Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πως να παρω Proof Of Address? Sos

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Πως να παρω Proof Of Address? Sos

    Γεια σας παιδιά η γυναίκα μου θελει να ανοίξει λογαριασμό στην Lloyds Αλλα επειδη εχει αλβανικό Διαβατηριο της ζητανε Proof of Address Και το προβλημα ειναι πω δν εχουμε κανενα λογαριασμο στο ονομα μας ξερει κανεις που πρεπει να παμε για να βγαλουμε? Μου είπανε για Provisional Driving Licence αλλα Κοστίζει υπαρχει καμια αλλη επιλογη παρακαλω ειναι επείγον!

    #2
    Hello. Συμβολαιο κατοικιας ή εστω ενα γραμμα απο τον landlord?

    Comment


      #3
      κάνει και το NHS/medical card, αλλά νομίζω καταργήθηκε, tenancy agreement σίγουρα, και council tax bill.

      Comment


        #4
        Tenancy agreement οχι private , το λεει καθαρα και στο email που πηρα

        Tenancy agreement issued by a solicitor, housing association ,local council , or reputable letting agency

        Εφαγα πορτα κανονικα σημερα σε branch (Sale, Cheshire - School Road)

        Comment


          #5
          Δεν κανεις μια προσπαθεια σε αλλη τραπεζα ? Halifax , barclays , natwest , santander , tsb? Μηπως εχεις καλυτερα αποτελεσματα

          Comment


            #6
            Οσοι εχουν θεμα καλο θα ειναι να δοκιμαζουν να ανοιξουν τον τραπεζικο λογαριασμο
            ηλεκτρονικα, αιτηση για classic που στο τελος σου δινεισαν επιλογη το ανοιγμα του basic account:


            Δέχθηκαν σαν proof of address τη διεύθυνση που έγραφε το ΝΙΝΟ
            Άνοιξα την προηγούμενη εβδομάδα σε Lloyds με διαβατήριο ΝΙΝΟ (ήταν απαραίτητο) και confirmation letter από εργοδότη. Δέχθηκαν σαν proof of address τη διεύθυνση που έγραφε το ΝΙΝΟ αλλά δε δέχονταν tenancy agreement από real estate! Επίσης μου είπαν ότι οι κανονισμοί άλλαξαν από τον Μάρτιο λόγω brexit!
            5 April at 15:03

            Comment


              #7
              Γεια σας παιδιά λοιπόν επειδή έχω γραψει στα γρήγορα το αρχικό post και τώρα θα ήθελα να το εξηγήσω κανονικά ο landlord δεν δίνει χαρτί agreement δεν δέχονται οι τράπεζες και bill ο τύπος δεν θέλει να βάλει την γυναικα μου...το θέμα τώρα είναι ότι πήγα στην hsbc γιατί είναι οι μονοι που υποτίθεται δέχονται χαρτί από εργοδότη για να ανοίξεις λογαριασμό αλλα ο manager δη είχε τα κέφια του εκείνη την ημερα και δη μου άνοιξε...το θέμα είναι πως δη μπορώ να πάρω από πουθενά proof of add για την γυναικα μου δοκιμάσαμε για provisional driving license αλλα δη γίνετε gt δη τηρεί τα κριτήρια λόγο του ότι δη είναι με ευρωπαϊκό διαβατήριο και ότι έχει λίγο καιρό εδώ. ας με βοηθήσει κάποιος πως να βρω auto το σκασμένο proof of address γιατί ειλικρινά έχω δοκιμάσει τα πάντα μέχρι που σκέφτομαι να κάνω κανένα ψεύτικο gas bill να πάω να το δώσω γιατί όλο με απορρίπτουνε.

              Comment


                #8
                Originally posted by alexjames2320 View Post
                .....ο landlord δεν δίνει χαρτί agreement δεν δέχονται οι τράπεζες και bill ο τύπος δεν θέλει να βάλει την γυναικα μου....
                δεν το κατάλαβα, ο landlord δεν δέχεται να βάλει την γυναίκα σου στο agreement; απο που και ως που; για κάλεσε το τοπικό σου Citizens Advice (https://www.citizensadvice.org.uk/ab...ce/#searchbox/) , btw η γυναίκα σου δεν έχει NINO? κάλεσε τους να σας στείλουν ενα confirmation lettter με το ΝΙΝΟ της

                Comment


                  #9
                  Originally posted by dallas View Post
                  δεν το κατάλαβα, ο landlord δεν δέχεται να βάλει την γυναίκα σου στο agreement; απο που και ως που; για κάλεσε το τοπικό σου Citizens Advice (https://www.citizensadvice.org.uk/ab...ce/#searchbox/) , btw η γυναίκα σου δεν έχει NINO? κάλεσε τους να σας στείλουν ενα confirmation lettter με το ΝΙΝΟ της
                  Σωστα τα λεει ο dallas, αν η γυναικα σου εχει nino και το εχει παραλαβει με αυτο κανει δουλεια το δεχονται απλα να ειναι σχετικα προσφατο. Αν τωρα κανεις αυτο που λεει ο dallas ζητησεις confirmation letter πρεπει να τους καλεσεις (δες στο gov.co.uk) και αν απαντησεις τις ερωτησεις που θα σου κανουν τοτε θα σου το στειλουν σε 10 εργασιμες ημερες. Στη δικη μου περιπτωση ειχα χασει το χαρτι του nino και περιμενα 10 εργασιμες. Βεβαια ηρθε αυτο ειναι το καλο

                  Comment


                    #10
                    Παιδια με συγχωρείτε που δεν το ειπα αλλα δεν εχω βγαλει νινο για την γυναίκα μου γιατι και στο νινο για να παω μου ζήτησαν Proof of Address για αυτο εχω κολλήσει σε αυτο το σημειο γιατι το ζητανε παντου και δεν εχω κανει τιποτα απο την στιγμη που δεν εχω Bill στο ονομα της. Θελω πρωτα να τελειωνω με την τραπεζα και μετα να παω GP Kai Nino. Nino Εχω κανει αιτηση για ραντεβού ηρθε χαρτι στο σπίτι. Αλλα αυτο ειναι σαν φωτοτυπία ναι μεν εχει διεύθυνση και ολα αλλα δν το δέχονται πιστεύω

                    Comment


                      #11
                      λογ/μους δεν έχεις στο ομομα σου. πχ council tax, κάλεσε τους και βάλε και το όνομα της γυναίκας σου, βέβαια θα πρεπει να περιμένεις να έρθει καποιος λογ/μος... εκτος αν καλέσεις το local council, βάλεις το όνομα της γυναίκας σου μέσα και μετα καπάκι να τους ζητήσεις να σου στείλουν ενα νεο αντίγραφο του annual statement (θα έχει ΚΑΙ τα δυο ονόματα)

                      να προσθέσω, για GP registration ΔΕΝ χρειάζεται proof of address, οτι και να σου πούνε απο τον GP, αν κολήσεις εκει καλείς το NHS (primary care services) και βάζει τον GP στην θέση του, είχα κάποια παρόμοια φάση με την μητέρα της γυναίκας ενός φίλου μου- μολις είχε ερθει ΗΒ και δεν είχε τίποτα στο όνομα της, o GP αρνήθηκε να την κάνει registration, 1-2 τηλέφωνα στο NHS primary care services και μετα ολα μέλι γάλα.

                      Comment


                        #12
                        Παιδιά χαιρετώ και πάλι πήγα σήμερα στην Barclays όλα καλά μέχρι εδώ και τους έστειλα tv license για proof of add που μου ζήτησαν και σε μια φάση λέω θα γίνει ο λογαριασμός και τελικά μου λέει η γυναικα που μας δέχτηκε πως δη γίνετε η τράπεζα μας απέρριψε λόγο low credit score και της λέω πως γίνετε auto αφού είναι η πρώτη φορα που ανοίγουμε και είπε πως πρέπει να φταίει κάποιος που έμενε σε αυτή την διεύθνση και δεν μπορείτε ούτε εσείς να ανοίξετε....τώρα το θέμα είναι πως πάλι δη άνοιξα λογαριασμό για να πάρω το council και να ζητήσω αντίγραφο δεν πρέπει να ρωτήσω αυτόν εδώ τον landlord που αν τον πάρει μια και καλή γιατί με έχει κάψει τόσο καιρό θα τα είχα κάνει όλα....αν έρθει το χαρτί στο όνομα της γυναικας μου και το δικό του φοβάμαι μην μου την πει.

                        Comment


                          #13
                          δοκίμασα όλες τις τράπεζες της περιοχής που μένω και οι άλλες δen δεχονταi το tv license για proof of add. μέχρι και στην nationwide πήγα να μιλήσω και πάλι δη μπορούσε να κάνει κάτι ο manager λόγο της διαδικασίας που πρέπει να ακολουθήσουμε. τη να πω ειλικρινά είμαι τώρα δυο μήνες που προσπαθώ και τίποτα.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by alexjames2320 View Post
                            ...που μας δέχτηκε πως δη γίνετε η τράπεζα μας απέρριψε λόγο low credit score και της λέω πως γίνετε auto αφού είναι η πρώτη φορα που ανοίγουμε και είπε πως πρέπει να φταίει κάποιος που έμενε σε αυτή την διεύθνση και δεν μπορείτε ούτε εσείς να ανοίξετε...
                            καλα, ΠΛΑΚΑ σου κάνει η κυρία;;;
                            απο citizens advice bureau :
                            Information on how to get a bank account, types of account available and switching from one bank or building society to another.

                            You may be refused a basic bank account if a credit reference check shows that you have previous bad debts of more than £500, or an outstanding court judgment against you.
                            και το credit score ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ τον/την προηγουμενο/η κατοικο μιας κατοικίας ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ! καλα barclays για τον π.... είναι οπου πέσεις.
                            απο experian:
                            Previous occupants of your address don't affect your credit score
                            It makes no difference if the previous occupant of your home was a millionaire or bankrupt. It is a common misconception that you are financially connected to someone you have lived with or who has lived at the same address as you. This is not automatically the case – you are only financially connected if you share things such as a joint account or have applied for joint credit. Lenders are only interested in your financial details, plus those of anyone you're financially linked to.
                            απαίτησε και μιλα με τον manager του καταστήματος, απο οσο βλέπω δίνουν Basic Bank account
                            για διαβασε κι αυτο

                            Comment


                              #15
                              γεια σας παιδιά ήθελα να απαντήσω στο θέμα διότι μετά από πολύ κόπο και τρέξιμο τελικά μπόρεσα και έβγαλα λογαριασμό τράπεζας στην γυναικα μου η οποια δεν είχε proof of address πήγαμε λοιπόν στην HSBC σε ένα άλλο κατάστημα και του έδωσα το χαρτί από το εργοδότη το οποιο έγραφε πάνω την διεύθνση και το δέχτηκαν αμέσως ανοίξαμε το λογαριασμό πολύ γρήγορα άρα οποιος έχει πρόβλημα να ανοίξει λογαριασμό και δουλεύει ας δοκιμάσει αυτή την μέθοδο.

                              Comment

                              Working...
                              X