Announcement

Collapse
No announcement yet.

DBS Check

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    DBS Check

    Καλησπερα θα ηθελα να ανοιξω ενα θεμα σχετικα με το αντιστοιχο έγγραφο που αποκαλειται στα ελληνικα Πιστοποιητικο Ποινικου Μητρωου.
    Επειδη σε πολλες αγγελιες εργασιας ειδικα στον τομεα μεταφρασης και ασφαλειας (υπηρεσιες, πυρασφαλεια κλπ) ζητειται απο τους εργοδοτες ή τα job agencies υποχρεωτικα για την υποψηφιοτητα προσληψης και εξετασης της αιτησης του υποψηφιου το λεγομενο DBS Check.

    Γνωριζει καποιος πως θα μπορουσα ας πουμε να προμηθευτω αντιγραφο ποινικου μητρωου μεταφρασμενο με apostille απο τις ελληνικες αρχες;
    Δεν εχω παραλαβει ακομα National Insurance Number, ισως οταν ειμαι ετοιμος θα μπορω απλως να αιτηθω για DBS Check ως κατοικος UK;

    #2
    DBS check

    Πληροφορίες για το DBS check https://www.gov.uk/dbs-check-applicant-criminal-record
    αλλά καλύπτει μόνο την περίοδο που έχεις ζήσει στο UK. Για πιστοποιητικό ποινικού μητρώου θα πρέπει να απευθυνθείς στην Πρεσβεία φαντάζομαι, αν είσαι ατην Αγγλία. Αλλιώς πας σε ένα ΚΕΠ, και μόλις το πάρεις το μεταφράζεις επίσημα και έισαι εντάξει για λίγο διάστημα

    Comment


      #3
      Καλησπερα.
      Ασε τον εργοδοτη σου να σου κανει την αιτηση για το dbs. Στην καλυτερη το πληρωνει αυτος και στην χειροτερη εσυ που ειναι το ιδιο πραγμα που πας να κανεις τωρα.
      Απο την στιγμη που θα εχεις το certificate, να κανεις ανανεωση καθε χρονο μεσω της update service.
      Kοστιζει 13 λιρες ανα ετος και μεσα σε ενα λεπτο ο νεος εργοδοτης θα εχεις τσεκαρει το μητρωο σου.
      Αντιγραφα απο Ελλαδα και λοιπα, δεν θα τα λαβουν υποψην. Οποτε μην κουραζεσαι.

      Comment


        #4
        Ok θα το κανονισω μεσω του job agency τοτε, αλλα εχω μονο 2 βδομαδες στην Αγγλια δε ξερω αν παιζει ρολο το μικρο χρονικο διαστημα

        Comment


          #5
          Οχι δεν παιζει. Θα σου ζητηθει να βαλεις τις διευθυνσεις σου τα τελευταια 5 χρονια συν τα προσωπικα σου στοιχεια.

          Comment

          Working...
          X