Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΓΑΜΟΣ ΜΕ ΕΛΛΗΝΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟ ΥΠΗΚΟΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΝΗΛΙΚΩΝ ΤΕΚΝΩΝ!!!

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΓΑΜΟΣ ΜΕ ΕΛΛΗΝΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟ ΥΠΗΚΟΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΝΗΛΙΚΩΝ ΤΕΚΝΩΝ!!!

    Χαίρεται....ο αρραβωνιαστικός μου είναι Έλληνας Αμερικανός υπήκοος και σκεφτόμαστε να πάμε να ζήσουμε στην Αμερική και να παντρευτούμε .΄Εχω δύο παιδιά ενήλικα από τον προηγούμενο γάμο 19 και 21 ετών τα οποία συμφωνούν και αυτά να φύγουμε Αμερική για ένα καλύτερο μέλλον. Το ερώτημα μου είναι το εξής: έχοντας εγώ την πράσινη κάρτα αφού θα έχω κάνει εκεί τον γάμο θα μπορώ να κάνω πρόσκληση στα παιδιά μου να έρθουν ή θα πρέπει να γίνω και εγώ Αμερικανός υπήκοος και μετά να έχω το δικαίωμα να τους κάνω πρόσκληση? Με προβληματίζει αυτό γιατί κάτι τέτοιο θα πάρει πάρα πολύ χρόνο αφού εγώ θα πάρω την υπηκοότητα μετά από μια πενταετία υποθέτω.Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει γιατί είναι μεγάλη απόφαση και τα παιδιά μου τα θέλω κοντά μου!!!

    #2
    Originally posted by efitheo View Post
    Χαίρεται....ο αρραβωνιαστικός μου είναι Έλληνας Αμερικανός υπήκοος και σκεφτόμαστε να πάμε να ζήσουμε στην Αμερική και να παντρευτούμε .΄Εχω δύο παιδιά ενήλικα από τον προηγούμενο γάμο 19 και 21 ετών τα οποία συμφωνούν και αυτά να φύγουμε Αμερική για ένα καλύτερο μέλλον. Το ερώτημα μου είναι το εξής: έχοντας εγώ την πράσινη κάρτα αφού θα έχω κάνει εκεί τον γάμο θα μπορώ να κάνω πρόσκληση στα παιδιά μου να έρθουν ή θα πρέπει να γίνω και εγώ Αμερικανός υπήκοος και μετά να έχω το δικαίωμα να τους κάνω πρόσκληση? Με προβληματίζει αυτό γιατί κάτι τέτοιο θα πάρει πάρα πολύ χρόνο αφού εγώ θα πάρω την υπηκοότητα μετά από μια πενταετία υποθέτω.Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει γιατί είναι μεγάλη απόφαση και τα παιδιά μου τα θέλω κοντά μου!!!
    Απο οσο γνωριζω μπορεις να τους κανεις προσκληση οταν παρεις την πρασινη καρτα αλλα παιρνει 3 - 4 χρονια η διαδικασια για να παρουν και αυτα πρασινη καρτα.
    Μπορουν δηλ να ερχονται στην Αμερικη σε αυτο το διαστημα σαν τουριστες αλλα θα πρεπει να γυριζουν πισω οταν ληγει η τουριστικη βιζα.
    Μπορει καποιος αλλος να ξερει πιο συγκεκριμενα να σου πει, γιατι μπορει να κανω και λαθος. Αυτο που λεω για τα 3 - 4 χρονια ξερω οτι ισχυει για γαμο, δηλ. αν ενας κατοικος στην αμερικη με πρασινη καρτα παντρευτει μια ελληνιδα υπηκοο, τοτε αυτη θα πρεπει να ζει στην Ελλαδα ωσπου να παρει πρασινη καρτα ολο αυτο το διαστημα. Για παιδια μπορει να αλλαζει δεν ξερω σιγουρα.
    Υπηκοοτητα μεσω γαμου παντως παιρνεις σε τρια χρονια νομιζω οχι πενταετια που αναφερεις.
    instagram.com/anelixis_net/
    youtube.com/user/AlexGraphicd1

    Comment


      #3
      Για αυτό και εμείς θα κάνουμε τον γάμο εκεί σε αμερικάνικο έδαφος για να μην χρειαστεί εγώ να περιμένω εδώ στην ελλάδα. Έτσι νομίζω ότι δεν χρειάζεται ο σύζηγος να μπεί στην διαδικασία να μου κάνει πρόσκληση η οποία πέρνει χρόνο, είναι πιο γρήγορες οι διαδικασίες αν γίνει ο γάμος εκεί. Για τα παιδιά είναι το πρόβλημα θα πάρει πολύ χρόνο μέχρι να βγούνε τα χαρτιά τους.Σκέφτομαι ίσως για αρχή μέχρι να βγουν τα χαρτιά τους να ερθουν με φοιτητική βίζα.Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου!!

      Comment


        #4
        Originally posted by efitheo View Post
        Για αυτό και εμείς θα κάνουμε τον γάμο εκεί σε αμερικάνικο έδαφος για να μην χρειαστεί εγώ να περιμένω εδώ στην ελλάδα. Έτσι νομίζω ότι δεν χρειάζεται ο σύζηγος να μπεί στην διαδικασία να μου κάνει πρόσκληση η οποία πέρνει χρόνο, είναι πιο γρήγορες οι διαδικασίες αν γίνει ο γάμος εκεί. Για τα παιδιά είναι το πρόβλημα θα πάρει πολύ χρόνο μέχρι να βγούνε τα χαρτιά τους.Σκέφτομαι ίσως για αρχή μέχρι να βγουν τα χαρτιά τους να ερθουν με φοιτητική βίζα.Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου!!
        Καλα σαν αμερικανος δεν νομιζω οτι παιζει ρολο αν θα παντρευτειτε Ελλαδα ή αμερικη, τον ιδιο χρονο παιρνει νομιζω.
        Το θεμα ειναι για τα παιδια. Ναι καλη ιδεα ειναι η φοιτιτικη βιζα, δεν βλεπω και αλλη λυση εκτος απο αυτο.
        Ευχομαι καλη επιτυχια σε ολα τα βηματα σας.
        instagram.com/anelixis_net/
        youtube.com/user/AlexGraphicd1

        Comment


          #5
          Λοιπόν, ελπίζω να σε πρόλαβα πριν κάνεις καμιά κίνηση που θα μετανοιώσεις μετά. ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ μεγάλη προσοχή με την πράσινη κάρτα, κυρίως τώρα που έχουν γίνει ζόρικα τα πράγματα. Πρώτα-πρώτα είναι κάκιστη ιδέα να την πάρεις εσύ πρώτα και μετά αφού την πάρεις να τους πεις "α, έχω και παιδιά, δώστε και σε αυτά". Στην αίτηση θα σε ρωτήσουν αν έχεις παιδιά και ένα ψέμμα να τους πεις, θα σου πάρουν και τη δική σου. Ή αν δεν φροντίσεις για τα παιδιά σου αμέσως, τότε θα τα βάλουν ως προτεραιότητα νούμερο 100, οπότε η αίτησή τους θα εξεταστεί σε καμιά δεκαριά χρόνια, ενώ δεν θα τους επιτραπεί να έρθουν μαζί σου σε καμιά περίπτωση. ΜΕΓΑΛΗ προσοχή λοιπόν.

          Καταρχήν το πρώτο βήμα σου θα είναι να συμβουλευτείς ΚΑΛΟ Αμερικανό δικηγόρο που πληρώνεται με την ώρα. Το κόστος θα είναι από 200-400 δολάρια. Τελευταία φορά που κοίταξα, ένας δικηγόρος έπαιρνε 350 δολάρια την ώρα πριν από 5 χρόνια. Επομένως επένδυσε αυτό το ποσό ώστε να μάθεις ακριβώς ποια είναι η κατάσταση με τα παιδιά σου. Έτσι και κάνεις ένα λάθος, θα βρεις πολύ μεγάλους μπελάδες. Στη χειρότερη κατάσταση θα ταλαιπωρηθείτε πολύ. Όταν πρόκειται για μετανάστευση, οι Αμερικανοί δεν ακούνε κουβέντα, ούτε κάνουν παραχωρήσεις και, όπως ξέρεις, τα πράγματα έχουν δυσκολέψει.

          Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα έχεις πρόβλημα με τα παιδιά, εφόσον φυσικά οι Αμερικανοί πειστούν ότι ο γάμος σου είναι πραγματικός και σου πουν ότι είσαι κατάλληλη υποψήφια με δικαίωμα να κάνεις αίτηση. Στην αίτηση θα σου ζητηθεί να δώσεις όλα σου τα στοιχεία και να δηλώσεις τα παιδιά σου που θα πάρουν την κάρτα μαζί σου.

          Και πάλι: μην κάνεις κανένα αστείο και τα αφήσεις έξω από την αίτησή σου διότι θα μπεις σε μπελάδες. Επίσης μην κάνεις κανένα αστείο και δεν συμβουλευτείς immigration lawyer περί αυτού.

          Comment


            #6
            Originally posted by Lara View Post
            Και πάλι: μην κάνεις κανένα αστείο και τα αφήσεις έξω από την αίτησή σου διότι θα μπεις σε μπελάδες. Επίσης μην κάνεις κανένα αστείο και δεν συμβουλευτείς immigration lawyer περί αυτού.
            Εννοείται οτι δεν πρέπει να πει ψέμματα για τα παιδιά της. Δεν νομίζω βασικά οτι το σκέφτηκε καν να το κανει απο αυτα που έγραψε.
            instagram.com/anelixis_net/
            youtube.com/user/AlexGraphicd1

            Comment


              #7
              Τι σκέφτεται ο καθένας δεν το ξερω διοτι δεν ειμαι μεσα στο κεφαλι του. Στη συγκεκριμενη περιπτωση, η αρχική ποστερ ρωτησε αν θα πρεπει να παρει πρωτα καρτα η ιδια ή αν θα πρεπει πρωτα να παρει υπηκοότητα πριν κανει την πρόσκληση. Αν κανει οποιοδήποτε απο τα δυο, αυτο σημαινει αναγκαστικα οτι θα εχει πει ψέματα στην αιτηση της για πρασινη καρτα, οπου ρωτάνε αν εχεις παιδια και δεν υπαρχει επιλογη να μην τα παρεις. Με αυτο δεν εννοω οτι αναγκαστικα ετοιμαζόταν να πει ψέματα, διοτι, οπως ειπα, δεν εχω ιδεα τι πιστευει και ετοιμάζεται να κανει ο καθένας. Καλύπτω επομενως ολες τις περιπτωσεις. Εχουν επισης δει πολλα πραγματα τα ματια μου με μεταναστες στην Αμερικη.

              Η κυριότερη συμβουλή που εχω να δωσω ειναι να βρει πρωτα Αμερικανο δικηγορο που να ειδικεύεται στη μεταναστευση και να κανει αναλόγως την αιτηση. Τα παιδια θα πρεπει να έρθουν μαζι της απο την αρχη.

              Comment


                #8
                Originally posted by Lara View Post
                Τι σκέφτεται ο καθένας δεν το ξερω διοτι δεν ειμαι μεσα στο κεφαλι του. Στη συγκεκριμενη περιπτωση, η αρχική ποστερ ρωτησε αν θα πρεπει να παρει πρωτα καρτα η ιδια ή αν θα πρεπει πρωτα να παρει υπηκοότητα πριν κανει την πρόσκληση. Αν κανει οποιοδήποτε απο τα δυο, αυτο σημαινει αναγκαστικα οτι θα εχει πει ψέματα στην αιτηση της για πρασινη καρτα, οπου ρωτάνε αν εχεις παιδια και δεν υπαρχει επιλογη να μην τα παρεις. Με αυτο δεν εννοω οτι αναγκαστικα ετοιμαζόταν να πει ψέματα, διοτι, οπως ειπα, δεν εχω ιδεα τι πιστευει και ετοιμάζεται να κανει ο καθένας. Καλύπτω επομενως ολες τις περιπτωσεις. Εχουν επισης δει πολλα πραγματα τα ματια μου με μεταναστες στην Αμερικη.

                Η κυριότερη συμβουλή που εχω να δωσω ειναι να βρει πρωτα Αμερικανο δικηγορο που να ειδικεύεται στη μεταναστευση και να κανει αναλόγως την αιτηση. Τα παιδια θα πρεπει να έρθουν μαζι της απο την αρχη.
                Ναι πολυ σωστα τα λες.
                instagram.com/anelixis_net/
                youtube.com/user/AlexGraphicd1

                Comment


                  #9
                  Μα για πιο λόγο να πω ψέματα ότι δεν έχω παιδιά; Το ζητούμενο αυτό είναι να πάρω όσο πιο σύντομα τα παιδιά μαζί μου. Δεν πρόκειται να αποκρύψω κάτι τέτοιο και εννοείται. Ότι και αν κάνω θέλω να είναι νόμιμο για να μην έχω μπλεξίματα. Δεν γνωρίζω τις διαδικασίες γι αυτό και ρωτάω.Λόγω του ότι είναι ενήλικα νόμιζα ότι για να κάνω πρόσκληση στα παιδιά μου πρέπει πρώτα να έχω εγώ την πράσινη κάρτα ή υπηκοότητα. Αν γίνεται από την αρχή που θα κάνω εγώ αίτηση να ζητήσω και για αυτά, αυτό θα είναι πολύ καλό.Φυσικά και θα συμβουλευτώ και δικηγόρο για να γίνουν όλα όπως πρέπει.Ο προβληματισμός μου είναι πόσο καιρό θα πάρει όλη αυτή η υπόθεση. Θα μπορούν τα παιδιά μου να έρθουν μαζί μου σε σύντομο χρονικό διάστημα;
                  Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by efitheo View Post
                    Μα για πιο λόγο να πω ψέματα ότι δεν έχω παιδιά; Το ζητούμενο αυτό είναι να πάρω όσο πιο σύντομα τα παιδιά μαζί μου. Δεν πρόκειται να αποκρύψω κάτι τέτοιο και εννοείται. Ότι και αν κάνω θέλω να είναι νόμιμο για να μην έχω μπλεξίματα. Δεν γνωρίζω τις διαδικασίες γι αυτό και ρωτάω.Λόγω του ότι είναι ενήλικα νόμιζα ότι για να κάνω πρόσκληση στα παιδιά μου πρέπει πρώτα να έχω εγώ την πράσινη κάρτα ή υπηκοότητα. Αν γίνεται από την αρχή που θα κάνω εγώ αίτηση να ζητήσω και για αυτά, αυτό θα είναι πολύ καλό.Φυσικά και θα συμβουλευτώ και δικηγόρο για να γίνουν όλα όπως πρέπει.Ο προβληματισμός μου είναι πόσο καιρό θα πάρει όλη αυτή η υπόθεση. Θα μπορούν τα παιδιά μου να έρθουν μαζί μου σε σύντομο χρονικό διάστημα;
                    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!

                    Οπως ειπα και προηγουμένως, δινω γενικές απαντήσεις και δεν γνωριζω προσωπικα τον καθένα σας. Ναι, αν οι Αμερικανοι ικανοποιηθούν οτι ο γάμος που σχεδιάζετε ειναι αληθινός, τοτε θα παρεις fiancée visa και θα μπορεις να φερεις τα παιδια σου αμεσως. Η πρασινη καρτα θα βγει γρηγορα και για ολους σας, αλλα και παλι, συμβουλεψου δικηγορο ειδικο σε θέματα μετανάστευσης.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by efitheo View Post
                      Χαίρεται....ο αρραβωνιαστικός μου είναι Έλληνας Αμερικανός υπήκοος και σκεφτόμαστε να πάμε να ζήσουμε στην Αμερική και να παντρευτούμε .΄Εχω δύο παιδιά ενήλικα από τον προηγούμενο γάμο 19 και 21 ετών τα οποία συμφωνούν και αυτά να φύγουμε Αμερική για ένα καλύτερο μέλλον. Το ερώτημα μου είναι το εξής: έχοντας εγώ την πράσινη κάρτα αφού θα έχω κάνει εκεί τον γάμο θα μπορώ να κάνω πρόσκληση στα παιδιά μου να έρθουν ή θα πρέπει να γίνω και εγώ Αμερικανός υπήκοος και μετά να έχω το δικαίωμα να τους κάνω πρόσκληση? Με προβληματίζει αυτό γιατί κάτι τέτοιο θα πάρει πάρα πολύ χρόνο αφού εγώ θα πάρω την υπηκοότητα μετά από μια πενταετία υποθέτω.Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει γιατί είναι μεγάλη απόφαση και τα παιδιά μου τα θέλω κοντά μου!!!
                      Εχει κλεισει τα 21 ,το μεγαλο σου παιδι; Αν οχι ,δες πιο κατω.

                      Here is everything you should know about K-2 visas, including what they are, how much it costs, how long the application process might take, and how to apply.


                      Και δώσε προσοχη σ αυτο

                      If Any of Your Children Will Turn 21 Soon

                      **For your planning purposes, note that the children must remain unmarried and under age 21 right up to the day they enter the United States on their K-2 visas. Fortunately, if you alert the immigration authorities to an upcoming 21st birthday, they can usually speed up the processing for you. (Unfortunately, a law you may have heard of called the Child Status Protection Act does not protect children on fiancé visas from the loss of visa rights caused by their turning 21.)

                      Επισης ,δες κι αυτο



                      Και βεβαια ,το καλυτερο ειναι να ρωτησετε δικηγορο .
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by Lara View Post
                        Οπως ειπα και προηγουμένως, δινω γενικές απαντήσεις και δεν γνωριζω προσωπικα τον καθένα σας. Ναι, αν οι Αμερικανοι ικανοποιηθούν οτι ο γάμος που σχεδιάζετε ειναι αληθινός, τοτε θα παρεις fiancée visa και θα μπορεις να φερεις τα παιδια σου αμεσως. Η πρασινη καρτα θα βγει γρηγορα και για ολους σας, αλλα και παλι, συμβουλεψου δικηγορο ειδικο σε θέματα μετανάστευσης.
                        Γάμος με αμερικανο πολιτη=πράσινη κάρτα.Τα πράγματα είναι απλά,μην το κουράζεις Λάρα.Θα τις κάνουν 10-20-30 ερωτήσεις απλές για τον σύντροφό της και τέλος.Θα έχει μαζί και τα χαρτιά που θέλουν και δεν έχει να φοβάται τίποτα.Γαμος με αμερικανο =πράσινη κάρτα.Δεν το λέω εγώ,αλλά το συνταγμα τους.Μην ασκείς με τον τρόπο σου ελληνικη τρομοκρατια.Και εάν κάνει το γάμο στην Αμερική ακόμα καλύτερα.Σε 3-6 μήνες,θα εχει πράσινη κάρτα.

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by Green Lantern View Post
                          .Μην ασκείς με τον τρόπο σου ελληνικη τρομοκρατια..
                          ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΤΗΣ ΥΠΕΡΒΟΛΗΣ.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by Green Lantern View Post
                            Γάμος με αμερικανο πολιτη=πράσινη κάρτα.Τα πράγματα είναι απλά,μην το κουράζεις Λάρα.Θα τις κάνουν 10-20-30 ερωτήσεις απλές για τον σύντροφό της και τέλος.Θα έχει μαζί και τα χαρτιά που θέλουν και δεν έχει να φοβάται τίποτα.Γαμος με αμερικανο =πράσινη κάρτα.Δεν το λέω εγώ,αλλά το συνταγμα τους.Μην ασκείς με τον τρόπο σου ελληνικη τρομοκρατια.Και εάν κάνει το γάμο στην Αμερική ακόμα καλύτερα.Σε 3-6 μήνες,θα εχει πράσινη κάρτα.
                            Λες ανοησίες. Εδώ ζω εδώ και δυο δεκαετίες περίπου και τα γνωρίζω. Εφόσον ικανοποιηθούν ότι ο γάμος είναι πραγματικός, όντως τα πράγματα πάνε σχετικά γρήγορα. Επίσης ξέχασα να πω ότι η πράσινη κάρτα μέσω γάμου δίνεται πάντοτε υπό όρους και για τον πρώτο καιρό μπορούν να την πάρουν πίσω έτσι και πιστέψουν για τον οποιονδήποτε λόγο ότι δεν είναι αληθινός ο γάμος. Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά και δικηγόρος θα χρειαστεί, τουλάχιστον για συμβουλή, αν όχι και για όλη την αίτηση.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by Lara View Post
                              Λες ανοησίες. Εδώ ζω εδώ και δυο δεκαετίες περίπου και τα γνωρίζω. Εφόσον ικανοποιηθούν ότι ο γάμος είναι πραγματικός, όντως τα πράγματα πάνε σχετικά γρήγορα. Επίσης ξέχασα να πω ότι η πράσινη κάρτα μέσω γάμου δίνεται πάντοτε υπό όρους και για τον πρώτο καιρό μπορούν να την πάρουν πίσω έτσι και πιστέψουν για τον οποιονδήποτε λόγο ότι δεν είναι αληθινός ο γάμος. Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά και δικηγόρος θα χρειαστεί, τουλάχιστον για συμβουλή, αν όχι και για όλη την αίτηση.
                              Και εδώ ζω εδώ και τα πράγματα έχουν λογική.Ακου εάν <ικανοποιηθουν>είναι τόσο απλα,όλα έχουν σειρά.Εισαι 20 χρόνια εδώ,αλλά έχεις ελληνική νοοτροπια,που σημαίνει τα πραγματα τα κάνεις τραγικά.Ενας που κάνει κανονικό γάμο θα πάρει τα χαρτιά του 100%,είναι στο Σύνταγμα τους αυτό.Εδώ ο νόμος είναι νόμος.Ενας που έχει κάνει ψεύτικο γαμο τώρα που αυτό είναι ένα πολύ μικρό ποσοστο5%ας πούμε,εάν καταφέρει και τους ξεγελάσει ενταξει και τι έγινε.Αλλα γιατί πάντα παίρνεις την εξαίρεση.Επαναλαμβάνω,αυτοί που έχουν παντρευτεί κανονικα,δεν υπάρχει εάν θέλει το μεταναστευτικό,πρέπει να τους δώσουν πράσινη κάρτα.Τώρα αυτοί που λένε και αφήνουν υπονοούμενα ότι με γάμο είναι δύσκολο και πάλι να πάρεις τα χαρτιά είναι ψεματα 100%.Απλα θέλουν να τρομοκρατούν τον κόσμο και να δημιουργούν ένα πέπλο ομίχλης στους ανθρώπους που δεν ξέρουν.Και η πρώτη πράσινη κάρτα δίνετε για 2 χρόνια και 3 μήνες πριν λήξη κάνεις ανανέωση σε 10.και ο λόγος που στην δίνουν για 2 χρονια είναι επειδή δεν σε ξερουν και φοβούνται μήπως δημιουργήσεις προβλήματα στην Αμερική,γιαυτό είναι για δύο χρόνια. Έτσι για να ξεκαθαρίσουμε όταν λέμε <όρους>να μην αφήνουμε σύννεφα.

                              Comment

                              Working...
                              X