Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αποριες Μεταναστευσης

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αποριες Μεταναστευσης

    Γεια σας. Ειμαστε ζευγαρι και ενδιαφερομαστε για μεταναστευση στον Καναδα. Ειμαι διπλωματουχος κρεωπολης με 8 χρονια προυπηρεσια και η συντροφος μου ειναι πτυχιουχος απο Ιεκ Βρεφοκομιας και επισης εδω και 2 χρονια ταμιας σε ενα σουπερμαρκετ. Λογω του οτι εχουμε ψιλομπερδευτει με κυβερνητικα site οποιαδηποτε πληροφορια που θα μπορουσαμε να παρουμε ειναι ευπροσδεκτη. Ειδικα προσφορα οποιασδηποτε εργασιας. και γενικα τις επιλογες που εχουμε για να μπορεσουμε να φυγουμε. πχ. αν μπορουμε να βγαλουμε open work visa μεσω καποιου καναδου δικηγορου κ ποσο κοστιζει αυτο. Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

    #2
    Γεια σου draptis. Θα προσπαθήσω να βοηθήσω όσο μπορώ. Για την open work visa, θα πρέπει ο ένας απ'τους 2 να έχει είτε υπηκοότητα/permanent resident είτε μόνιμη άδεια εργασίας, ώστε να γίνει sponsor του δεύτερου και αυτός με την σειρά του να πάρει την ανοιχτή άδεια εργασίας. Αν δεν έχετε οικογένεια εδώ που να μπορεί να σας κάνει πρόσκληση, ουσιαστικά χρειάζεστε πρόσκληση από εργοδότη για να έρθετε Καναδά. Εάν ο ένας από τους δυο σας έχει πρόσκληση, μπορεί να κάνει πρόσκληση στον δεύτερο. Πιστεύω ότι η καλύτερη μέθοδος είναι μέσω του Express Entry, αλλά δυστυχώς δεν έχω αρκετές πληροφορίες σχετικά.
    Για επαγγελματική βοήθεια, θα συνιστούσα να ρίξετε μια ματιά εδώ: http://iccrc-crcic.info/ Είναι ο σύλλογος των εγκεκριμένων συμβούλων μετανάστευσης. Θα μπορέσετε ίσως να βρείτε κάποια στοιχεία επικοινωνίας, να έρθετε σε επαφή με κάποιους και να μάθετε τιμές. Μια συμβουλή, να είστε ξεκάθαροι από την αρχή ότι δεν ψάχνετε απλά για κάποιον να συμπληρώσει τις αιτήσεις, αλλά θέλετε να σας εξηγήσουν τις επιλογές σας και τη διαδικασία, καθώς και τι πρέπει να κάνετε σε κάθε βήμα για να προχωρήσει η υπόθεσή σας. Ξέρω περίπτωση που ο σύμβουλος ήταν τυπικός στο να ζητήσει τα χαρτιά που χρειαζόταν και να ετοιμάσει τα πάντα, αλλά ο πελάτης δεν είχε ιδέα για τη διαδικασία που ακολουθούσε, κάτι που τελικά του στοίχισε.
    Ξέρω ότι δεν απάντησα ουσιαστικά στις ερωτήσεις σας, αλλά ελπίζω να βοήθησα κάπως. Εύχομαι καλή επιτυχία!

    Comment

    Working...
    X