Announcement

Collapse
No announcement yet.

Carers εργασία με παιδί

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Carers εργασία με παιδί

    Εχουμε συνέντευξη με τη manager σημερα ν αλυσίδα οίκων ευγηρίας run wood homes. Αν κάτσει θα πάμε μαζί με την γυναικα μου. Πληρώνουν 7.2 μικτά. Το προβλήμα μου ειναι οτι εχουμε ενα παιδάκι 2.5 ετων. Για αρχή θα το αφήσουμε στην μητέρα μου μεχρι να βρω σπίτι να νοικιάσουμε. Η περιοχή ειναι halstead στο braintree. Απο οτι ειδα στο internet σπίτια κοστίζουν περιπου 700 λίρες το μήνα. Θελω να ρωτησω τι αλλα έξοδα θα εχουμε. Αν δικαιούμαστε επιδόματα και απο οτι ειδα ο παιδικός θα μου κοστίζει 20 λίρες την μέρα. Υπάρχει δωρεάν μήπως η περνώ κάποια επιδότηση για το παιδι. Γενικα αν με 1100 και 1100 βγαίνουμε να ζήσουμε ευχαριστώ είστε όλοι πολυ καλοί. Α το πλάνο μου ειναι να ανέβουμε εγω με την γυναικα μου πάνω και μέσα σε δυο εβδομάδες να βρούμε σπίτι. Εχω κάποια χρήματα. Να το επιπλωσω και μετά απο περιπου δυο εβδομάδες να κατέβω εγω να παρω το παιδι και να ανέβω. . Πιστεύετε ειναι εφικτό ?

    #2
    Τα 7,2/ώρα μικτά θα πει περίπου 5,6 καθαρά. Στο περίπου πάντα.... Μακάρι να βρεις σπίτι με 700/μήνα συμπεριλαμβανομένων φόρων, νερό, τηλέφωνο, ρεύμα κλπ. Θα πρέπει να υπολογίσεις ότι αν αυτά δεν περιλαμβάνονται στην τιμή, τότε η τελική τιμή θα πάει κοντά στα 1100. Τώρα για τα επιδόματα το τοποίο είναι κάπως θολό μετά την τελευταία συμφωνία μεταξύ ΕΕ και UK πριν το δημοψήφισμα. Δεν μπορώ να σε διαφωτίσω σ΄ αυτό. Η συμφωνία προέβλεπε ότι τα προνοιακά επιδόματα σε εργαζομένους που προέρχονται από χώρες της ΕΕ δεν θα δίνονται στο 100% αλλά σε βάθος 4ετίας 25%/έτος. Δεν γνωρίζω αν είναι σε ισχύ...
    Θα χρειαστείτε για διατροφή και γενικότερα S/M περίπου 250/μήνα, Δεν ξέρω τι μετακινήσεις θα έχετε, και άλλα έξοδα όπως τσιγάρα, διασκέδαση κλπ...
    Στην θέση σου θα κοίταζα να πάει ο ένας ως live in carer. Θα μπορούζε να βγάζει γύρω στα 1500/μήνα καθαρά και πολύ πιθανόν και παραπάνω

    Comment


      #3
      Dinos1976 συνηθως στις αγγελιες βαζουν μονο την τιμη του ενοικιου..πρεπει να υπολογιζεις αλλες 200-250 λιρες τον μηνα για δημοτικα τελη/ρευμα/αεριο.νερο/ιντερνετ κτλ...
      Επισης ειναι σημαντικο αν θα μπορεσεις να βρεις κατι κοντα στην εργασια σου για να γλιτωσεις τα μεταφορικα που για δυο ατομα θα ειναι αρκετα χρηματα,ενω αν εισαι κοντα μπορεις να πηγαινεις ειτε με τα ποδια ειτε με ποδηλατο...οσο αναφορα τα εξοδα του φαγητου (σουπερμαρκετ κτλ) υπολογιζε περιπου οσα και στην ελλαδα..να ξερεις οτι 7.2 λιρες ειναι ο κατωτατος,μετα απο τρεις μηνες υπαρχουν οι προσαυξυσεις που δικαιουσε ρωτα αν προβλεπεται και ποσο θα ειναι..π.χ μπορει για τους πρωτους 3 μηνες να πληρωνεστε με 7.2 και μετα απο αυτην την περιοδο να παει στα 7.8..στην πρωτη περιπτωση εαν δουλευεις 8ωρο (μπορει ομως να πληρωνεσαι για 7.5 ωρες λογω διαλειματος)...θα παιρνεις 1070 λιρες καθαρα.ενω στην δευτερη περιπτωση θα παιρνεις 1.140 λιρες καθαρα,φυσικα υπαρχουν και οι υπερωριες..γενικα πρεπει να ξερεις ποσα χρηματα θα παιρνει ακριβως για να κανεις τα κουμαντα σου..ως live in carer θα παρεις σιγουρα περισσοτερα αλλα θα βλεπεις την γυναικα σου 2 ωρες την ημερα,δεν ξερω αν ειστε διατεθημενοι να κανετε κατι τετοιο για αρχη..επισης θα σε συμβουλευα μετα το τριμηνο που θα εχεις πλεον την εμπειρια σαν carer,καλυτερα να αρχισετε να δουλευετε σαν hourly carer,πηγαινωντας στα σπιτια των πελατων..απο οτι εχουν πει παιδια που δουλευουν ετσι, η αμοιβη ξεκιναει απο 8 λιρες και ανεβαινει..οσο για τον μικρο,εφοσον ειναι 2.5ετων καλο θα ηταν να τον αφησετε με την γιαγια του για μια περιοδο 3-6 μηνων μεχρι να τακτοποιηθητε,δεν υπαρχει λογος να ταλαιπωρειτε το παιδακι...ξερω δεν ειναι ευκολο αλλα δεν θα εχετε αυτο το επιπλεον αγχος..οταν με το καλο παρετε τον δρομο σας τοτε τον φερνετε στην αγγλια..

      Comment


        #4
        σπιιτι 700 λιρες και βαλε εξοδα 300 συνολο 1000. μαρκετ 300 λιρες. μεταφορικα δεν εχει γιατι ειναι κοντα η εργασια. στο halstead θα δουλευουμε ειναι μικρη πολη κοντα στο braintree. οπως ειπα υπολογιζω 1100 ο καθενας μας. εγω θα κανω μερικες υπερωριες. απλα γενικα για παιδικο σταθμο αν ξερει καποιος. το παιδι 3-6 μηνες ειναι πολυ γιατι αν βρω παιδικο σταθμο ακομα και με πληρωμη 300 λιρες βγενουμε σε συνολο 1600. περισευουν αλλες 600 για δικα μας εξοδα. πιστευετε οτι ειναι καλα?

        Comment


          #5
          μια χαρα ειστε...καθε αρχη και δυσκολη....σε βαθος τριετιας θα φυγουν αλλοι 500,000 απο ελλαδα...

          βιαστειτε και ελατε γιατι κανεις δεν ξερει πως θα ειναι τα πραγματα σε 7-8 μηνες....

          και μην ξεχνας κατι αλλο...θα αποκτησετε UK experience....και μετα θα μπορειτε να διαπραγνατευτειτε καλυτερα

          Comment

          Working...
          X