Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετανάστευση στην Αυστραλία

    καλημέρα σας..Σκεφτόμαστε με το αγόρι μου να μεταναστεύσουμε στην Αυστραλία με πρόσκληση από συγγενή(έχει συγγενείς εκεί θείο&ξαδέρφια).εκείνοι πρέπει να κάνουν κάποια ενέργεια στο τάδε προξενείο? για μένα που δεν είμαι συγγενής μπορούν να εγγυηθούν? διαβατήριο βγάζουμε σε αστυνομικό τμήμα σωστά? τώρα όσο αφορά την βίζα έχω ερωτήματα.κάπου διάβασα ότι μπορείς να βγάλεις τουριστική και όταν βρεις εργοδότη εκεί γίνεται ο εργοδότης σου σπόνσορ? Για την βίζα που κάνεις αίτηση ?στην Πρεσβεία η σε ενα ταξιδιωτικό γραφείο? Γενικά έχω μπερδευτεί με το όλο ζήτημα .

    #2
    Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα ,,Διαβασε εδω μεσα στο patriotaki εχει ολες της απαντησεις που θελεις .

    Comment


      #3
      Originally posted by sofipara View Post
      καλημέρα σας..Σκεφτόμαστε με το αγόρι μου να μεταναστεύσουμε στην Αυστραλία με πρόσκληση από συγγενή(έχει συγγενείς εκεί θείο&ξαδέρφια).εκείνοι πρέπει να κάνουν κάποια ενέργεια στο τάδε προξενείο? για μένα που δεν είμαι συγγενής μπορούν να εγγυηθούν? διαβατήριο βγάζουμε σε αστυνομικό τμήμα σωστά? τώρα όσο αφορά την βίζα έχω ερωτήματα.κάπου διάβασα ότι μπορείς να βγάλεις τουριστική και όταν βρεις εργοδότη εκεί γίνεται ο εργοδότης σου σπόνσορ? Για την βίζα που κάνεις αίτηση ?στην Πρεσβεία η σε ενα ταξιδιωτικό γραφείο? Γενικά έχω μπερδευτεί με το όλο ζήτημα .
      Συγγενεις ,να κανουν προσκληση ,δεν ισχυει πια.
      Για το διαβατηριο που ρωτας ,δες εδώ πού θα κανεις την διαδικασια
      Η Διεύθυνση Διαβατηρίων και Εγγράφων Ασφαλείας είναι αρμόδια για την έκδοση των ελληνικών διαβατηρίων καθώς και για την προσωποποίηση εγγράφων ασφαλείας όπως η Άδεια Οδήγησης, Άδειες Διαμονής, Υπηρεσιακά Δελτία Ταυτότητας Αστυνομικών, Ταξιδιωτικά Έγγραφα Αλλοδαπών (T.D.V) κα.


      Για τον σπονσορα που ρωτας ,ναι ,γινεται αν καποιος ειναι με τουριστικη βιζα ,να ζητησει βιζα εργασιας με σπονσορα ,ομως το θεμα ειναι να βρεθει σπονσορας ,που δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα ,μεσα στο χρονικο διαστημα της τουριστικης και ουτε και γενικα ,ειναι ευκολο να βρεθει.Και επισης ,πρεπει να καλυπτονται κι ολες οι προϋποθεσεις της βιζας εργασιας με εργοδοτη.Και το σημαντικο ,αυτος που ζηταει τετοια βιζα ,πρεπει αποδεδειγμενα να εχει επαγγελμα συναφες με την επιχειρηση του εργοδοτη.
      Περισσοτερα μπορεις να διαβασεις και στο patriotaki και στο κυβερνητικο site
      και παντως απ τον Μαρτη του 2018 ,δεν θα ισχυει πια η visa 457 και θ αντικατασταθει με άλλη βιζα .Περισσοτερα για την αλλαγη ,διαβασε πιο κατω

      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        #4
        σε ευχαριστω πολυ.δεν το γνωριζα οτι δεν γινεται προσκληση απο συγγενη..με τς συγγενεις που εχουμε μιλησει απο αυστραλια μας έχουν πει να παμε και δουλειές υπάρχουν.εμένα με αγχώνει το κομμάτι της βίζας όμως και γενικα τοθέμα μεταναστευσης και τι δυσκολίες μπορεί να συαντήσεις εκεί.μια τουριστική βίζα βγαίνει σε ταξιδιωτικό γραφείο να υποθέσω ?ενω άμα βγάλεις βίζα εργασίας πρέπει να αιτηθείς στη πρεσβεία?

        Comment


          #5
          Originally posted by sofipara View Post
          σε ευχαριστω πολυ.δεν το γνωριζα οτι δεν γινεται προσκληση απο συγγενη..με τς συγγενεις που εχουμε μιλησει απο αυστραλια μας έχουν πει να παμε και δουλειές υπάρχουν.εμένα με αγχώνει το κομμάτι της βίζας όμως και γενικα τοθέμα μεταναστευσης και τι δυσκολίες μπορεί να συαντήσεις εκεί.μια τουριστική βίζα βγαίνει σε ταξιδιωτικό γραφείο να υποθέσω ?ενω άμα βγάλεις βίζα εργασίας πρέπει να αιτηθείς στη πρεσβεία?
          Μόνο αν ένας οι και οι δύο γονείς είναι αυστραλός-οί ή με βίζα εργασίας ή με φοιτητική βίζα η οποία δεν είναι βίζα μετανάστευσης και έχει πάρα πολλά έξοδα ή με γάμο με Αυστραλό υπήκοο ή με τουριστική βίζα που και αυτή δεν είναι βίζα μετανάστευσης μπορεί να έρθει κάποιος νόμιμα στην Αυστραλία.
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            #6
            ο πατερας του αγοριου μου ζουσε χρονια στην αυστραλία και δουλευε και είχε αποκτήσει υπηκοοτητα.βοηθάει καπου αυτο? δυσκολη η μεταναστευση το ξέρω.και πόσα χρήματα πρέπει να πληρώσεις για βίζα?!υπάρχει περίπτωση να πας με τουριστική βίζα.και να σε στείλουν πίσω?

            Comment


              #7
              Originally posted by sofipara View Post
              ο πατερας του αγοριου μου ζουσε χρονια στην αυστραλία και δουλευε και είχε αποκτήσει υπηκοοτητα.βοηθάει καπου αυτο? δυσκολη η μεταναστευση το ξέρω.και πόσα χρήματα πρέπει να πληρώσεις για βίζα?!υπάρχει περίπτωση να πας με τουριστική βίζα.και να σε στείλουν πίσω?
              Από την στιγμή που είναι υπήκοος ο πατέρας του μπορεί να πάρει την υπηκοότητα και αυτός. Τώρα όλα τα υπόλοιπα γίνονται αλλά θέλουν χρόνο και χρήμα. Διαβάστε το σάιτ imi.gov.au και θα βρείτε όλες τις πληροφορίες που θέλετε.
              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

              Comment


                #8
                Originally posted by jimathens View Post
                Από την στιγμή που είναι υπήκοος ο πατέρας του μπορεί να πάρει την υπηκοότητα και αυτός. Τώρα όλα τα υπόλοιπα γίνονται αλλά θέλουν χρόνο και χρήμα. Διαβάστε το σάιτ imi.gov.au και θα βρείτε όλες τις πληροφορίες που θέλετε.
                την έχει χάσει την υπηκοότητα ο πατέρας του τώρα (γιατι ζεί στην Ελλάδα χρόνια τώρα). δεν ξέρω αν παίζει ρόλο τώρα αυτό.θα το διαβάσω..τηνβίζα δηλαδή την βγάζεις απο την πρεσβεία?εκεί κάνεις αίτηση?

                Comment


                  #9
                  Originally posted by sofipara View Post
                  σε ευχαριστω πολυ.δεν το γνωριζα οτι δεν γινεται προσκληση απο συγγενη..με τς συγγενεις που εχουμε μιλησει απο αυστραλια μας έχουν πει να παμε και δουλειές υπάρχουν.εμένα με αγχώνει το κομμάτι της βίζας όμως και γενικα τοθέμα μεταναστευσης και τι δυσκολίες μπορεί να συαντήσεις εκεί.μια τουριστική βίζα βγαίνει σε ταξιδιωτικό γραφείο να υποθέσω ?ενω άμα βγάλεις βίζα εργασίας πρέπει να αιτηθείς στη πρεσβεία?
                  Βιζα για να επισκεφθει καποιος την χωρα ,βγαινει κι απ το διαδικτυο ,ή απ το πρακτορειο ,οπου αγοραστηκε το εισιτηριο.
                  Η πρεσβεια ,δεν βγαζει βιζες εργασιας,αλλά η αρμοδια υπηρεσια που ειναι το Department of immigration and Border protection
                  Find out about Australian visas, immigration and citizenship.


                  H υπηκοοτητα δεν χανεται.Αν ο πατερας του ,ειχε υπηκοοτητα by Conferral ,εξακολουθει να την εχει.Το αν εχει ληξει το διαβατηριο του ,δεν σημαινει οτι την εχασε.

                  Αν το αγορι σου ,γεννηθηκε στην Ελλαδα ,αφου ηταν ηδη υπηκοος ο πατερας του ,μπορει να την παρει κι αυτος.
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    #10
                    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,

                    ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΕΓΡΑΦΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΝΗ ΥΠΗΚΟΟΣ.Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΕΚΕΙ .ΗΡΘΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 12 ΧΡΟΝΩΝ . ΕΧΩ ΤΑ ΕΞΗΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ΄

                    • ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ
                    • ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΔΙΚΗ ΜΟΥ(ΟΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ,)
                    • ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΕΓΡΑΦΟ ΑΠΟ ΔΗΜΟ ΟΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΜΟΥ. (ΕΙΜΑΙ ΕΤΩΝ 33)
                    ΕΡΩΤΗΣΗ,ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΕΓΡΑΦΑ ΠΟΥ ΝΑ ΠΟΙΣΤΟΠΕΙΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΜΟΥ?
                    • ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ
                    • ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ .(DATEOF ISSUE 29 AUG2002 / DATE OF EXRIRY 29 AUG 2012
                    • ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΑΜΟΥ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ(ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΕΓΡΑΦΟ ΑΛΛΑΓΗΣ ΟΝΟΜΑΤΟΣ)
                    • ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ ΕΓΡΑΦΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΕΓΡΑΦΟ.
                    ΕΡΩΤΗΣΗ, Η ΕΠΙΚΥΡΩΣΗ ΕΓΡΑΦΩΝ ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΑΡΜΟΔΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΓΡΑΦΑ?

                     ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΓΡΑΦΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΚΑNΩ ΜΕ ΣΦΡΑΓΙΔΑ APOSTILLE ΣΤΟ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ. ΕΡΩΤΗΣΗ, ΧΡΕΙΖΟΜΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ?
                     ΕΧΩ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ 118ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΜΕ ΓΡΑΠΤΗ ΑΙΤΗΣΗ (ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΟ ΓΝΗΣΙΟ ΤΗΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ?)
                    ΕΡΩΤΗΣΗ , ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΤΕΛΝΩ ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ?
                    ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΗ ΣΤΑ ΕΓΡΑΦΑ ΜΟΥ?

                    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by vertigo View Post
                      Βιζα για να επισκεφθει καποιος την χωρα ,βγαινει κι απ το διαδικτυο ,ή απ το πρακτορειο ,οπου αγοραστηκε το εισιτηριο.
                      Η πρεσβεια ,δεν βγαζει βιζες εργασιας,αλλά η αρμοδια υπηρεσια που ειναι το Department of immigration and Border protection
                      Find out about Australian visas, immigration and citizenship.


                      H υπηκοοτητα δεν χανεται.Αν ο πατερας του ,ειχε υπηκοοτητα by Conferral ,εξακολουθει να την εχει.Το αν εχει ληξει το διαβατηριο του ,δεν σημαινει οτι την εχασε.

                      Αν το αγορι σου ,γεννηθηκε στην Ελλαδα ,αφου ηταν ηδη υπηκοος ο πατερας του ,μπορει να την παρει κι αυτος.
                      α πολυ ωραία .ούτε αυτό το γνώριζα.αλλά αν θέλει να πάρει εκείνος την υποκοότητα τα χαρτιά του τα κάνει απο ελλάδα?η πρέπει να πάει Αυστραλία και να τα κάνει εκεί? η μέθοδος το να πας αυστραλία με τουριτική βίζα και να βρεί εκεί δουλειά για να μείνεις θεωρείται παρακινδυνευμένη?

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by sofipara View Post
                        α πολυ ωραία .ούτε αυτό το γνώριζα.αλλά αν θέλει να πάρει εκείνος την υποκοότητα τα χαρτιά του τα κάνει απο ελλάδα?η πρέπει να πάει Αυστραλία και να τα κάνει εκεί? η μέθοδος το να πας αυστραλία με τουριτική βίζα και να βρεί εκεί δουλειά για να μείνεις θεωρείται παρακινδυνευμένη?
                        Δεν χρειαζεται να παει Αυστραλια για να ζητησει την υπηκοοτητα


                        Αν ηταν τοσο απλα τα πραγματα ,ολοι με βιζα επισκεπτη θα πηγαιναν και θα εψαχναν για δουλεια.
                        Διαβασε τα σχετικα με βιζες εργασιας στην Αυστραλια.
                        Υπαρχουν και στο φορουμ πολλα σχετικα νηματα.
                        Οπως και στο επισημο Αυστραλιανο κυβερνητικο site
                        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                        Comment


                          #13
                          KAΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ.ΕΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ.

                          ΠΗΓΑ ΤΑ ΕΓΡΑΦΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ. ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΣΕ 10 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΑ. ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΙΝΗΣΗ ΜΟΥ?ΤΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΑ ΕΓΡΑΦΑ ΤΑ ΕΠΙΚΥΡΩΝΩ Η ΟΧΙ?ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ Η ΤΟ ΠΟΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΑ ΕΠΙΚΥΡΩΝΩ?ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΝΗ ΠΡΕΣΒΕΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ?ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ?ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by amalia tr View Post
                            KAΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ.ΕΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ.

                            ΠΗΓΑ ΤΑ ΕΓΡΑΦΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ. ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΣΕ 10 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΑ. ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΙΝΗΣΗ ΜΟΥ?ΤΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΑ ΕΓΡΑΦΑ ΤΑ ΕΠΙΚΥΡΩΝΩ Η ΟΧΙ?ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ Η ΤΟ ΠΟΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΑ ΕΠΙΚΥΡΩΝΩ?ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΝΗ ΠΡΕΣΒΕΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ?ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ?ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ
                            Καλημερα Αμαλια,απ οσο θυμαμαι(περασε 1,5 χρονος γι αυτο) οταν εκανα τα χαρτια για τις υπηκοοτητες των παιδιων μου τα εγγραφα τα ειχα επικυρωσει,εστειλα και το διαβατηριο μου αλλα και το birth certificate τα δικα μου,φυσικα χρειαζονται και φωτογραφιες,την πληρωμη την εκανα με πιστωτικη καρτα καποιου φιλου μου,τωρα δεν ξερω τι παιζει,γιατι αυτα αλλαζουν συνεχεια,αν καποιος αλλος εχει κανει την διαδικασια τωρα τελευταια ας βοηθησει,καλη συνεχεια!!

                            Comment


                              #15
                              Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση κωστα. Αν θυμασαι που τα επικυρωσες ( τα αγγλικα εγραφα πλεον) .ακουω και διαβαζω οτι λογω καπιταλ κοντρολ δε θα μπορω να χρησιμοποιησω την καρτα μου. Να χερεσαι τα παιδακια σου και παλι ευχαριστω

                              Comment

                              Working...
                              X