Announcement

Collapse
No announcement yet.

Απορία σχετικά με την ασφάλιση στη Γερμανία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Απορία σχετικά με την ασφάλιση στη Γερμανία

    Καλησπέρα σε όλα τα πατριωτάκια του φόρουμ!
    Πρόκειται να δουλέψω σε μια εταιρία στο Μόναχο από 2 Νοεμβρίου, και μου έχουν δώσει ένα χαρτί να συμπληρώσω με διάφορα νούμερα και κάποιες βεβαιώσεις που πρέπει να τους στείλω πίσω, αλλά δεν ξέρω σε ποια υπηρεσία πρέπει να απευθυνθώ για να τα βγάλω. Και επειδή από την εταιρία δεν είναι πολύ διευκρινιστικοί είπα να απευθυνθώ εδώ.

    Τα νούμερα είναι τα εξής:
    - Steueridentifikationsnummer (το παίρνω απευθείας από την εφορία ή αφότου γραφτώ στο Kreisverwaltung μου έρχεται αυτόματα?)
    -Renten-Versicherungs-Nummer. (έχει να κάνει με το Krankenkasse που θα επιλέξω? Από που το παίρνω?)

    Από βεβαιώσεις:
    -Mitgliedsbescheinigung από το Krankenkasse (τι χρειάζομαι για να γραφτώ εδώ?)
    -Sozialversicherungsausweis (Το βγάζει αυτόματα το Krankenkasse όταν γράφομαι εκεί?)

    Στην Ελλάδα είχα γραφτεί στον ΟΑΕΔ τέλη Σεπτέμβρη αλλά δεν πρόλαβα να πάρω βιβλιάριο ΙΚΑ γιατί θέλει 2 μήνες να βγει και εγώ μέσα Οκτώβρη ήρθα Γερμανία. Το μόνο που έκανα ήταν μια ιδωτική ταξιδιωτική ασφάλιση για τον πρώτο μου μήνα εδώ. Όποιοσδήποτε γνωρίζει περισσότερες λεπτομέρειες θα ήταν πολύτιμη βοήθεια!

    Ευχαριστώ προκαταβολικά,
    Αναστασία

    #2
    Λοιπόν το πιο σημαντικό είναι η Krankenkasse. Έρχοντας από την Ελλάδα χρειάζεσαι το Ε104 από το ΙΚΑ, που βεβαιώνει ότι ήσουν ασφαλισμένη εκεί.

    Steueridentifikationsnummer: Το εκδίδει η εφορία όταν κάνεις την πρώτη φορολογική σου δήλωση. Πριν δε νομίζω να το χρειαστείς.

    Rentenversicherungsnummer/ Sozialversicherungsausweis: Το εκδίδει ο συνταξιοδοτικός φορέας (Landesversicherungsanstalt) μετά από αίτηση. Το Ausweis απλά αναφέρει το Rentenversicherungsnummer.

    Comment


      #3
      Μια διορθωση. Steuer ID .... ειναι το ΑΦΜ.
      Με το που δηλωθεις στην Γερμανια μετα απο καμια βδομαδα το παιρνεις αυτοματα... δηλαδη στο στελνουν σπιτι.
      Καντο φωτοτυπια και δωστο στον εργοδοτη.
      Κανονικα ο εργοδοτης κανει δηλωση στην ΑΟΚ για την ασφαλεια.Αν δεν στο κανει βρες ενα απο τα πολλα ΑΟΚ Center στην περιοχη σου θα σε φτιαξουν αμεσα.Λογικα σε ενα μηνα το πολυ θα παραλαβεις και την καρτα ασφαλισης.Αν δεν την παραλαβεις ενα τηλεφωνο αρκει να μαθεις τι εγινε.
      Το sozialversicherungnr βγαινει αυτοματα λογικα θα στο στειλουν το χαρτι με το νουμερο σπιτι .Το δινεις και αυτο φωτοτυπια και καθαρισες.
      Νο πανικ!
      Better Think twice instead once

      Comment

      Working...
      X