Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αρχιτέκτονας στην Ελβετία - Ζυρίχη

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αρχιτέκτονας στην Ελβετία - Ζυρίχη

    Καλησπέρα σε όλους από Κρήτη και καλώς σας βρήκα!!
    Καιρό τώρα έχω κανει εγγραφή αλλά πρώτα έκανα το ψάξιμο μου και τώρα κάνω το χαιρετισμό!

    Έχω ξεκινήσει ψάξιμο για να φύγω Ζυρίχη για εργασία ως αρχιιτεκτονας μηχανικός από τον Ιούνιο του 2017.
    Είμαι στο τελευταίο έτος σπουδών και υπολογίζω να έχω ολοκληρώσει έως τον Απρίλιου του '17.
    Υπάρχει κάποιος να δώσει ένα στίγμα από τις εκεί συνθήκες εργασίας στον κλάδο;
    Γνωρίζω αρκετά για το κόστος ζωής κτλ και επίσης έχω ήδη ένα πτυχίο γερμανικών καθώς και proficiency στα αγγλικά.
    Επίσης έχω προυπηρεσία στον κλάδο σε διάφορα γραφεία εδω στον κλάδο.

    Σημειοτέον οτι πάω για μια προσγειωμένη αρχή και προσδοκώ να ζω με ανέσεις και απαιτήσεις φοιτητή (shared apartment, προσοχη στα έξοδα και τις εξόδους, μετρημένη ζωή) μέχρι να υπάρξει κάτι καλύτερο.


    Καλή τυχη σε όλους και συγχαρητήρια για την εξαιρετική δουλειά που πραγματοποιείται μέσα απο αυτό το φόρουμ!! :D

    #2
    Originally posted by Vasilis Vitorakis View Post
    Καλησπέρα σε όλους από Κρήτη και καλώς σας βρήκα!!
    Καιρό τώρα έχω κανει εγγραφή αλλά πρώτα έκανα το ψάξιμο μου και τώρα κάνω το χαιρετισμό!

    Έχω ξεκινήσει ψάξιμο για να φύγω Ζυρίχη για εργασία ως αρχιιτεκτονας μηχανικός από τον Ιούνιο του 2017.
    Είμαι στο τελευταίο έτος σπουδών και υπολογίζω να έχω ολοκληρώσει έως τον Απρίλιου του '17.
    Υπάρχει κάποιος να δώσει ένα στίγμα από τις εκεί συνθήκες εργασίας στον κλάδο;
    Γνωρίζω αρκετά για το κόστος ζωής κτλ και επίσης έχω ήδη ένα πτυχίο γερμανικών καθώς και proficiency στα αγγλικά.
    Επίσης έχω προυπηρεσία στον κλάδο σε διάφορα γραφεία εδω στον κλάδο.

    Σημειοτέον οτι πάω για μια προσγειωμένη αρχή και προσδοκώ να ζω με ανέσεις και απαιτήσεις φοιτητή (shared apartment, προσοχη στα έξοδα και τις εξόδους, μετρημένη ζωή) μέχρι να υπάρξει κάτι καλύτερο.


    Καλή τυχη σε όλους και συγχαρητήρια για την εξαιρετική δουλειά που πραγματοποιείται μέσα απο αυτό το φόρουμ!! :D
    Ο κουμπαρος ,μου δουελευι ως μηχανικος Ελβετια, βεβαια αυτον τον εστειλε η εταιρια του εκει. Συνεχεια αναφερει το κοστος ζωης που ειναι πολυ υψηλο. Το δυσκολο εκει ειναι η βιζα, γιατι οι Ελβετοι πρεπει να εξηγησουν στο κρατος γιατι παιρνουν εναν αλλοδαπο και οχι εναν που εχει υπηκοοτητα. Υπαρχει καποιος λογος που θελεις Ελβετια ή ψαχνεις και για αλλες χωρες?

    Comment


      #3
      Originally posted by danai View Post
      Ο κουμπαρος ,μου δουελευι ως μηχανικος Ελβετια, βεβαια αυτον τον εστειλε η εταιρια του εκει. Συνεχεια αναφερει το κοστος ζωης που ειναι πολυ υψηλο. Το δυσκολο εκει ειναι η βιζα, γιατι οι Ελβετοι πρεπει να εξηγησουν στο κρατος γιατι παιρνουν εναν αλλοδαπο και οχι εναν που εχει υπηκοοτητα. Υπαρχει καποιος λογος που θελεις Ελβετια ή ψαχνεις και για αλλες χωρες?
      Γειά σου Δανάη και ευχαριστώ για την απάντηση. Ο κλάδοσ μου (σχεδιασμός και κατασκευή) σε αυτή τη χώρα είναι τρομερά ανεπτυγμένος και αυτή τη στιγμή οργιάζει. Είναι από τις λίγες περιπτώσεις όπου συνάντησα τον εξής συνδυασμό:

      -Οργάνωση και σύστημα στη μέθοδολογια που ακολουθείται στην κατασκευή (πράγμα που με απασχολεί ιδιαιτερα ειδικα στην αφετηρια μου ως μηχανικός ωστε να μάθω να δουλευω σε τετοιο περιβάλλον και οχι στο ελληνικο χάος)
      -Καλή αισθητική σε οτι αφορά το αποτέλεσμα. Τρομερά ενδιαφέρουσες μελέτες σε όλες τις κλίμακες (από ιδιωτικές κατοικίες μέχρι κτίρια τραπεζών και πάρκα)
      -Πολλά αρχιτεκτονικά γραφεία (=περισσότερες ευκαιρίες ενδεχομένως?). Μόνο στη Ζυρίχη (πόλη με λιγοτερους από 500.000 κατοικους) ξεδιάλεξα -ξεδιάλεξα ξαναλέω- καμια 30αρια γραφεία που εχουν τα χαρακτηριστικα που θέλω

      Το πιο σημαντικό:
      -Βρήκα γνωστό γνωστού ο οποίος ειναι αρχιτεκτονας εκει και μου δίνει πληροφορίες εκ των έσω για το πως λειτουργεί το πράγμα εκει στον κλάδο.

      Νομίζω η επιλογη της Ζυρίχης ήταν κάπως "τυχαία" και το ψάξιμο ξεκινησε οταν ταξιδεψα εκει πριν ενα χρονο καθως μου αρεσε και σαν πόλη.
      Καταλύτης ήταν αυτή η επικοινωνία με άνθρωπο του κλάδου ωστε να μην ψάχνω γενικα κι αοριστα. Μου έδωσε ενα στίγμα για το κόστος ζωης (που είναι σαφώς υψηλότερο) αλλά και για τους μισθους όπου μιλάμε οτι και για πρακτική να παει κάποιος παίρνει 2000 φράγκα ήτοι 1800 ευρό ενώ στην Ελλάδα το κάνει δωρεαν.

      Εαν έβρισκα κάποιον να μπορει να μου δώσει αντιστοιχες πληροφορίες -και να με παροτρύνει να κάνω μια αναζήτηση & προσπάθεια- για κάποια άλλη πόλη ευχαριστως θα το έκανα .
      Το θέμα είναι να υπάρχουν καλές συνθήκες και προοπτικές για κάποιον νέο που θέλει να βρει κίνητρο και να μη χάσει την όρεξη του αναλωμένος στον τρόπο που λειτουργεί ο κλάδος στην Ελλάδα.

      Comment

      Working...
      X