Announcement

Collapse
No announcement yet.

Βοηθεια απο μαμαδες κ μπαμπαδες.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Βοηθεια απο μαμαδες κ μπαμπαδες.

    Σε 1 μηνα φευγει ο αντρας μου για την αγγλια. Ξεκιναει στην νεα του δουλεια κ εγω με τα δυο μας παιδια ηλικιας 9 κ 14 θα παμε το καλοκαιρι. Εχει φυγει αλλος με οικογενεια κ παιδια? Πως ηταν οι αντιδρασεις τους στο νεο περιβαλλον? Πως επιλεξατε σχολειο κ πως τους υποδεχτηκαν σε αυτο? Πως προσαρμοστηκαν?
    Τωρα τα παιδια μου θελουν πολυ να φυγουν απο ελλαδα κ να παμε να ζησουμε αγγλια. ΑΛΛΑ τωρα το εχουν σαν ιδεα στο μυαλο τους. Οταν θα το ζησουν κ θα αντιμετωπισουν την πραγματικοτητα πως θα ειναι ομως?
    Θα ηθελα πολυ να μιλαμε κ για αυτο το θεμα. Οσο κ να εψαξα δεν βρηκα καμια συζητηση για παιδια οικογενεια προσαρμογη. Ελπιζω να μην ειμαι η μοναδικη...

    #2
    Originally posted by Marito View Post
    Σε 1 μηνα φευγει ο αντρας μου για την αγγλια. Ξεκιναει στην νεα του δουλεια κ εγω με τα δυο μας παιδια ηλικιας 9 κ 14 θα παμε το καλοκαιρι. Εχει φυγει αλλος με οικογενεια κ παιδια? Πως ηταν οι αντιδρασεις τους στο νεο περιβαλλον? Πως επιλεξατε σχολειο κ πως τους υποδεχτηκαν σε αυτο? Πως προσαρμοστηκαν?
    Τωρα τα παιδια μου θελουν πολυ να φυγουν απο ελλαδα κ να παμε να ζησουμε αγγλια. ΑΛΛΑ τωρα το εχουν σαν ιδεα στο μυαλο τους. Οταν θα το ζησουν κ θα αντιμετωπισουν την πραγματικοτητα πως θα ειναι ομως?
    Θα ηθελα πολυ να μιλαμε κ για αυτο το θεμα. Οσο κ να εψαξα δεν βρηκα καμια συζητηση για παιδια οικογενεια προσαρμογη. Ελπιζω να μην ειμαι η μοναδικη...
    Ειναι αληθεια οτι οσο πιο μικρα τα παιδια τοσο πιο ευκολη ειναι η προσαρμογη τους. ΤΟ ενα σου παιδι ειναι στην εφηβεια οποτε θελει ιδιαιτερη προσοχη στην αρχη. Ειναι πολυ ευχαριστο οτι τα παιδια θελουν να φυγουν, πιθανων να ειναι συνηδητοποιημενα παιδια λογω της καταστασης ή να ειναι γεματα ονειρα και φολοδοξιες για την νεα τους ζωη. Αυτο ομως μπορει απο μονο του να ειναι και παγιδα. Μπορει να απογοητευτουν πολυ γρηγορα, μπορει και να σου ζητησουν να φυγετε, επειδη εχει αλλο κλιμα, αλλο συστημα εκπαιδευσης, αλλη ζωη . Γενικα να εισαι προετοιμασμενη οτι θα υπαρξουν δυσκολιες στην αρχη για ολους αλλα θα ειστε ενωμενοι και με ηρεμια θα ξεπερνατε ολες τις δυσκολιες που θα βγαινουν μπροστα σας. Η μεταναστευση ειναι δυσκολη, για ολους μας ηταν στην αρχη αλλα με υπομονη και επιμονη ολα βρηκαν τον δρομο τπους. Για να απαντησω σεμ καποιες απο τις ερωτησεις σου, παιδια φιλων μας χρειαστηκαν 2 με 3 μηνες να προσαρμοσοτουν και ηταν παιδια που δεν ηθελαν να φυγουν εξω. Οι περισσοτεροι επελεξαν τον ελληνικο σχολειο να στειλουν τα παιδια τους, τα Ελληνικα βεβαια διδασκονται ως δευτερη γλωσσα αλλ το επιλεγουν για να κανουν τα παιδια τιυς παρεα με Ελληνοπουλα. Υπαρχουν και καποιοι που τα εστειλαν σε Αυστραλεζικα σχολεια, δεν μου ειπαν οτι αντιμετωπισαν καποιο προβλημα παντως με την γλωσσα. εκεινοι επελεξαν αναλογα ποιο σχολειο εχει τις καλυτερεες κριτικες, επενδυσαν δηλαδη περισσοτερο στην μορφωση. Δεν μας γραφεις κατα ποσο τα παιδια εχουν εξοικιωση με τα αγγλικα, αν κανουν ευκολα φιλους κτλ. Δεν υπαρχει παντως η τελεια λυση, το τελειο σχολειο και οι τελοιοι συμμαθητες. Και στην Ελλαδα φανταζομαι υπαρχουν ασχημες καταστασεις σε σχολεια, εσεις θα ειστε διπλα τους να τα αφουγκραζεστε, μεχρι να ανοιξουν τα φτερα τους και να μην σας εχουν αναγκη. Καλο ειναι ο αντρας σου τωρα που θα παει να επιδιωξει να γνωρισει οικογενειες με παιδια στην ηλικια των δικων σου ετσι ωστε οταν ερθουν τα παιδια μα βρουν μια παρεα. Οπως και να εχει να εισαι σιγουρη πως ολα στην αρχη ειναι βουνο αλλα θελει χρονο για να μπουν ολα σε μια σειρα. Καλη τυχη στο νεο σας ξεκινημα.

    Comment


      #3
      Ευχαριστω danai.φανταζομαι οτι οι πρωτοι μηνες θα ειναι δυσκολοι αλλα θα καταφερουμε να προσαρμοστουμε με τον καιρο. Τα παιδια κανουν αγγλικα,η κορη μου ειναι επιπεδο lower κ ο γιος μου ειναι στην πρωτη κανονικη στα αγγλικα. Παρεες κ φιλους η κορη μου που ειναι στην εφηβεια δεν κανει πολυ ευκολα αλλα ουτε κ δυσκολα.ντρεπεται αρκετα αλλα ελπιζω με τον καιρο να ταιριαξει με καποια παιδια..ο γιος μου κανει παρεες πιο ευκολα αλλα σε μια ξενη χωρα πιστευω πως θα ντρεπεται. Σιγουρα θα βοηθησουμε εγω κ ο αντρας μου κθ ελπιζω εκει που θα μενουμε να εχει ελληνες με παιδια στην ηλικια τους. Εχεις παιδια κ αντιμετωπισες ρο ιδιο προβλημα?
      Σε ευχαριστω παρα πολυ για ολα.

      Comment


        #4
        Μα κανενας δεν εχει φυγει με παιδια????

        Comment


          #5
          Originally posted by Marito View Post
          Μα κανενας δεν εχει φυγει με παιδια????
          Για το μόνο που δεν πρέπει να ανησυχείς είναι για τα παιδιά. Τα παιδιά προσαρμόζονται αμέσως. Ανεβείτε με το καλό και όλα θα πάρουν το δρόμο τους. Το σημαντικότερο είναι ότι, τα παιδιά συμφωνούν στην απόφαση αυτή.
          Οι περισσότεροι που έχουμε μεταναστεύσει, έχουμε παιδιά. Διάβασε λίγο περισσότερο το φόρουμ και θα λυθούν όλες οι απορίες σου.
          Καλύτερα είναι να συγκεντρωθείτε στην εύρεση μόνιμης κατοικίας και μόνιμης δουλειάς και για τους δύο γονείς.

          Καλή τύχη !
          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

          Comment


            #6
            Originally posted by patrioten View Post
            Για το μόνο που δεν πρέπει να ανησυχείς είναι για τα παιδιά. Τα παιδιά προσαρμόζονται αμέσως. Ανεβείτε με το καλό και όλα θα πάρουν το δρόμο τους. Το σημαντικότερο είναι ότι, τα παιδιά συμφωνούν στην απόφαση αυτή.
            Οι περισσότεροι που έχουμε μεταναστεύσει, έχουμε παιδιά. Διάβασε λίγο περισσότερο το φόρουμ και θα λυθούν όλες οι απορίες σου.
            Καλύτερα είναι να συγκεντρωθείτε στην εύρεση μόνιμης κατοικίας και μόνιμης δουλειάς και για τους δύο γονείς.

            Καλή τύχη !
            Που να διαβασω ακριβως, γιατι απο το φορουμ της αγγλιας τα εχω διαβασει ολα. Σπιτι θα βρουμε οταν παω εγω με τα παιδια.δουλεια εχουμε βρει. Ευχαριστω .

            Comment


              #7
              Originally posted by Marito View Post
              Που να διαβασω ακριβως, γιατι απο το φορουμ της αγγλιας τα εχω διαβασει ολα. Σπιτι θα βρουμε οταν παω εγω με τα παιδια.δουλεια εχουμε βρει. Ευχαριστω .
              Ανταποκριση karmen1314 απο Μπριστολ Μ.Βρετανιας

              Ανταποκριση Ferbee

              Ανταπόκριση Γλασκώβη
              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

              Comment


                #8
                Τα διαβασα ολα.σε ευχαριστω πολυ

                Comment

                Working...
                X