Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αποριες ...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Καλησπερα George311.
    " βλεπω πως μαλλον δεν θελεις να παρεις το Birth certificate" γιατι αυτο το επιθετικο υφος ?
    Εκτιμω τον χρονο που αφιερωνει καποιος για να προσφερει βοηθεια σε ενα οποιοδηποτε forum και πολυ περισσοτερο σε αυτο το forum. Ομως επιθετικη συμπεριφορα χωρις να γνωριζομαστε και χωρις να εισαι σε θεση να ξερεις πραγματα και καταστασεις δεν θα το δεχθω.
    Μπορει καποιος ο οποιος εχει ηδη στην κατοχη του το πιστοποιητικο να του φαινονται γελοιες οι ερωτησεις μου ομως θα πρεπει να σκεφτει τι αποριες ειχε οταν για πρωτη φορα επιχειρησε να το βγαλει.

    Comment


      #17
      Originally posted by g10rg0s View Post
      Καλησπερα George311.
      " βλεπω πως μαλλον δεν θελεις να παρεις το Birth certificate" γιατι αυτο το επιθετικο υφος ?
      Εκτιμω τον χρονο που αφιερωνει καποιος για να προσφερει βοηθεια σε ενα οποιοδηποτε forum και πολυ περισσοτερο σε αυτο το forum. Ομως επιθετικη συμπεριφορα χωρις να γνωριζομαστε και χωρις να εισαι σε θεση να ξερεις πραγματα και καταστασεις δεν θα το δεχθω.
      Μπορει καποιος ο οποιος εχει ηδη στην κατοχη του το πιστοποιητικο να του φαινονται γελοιες οι ερωτησεις μου ομως θα πρεπει να σκεφτει τι αποριες ειχε οταν για πρωτη φορα επιχειρησε να το βγαλει.
      Δεν υπαρχει κανενα επιθετικο υφος λαθος κανεις .Απλα εκανες μια ερωτηση κ σου απανταμε τι πρεπει να κανεις ,οχι οτι ετσι οπως λες δεν θα κανεις την δουλεια σου αλλα θα δωσεις λεφτα κ χρονο χωρις λογο ( και δεν εχει σχεση αν το εχει παρει κανεις η οχι αρκει να διαβασεις,τα λεει ξεκαθαρα τι ζηταει ) . Με το διπλωμα σου η την ταυτοτητα επικυρωμενα απο μια δημοσια υπηρεσια (ΚΕΠ) η αστυνομικο τμημα εισαι μια χαρα ..Της μεταφρασεις της θελει οταν δεν εχεις λατινικους χαρακτηρες κ την ΔΕΗ ,ΟΤΕ κ.λ.π τα θελει σε περιπτωση που δεν εχεις ουτε διπλωμα ουτε ταυτοτητα .Επισεις αν εχεις πολυ καιρο που πληρωσες την αιτηση πιθανον να χρειαστει να ξανα πληρωσεις !!!

      Comment


        #18
        "Με το διπλωμα σου η την ταυτοτητα επικυρωμενα απο μια δημοσια υπηρεσια (ΚΕΠ) η αστυνομικο τμημα εισαι μια χαρα .."
        Οι επικυρωσεις αυτων των εγγραφων δεν πρεπει να εχουν σφραγιδα με Αγγλικους χαρακτηρες ? Γιατι και στα ΚΕΠ και σε οποιοδηποτε Αστυνομικο τμημα που ρωτησα τετοια σφραγιδα δεν υπαρχει.
        Για αυτο ανεφερα ενα μεταφραστικο γραφειο στο οποιο θα μπορεσω και να επικυρωσω τα εγγραφα αυτα (Διπλωμα,Ταυτοτητα και λογαριασμο ΔΕΗ) με τη σφραγιδα που χρειαζετε και να μεταφρασω εναν λογαριασμο κοινης οφελειας (ΔΕΗ) επισημα. Αναφερω και τον λογαριασμο της ΔΕΗ γιατι εχω την εντυπωση οτι αν στειλω μονο Ταυτοτητα και Διπλωμα δεν θα το δεχθουν. Κανω λαθος ?
        Επισης ρωτησα σε μεταφραστικο γραφειο για τις επισημες μεταφρασεις τις επικυρωσεις και τις σφραγιδες. Μου ειπανε οτι οι μεταφρασεις τους ειναι επισημες και οτι οι επικυρωσεις και οι σφραγιδες τους το ιδιο.
        Μηπως θα επρεπε να ψαξω καπου αλλου ?
        "Δεχόμαστε μόνο μεταφράσεις από την Εθνική Αρχή Διαπίστευσης Μεταφραστών και διερμηνεων (ΝΑΑΤΙ) " ... αυτο με προβληματισε.

        Comment


          #19
          Originally posted by g10rg0s View Post
          "Με το διπλωμα σου η την ταυτοτητα επικυρωμενα απο μια δημοσια υπηρεσια (ΚΕΠ) η αστυνομικο τμημα εισαι μια χαρα .."
          Οι επικυρωσεις αυτων των εγγραφων δεν πρεπει να εχουν σφραγιδα με Αγγλικους χαρακτηρες ? Γιατι και στα ΚΕΠ και σε οποιοδηποτε Αστυνομικο τμημα που ρωτησα τετοια σφραγιδα δεν υπαρχει.
          Για αυτο ανεφερα ενα μεταφραστικο γραφειο στο οποιο θα μπορεσω και να επικυρωσω τα εγγραφα αυτα (Διπλωμα,Ταυτοτητα και λογαριασμο ΔΕΗ) με τη σφραγιδα που χρειαζετε και να μεταφρασω εναν λογαριασμο κοινης οφελειας (ΔΕΗ) επισημα. Αναφερω και τον λογαριασμο της ΔΕΗ γιατι εχω την εντυπωση οτι αν στειλω μονο Ταυτοτητα και Διπλωμα δεν θα το δεχθουν. Κανω λαθος ?
          Επισης ρωτησα σε μεταφραστικο γραφειο για τις επισημες μεταφρασεις τις επικυρωσεις και τις σφραγιδες. Μου ειπανε οτι οι μεταφρασεις τους ειναι επισημες και οτι οι επικυρωσεις και οι σφραγιδες τους το ιδιο.
          Μηπως θα επρεπε να ψαξω καπου αλλου ?
          "Δεχόμαστε μόνο μεταφράσεις από την Εθνική Αρχή Διαπίστευσης Μεταφραστών και διερμηνεων (ΝΑΑΤΙ) " ... αυτο με προβληματισε.
          Κάποια κεντρικά αστυνομικά τμήματα, εφορίες, υπουργείο συγκοινωνιών - μεταφορών και παιδείας - θρησκευμάτων έχουν και βάζουν την διεθνή σφραγίδα της Χάγης που πιστοποιεί το γνήσιο αντίγραφο ενός δημοσίου εγγράφου.
          Για τις μεταφράσεις όταν γίνουν από αναγνωρισμένο γραφείο δεν υπάρχει πρόβλημα το ίδιο και από αναγνωρισμένο δικηγορικό γραφείο.

          Το Γραφείο επισημείωσης της σύμβασης της Χάγης (APOSTILLE), είναι αρμόδιο για τη χορήγηση της επισημείωσης της σύμβασης της Χάγης του 1961 στα διοικητικά έγγραφα που εκδίδονται από τις δημόσιες πολιτικές υπηρεσίες τα οποία δεν περιέρχονται στην αρμοδιότητα της αιρετής Περιφέρειας, στα έγγραφα των νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου, καθώς και στα έγγραφα των οργανισμών τοπικής αυτοδιοίκησης […]


          Το μόνο που δεν ξέρω είναι ότι μήπως την σφραγίδα της Χάγης την βάζουν σε όλα ή κάποια από τα ΚΕΠ σήμερα γιατί εμείς φύγαμε το 2012.

          Καλό θα ήταν να διαβάσεις ξανά και καλά το φόρουμ, είναι όλα γραμμένα πολλές φορές.
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            #20
            Originally posted by George311 View Post
            Καλησπερα , φιλε μου για το birth certificate δεν χρειαζεται να τα κανεις ολα αυτα που αναφερεις που τα διαβασες ολα αυτα ? Απλα κανεις την αιτηση on-line γραφοντας σωστα ολα τα στοιχεια σου, πληρωνεις με καρτα κ σε λιγες ημερες σου ερχεται στο σπιτι σου . Ουτε μεταφρασεις θελει ουτε τιποτα .Οσο για το διαβατηριο κ αυτο ευκολο επισεις .Οταν φτασεις εκει θα σε ενημερωσω αν θελεις
            Καλησπερα παιδια,εγω οταν εστειλα την αιτηση για το birth certificate στην Μελβουρνη απο Ελλαδα,εβαλα στον φακελο μαζι με την αιτηση το διπλωμα μου το ελληνικο αλλα μεταφρασμενο σε καποιο επισημο μεταφραστικο της περιοχης μου,ιδιωτικο εννοειται,τα χρηματα,την ταυτοτητα μου με λατινικους χαρακτηρες απλα με υπογραφη απο την αστυνομια και τιποτ αλλο,ουτε λογαριασμους,ουτε χαγης και ουτε τιποτα,ολα τα υπολοιπα τα εκανα στις επομενες διαδικασιες των διαβατηριων και υπηκοοτητων των παιδιων.Το birth certificate ειναι σχετικα απλη διαδικασια,δεν θελει πολλα χαρτια.....καλη συνεχεια!!

            Comment

            Working...
            X