Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταποκριση απο την Αυστραλια-ΚοstasPap

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταποκριση απο την Αυστραλια-ΚοstasPap

    Καλησπερα σε ολους.Λυπαμαι που αργησα να γραψω αλλα δεν περιμενα οτι θα ειμαι τοσο πολυασχολος απο την αρχη εδω στην Αυστραλια.Εφτασα εδω στην Μελβουρνη στις 7 Οκτωμβριου,φιλοξενουμαι αυτη τη στιγμη στο σπιτι της πρωτης μου ξαδερφης (βεβαια εχω πολλα ξαδερφια και πολλους συγγενεις και φιλους εδω στην Μελβουρνη).Αυτο θεωρω οτι ειναι το κλειδι της επιτυχιας,να εχεις πολυ κοσμο,αλλα ανθρωπους ομως με Α κεφαλαιο,αυτο ειναι το πιο σημαντικο πραγμα για το ξεκινημα σε μια ξενη χωρα.Οι ανθρωποι εδω ειναι απιστευτοι,τρεξαν απο την πρωτη στιγμη που ηρθα και ακομη οτι χρειαστω κανουν σαν τρελοι να με βοηθησουν,με εχουν συγκινησει παρα πολλοι.Αφου λοιπον εφτασα εδω Παρασκευη βραδυ,ηδη μου ειχαν κλεισει να παιξω (μπουζουκι) σε ενα μαγαζι 4 μερες αργοτερα (ετυχε να με γνωριζουν αρκετοι μουσικοι στην Μελβουρνη) οποτε το πρωτο καλοοοοοοο μεροκαματο ηρθε νωρις νωρις.Και επειδη ειπαμε οτι οταν εχεις πολλους γνωστους ειναι οτι καλυτερο να σας πω οτι στις 17 του μηνα,10 μερες δηλ μετα την αφιξη μου εδω,βρηκα δουλεια σε ενα εργοστασιο επιπλων (αυτη ειναι η δουλεια μου)σε καποιους καταπληκτικους ανθρωπους και ειμαι πολυ ευχαριστημενος γενικα ως τωρα.Τα πραγματα ειναι απλα,εδω υπαρχει δουλεια,και οποιος θελει να δουλεψει μπορει να βρει ανετα δουλεια.Ειδικα στο επαγγελμα μου (επιπλοποιος) υπαρχει μεγαλη ζητηση και ο μισθος ειναι πολυ καλος.Σαφως κι εδω ειναι δυσκολα τα πραγματα,αλλα αν δουλευεις ζεις τουλαχιστον,εγω εδω ειδα οτι οσα επαιρνα στην ελλαδα στο 8ωρο,βασανιστικο κιολας,ακριβως τοσα παιρνω την ωρα εδω,οποτε δεν χρειαζεται να κανω συγκριση.Ξερω θα ζοριστω λιγο στην αρχη,αυτη τη στιγμη ειμαι μονος μου εδω,την οικογενεια μαλλον τον Απριλη θα τους φερω,αφου ετοιμαστω πρωτα.Ειλικρινα,δεν ξερω τι καναμε τοσα χρονια στην ελλαδα ρε γμτ,ξερω πως θα μου λειψει,αλλα εδω θα ζησουμε τουλαχιστον ως ανθρωποι με αξιοπρεπεια.Τωρα παιδια,αν με ρωτησετε για τα χαρτια εδω που εκανα και τετοια,δεν ξερω τιποτα,ολα αυτα τα ανελαβαν τα ξαδερφια μου και δεν ασχοληθηκα καθολου,χαχαχα,ολα ετοιμα που λενε,εγω μονο για το διπλωμα πηγα και μου το εστειλαν μετα απο 10 μερες στο σπιτι,αυτα τα ολιγα και θα σας ξαναγραψω τα νεωτερα παλι,ευχαριστω!!

    #2
    Καλώς ήρθες στην Αυστραλία
    Σου εύχομαι καλή επιτυχία στην νέα σου πατρίδα και με το καλό να έρθει και η οικογένεια σου
    Και πάντα με υγεία
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      #3
      Καλη αρχη Κώστα! Ευχομαι ολα να σας πανε ετσι εύκολα και με το καλό να εχεις και την οικογένεια σου μαζί.. Ελπιζω τέτοιο καιρο του χρόνου να ειμαστε και εμεις εκει οικογενειακώς!!
      Ο τολμόν θα νικήσει...

      Comment


        #4
        Καλη αρχη και απο μενα Κωστα και παντα να συνεχιζεις ετσι με θετικη σκεψη!

        Ετσι να μας γραφετε οποτε και οσο μπορειτε τις ανταποκρισεις σας για να παιρνουμε και εμεις μια ιδεα γενικα.Βεβαια η περιπτωση του καθενος ειναι ξεχωριστη και μεμονωμενη , αλλα καποιες πληροφοριες γενικα τις αντλουμε μεσα απο αυτες τις ανταποκρισεις.
        Keep calm, make dreams..!!

        Comment


          #5
          Ενας μεταναστης θελει πεντε χρονια για να πει οτι πλεον τακτοποιηθηκε. Εξαιρουνται οσοι εχουν συγγενεις πρωτου βαθμου και δινουν αμεσως στεγη και δουλεια. Αλλα για ολους εμας τους υπολοιπους θελει πολυ μεγαλη υπομονη γιατι θα ερθουν πολλα χαστουκια, πολλες δυσκολιες και θελει τυχη. Οπλιστειτε με υπομονη και κουραγιο, πουθενα δεν ειναι ευκολα. Αυτη ειναι ομως η μεταναστευση. Σε 30 χρονια θα λεμε στα παιδια μας ολα οσα περασαμε και θα νιωθουν περιφανα για τους γονεις τους. Εμεις μετα απο 3 χρονια ειμαστε σε καλο δρομο αλλα εξακολουθουμε να ζοριζομαστε σε καποια θεματα. Μην τα παρατησετε, μην πατε με το σκεπτικο θα κατσω λιγο και αν τα βρω σκουρα θα γυρισω, γιατι θα γυρισετε στον πρωτο χρονο. Ναι θα τα βρειτε σκουρα, πολυ σκουρα αλλα πρεπει να ειστε αποφασισμενοι για το 'ηρθα και θα μεινω΄.

          Comment


            #6
            Originally posted by danai View Post
            Μην τα παρατησετε, μην πατε με το σκεπτικο θα κατσω λιγο και αν τα βρω σκουρα θα γυρισω, γιατι θα γυρισετε στον πρωτο χρονο. Ναι θα τα βρειτε σκουρα, πολυ σκουρα αλλα πρεπει να ειστε αποφασισμενοι για το 'ηρθα και θα μεινω΄.
            danai αυτα ακριβως τα λογια και τις συμβουλες εδωσε εχθες στον αντρα μου ενας μεγαλος πια ανθρωπος που εζησε πανω απο εικοσι χρονια στο ORANGE NSWκαι τωρα ειναι εδω στη Πατμο.Οτι δηλαδη ναι θα βρειτε πολλες δυσκολιες αλλα δε θα το βαλετε κατω..θα το παλεψετε! Θα εχετε υπομονη και παλι αν σας προκυψουν προβληματα ξανα το ιδιο μεχρι να ομαλοποιηθει η κατασταση.
            Οχι δηλαδη με την πρωτη δυσκολια και πισω! Για εμας παντως ενα σοβαρο και σημαντικο κινητρο να το παλεψουμε μεχρι τελους ειναι τα παιδια μας και συγκεκριμενα προκειμενου να τους δωσουμε την υπηκοοτητα.Λογω του οτι ο πατερας τους δεν εχει ζησεο δυο συνεχομενα ετη στην Αυστραλια δεν υπαρχει αλλος τροπος να τους δωθει! Να ηταν εκεινος δυο χρονια κατω και εμεις εδω Ελλαδα δε παιζει με την καμια ομως! Εδω περυσι πηγε για εναμισι μηνα κατω και τα παιδια τρομαξα να τα συνεφερω οχι δυο χρονια!!
            Keep calm, make dreams..!!

            Comment


              #7
              Originally posted by danai View Post
              Ενας μεταναστης θελει πεντε χρονια για να πει οτι πλεον τακτοποιηθηκε. Εξαιρουνται οσοι εχουν συγγενεις πρωτου βαθμου και δινουν αμεσως στεγη και δουλεια. Αλλα για ολους εμας τους υπολοιπους θελει πολυ μεγαλη υπομονη γιατι θα ερθουν πολλα χαστουκια, πολλες δυσκολιες και θελει τυχη. Οπλιστειτε με υπομονη και κουραγιο, πουθενα δεν ειναι ευκολα. Αυτη ειναι ομως η μεταναστευση. Σε 30 χρονια θα λεμε στα παιδια μας ολα οσα περασαμε και θα νιωθουν περιφανα για τους γονεις τους. Εμεις μετα απο 3 χρονια ειμαστε σε καλο δρομο αλλα εξακολουθουμε να ζοριζομαστε σε καποια θεματα. Μην τα παρατησετε, μην πατε με το σκεπτικο θα κατσω λιγο και αν τα βρω σκουρα θα γυρισω, γιατι θα γυρισετε στον πρωτο χρονο. Ναι θα τα βρειτε σκουρα, πολυ σκουρα αλλα πρεπει να ειστε αποφασισμενοι για το 'ηρθα και θα μεινω΄.
              Σε αυτήν ακριβως τη φάση ειμαι μετα απο ενα χρόνο διαμονής στην Νεα Υορκη.
              Έχεις δίκιο ομως αντικειμενικά σε αυτα που λες.
              instagram.com/anelixis_net/
              youtube.com/user/AlexGraphicd1

              Comment

              Working...
              X