Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι Θα χρειαστεί να βγαλω στην Αγγλια?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Τι Θα χρειαστεί να βγαλω στην Αγγλια?

    Καλησπέρα σε όλους ειμαι στο Λονδίνο εδώ και δύο μήνες και εχω αρχίσει να δουλεύω σε ενα καφέ μεχρι στιγμής εχω βγαλει Insurance Number και Εχω γραφτει σε ενα GP Στην περιοχη μου πραγμα που σημενει οτι ειμαι ασφαλισμένος σε ιατρική περίθαλψη ετσι δεν ειναι?? Ηθελα να ρωτησω λοιπον τι αλλο θα χρειαστω στα απαραίτητα μου για να ζησω εδς και τι θα μου ζητησουν εσείς που ξέρετε και είστε περισσότερα χρονια εδώ. Και κατι άσχετο στην δουλειά μου μου ζητήσανε να δούνε την ταυτότητα τα μας και μου λένε δεν γίνεται να μην έχει ημερομηνία λήξης η να μην γραφει αγγλικά σαν τα δικα μας(αυτοι εχουν Λιθουανίας ID) και τους λεω με αυτη την ταυτότητα εμεις μπορουμε να ταξιδέψουμε παντου στην ευρωπη χωρις βίζα.... Με ρωτησαν και αυτο φανταστείτε και τους λεω η δικια μας ταυτότητα δεν εχει ημερομηνία λήξης προς το παρον και η Ελλάδα ειναι στην Ευρώπη εδω και 30χρονια και με ρωτατε αν ισχύει η ταυτότητα μου. Μεχρι και στο ίντερνετ έψαχναν να βρουν αν όντως ισχύει.

    #2
    αν έχεις ελληνική άδεια οδήγησης, μπορείς να την μετατρέψεις σε αγγλική

    https://www.gov.uk/exchange-foreign-driving-licence , το θέμα είναι οτι θα πρεπει να στείλεις την ταυτότητα σου και την άδεια οδήγησης, παίρνει 3 εβδομάδες το λιγότερο (σε μένα πήρε ενάμιση μήνα), το ελληνικό δίπλωμα το κρατάνε.

    Comment


      #3
      Originally posted by dallas View Post
      αν έχεις ελληνική άδεια οδήγησης, μπορείς να την μετατρέψεις σε αγγλική

      https://www.gov.uk/exchange-foreign-driving-licence , το θέμα είναι οτι θα πρεπει να στείλεις την ταυτότητα σου και την άδεια οδήγησης, παίρνει 3 εβδομάδες το λιγότερο (σε μένα πήρε ενάμιση μήνα), το ελληνικό δίπλωμα το κρατάνε.
      σε ευχαριστώ πολύ file μου για τις χρήσιμες πληροφορίες σου και αλλα μονο auto είναι που χρειάζεται να κάνω δη με πολυενδιαφέρει να μετατρέψω το δίπλωμα μου τώρα γιατί δη έχω ακόμα αμάξι όταν πάρω ένα θα το σκεφτώ...αλλα κάτι άλλο που είναι εξίσου σημαντικό και πρέπει να γίνει υπάρχει? κάποιος άλλος με κάποια απάντηση?

      Comment


        #4
        Kαλο ειναι να εχεις καποιο bill στο ονομα σου, βοηθαει αρκετα σε καποιες περιπτωσεις.
        Δεν μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο αυτη την στιγμη.

        Comment

        Working...
        X