Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μεταφράσεις εγγράφων και κόστη

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μεταφράσεις εγγράφων και κόστη

    Καλησπέρα πατριώτες,

    Σε λίγους μήνες αναχωρώ για Γερμανία και κινώ τις διαδικασίες για επικύρωση των εγγράφων μου και μετάφραση. Απ΄ότι γνωρίζω το κόστος μετάφρασης στην Ελλάδα είναι σαφώς μικρότερο και συμφέρει να τα μεταφράσω εδώ. Όμως λόγω του ότι θα είμαι επιδοτούμενος άνεργος όταν πάω στη Γερμανία, υπάρχει πιθανότητα να καλύπτει το κόστος των μεταφράσεων ο γερμανικός ΟΑΕΔ; Έχει κάποιος σχετική εμπειρία με το θέμα;

    #2
    Καλησπέρα, πριν 9 μήνες περίπου που είχα έρθει σε επαφή με το Job Center (Lichtenberg - Berlin), μου είπαν πως αυτό που αναλαμβανουν να σου πληρώσουν για μετάφραση είναι τίτλοι σπουδών.Παίρνεις 3 προσφορές από 3 διαφορετικούς μεταφραστές και διαλέγουν και πληρώνουν το φθηνότερο.Παρ'όλα αυτά ας απαντήσουν και άλλοι γιατί δεν μπορώ να ξέρω όλες τις περιπτώσεις.
    Παντώς προσοχή, γιατί με τους τίτλους σπουδών την πάτησα και έπρεπε να τους μεταφράσω από αναγνωρισμένους μεταφραστές του Βερολίνου, από Αθήνα δεν τους έκανε.

    Comment


      #3
      Originally posted by Μανος View Post
      Καλησπέρα, πριν 9 μήνες περίπου που είχα έρθει σε επαφή με το Job Center (Lichtenberg - Berlin), μου είπαν πως αυτό που αναλαμβανουν να σου πληρώσουν για μετάφραση είναι τίτλοι σπουδών.Παίρνεις 3 προσφορές από 3 διαφορετικούς μεταφραστές και διαλέγουν και πληρώνουν το φθηνότερο.Παρ'όλα αυτά ας απαντήσουν και άλλοι γιατί δεν μπορώ να ξέρω όλες τις περιπτώσεις.
      Παντώς προσοχή, γιατί με τους τίτλους σπουδών την πάτησα και έπρεπε να τους μεταφράσω από αναγνωρισμένους μεταφραστές του Βερολίνου, από Αθήνα δεν τους έκανε.
      Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου, απ΄ότι έχω καταλάβει εξαρτάται από την υπηρεσία και το κρατίδιο που καταθέτεις τα χαρτιά για να αναγνωρίσει μεταφράσεις της μεταφραστικής υπηρεσίας του υπουργείου εξωτερικού. Τα δικά σου έγγραφα ήταν μεταφρασμένα από το υπουργείο εξωτερικών ή σε ανεξάρτητο μεταφραστή και δε τα δέχτηκαν στη Γερμανία;

      Comment

      Working...
      X