Announcement

Collapse
No announcement yet.

Συνταξιούχος μετανάστευση στη Γερμανία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Συνταξιούχος μετανάστευση στη Γερμανία

    Καλησπέρα.Χαιρετισμούς σε όλους.Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό. Είμαι συνταξιούχος του δημοσίου και θέλω να να πάω στην Γερμανία να μείνω με την οικογένεια μου. Βασικά αν τα χαρτιά που χρειάζεται να έχουμε οικογενειακος είναι τα ίδια με κάποιον που δεν έχει εισόδημα και ψάχνει εργασια η χρειάζεται και κάτι άλλο;Αν χρειάζεται να μεταφρασω εκκαθαριστικα εφοριας και βεβαιώσεις αποδοχών σύνταξης;Αν με την βεβαίωση σύνταξης μπορώ να νοικιασω σπίτι;Αν μπορώ να ανοίξω τραπεζικό λογαριασμό σε γερμανική τράπεζα;Και για να μην σας κουραζω αν και για μένα ισχύει ότι και στα υπόλοιπα παιδιά που σκέφτονται να φύγουν από την Ελλάδα.

    #2
    Καλημέρα παιδιά. Σαν Ευρωπαίος πολίτης μπορώ να μετακομισω σε ευρωπαϊκή χώρα. Εγώ είμαι συνταξιούχος.Αν μετακομισω με την οικογένεια μου στη Γερμανία μπορώ με την μισθοδοσία της σύνταξης και τα εκκαθαριστικα να νοικιασω σπίτι εκεί;Ώστε να βεβαιωσω ότι έχω εισόδημα από την Ελλάδα; Ανάληψη της σύνταξης θα μπορώ να κάνω από ATM τραπεζών της Γερμανίας;Μπορώ να ανοίξω τραπεζικό λογαριασμό κάνοντας και κατάθεση χρημάτων ταυτόχρονα; Τα παιδιά μου είναι 16,14,8 και 1 ετων θέλω να ρωτήσω αν είναι προτιμότερο να τα στείλω σε ελληνικό η γερμανικό σχολείο.Πιστευω ότι τα μεγάλα ίσως θα πρέπει να πάνε σε ελληνικό και τα μικρά σε γερμανικό.Στο ελληνικό σχολείο μαθαίνουν και γερμανική γλώσσα; Αυτά παιδιά... Συγνώμη αν σας κούρασα και θα εκτιμούσα πολύ αν με βοηθούσε κάποιος.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

    Comment

    Working...
    X