Announcement

Collapse
No announcement yet.

Επιστροφή στην Γενέτειρα!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Επιστροφή στην Γενέτειρα!

    Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την πολλή καλή δουλειά!!!

    Είμαστε ο Λεωνίδας και η Ειρήνη και αποφασίσαμε να φύγουμε στην Γερμανία για δουλειά, οπότε 1 Δεκεμβρίου πετάμε για Μόναχο. Έχουμε ξεκινήσει εντατικά μαθήματα Γερμανικών (wie heiβt du? κ.τ.λ.)

    Έχω συγγενείς και στο Μόναχο και στο Waiblingen - Στουτγάρδη, οι οποίοι προσφέρθηκαν να μας φιλοξενήσουν για όσο χρειαστεί μέχρι να τακτοποιηθούμε. Δυστυχώς όμως οι συγγενείς μου είναι σχετικά μεγαλύτερης ηλικίας και δεν μπορούν να μας κατατοπίσουν σε κάποιες απορίες που έχουμε, οπότε θα είναι μεγάλη μας χαρά αν κάποιος από την παρέα που ζει ήδη στην Γερμανία μας βοηθήσει.

    Από θέμα δουλειάς εγώ τα τελευταία 20 χρόνια, είχα συνεργείο Γυψοσανίδας οπότε γνωρίζω άψογα την δουλειά και η γυναίκα μου είχε κατάστημα με νυφικά και χειροποίητα κοσμήματα που φτιάχνει η ίδια. Οι απορίες-αγωνίες που έχουμε είναι: αν είναι εύκολο να βρω εγώ δουλειά στον κατασκευαστικό τομέα και ειδικότερα στην Γυψοσανίδα. Τι μισθό περίπου μπορεί να παίρνει ένας τεχνίτης και αν υπάρχει κάποια σχολή στην Γερμανία που να μπορώ να πιστοποιήσω την Τέχνη μου.

    Όσον αφορά το κόστος διαβίωσης έχουμε διαβάσει αρκετά στο Forum και μας έχουν πει και οι συγγενείς μας κάποια πράματα, οπότε είμαστε σχετικά κατατοπισμένοι. Μια απορία που έχουμε επίσης είναι: πια από τις δύο πόλης να διαλέξουμε (Μόναχο ή Waiblingen - Στουτγάρδη);

    Ελπίζω να μην σας κουράσαμε...

    Ευχαριστούμε πολλή
    Λεωνίδας - Ειρήνη

    #2
    Originally posted by Lemon21 View Post
    Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την πολλή καλή δουλειά!!!

    Είμαστε ο Λεωνίδας και η Ειρήνη και αποφασίσαμε να φύγουμε στην Γερμανία για δουλειά, οπότε 1 Δεκεμβρίου πετάμε για Μόναχο. Έχουμε ξεκινήσει εντατικά μαθήματα Γερμανικών (wie heiβt du? κ.τ.λ.)

    Έχω συγγενείς και στο Μόναχο και στο Waiblingen - Στουτγάρδη, οι οποίοι προσφέρθηκαν να μας φιλοξενήσουν για όσο χρειαστεί μέχρι να τακτοποιηθούμε. Δυστυχώς όμως οι συγγενείς μου είναι σχετικά μεγαλύτερης ηλικίας και δεν μπορούν να μας κατατοπίσουν σε κάποιες απορίες που έχουμε, οπότε θα είναι μεγάλη μας χαρά αν κάποιος από την παρέα που ζει ήδη στην Γερμανία μας βοηθήσει.

    Από θέμα δουλειάς εγώ τα τελευταία 20 χρόνια, είχα συνεργείο Γυψοσανίδας οπότε γνωρίζω άψογα την δουλειά και η γυναίκα μου είχε κατάστημα με νυφικά και χειροποίητα κοσμήματα που φτιάχνει η ίδια. Οι απορίες-αγωνίες που έχουμε είναι: αν είναι εύκολο να βρω εγώ δουλειά στον κατασκευαστικό τομέα και ειδικότερα στην Γυψοσανίδα. Τι μισθό περίπου μπορεί να παίρνει ένας τεχνίτης και αν υπάρχει κάποια σχολή στην Γερμανία που να μπορώ να πιστοποιήσω την Τέχνη μου.

    Όσον αφορά το κόστος διαβίωσης έχουμε διαβάσει αρκετά στο Forum και μας έχουν πει και οι συγγενείς μας κάποια πράματα, οπότε είμαστε σχετικά κατατοπισμένοι. Μια απορία που έχουμε επίσης είναι: πια από τις δύο πόλης να διαλέξουμε (Μόναχο ή Waiblingen - Στουτγάρδη);

    Ελπίζω να μην σας κουράσαμε...

    Ευχαριστούμε πολλή
    Λεωνίδας - Ειρήνη
    Διαβαζοντας τον τιτλο νομιζα πως καποιος δεν αντεξε στην γερμανια και αποφασισε να επιστρεψει στην Ελλαδιτσα....

    αν φτασαμε στο σημειο να λεμε γενετειρα χωρα την Γερμανια για ενα κομματι ψωμι τοτε οκ....

    γενετειρα ολων των ελληνων ειναι η μανα Ελλας....ΜΑΝΑ GRECIA

    για οσους νιωθουν ελληνες...................................

    Comment


      #3
      Καλημέρα σε όλη την παρέα,

      φίλε mecheng79 λυπάμαι αν σε ενόχλησε ο τίτλος που χρησιμοποίησα, σε διαβεβαιώ όμως δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση. Αυτό που εννοεί ο τίτλος είναι ακριβώς αυτό που λέει. Εννοεί δηλαδή ότι γεννήθικα στην Γερμανία και ξανά επιστρέφω εκεί για να δουλέψω. Τόσο απλά. Τώρα αυτά που γράφεις εσύ, για πατρίδες και κομμάτι ψωμί ειλικρινά δεν τα καταλαβαίνω και δεν ξέρω κατά πόσο ενδιαφέρουν και την υπόλοιπη παρέα όλα αυτά.

      Παρ'όλα αυτά εγώ δεν σου κρατάω κακία και θα ήτανε χαρά μου αν έγραφες και κάτι για τις απορίες που έχω σχετικά με την μετοίκιση μου στην χώρα που γεννήθηκα.

      Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων
      Λεωνίδας

      Comment


        #4
        Φίλε έτσι όπως σκέφτεσαι για την Γερμανία να γίνεις Γυψοσανιδάς, τι να σου πω, υπάρχει η πιθανότητα αλλά είναι κάτι εξειδικευμένο που πρέπει να ψάξεις αρκετά, το πιο πιθανόν είναι στην αρχή να κάνεις οτιδήποτε μέχρι να κατατοπιστείς και το χειρότερο πηγαίνεις να ζήσεις στο Μόναχο όπου τα ενοίκια και το κόστος ζωής είναι στο θεό.

        Comment


          #5
          Λοιπον ενα προς ενα
          α)
          Αν μπορειτε να αναβαλλετε το ταξιδι για μεσα/τελη Ιανουριου θα ηταν καλυτερα.
          Ο Δεκεμβρης θεωρειται εορταστικος μηνας και προσληψεις αν και γινονται , ειναι περιορισμενες, οποτε ρισκαρεις να εισαι για ενα/εναμιση μηνα στη χωρα χωρις εξελιξη στα επαγγελματικα.
          β)
          Μοναχο ειναι απο αποψη ενοικιων η πιο ακριβη πολη σε συγκριση με Στουτγκαρδη, οποτε υπολογιζεις δυσκολα να βρεις σπιτι, οπως και το υψηλο ενοικιο επισης .
          Απο την αλλη βρισκεις γρηγορα δουλεια , εστω και σαν ανειδικευτος.
          γ)
          Γυψοσανιδα στην Ελλαδα , Trockenbau θα ψαχνεις για Γερμανια. Για δουλειες επισης αναφερεται ως Τrockenbaumonteur , το οποιο θα χρησιμοποιεις οταν συναντας leihfirmen η εργοδοτες.
          Το πιο πιθανο να σε βαλουν να εργαστεις ως μελος συνεργειου , λογω της γλωσσας , αλλα και της ελλειψης εμπειριας στη γερμανικη αγορα και στη συνεχεια να ανελιχθεις σε κατι καλυτερο.
          Οποτε υπολογισε ενα μισθο ανειδικευτου εργατη 8.5 ευρω την ωρα , ( 8.80 απο Ιανουαριο) στην αρχη. Αν αποδειξεις πως γνωριζεις φυσικα και θα ανεβει.
          Για το συγκεκριμενο επαγγελμα το οποιο ειναι ausbildungsberuf περισσοτερες λεπτομερειες εδω Trockenbaumonteur - Gehalt und Verdienst .
          δ)
          Η γυναικα σου μπορει αμεσα να ψαξει για δουλεια στα σουπερ μαρκετ ως ταμιας , πχ Tengelmann,HIT,REWE,EDEKA,NETTO,Penny,Lidl,Aldi η σε καταστηματα ρουχων η Mall, Kaufhof, Karstadt.

          Η εξελιξη σας περισσοτερο στην αρχη (τοσο στο τι δουλεια θα κανετε οσο και στο ποσα χρηματα θα παιρνετε ) θα επηρεαστει απο το επιπεδο γλωσσας που εχετε.

          Comment


            #6
            Apisteftos και Don Juan σας ευχαριστώ πολλή για τις απαντήσεις σας!!!

            Comment


              #7
              Να αλλάξω τη συζήτηση - χρησιμοποιώντας τον τίτλο - ή θα θεωρηθω off topic?
              Οσοι είστε στο εξωτερικό ως αποτέλεσμα του νεόυ ρεύματος μετανάστευσης, θα σκεφτόσασταν ποτέ επιστροφή στη γενέτειρα; (στην Ελλάδα εννοώ).
              Δε θέλω να χαλάσω όμως το post του φίλου Lemon21 γιατί το παιδί θέλει πληροφορίες, ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη. Αλλά είδα τον τίτλο και κάτι ένιωσα...

              Comment


                #8
                Originally posted by mecheng79 View Post
                Διαβαζοντας τον τιτλο νομιζα πως καποιος δεν αντεξε στην γερμανια και αποφασισε να επιστρεψει στην Ελλαδιτσα....

                αν φτασαμε στο σημειο να λεμε γενετειρα χωρα την Γερμανια για ενα κομματι ψωμι τοτε οκ....

                γενετειρα ολων των ελληνων ειναι η μανα Ελλας....ΜΑΝΑ GRECIA

                για οσους νιωθουν ελληνες...................................
                Ακριβως αυτο νόμιζα και εγώ απο τον τίτλο...
                instagram.com/anelixis_net/
                youtube.com/user/AlexGraphicd1

                Comment


                  #9
                  Originally posted by kcharito View Post
                  Να αλλάξω τη συζήτηση - χρησιμοποιώντας τον τίτλο - ή θα θεωρηθω off topic?
                  Οσοι είστε στο εξωτερικό ως αποτέλεσμα του νεόυ ρεύματος μετανάστευσης, θα σκεφτόσασταν ποτέ επιστροφή στη γενέτειρα; (στην Ελλάδα εννοώ).
                  Δε θέλω να χαλάσω όμως το post του φίλου Lemon21 γιατί το παιδί θέλει πληροφορίες, ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη. Αλλά είδα τον τίτλο και κάτι ένιωσα...
                  Ούτε για αστείο, ακόμη και οι οικονομικές συνθήκες να καλυτερέψουν (που δεν το βλέπω για ακόμη μια 10 ετία) δεν μου εξασφαλίζει τίποτα. Προς το παρόν είναι προορισμός για διακοπές και τόπος συνάντησης με τους γνωστούς μας και της οικογένειά μας. Αν και δεν βλέπω στο μέλλον να μένει ούτε η υπόλοιπη οικογένεια εκεί.

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by kcharito View Post
                    Να αλλάξω τη συζήτηση - χρησιμοποιώντας τον τίτλο - ή θα θεωρηθω off topic?
                    Οσοι είστε στο εξωτερικό ως αποτέλεσμα του νεόυ ρεύματος μετανάστευσης, θα σκεφτόσασταν ποτέ επιστροφή στη γενέτειρα; (στην Ελλάδα εννοώ).
                    Δε θέλω να χαλάσω όμως το post του φίλου Lemon21 γιατί το παιδί θέλει πληροφορίες, ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη. Αλλά είδα τον τίτλο και κάτι ένιωσα...

                    Αυτό είναι πως το βλέπει κανεις . Σε μια συζήτηση που είχα πριν φύγω μου έλεγε ένας , έλα ρε που θα φύγεις κάτσε εδώ , το καλοκαίρι θα βρίσκεις δουλειά , τον χειμώνα θα πηγαίνουμε για ελιές , πάσχα χριστούγεννα κάποιο μεροκάματο θα κάνουμε , χωρίς άγχος ενώ για εμενα τέτοιο σκηνικό ήτανε λύση απελπiσίας.

                    Η ξενιτιά έχει μοναξιά , δεν είναι σαν να είσαι στην πατρίδα σου , είχα εδώ άδεια δυο βδομάδες και στο τέλος βαριέμουνα να κάθομαι , ενώ αν ήμουν δυο βδομάδες στην Ελλάδα διακοπές θα ήτανε αλλιώς . Παρόλο αυτά δεν θέλω να γυρίσω πίσω και να ζω μες στην μιζέρια.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by nikcrf View Post
                      Αυτό είναι πως το βλέπει κανεις . Σε μια συζήτηση που είχα πριν φύγω μου έλεγε ένας , έλα ρε που θα φύγεις κάτσε εδώ , το καλοκαίρι θα βρίσκεις δουλειά , τον χειμώνα θα πηγαίνουμε για ελιές , πάσχα χριστούγεννα κάποιο μεροκάματο θα κάνουμε , χωρίς άγχος ενώ για εμενα τέτοιο σκηνικό ήτανε λύση απελπiσίας.

                      Η ξενιτιά έχει μοναξιά , δεν είναι σαν να είσαι στην πατρίδα σου , είχα εδώ άδεια δυο βδομάδες και στο τέλος βαριέμουνα να κάθομαι , ενώ αν ήμουν δυο βδομάδες στην Ελλάδα διακοπές θα ήτανε αλλιώς . Παρόλο αυτά δεν θέλω να γυρίσω πίσω και να ζω μες στην μιζέρια.

                      αν ποτε ανοιξει η αγορα εργασιας με μ.ο των 700-800 ευρω και παψει λιγο αυτη η εργασιακη εβεβαιοτητα θα επιστρεψουν καραβανια πισω....

                      για να γινει ομως αυτο πιστευω οτι θα χρειαστει σιγουρα μια 7-10 ετια απο την στιγμη που θα αρχισουμε να δανειζομαστε απο τις αγορες...

                      οπως καταλαβαινετε η σημερινη γενια των 20-25 ειναι εντελως χαμενη γιατι θα φτασουν 35-40 διχως εργασιακη εμπειρια στο αντικειμενο τους

                      Δυστυχως αυτο που εγινε στην Ελλαδα δεν ειχε ξαναγινει ποτε και πουθενα σε καμια χωρα εν καιρω ειρηνης...να χανει δηλαδη το 35% του αεπ της και να επεται συνεχεια...

                      Τελος παντων , μιλαμε για αγορες, αεπ, ανεργια το θεμα ειναι να μην δουμε την Ελλαδα να συρικνωνεται και εδαφικα

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by mecheng79 View Post
                        αν ποτε ανοιξει η αγορα εργασιας με μ.ο των 700-800 ευρω και παψει λιγο αυτη η εργασιακη εβεβαιοτητα θα επιστρεψουν καραβανια πισω....

                        για να γινει ομως αυτο πιστευω οτι θα χρειαστει σιγουρα μια 7-10 ετια απο την στιγμη που θα αρχισουμε να δανειζομαστε απο τις αγορες...

                        οπως καταλαβαινετε η σημερινη γενια των 20-25 ειναι εντελως χαμενη γιατι θα φτασουν 35-40 διχως εργασιακη εμπειρια στο αντικειμενο τους

                        Δυστυχως αυτο που εγινε στην Ελλαδα δεν ειχε ξαναγινει ποτε και πουθενα σε καμια χωρα εν καιρω ειρηνης...να χανει δηλαδη το 35% του αεπ της και να επεται συνεχεια...

                        Τελος παντων , μιλαμε για αγορες, αεπ, ανεργια το θεμα ειναι να μην δουμε την Ελλαδα να συρικνωνεται και εδαφικα
                        Δικιο εχεις....

                        Comment

                        Working...
                        X