Announcement

Collapse
No announcement yet.

Θέλω να ζήσω στο Λονδίνο!

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Θέλω να ζήσω στο Λονδίνο!

    Γεια σας είμαι 22 χρονών και έχω σπουδάσει μαγειρική!Όπως οι πιο πολλοί εδώ μέσα έτσι και εγώ σκέφτομαι να φύγω,παρόλο που είμαι μάγειρας και εδώ στην Ελλάδα το επάγγελμα αυτό ανθίζει και έχει καλές απολαβές αλλά κρατάει μόνο για 6 μήνες όσο είναι η τουριστική σεζόν ενώ μετά πρέπει να βγάλεις το φθινόπωρο και έναν ολόκληρο χειμώνα με αυτά τα χρήματα!Πρόσφατα ήρθε εδώ στην Ελλάδα ένας παιδικός μου φίλος ο οποίος ζει πλέον μόνιμα στο Λονδίνο και με έχει ψήσει άγρια στο να ανέβω και εγώ πάνω να δοκιμάσω την τύχη μου!Έχω παρόλα αυτά κάποιες επιφυλάξεις καθώς μιλάμε για ένα τεράστιο βήμα!Το πρώτο μου μεγάλο πρόβλημα είναι ότι δεν έχω πάει ακόμα στρατό...Πρέπει να τον τελειώσω πρώτα και μετά να φύγω;Δεύτερον όπως είπα είμαι σχετικά μικρός και δεν έχω πολύ μεγάλη πείρα πάνω στην μαγειρική γιατί πέραν της σχόλης έχω δουλέψει σε 2 μικρές ταβερνούλες όπου δεν έκανα και τίποτα το σπουδαίο(Θέλω να δουλέψω σε εστιατόριο)...Τρίτον οι απολαβές θα είναι αρκετά καλές ώστε να μπορέσω να ζήσω μόνος;Αν όχι τι θα πρέπει να κάνω;Και τέταρτον τι χαρτιά θα πρέπει να κάνω από την Ελλάδα για να ζήσω μόνιμα στην Αγγλία και τι θα πρέπει να κάνω όταν με το καλό φτάσω εκεί;Αυτά μπορώ να σκεφτώ αυτήν την στιγμή!Με την γλώσσα δεν έχω θέμα αν και είναι λίγο σκουργιασμένη αλλά με εντατικά μαθήματα θα τα θυμηθώ γρήγορα όπως δεν έχω θέμα ούτε με τον μουντό καιρό της Βρετανίας!Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

    #2
    Γειά σου Daniel,
    Έχω ζήσει μερικά χρόνια στο Λονδίνο, οπότε αυτά που ξέρω ίσως να σε βοηθήσουν.
    Ο στρατός δεν πρέπει να σε ανησυχεί. Φαντάζομαι τώρα έχεις αναβολή, αλλά ακόμα και όταν αυτή λήξει εσύ θα μπορείς άνετα να μπαινοβγαινεις στη χώρα. Καλό είναι βέβαια να μην αφήσεις την αναβολή να λήξει, όχι επειδή θα σου δημιουργήσει πρόβλημα με το εξωτερικό (έχει τακτοποιηθεί πια αυτό το θέμα, ακόμα και διαβατήριο βγάζεις), αλλά επειδή αν κυρηχθείς ανυπότακτος τρως πρόστιμο 6.000 ευρώ (το οποίο βεβαια υπάρχει τρόπος να σβήσεις, αλλά καλύτερα να μην μπλέξεις). Διάβασε στο www.omhroi.gr τι τρόποι υπάρχουν να αποφύγεις τη στρατιωτική θητεία, αν θέλεις.
    Το να ζήσεις μόνος σου στο Λονδίνο είναι από πάρα πολύ δύσκολο ως αδύνατο. Τα ενοίκια έχουν ακριβύνει σε υπερβολικό βαθμό και πλέον ακόμα και άνθρωποι 30-35 χρόνων με σχετικά καλές δουλειές και αρκετή προϋπηρεσία αναγκάζονται να συγκατοικήσουν. Αυτό που θα κάνεις είναι να νοικιάσεις ένα δωμάτιο σε σπίτι που μένουν και άλλοι. Θα έχεις το δωμάτιο σου και κοινή κουζίνα, μπάνιο και (αν είσαι τυχερός) σαλόνι. Γιατί πολλά σαλόνια οι ιδιοκτήτες τα έχουν μετατρέψει σε υπνοδωμάτια για να παίρνουν ένα ενοίκιο παραπάνω. Για αρχή θα ψαχτείς στο ανατολικό Λονδίνο που είναι πιο φτηνά.
    Για τις απολαβές δεν έχω να σου πω πολλά γιατί δεν ξέρω τι παίζει στο χώρο της μαγειρικής. Για να σε προσγειώσω λίγο όμως θα πω ότι θα πρέπει να είσαι έτοιμος να ξεκινήσεις από χαμηλά. Αυτό δεν το λέω για να σε αποθαρρύνω αλλά γιατί όταν έμενα εκεί γνώρισα πολλούς ανθρώπους που ήρθαν με πολύ υψηλές προσδοκίες επειδή είχαν ακούσει ότι στο Λονδίνο υπάρχουν δουλειές και λεφτά. Αυτό δεν είναι ψέμα, στο Λονδίνο όντως υπάρχουν δουλειές με πολύ καλές απολαβές, όμως σε αυτές συνήθως δεν προσλάμβάνουν αλλοδαπούς που κουτσομιλάνε τη γλώσσα και δεν έχουν προϋπηρεσία στη χώρα. Θα πρέπει να περάσουν κάποια χρόνια, να τελειοποιήσεις τη γλώσσα, να μάθεις πως λειτουργεί ο χώρος και τότε θα έρθουν και οι καλές απολαβές.
    Από χαρτούρα στην Ελλάδα θα χρειαστεί να βγάλεις διαβατήριο και αν έχεις κάνα πτυχίο κάντο κι αυτό μια μετάφραση, αν και οι Άγγλοι δεν πολυνοιάζονται για τα πτυχία.
    Όταν φτάσεις στο Λονδίνο θα πας να βγάλεις National Insurance Number (σαν το δικό μας ΑΦΜ), θα πας σε μια τράπεζα Lloyds να ανοίξεις λογαριασμό (στον ανοίγει μόνο με το διαβατήριο, οι άλλες θέλουν και διεύθυνση) και όταν βρεις σπίτι θα πας να γραφτείς και στο τοπικό ιατρείο (General Practinioner).
    Θα πρότεινα επίσης να ξεκινήσεις να στέλνεις βιογραφικά (βάζοντας αγγλική διεύθυνση και τηλέφωνο) μερικες μέρες πριν ανέβεις Λονδίνο για να κερδίσεις χρόνο.
    Πολύ βασικό είναι να έχεις μαζί σου κάποια χρήματα για τον πρώτο καιρό. Σκέψου ότι θα σε πάρει μίνιμουμ 2-3 μήνες να βρεις δουλειά συν ένα ακόμα μήνα μέχρι να πληρωθείς, οπότε θα πρέπει να επιβιώσεις 3-4 μήνες στο πανάκριβο Λονδίνο με λεφτά που ήδη έχεις και να δώσεις και την εγγύηση του ενοικίου. Ένα πεντοχίλιαρο είναι το απόλυτο μίνιμουμ που πρέπει να έχεις μαζί σου.
    Το ξέρω ότι δε στα παρουσιάζω ρόδινα, αλλά το ρεζουμέ είναι ότι γίνεται αν είσαι αποφασισμένος να το κάνεις ;-)
    Ότι άλλο χρειαστείς, ρώτα.

    Comment


      #3
      Να πας στρατο να ξεμπερδεψεις. Μαγειρας θα εισαι, ζωαρα θα κανεις.
      Αν το αφησεις θα σε κυνηγαει μια ζωη μετα με τον εναν ή τον αλλο τροπο και αυτο γιατι το γραφειοκρατικο συστημα μας ειναι ολιγον σαπιο και γεματο παραλλογες λουπες.

      Comment


        #4
        Originally posted by unsc View Post
        Να πας στρατο να ξεμπερδεψεις. Μαγειρας θα εισαι, ζωαρα θα κανεις.
        Αν το αφησεις θα σε κυνηγαει μια ζωη μετα με τον εναν ή τον αλλο τροπο και αυτο γιατι το γραφειοκρατικο συστημα μας ειναι ολιγον σαπιο και γεματο παραλλογες λουπες.
        Είναι γνωστό ότι οι απόψεις είναι σαν τις κωλοτρυπίδες, όλοι έχουμε από μία. Το να ποστάρει ο καθένας τη δική του από δω κι από κει όμως δε βοηθάει κανέναν (ούτε καν τον ίδιο).
        Είτε γράψε τι πρόβλημα θα του δημιουργήσει το να μην πάει στρατό, είτε, αν δεν ξέρεις, μην γράφεις τίποτα.
        Σήμερα υπάρχουν διάφοροι τρόποι με τους οποίους μπορεί όποιος το επιθυμεί να αποφύγει τη στράτευση. Και ανάλογα με τον τρόπο που θα επιλέξει ο καθένας θα πρέπει να κάνει και τις ανάλογες κινήσεις προκειμένου να μην έχει προβλήματα. Το σάιτ το οποίο παράθεσα έχει πάρα πολλές πληροφορίες για το θέμα.
        Οι αοριστίες και οι κινδυνολογίες είναι περιττές.

        Comment


          #5
          Originally posted by alexandros89 View Post
          Είναι γνωστό ότι οι απόψεις είναι σαν τις κωλοτρυπίδες, όλοι έχουμε από μία. Το να ποστάρει ο καθένας τη δική του από δω κι από κει όμως δε βοηθάει κανέναν (ούτε καν τον ίδιο).
          Είτε γράψε τι πρόβλημα θα του δημιουργήσει το να μην πάει στρατό, είτε, αν δεν ξέρεις, μην γράφεις τίποτα.
          Σήμερα υπάρχουν διάφοροι τρόποι με τους οποίους μπορεί όποιος το επιθυμεί να αποφύγει τη στράτευση. Και ανάλογα με τον τρόπο που θα επιλέξει ο καθένας θα πρέπει να κάνει και τις ανάλογες κινήσεις προκειμένου να μην έχει προβλήματα. Το σάιτ το οποίο παράθεσα έχει πάρα πολλές πληροφορίες για το θέμα.
          Οι αοριστίες και οι κινδυνολογίες είναι περιττές.
          Το οτι ο unsc ,εξεφρασε κοσμια την αποψη του ,ειναι γεγονος.
          Οπως ειναι γεγονος ,οτι η απαντηση σου ,ηταν επιθετικη και προσβλητικη.
          Δεν θα ορίσεις εσυ το τί θα γραφει καποιος .
          Ειπες την αποψη σου και οποιος αλλος θελει ,εχει κι αυτος δικαιωμα να την πει
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            #6
            Originally posted by vertigo View Post
            Το οτι ο unsc ,εξεφρασε κοσμια την αποψη του ,ειναι γεγονος.
            Οπως ειναι γεγονος ,οτι η απαντηση σου ,ηταν επιθετικη και προσβλητικη.
            Δεν θα ορίσεις εσυ το τί θα γραφει καποιος .
            Ειπες την αποψη σου και οποιος αλλος θελει ,εχει κι αυτος δικαιωμα να την πει
            Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Η ατάκα από γνωστή ταινία που παράθεσα δεν συνιστά προσβολή. Εξάλλου αναφέρεται στις απόψεις των άλλων όσο και στη δική μου ;)
            Τελοσπάντων, ας μη το λύσουμε εδώ.
            Ο Daniel ρώτησε αν πρέπει πρώτα να τελειώσει με το στρατό για να πάει στο εξωτερικό. Η μοναδική σωστή απάντηση σε αυτή την ερώτηση είναι πως ΟΧΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ. Μπορεί να πάει στο εξωτερικό όποτε θέλει, να ξεκινήσει να δουλεύει και μετά να αποφασίσει αν θα επιστρέψει για να εκπληρώσει τη στρατιωτική του θητεία ή θα επιλέξει μία από τις άλλες υπάρχουσες λύσεις.
            Τα υπόλοιπα είναι οι απόψεις του καθενός μας, οι οποίες δεν τον αφορούν.

            Comment


              #7
              Originally posted by alexandros89 View Post
              Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Η ατάκα από γνωστή ταινία που παράθεσα δεν συνιστά προσβολή. Εξάλλου αναφέρεται στις απόψεις των άλλων όσο και στη δική μου ;)
              Τελοσπάντων, ας μη το λύσουμε εδώ.
              Ο Daniel ρώτησε αν πρέπει πρώτα να τελειώσει με το στρατό για να πάει στο εξωτερικό. Η μοναδική σωστή απάντηση σε αυτή την ερώτηση είναι πως ΟΧΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ. Μπορεί να πάει στο εξωτερικό όποτε θέλει, να ξεκινήσει να δουλεύει και μετά να αποφασίσει αν θα επιστρέψει για να εκπληρώσει τη στρατιωτική του θητεία ή θα επιλέξει μία από τις άλλες υπάρχουσες λύσεις.
              Τα υπόλοιπα είναι οι απόψεις του καθενός μας, οι οποίες δεν τον αφορούν.
              Εφ οσον η ατακα που παρεθεσες ,δεν συνιστα προσβολη ,την επομενη φορα ,πες την στον εργοδοτη σου ,ή σέ μια δημοσια υπηρεσια ,αν τυχον προκυψει καποιο ζητημα και εχεις διαφορετικη αποψη.
              Το αν ειναι σωστη η δικη σου αποψη ,οτι υπαρχουν τροποι για ν αποφυγει την στρατευση ( γιατι αυτο εγραψες στο post #4) αν κι ο φιλος ρωτησε αν πρεπει να κανει την θητεια και μετα να φυγει κι οχι αν υπαρχουν τροποι να την αποφύγει) ,δεν θα το κρινω.Ας την κρινει αυτος που ανοιξε το θεμα.
              Το αν χρειαζεται ή δεν χρειαζεται να παει στον στρατο πριν φυγει για εξωτερικο ,ή αν θα μελετησει το σαίτ που του παρεθεσες για ν αποφυγει την θητεια ,ουτε κι αυτο με αφορα.
              Η απαντηση σου στον unsc ,ηταν ο λογος που σου απευθυνθηκα και το κλεινω εδω .Πιστευω οτι ημουν σαφεστατη.
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment

              Working...
              X