύκειο η τουλάχιστον έχεις εργαστεί σε θέση που θέλει τουλάχιστον δυο χρόνια εκπαίδευση δεν έχεις ελπίδα.

    Υπάρχουν κάποιες εταιρίες που αν κανείς την δήλωση με αυτές σου κάνουν δώρα αν βγάλεις visa όχι απλά αν κληρώθεις. Και πάλι μόνος μου θα την έκανα.

    Comment


      #17
      Originally posted by tval View Post
      Αν δεν δηλώσεις ότι έχεις τελειώσει λύκειο η τουλάχιστον έχεις εργαστεί σε θέση που θέλει τουλάχιστον δυο χρόνια εκπαίδευση δεν έχεις ελπίδα.
      Το Λυκειο ειναι η καλυτερη και πιο ευκολη επιλογη απο το επαγγελμα.
      instagram.com/anelixis_net/
      youtube.com/user/AlexGraphicd1

      Comment


        #18
        Ναι ασφαλέστερο γιατί δεν υπόκειται σε ζήτηση σε συνέντευξη.

        Comment


          #19
          Originally posted by Asimakis View Post
          μπορει καποιος να μας πει τι εγραψε ακριβως και κερδισε? δλδ παιζει να κοβομαστε λογω λαθος email η λογω λαθος φωτογραφιας η λαθος στο εππαγγελμα κλπ ? και να μην το ξερουμε ? εσεις που κερδισατε το κανατε μονοι σας η με εταιρεια? και αν μονοι σας τι ακριβως δηλωνατε?
          0/4 εγώ. Γιατί προσπαθείς να βρεις τι κάνεις λάθος. αφού η πιθανότητα επιτυχίας είναι 1%-1.5% . Κατά 99% θα αποτύχεις δηλαδή, δεν υπάρχει τίποτα το παράξενο αν αποτύχεις και 10 φορές.Το μόνο που μπορεί να παίζει ρόλο είναι η σωστή φωτογραφία. Την άλλη φορά πάνε σε φωτογράφο για να είσαι καλυμμένος. Αλλά και πάλι κατά 99% δεν θα κληρωθείς.

          Comment


            #20
            Originally posted by xenias View Post
            Εγώ κέρδισα μετά από δέκα χρόνια αιτήσεων οπότε τίποτε δεν είναι απίθανο.
            δεν είπα ότι είναι απίθανο απλά σε 10 χρόνια αν κληρωθώ θα πρέπει να πάρω και το πι μαζί για την μετανάστευση ........

            Comment


              #21
              Originally posted by zoze View Post
              δεν είπα ότι είναι απίθανο απλά σε 10 χρόνια αν κληρωθώ θα πρέπει να πάρω και το πι μαζί για την μετανάστευση ........
              Ετσι ακριβως φιλε.

              Comment


                #22
                Καλησπέρα σας

                θα ήθελα να σας ρωτήσω αν χρειάζονται επίσημη μετάφραση στα αγγλικά όλα τα έγγραφα που προσκομιζουμε στη συνέντευξη?

                Comment


                  #23
                  Originally posted by zoze View Post
                  δεν είπα ότι είναι απίθανο απλά σε 10 χρόνια αν κληρωθώ θα πρέπει να πάρω και το πι μαζί για την μετανάστευση ........
                  Δυστυχώς είναι αυτό που είναι: μια λοταρία, που σημαίνει ότι μπορεί να πέσει όποτε (εάν) το φέρει η τύχη. Είναι απο αυτά τα πράγματα που δεν βασίζεσαι πάνω τους, αλλά τα κάνεις γιατί δεν έχεις να χάσεις τίποτα και μπορεί να σου χαμογελάσει η τύχη. Άλλοι κέρδισαν με την πρώτη τους συμμετοχή.

                  Comment


                    #24
                    Αν περάσεις τη συνέντευξη στην Ελλάδα, πρέπει όλα τα έγγραφά σου να είναι στα ελληνικά ή στα αγγλικά. Αν έχεις κάποιο έγγραφο σε άλλη τρίτη γλώσσα, πρέπει να το έχεις σε επίσημη μετάφραση από τη Μεταφραστική Υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών στα αγγλικά. (Θα στο μεταφράσουν από την τρίτη γλώσσα στα ελληνικά και μετά από τα ελληνικά στα αγγλικά, και όχι απευθείας στα αγγλικά...μη ρωτάς το γιατί.). Καλή επιτυχία!

                    Comment


                      #25
                      καλησπερα πατριωτακια.αν ξερει κανεις ας πει περι τινος προκειται αυτη η συνεντευξη στην Ελλαδα.πχ τι χαρτια εχουμε μαζι .τι γλωσσα θα μιλησουμε εκει. θεματα συζητησης κλπ κλπ. ευχαριστω παρα πολυ

                      Comment


                        #26
                        Καλησπερα Γιωργο.

                        Εχεις κληρωθει?

                        Comment


                          #27
                          καλημερα Pino. ναι .εχω συνεντευξη τον Μαιο

                          Comment


                            #28
                            Συγχαρητηρια!!!! Πρεπει να γνωριζεις οτι εισαι πολυ τυχερος και σου ευχομαι το καλυτερο.

                            Ειμαι και εγω ενας απο τους τυχερους απο την κληρωση , περασα συνεντευξη και με την βοηθεια του Θεου πειρα εγω και η οικογενεια μου την πολυποθητη βιζα.

                            Στο link αυτο θα βρεις οτι χρειαζεσε



                            Οπωσδήποτε να κάνεις το step 1 στο link


                            Πρώτα φίλε μου πρέπει να κλείσεις ραντεβού με το γιατρό για τις εξετάσεις (να εχεις τα βιβλιάρια υγείας για όλους και αν δεν έχεις δεν πειράζει άλλα πρέπει να το πεις στο ιατρό γιατί θα χρειαστεί να κάνεις εμβόλια στο νοσοκομείο). Αυτό πρεπει να το κανεις σύντομα μιας και έχεις ραντεβού το Μάιο γιατι θα πρέπει να κάνεις τις εξετάσεις τουλάχιστον 2 με 3 εβδομάδες πριν γιατί κάνουν μια ειδική εξέταση που χρειαζετε 2 εβδομάδες για να βγουν τα αποτελέσματα (την κάνουν όσοι είναι πάνω από 15 ετών). Η φωτογραφία-ες που χρειάζεται ο ιατρός δεν είναι διαβατηρίου άλλα άλλο μέγεθος για αυτό ρώτα το ιατρό να σου πει . Εγώ πήγα στο Ιασω.


                            Δεύτερον πρέπει να μαζέψεις όλα τα χαρτιά .Δεν χρειάζεται να είναι μεταφρασμένα στα Αγγλικά εκτός αν έχεις ποινικό μητρώο.

                            Document translations: Documents that will be submitted to the U.S. Embassy in Athens may be in either English or Greek and do not need to be translated, with the exception of court or legal documents. Court or legal documents must be accompanied by an English official translation performed by the Greek Ministry of Foreign Affairs at this location: Arionos 10, Psiri, 105 54 Athens.



                            Για το ποινικό μητρώο δικαστικής χρήσης έχεις 2 τρόπους. Η κάνεις την αίτηση στα ΚΕΠ ή στην εισαγγελία που είναι το μητρώο σου. Εγώ την έκανα στα ΚΕΠ και εκείνα έστειλα την αίτηση στη εισαγγελια (να τους πεις να γράψουν και τον αριθμό του Case Number που έχεις (2018EU........) θα βοηθήσει την πρεσβεία όταν στείλουν το ποινικό. Αν έχεις ποινικό μητρώο τα πράγματα ζορίζουν.

                            Να έχεις σε όλα τα χαρτιά φωτοτυπίες.

                            Να εχεις τις σωστες φωτογραφιες (Εχουν λιγοι το μηχανημα που τις κοβει 5Χ5 - Εγω πηγα σε ενα φωτογραφιο στο Χαλανδρι).

                            Να έχεις χρήματα μαζί για να πληρώσεις για την συνέντευξη (330 δολάρια το άτομο ) άλλα μπορείς να πληρώσεις και σε ευρό.

                            Συνέντευξη.

                            Για μας ήταν μια ευχάριστη εμπειρία και θα πρέπει να γνωρίζεις ότι οι πρόξενοι θέλουν να σε βοηθήσουν.

                            Εμεις πηγαμε μιση ωρα πριν το ραντεβου , ενημερωσαμε την ασφαλεια (ειναι Ελληνες) και περιμεναμε να μας φωναξουν. Να μην κουβαλατε νερα και μεγαλες τσαντες.Τα κινητα σας τα κρατανε στη εισοδο.

                            Πρώτα συναντιέστε με μια-έναν υπάλληλο της πρεσβείας όπου δίνεις τα χαρτιά πρωτότυπα - φωτοτυπίες, φωτογραφίες που έχεις . Πληρώνεις στο ταμείο και τις δίνεις την απόδειξη. Στη συνεχεία σου σε ενημερώνει να περιμένεις στο χώρο υποδοχής μέχρι να σε φωναξουν σε ενα απο τα παραθυρα για να περασεις την συνεντευξη. Επισης θα σε ρωτησει αν μιλας Αγγλικα ή μονο Ελληνικα για τη συνεντευξη.

                            Η συνεντευξη μας ηταν στα Αγγλικα. Αφου ορκιστηκαμε μας ρωτησε τα ονοματα μας , τι επαγγελμα κανω , τι επαγγελμα θα κανω στη Αμερικη , που θα μεινουμε και αν ο ανθρωπος που θα πανε τα χαρτια ειναι εμπιστοσυνης και τι σχεση εχω μαζι του.

                            Εδω θέλω να σε συμβουλέψω να είσαι ειλικρινείς και να λες την αλήθεια σε όλη τη διάρκεια της συνέντευξης.


                            Θα δεις ότι οι υπάλληλοι της πρεσβείας που είναι Αμερικάνοι είναι με ένα τεράστιο χαμόγελο , ευχάριστοι και θα νιώσεις πως είναι να είσαι πραγματικά πολίτης μιας χώρας.

                            Η καλύτερη σελίδα όπου μπορείς να πάρεις πληροφορίες και να σε βοηθήσει-συμβουλέψει δωρεάν ο δημιουργός της είναι

                            http://britsimonsays.com/.

                            Τελος θα ήθελα να ευχαριστήσω για τη βοήθεια τους τα μέλη Natalia_ , xenias και τον Britsimon




                            God Bless America.
                            God Bless Britsimon.
                            God Bless my family.

                            Comment


                              #29
                              εισαι Ελλαδα τωρα η Αμερικη?

                              Comment


                                #30
                                Και στα 2 χαχαχαχα. Οτι θες γραψτο εδω η σε μήνυμα αν ειναι κατι προσωπικό.

                                Comment

                                Working...
                                X