Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αποριες ...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αποριες ...

    Χαιρετω την κοινοτητα.
    Ονομαζομαι Γιωργος και ειμαι 46 ετων. Ειμαι χηρος με ενα παιδι 13 ετων. Πτυχια δεν εχω , εχω βγαλει το γενικο Λυκειο και δουλευω απο τα 18 μου χρονια. Χρηματα στην ακρη δεν εχω. Σκεφτομαι να φυγω Αυστραλια. Εχω γεννηθει στην Μελβουρνη και οι μεταναστες γονεις μου γυρισανε στην Ελλαδα οταν ημουν 2 ετων.
    Στην αστυνομικη μου ταυτοτητα γραφει τοπο γεννησης Μελβουρνη Αυστραλιας. Διαβατηριο δεν εχω βγαλει ποτε. Εχω συγγενεις στην Αυστραλια (θειους , ξαδερφια κτλ). Τα Αγγλικα μου ειναι μετρια.
    Ειμαι Αυστραλος υπηκοος ?? Θεωρουμε Αυστραλος πολιτης ??

    Αυτα προς το παρον

    #2
    Καλησπέρα από Αυστραλία. Γιώργο είσαι αυστραλός υπήκοος και μπορείς να δώσεις και στο παιδί την υπηκοότητα. Αν έρθετε δικαιούστε και οι δύο ότι επιδόματα παίρνουν όλοι οι Αυστραλοί πολίτες της χώρας.

    Εδώ θα βρεις τι χρειάζεται για να βγάλεις πρώτα εσύ αυστραλέζικο διαβατήριο (ας μην έχεις βγάλει ποτέ ελληνικό και στην συνέχεια κάνεις την διαδικασία για να βγάλεις και στο παιδί.

    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      #3
      Εδώ είναι η διαδικασία για το παιδί.

      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

      Comment


        #4
        Και γενικά διάβασε καλά τις σελίδες της Αυστραλίας και θα βρεις όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.


        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

        Comment


          #5
          Γιώργο από την στιγμή που έχεις γραφτεί από τον Νοέμβριο του 12 πως και έχεις αυτές τις απορίες.?
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            #6
            Originally posted by jimathens View Post
            Γιώργο από την στιγμή που έχεις γραφτεί από τον Νοέμβριο του 12 πως και έχεις αυτές τις απορίες.?
            Καλημερα φιλε μου. Καταρχην σε ευχαριστω για τον χρονο που διεθεσες για να απαντησεις.
            Ναι εχω γραφτει απο το 2012. Τοτε ειχα στο μυαλο μου να φυγω ομως καποιες καταστασεις αφησαν την ιδεα της μεταναστευσης στο μυαλο μου. Τωρα επανερχομαι για να δω αν μπορω να κανω το μεγαλο βημα. Ακουσα πολλα μεσα σε αυτο το διαστημα για τις δυσκολιες και το τι θα αντιμετωπισω . Δεν με πτοουν ουτε η δουλεια ουτε οι δυσκολιες. Ομως δεν ειμαι μονος μου εχω ενα αγορι 13 ετων με οτι συνεπαγεται αυτο.
            Και παλι σε ευχαριστω. Θα επανελθω συντομα με ερωτησεις.

            Comment


              #7
              Πριν ενα χρονο ειχα στειλει αιτηση για το Registry of Births, Deaths and Marriages Payment Receipt - Tax Invoice.
              Ηρθε απαντηση με 2 επισυναπτομενα αρχεια. Η αποδειξη που πληρωσα για να ερθουν και ενα αρχειο το οποιο μαλλον θα πρεπει να συμπληρωσω. Σωστα ? και θα πρεπει να το αποστειλω. Ποια εγγραφα θεωρουνται αποδεκτα ?

              Comment


                #8
                Προσπαθησα να διαβασω τα link που μου εδωσες και χαθηκα ...
                Λοιπον ξεκιναω απο την αρχη την διαδικασια εκδοσης Διαβατηριου.
                Θα χρειαστει να στειλω εγγραφα πιστοποιησης επικυρωμενα με σφραγιδα με Λατινικους χαρακτηρες. Σωστα ?
                Τα εγγραφα που θα στειλω για το birth certificate ειναι : Ταυτοτητα , Διπλωμα οδηγησης , Καρτα Εθνικης Τραπεζας , Λογαριασμο ΔΕΗ. Χρειαζεται κατι αλλο ?
                Ολα αυτα θα πρεπει να ειναι μεταφρασμενα ? για παραδειγμα η αδεια οδηγησης η καρτα της Εθνικης τραπεζας και η ταυτοτητα εχουν λατινικους χαρακτηρες , μονο ο λογαριασμος της ΔΕΗ δεν εχει.
                Μπορω να τα στειλω εδω για μεταφραση ? https://www.mfa.gr/ypiresies-gia-ton...-ypiresia.html
                Μηπως θα πρεπει να παω σε ενα μεταφραστικο γραφειο ? για καθε σελιδα ζητανε 20 € και για καθε σφραγιδα επικυρωσης 15 €.
                Ολα αυτα θα τα κανω για να τα στειλω εδω https://www.bdm.vic.gov.au/births/ge...th-certificate για να μου στειλουν με την σειρα τους την Αυστραλιανη ληξιαρχικη πραξη γεννησης σωστα ?
                Εχω πολυ δρομο ακομα το ξερω αλλα δεν πτοουμε

                Comment


                  #9
                  Originally posted by g10rg0s View Post
                  Προσπαθησα να διαβασω τα link που μου εδωσες και χαθηκα ...
                  Λοιπον ξεκιναω απο την αρχη την διαδικασια εκδοσης Διαβατηριου.
                  Θα χρειαστει να στειλω εγγραφα πιστοποιησης επικυρωμενα με σφραγιδα με Λατινικους χαρακτηρες. Σωστα ?
                  Τα εγγραφα που θα στειλω για το birth certificate ειναι : Ταυτοτητα , Διπλωμα οδηγησης , Καρτα Εθνικης Τραπεζας , Λογαριασμο ΔΕΗ. Χρειαζεται κατι αλλο ?
                  Ολα αυτα θα πρεπει να ειναι μεταφρασμενα ? για παραδειγμα η αδεια οδηγησης η καρτα της Εθνικης τραπεζας και η ταυτοτητα εχουν λατινικους χαρακτηρες , μονο ο λογαριασμος της ΔΕΗ δεν εχει.
                  Μπορω να τα στειλω εδω για μεταφραση ? https://www.mfa.gr/ypiresies-gia-ton...-ypiresia.html
                  Μηπως θα πρεπει να παω σε ενα μεταφραστικο γραφειο ? για καθε σελιδα ζητανε 20 € και για καθε σφραγιδα επικυρωσης 15 €.
                  Ολα αυτα θα τα κανω για να τα στειλω εδω https://www.bdm.vic.gov.au/births/ge...th-certificate για να μου στειλουν με την σειρα τους την Αυστραλιανη ληξιαρχικη πραξη γεννησης σωστα ?
                  Εχω πολυ δρομο ακομα το ξερω αλλα δεν πτοουμε
                  Καλησπερα , φιλε μου για το birth certificate δεν χρειαζεται να τα κανεις ολα αυτα που αναφερεις που τα διαβασες ολα αυτα ? Απλα κανεις την αιτηση on-line γραφοντας σωστα ολα τα στοιχεια σου, πληρωνεις με καρτα κ σε λιγες ημερες σου ερχεται στο σπιτι σου . Ουτε μεταφρασεις θελει ουτε τιποτα .Οσο για το διαβατηριο κ αυτο ευκολο επισεις .Οταν φτασεις εκει θα σε ενημερωσω αν θελεις

                  Comment


                    #10
                    Καλησπερα φιλε μου.
                    Στο e mail που στειλανε επισυναψανε 2 αρχεια : την αποδειξη (tax invoice) και το (proof of identity)
                    1.png
                    2.png

                    το receipt number καθως και τα στοιχεια μου τα εχω σβησει για ευνοητους λογους. Οποτε επανερχομαστε στις ερωτησεις που ειχα κανει.

                    Comment


                      #11
                      Φιλε μου ,ταυτοτητα δεν εχεις με λατινικους χαρακτηρες ? Διπλωμα ιχ με λατινικους χαρακτηρες εχεις μηπως ? Διαβατηριο ελληνικο μηπως εχεις ? Ενα απο αυτα πανε στο κεπ η στην αστυνομια επικυρωσε το κ στειλτο .Ενα απο ολα αυτα θελουν να δουν οτι εισαι εσυ οχι ολα . "Applying from outside Australia
                      If you live overseas you can provide equivalents to Australian documents, such as a foreign driver licence.

                      Certify your documents with an Australian consulate or embassy official, a Notary Public or a local member of police.

                      If any of your documents aren't in English, you'll also need a certified translation. We only accept translations from National Accreditation Authority for Translators and Interpreters (NAATI) "

                      Comment


                        #12
                        Ταυτοτητα και διπλωμα οδηγησης εχω με Λατινικους χαρακτηρες. Διαβατηριο δεν εχω βγαλει , ευελπιστω να βγαλω το πρωτο μου που θα ειναι και Αυστραλιανο . Οποτε μενει να μεταφρασω τον λογαριασμο της ΔΕΗ που ειναι και στο ονομα μου και φυσικα να επικυρωσω ολα τα εγγραφα με σφραγιδα με Λατινικους χαρακτηρες. Κατι τετοιο ομως δεν μπορει να γινει ουτε στα ΚΕΠ ουτε και σε καποιο Αστυνομικο τμημα. Πηρα τηλεφωνο ρωτησα και δεν εχουν τετοια σφραγιδα. Οποτε θα πρεπει να απευθυνθω σε καποιο μεταφραστικο γραφειο. Αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να πληρωσω 20 ευρω για μια σελιδα μεταφρασης του λογαριασμου της ΔΕΗ και απο 15 ευρω για καθε σφραγιδα.

                        Comment


                          #13
                          Εγω παντος δεν βλεπω πουθενα να αναφερει οτι θελει σφραγιδα μεταφρασμενη εδω το λεει ξεκαθαρα " Certify your documents with an Australian consulate or embassy official, a Notary Public or a local member of police." Επισεις λεει οτι αν το εγγραφο σου δεν ειναι στα αγγλικα (λατινικους χαρακτηρες ) τοτε θελει μεταφρασεις κ σφραγιδες (NATTI). κ πουθενα δεν λεει οτι τα θελει ολα αυτα μαζι ,ενα απο ολα θελει . Ενημερωτικα να σου πω ,οταν εγω ξεκινησα να βγαζω το Αυστραλεζικο διαβατηριο κ ρωτουσα εδω καποιοι μου λεγανε οτι θελω μεταφρασεις απο τραπεζες ,Δεη κ αλλα παραξενα !!!! Τιποτα δεν ηθελε απο ολα αυτα .Μονο μια φορμα επρεπε να συμπληρωσω με τα στοιχεια μου κ μια υπογραφη απο εναν μαρτυρα απο ενα τα επαγγελματα που εχουν στην λιστα τους .Η Αυστραλια ειναι μια χωρα που δεν ταλαιπωρη τους πολιτες της ,δεν ειναι σαν το ΜπαχαΕλαδδισταν μας που πηγα προχτες στην εφορια κ ο υπαλληλος με εστελνε μια στο ενα γραφειο μια στο αλλο γιατι ηθελε να συμπληρωση με την ησυχια του το στοιχημα του οπαπ . Το εζησα κ αυτο χαχα!

                          Comment


                            #14
                            ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΕΝΝΗΣΕΩΣ ΤΗ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ?ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΑΔΗΚΑΣΙΑ Κ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ.ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΤΟΜΟ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΟΙΗΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ONLINE ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙΣ?Κ ΧΑΡΤΙΑ ΔΗΠΛΩΜΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟ ΤΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ Κ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΔΕΗ Η ΟΤΕ?ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

                            Comment


                              #15
                              Επειδη g10rg0s επιμενεις στα λεγομενα σου βλεπω πως μαλλον δεν θελεις να παρεις το Birth certificate .Δες στο αρχειο που εχω σε κυκλο να δεις τι λεει ..To εχω μεταφρασει με το Google Translate " Εάν ζείτε στο εξωτερικό, μπορείτε να παρέχετε ισοδύναμα με τα αυστραλιανά έγγραφα, όπως μια ξένη άδεια οδήγησης.

                              Βεβαιώστε τα έγγραφά σας με ένα αυστραλιανό προξενείο ή πρεσβεία, συμβολαιογράφο ή τοπικό μέλος της αστυνομίας.

                              Αν κάποιο από τα έγγραφά σας δεν είναι στα αγγλικά, θα χρειαστείτε επίσης πιστοποιημένη μετάφραση. Δεχόμαστε μόνο μεταφράσεις από την Εθνική Αρχή Διαπίστευσης Μεταφραστών και Διερμηνέων (NAATI) (Εξωτερικός σύνδεσμος).birth.jpg

                              Comment

                              Working...
                              X