Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΚΑΝΤΙΝΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΚΑΝΤΙΝΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

    Καλησπέρα είμαι καινούργια στο Forum έχω δουλέψει 2 χρονιές Σεζόν σε κουζίνα Ελλάδα και σκέφτομαι σοβαρά τη μετανάστευση στη Γερμανία. Η αδερφή μου δουλεύει χρόνια σε ένα εστιατόριο στη περιοχή της Στουτγκάρδης και με κάποιες οικονομίες που έχει θέλει να ανοίξει καντίνα. Από τις απολαβές της δεν είναι δυσαρεστημένη απλώς έχει ακούσει από διάφορους και πιστεύει ότι οι καντίνες που στήνονται σε καλές βιομηχανικές περιοχές βγάζουν αρκετά καλά λεφτά!. Αυτό που θέλω να μάθω αρχικά είναι αν αξίζει το κόπο και πόσο περίπου κοστίζει μία μεταχειρισμένη καντίνα και γενικά σχετικές πληροφορίες με αυτό το θέμα.

    #2
    καποιες πληροφοριες μπορεις να αντλησεις απο νετ πχ
    στο ebay.de βαζοντας τους ορους imbisswagen η imbissanhänger βλεπεις περιπου ποσο κοστιζουν.
    Τα περισσοτερα αν οχι ολα που εχω συναντησει τα εχουν Τουρκοι με döner , και καποια λιγα Γερμανοι με κοτοπουλα και λουκανικα.
    Απο κει και περα πρεπει να υπολογισεις το ενοικιο που θα πρεπει να πληρωνεις καθε μηνα , επισης τον εξοπλισμο μεσα αλλα και εξω πχ τραπεζακια, το ρευμα, τη συντηρηση, το κοστος των τροφιμων, την αδεια, την ασφαλεια σου, ταμειο , μισθο αν εχεις και καποιον αλλο μαζι σου, κτλ. και κατα ποσο θα αποσβεσεις την επενδυση σε ευλογο χρονικο διαστημα.
    Ειναι ενα ρισκο που εξαρταται και απο την κινηση που θα εχεις , την τοποθεσια, την αφοσιωση σου γενικοτερα (κατα ποσο μπορεις να ανταπεξελθεις σε πολλες ωρες εργασιας καθημερινα, το κρυο , καθαριοτητες που απαιτουνται κτλ ).
    Μην ξεχνας πως οι καλοι χωροι ειναι συνηθως πιασμενοι αλλα και ακριβοι αν σταθεις τυχερη
    Επισης πρεπει να προσφερεις κατι το ξεχωριστο , ποιοτικο και ιδιαιτερο για να διακριθεις απο τον ανταγωνισμο , οποτε κανεις και ενα πλανο εδεσματων που αλλοι δεν θα εχουν.
    Θα πρεπει σιγουρα να κανεις ενα business plan με καποιον λογιστη προηγουμενως για να εισαι προετοιμασμενη για το τι να περιμενεις απο αποψη εσοδων-εξοδων.
    Ενα σεναριο εκτιμησης υπαρχει εδω
    Και μην ακους τον καθενα το τι πιστευει η νομιζει , αλλα να κανεις τη δικη σου ερευνα παντα , μιας και το "επιχειρειν" εχει αρκετες παραμετρους που πρεπει να λαμβανεις υποψιν πριν κανεις το βημα.

    Comment

    Working...
    X