Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γερμανια-ΑΦΜ-Φιλοξενια σε φίλο.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γερμανια-ΑΦΜ-Φιλοξενια σε φίλο.

    Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα. Ήρθε η ώρα να σας γράψω και να σας ρωτήσω 2 πράγματα.

    1)Σχετικα με την εφορία στην Γερμανία.Αυτη την στιγμή εργάζομαι σε μια εταιρεία καθαρισμού. Πως γίνεται να βγάλω ΑΦΜ? Μου έρχεται αυτόματα από την δουλειά σπίτι? Είμαι δηλωμενος είδη στο δημαρχείο,εχω και AOK και μένω σε σπίτι φίλου.

    2)Ο φίλος που μένει χρόνια στην Γερμανία με φιλόξενη και με έχει δηλώσει στο σπίτι του.Χωρις όμως κάποιο χαρτί από τον σπιτονοικοκύρη έχει σημασία? Μπορεί ο ίδιος να τα φτιάξει όλα αυτά? Μπορεί να με διώξει από την στιγμή που με έχει δηλώσει?

    Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα του ήμουν υποχρεωμένος. Ευχαριστώ πολύ και καλή σας μέρα.

    #2
    Το ΑΦΜ δεν ερχεται απο τη δουλεια, απο την εφορια ερχεται. Με το που δηλωνεσαι στη Γερμανια δημιουργειται αυτοματα ΑΦΜ κ σου το στελνει η εφορια στο σπιτι. Απλα μπορει να διαρκεσει απο 2 βδομαδες μεχρι κ 2-3 μηνες. Εγω πηρα το χαρτι που μου εδωσαν απο το δημαρχειο οταν δηλωθηκα κ πηγα μονος μου στην εφορια κ ζητησα το ΑΦΜ μου. Σε συμβουλευω να κανεις το ιδιο.
    Σχετικα με τη δηλωση, πκεον εχει αλλαξει ο νομος στη Γερμανια κ ειναι απαραιτητη η εγκριση του ιδιοκτητη για να δηλωθεις σε ενα σπιτι. Αν καταφερεις να εισαι δηλωμενος εκει χωρις να το ανακαλυψει ο ιδιοκτητης, εχει καλως. Αν σε ανακαλυψει μπορει να υπαρξει προβλημα. Κ το προβλημα θα ειναι κυριως για τον φιλο σου που σε δηλωσε κ λιγοτερο για'σενα.

    Comment


      #3
      Το ΑΦΜ το βγάζεις στο δημαρχείο Steuernummer 5 λεπτά υπόθεση είναι

      Comment


        #4
        Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά τελικά από την εφορία παίρνεις αφμ η από το δημαρχείο όπως λέει ο δεύτερος? Μια σίγουρη απάντηση όποιος μπορεί. Μένω Μόναχο BTW.

        Και κάτι άλλο είναι δύσκολο να βρεις άλλο σπίτι στο Μόναχο?

        Ευχαριστώ

        Comment


          #5
          Originally posted by George.Sav View Post
          Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά τελικά από την εφορία παίρνεις αφμ η από το δημαρχείο όπως λέει ο δεύτερος? Μια σίγουρη απάντηση όποιος μπορεί. Μένω Μόναχο BTW.

          Και κάτι άλλο είναι δύσκολο να βρεις άλλο σπίτι στο Μόναχο?

          Ευχαριστώ
          Νούμερο ΑΦΜ ή Steuernummer θα πας να βγάλεις από Finazamt ,είναι κοντά hauptbahnhof απο εκει πας και με τα πόδια, googlare το στο internet να βρεις την διεύθυνση, ίσως σε άλλη πόλη το βγάζουνε δημαρχείο οχι όμως στο Μόναχο. Όταν πας να πάρεις μαζί σου το χαρτί που είσαι δηλωμένος , πιθανόν να σου ζητηθεί.

          Ναι είναι ΑΡΚΕΤΑ δύσκολο να βρείς σπίτι στο Μοναχο.

          Εγώ αναρωτιέμαι πως δουλεύεις ενώ δεν έχεις Steuernummer? δεν σου ζητήθηκε από τον εργοδότη για να κάνετε το συμβόλαιο?εκτος αν δουλεύεις μάυρα.

          Comment

          Working...
          X