Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις Partner Visas IV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την Partner Visa (απάντηση #53 )
    Απέκτησα την Partner Visa (Subclass 100) την 2/8/2013 , πήγα στη Μελβούρνη αρχές Σεπτέμβριου 2013 , έμεινα στη Μελβούρνη έως και το Νοέμβριο του 2014.
    Θα ήθελα να μάθω εάν γνωρίζει κάποιος τι ισχύει με την Partner Visa, για να επιστρέψω πάλι στη Μελβούρνη πρέπει να ξανακάνω πάλι τα χαρτιά για τη visa από την αρχή ή κάτι άλλο…

    Comment


      #77
      Originally posted by Apostolos2012 View Post
      Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την Partner Visa (απάντηση #53 )
      Απέκτησα την Partner Visa (Subclass 100) την 2/8/2013 , πήγα στη Μελβούρνη αρχές Σεπτέμβριου 2013 , έμεινα στη Μελβούρνη έως και το Νοέμβριο του 2014.
      Θα ήθελα να μάθω εάν γνωρίζει κάποιος τι ισχύει με την Partner Visa, για να επιστρέψω πάλι στη Μελβούρνη πρέπει να ξανακάνω πάλι τα χαρτιά για τη visa από την αρχή ή κάτι άλλο…
      Νομιζω οτι η partner visa ισχύει για 5 χρόνια οποτε μεχρι το 2018 μπορεις να επιστρέψεις με την ιδια βίζα.

      Comment


        #78
        Καλησπερα και καλο μηνα σε ολους! Αισιως πρωτα ο θεος στις 25 του μηνα κλεινω 4 και παμε στους 5 μηνες απο την υποβολη της αιτησης και προβληματιζομαι ολο και πιο πολυ με την εξελιξη της υποθεσης μου.. μας καθυστερουν πολυ και παρολο που τους εστειλα μειλ καμια απαντηση δεν ελαβα ακομα! Μειλ με ερωτηση την προοδο της βιζας και ποτε θα πρεπει να κανουμε εξετασεις.Δεν ξερω τι γινεται..
        Keep calm, make dreams..!!

        Comment


          #79
          Οπως ξαναειπα ενας οικογενειακος μας φιλος απο εδω την Πατμο που σχεδον μαζι χρονικα στειλαμε τις αιτησεις ηδη εκανε τις εξετασεις μετα απο το μειλ που ελαβε..
          Keep calm, make dreams..!!

          Comment


            #80
            Originally posted by matoula kamitsi View Post
            Οπως ξαναειπα ενας οικογενειακος μας φιλος απο εδω την Πατμο που σχεδον μαζι χρονικα στειλαμε τις αιτησεις ηδη εκανε τις εξετασεις μετα απο το μειλ που ελαβε..
            μην ανησηχεις πολλες φορες αργουν ,ριξε μια ματια εδω

            http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...57/index8.html

            και εδω

            https://www.border.gov.au/about/acce...ocessing-times
            ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

            Comment


              #81
              [QUOTE=kikirikoy;96587]μην ανησηχεις πολλες φορες αργουν

              Εχεις δικιο kikirikoy θα περιμενω.. δεν μπορω να κανω και κατι διαφορετικο αλλωστε!!
              Keep calm, make dreams..!!

              Comment


                #82
                Originally posted by stevia7 View Post
                Νομιζω οτι η partner visa ισχύει για 5 χρόνια οποτε μεχρι το 2018 μπορεις να επιστρέψεις με την ιδια βίζα.

                https://www.border.gov.au/Lega/Lega/...into-australia


                Ευχαριστώ πολύ stevia7 για τις πληροφορίες. Έτσι ακριβώς είναι ισχύει για 5 χρόνια, το έχω ψάξει και εγώ, και υπάρχει και σελίδα που βλέπεις ποσό ισχύει η visa σου.

                Για όσους θέλουν να ελέγξουν πόσο ισχύει η visa τους από εδώ.

                Visa Entitlement Verification Online

                Online

                Comment


                  #83
                  Μολις μας ηρθε η Visa, πηραμε την 100 - αλλα δεν πηραμε ακομα του παιδιου.Μαλλον θα σκασει και αυτη οπου να 'ναι.Επιτελους μετα απο 13,5 μηνες αναμονη...

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by f_papadim View Post
                    Μολις μας ηρθε η Visa, πηραμε την 100 - αλλα δεν πηραμε ακομα του παιδιου.Μαλλον θα σκασει και αυτη οπου να 'ναι.Επιτελους μετα απο 13,5 μηνες αναμονη...
                    ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!!! Πολυ χαρηκα! Αντε να παιρνουμε και εμεις σειρα!!! Φωτεινη νομιζω οτι στην ιδια βιζα ειναι και του παιδιου αλλα δεν ειμαι και σιγουρος.. Ας σου που καλυτερα οι παλαιοτεροι!!
                    Και παλι μπραβο!!!
                    Ο τολμόν θα νικήσει...

                    Comment


                      #85
                      Παραθεση απο το booklet :
                      "If your application is approved
                      If your partner category visa application is approved, you will receive a letter from the relevant of ce of the department or Australian mission advising you that you have been granted the visa. The letter will give you full details of what you must next do, including whether or not your passport is required for visa label endorsement. However, you and any members of your family unit will also be given a visa grant number, which is a unique number assigned to the visa. You and the members of your family unit should keep this visa grant number safe, as you may have to provide it to the department during the life of the visa."
                      Αρα θα βγει αλλη για το παιδι φυσιολογικα!!
                      Ο τολμόν θα νικήσει...

                      Comment


                        #86
                        @logalx οι βίζες βγαίνουν ξεχωριστά για τον καθέ ενήλικο και για κάθε παιδί που είναι ως εξαρτώμενο μέλος στη βίζα. Το έχω τσεκάρει αυτό γι'αυτό το λέω. Την βίζα 100 επίσης πήρε πριν απο λίγο καιρό γνωστός μας οικογενειακός φίλος. Εκεί που το χάνω όμως λίγο είναι όσο αφορά τις ημερομηνίες εισόδου στη χώρα και το χρονικό περιθώριο που σου δίνουν. Απο ποιούς παράγοντες προκύπτουν οι εκάστοτε ημερομηνίες;;
                        Ας πούμε εμένα μου ζητήσαν να τους στείλω ξανά ποινικό μητρώο μαζί με τις εξετάσεις μας( λογικό διότι αυτό τον μήνα έληγε). Θα ληφθεί υπόψη το ποινικό μητρώο που θα λήξει ξανά τον Αύγουστο ή οι ιατρικές εξετάσεις που έχουν ισχύ 1 χρόνο δηλαδή μέχρι τον Μάρτη του 2018??
                        Όποιος γνωρίζει θα χαρώ να μου απαντήσει! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
                        Keep calm, make dreams..!!

                        Comment


                          #87
                          Στη δικιά μας περίπτωση, η ημερομηνία που μας δόθηκε για τελική είσοδο στη χώρα είναι η 03/08 που λήγουν οι ιατρικές μου εξετάσεις,δηλαδή δικαίωμα εισόδου από 02/03(αύριο) εώς 03 Αυγούστου

                          Comment


                            #88
                            Εμάς όταν μας έστειλαν το email με την 100 το παιδί δεν ήταν μέσα. Πάνω που ετοιμαζόμουν να ρωτήσω τον case officer, μας έστειλε μήνυμα ρωτώντας αν λάβαμε το grant letter. Του είπαμε πως δεν ήταν μέσα στο αρχείο που λάβαμε το grant του παιδιού και μετά απο λίγο μας έστειλε νέο μέιλ με το visa grant letter (του συζύγου και του παιδιού). Δεν χάνεις τίποτα να στείλεις στον Case officer σου και να ρωτήσεις για του παιδιού.
                            Originally posted by f_papadim View Post
                            Μολις μας ηρθε η Visa, πηραμε την 100 - αλλα δεν πηραμε ακομα του παιδιου.Μαλλον θα σκασει και αυτη οπου να 'ναι.Επιτελους μετα απο 13,5 μηνες αναμονη...

                            Comment


                              #89
                              Γεια σου,sockworkersk. Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Όντως έχεις δίκιο.Πριν λίγο λάβαμε ένα προσωπικό μήνυμα από τον case officer για το εάν λάβαμε τη βίζα τη δικιά μου και του παιδιού. Τον ενημερώσαμε ότι λάβαμε μόνο τη δικιά μου και βλέπουμε τι θα γίνει.Θέλω να πιστεύω ότι μέσα στην ημέρα θα έχουμε απάντηση. Και για την ιστορία να σας ενημερώσω όλους ότι μας ήρθε πρώτα ένα e-mail που μου έδινε την 309 (φάγαμε φρίκη) και σε πέντε λεπτά ένα νέο e-mail που μου έδινε τελικά την 100, την οποία και περιμέναμε ότι θα πάρουμε λόγω του ότι πληρούμε τις προϋποθέσεις και φαινότανε και στα health examinations. Τελικά πιστεύω ότι είμαστε η πιο περίεργη περίπτωση. Σε ερώτημα που έστειλα γιατί συνέβησαν όλα τα περίεργα στη δικιά μας περίπτωση(χώρια εξετάσεις μάνα και παιδί, 13.5 μήνες αναμονή,αλλαγή case officer), η απάντηση ήταν ότι λείπει ο αρμόδιος για να μας απαντήσει.Θα σας ενημερώσω για ότι νεότερο.

                              Comment


                                #90
                                Να σας ενημερώσω ότι μόλις μας ήρθε και η βίζα του παιδιού.
                                Καλή τύχη σε όλους. Θα ενημερώνουμε για οτιδήποτε νεότερο

                                Comment

                                Working...
                                X