Announcement

Collapse
No announcement yet.

Διδακτορικό στο UK και εφορία στην Ελλάδα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Διδακτορικό στο UK και εφορία στην Ελλάδα

    Καλησπέρα σε όλους,

    Έχω μία ερώτηση η οποία αφορά όσους κάνουν διδακτορικό στην Μεγάλη Βρετανία και λαμβάνουν μισθό (grant/stipend).

    Η ερώτησή μου είναι: Τι ακριβώς δηλώνετε στην εφορία στην Ελλάδα;

    - Το δηλώνετε αυτό το εισόδημα;
    - Ως ιδιότητα τι γράφετε όταν κάνετε την φορολογική σας δήλωση; Φοιτητής εξωτερικού; Άνεργος;

    Δύο φίλοι μου Έλληνες διδακτορικοί στο ίδιο πανεπιστήμιο κάνουν μηδενική δήλωση στην Ελλάδα και δεν αναφέρουν καθόλου αυτά τα λεφτά που παίρνουν. Με συμβούλεψαν να κάνω το ίδιο, διαφορετικά, λένε, θα περάσω ένα μαρτύριο για να μην μου φορολογήσουν αυτά τα λεφτά και γενικά θα τρέχω.

    Τι εμπειρίες έχετε εσείς; Είναι η πρώτη μου χρονιά στο εξωτερικό και ακόμα μαθαίνω πως λειτουργούν αυτά τα πράγματα.

    Ευχαριστώ.

    #2
    Η σωστη διαδικασία -και αυτο που προτεινω- είναι να έχεις δηλώσει στην Ελλάδα φορολογικός κάτοικος εξωτερικου (και την μεταφορά σου σε ΔΟΥ κατ.εξωτερικου) που πράγματι δεν είσαι υποχρεωμένος να δηλώσεις ποσά απο ΗΒ.
    Απο την άλλη έχεις μεγάλο δικαιο, θα μπλέξεις με το ελληνικό δημόσιο, αν τα δηλώσεις.
    Σκέψου ομως 2 πράγματα.
    α/ έχουμε το CRS (Common reporting Standard) μεταξύ ΗΒ και ελλαδισταν, δεν ξέρω πως δουλευει αλλα υποτιθεται θα στέλνουν στοιχεία των λογ/μων σου απο ΗΒ (ο μισθός σου μπαίνει σε κάποιον τραπεζικό λογ/μο δεν τον λαμβάνεις in cash στο χερι)
    β/ αν στο μέλλον επιστρέψεις στην ελλάδα, πως θα τα δικαιολογίσεις αυτά τα λεφτά (οκ έχεις τα payslips, αλλα στοίχημα οτι θα μπλέξεις αν σε ρωτήσουν γιατι δεν τα δήλωνες)

    Comment

    Working...
    X