Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εύρεση εργασίας στο Sydney - Κατασκευές

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Εύρεση εργασίας στο Sydney - Κατασκευές

    Καλημέρα σ' όλους.

    Το πιο πιθανό είναι η ερώτηση μου να έχει ήδη απαντηθεί κάπου αλλού νωρίτερα. Ωστόσο, επειδή τα δεδομένα αλλάζουν συνέχεια, θα ήθελα να ρώτησω σχετικά με την εύρεση εργασίας στο Sydney, και πιο συγκεκριμενα στον κατασκευαστικο τομεα.

    Εδώ κι ένα χρόνο, έχω αποκήσει την GSM 190 (permanent resident visa) και τον Μάρτιο του 2017 επισκεύτηκα το Sydney για να ενεργοποιήσω τη visa, και 'τρελαθήκαμε' οικογενειακώς. Από τότε άρχισα να ψάχνω για εργασιά στο Sydney και προσέλαβα Αυστραλό CV writer. Οι διαπιστώσεις μου είναι οι εξής:

    1. Ενώ όντως υπάρχουν μεγάλα έργα σ' εξέλιξη, ο αριθός των job vacancies δεν είναι ο ανάλογος. Με άλλα λόγια, δημιουργείται η εντύπωση στους εκτός Αυστραλίας, ότι γίνεται χαμός στην χώρα, αλλά η πραγματικότητα δεν είναι ακριβώς έτσι.
    2. Η εκτός Αυστραλίας εμπειρία σου δεν μετράει. Για παράδειγμα στην περιπτωσή μου, έχω 15 χρόνια διεθνούς κατασκευαστικής εμπειρίας στα Εμιράτα. Οστόσο, σε καμία περίπτωση δεν ένιωσα ότι αυτό εκτιμάται. Το πιο πιθανό είναι ότι αυτός είναι ένας τρόπος για να μειώσουν τις απαιτήσεις σου ή να σ' αποθαρρύνουν να κάνεις αίτηση (οι Αυστραλοί είναι πάντα η πρώτη προτεραιότητα), κι αυτά σ' ενα βαθμό τα καταλαβαίνω. Ωστόσο, στις περισσότερες περιπτώσεις the Australian experience ειναι essential, δηλαδη οχι μονο preferred.
    3. Εάν δεν είσαι στην Αυστραλία, δεν πρόκειται να βρεις δουλειά.
    4. Υπάρχει μια τάση, να ζητανε κυρίως μετανάστες απο το UK.
    5. Δεν μπόρεσα να καταλάβω την εκτίμηση που έχουν στα εκτός Αυστραλίας πτυχία. Είμαι διπλωματούχος πολιτικός μηχανικός (Αριστοτέλειο) με μεταπτυχιακό στις κατασκευές στην Αγγλια.

    Μιλώντας με εναν καθηγητή μου στην Αγγλία, με καταγωγή απο την Αυστραλία, μου είπε οτι το να βρει κάποιος δουλειά στην Αυστραλία είναι πιο εύκολο από οτι ακούγεται, αρκεί να είναι εκεί.

    Στην περιπτωσή μου δεν υπάρχει κάποιο urgency, αφού συνεχίζω να είμαι στα Εμιράτα και να εργάζομαι κανονικά. Ωστόσο, θα ήθελα να διάβασω εμπειρίες κι απόψεις άλλων, για να μπορέσω να βγάλω συμπεράσματα.

    Ευχαριστω
Working...
X