Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: Αποριες ...

Junior Member
    Περιοχή
    Greece

Προεπιλογή

Φιλε μου ,ταυτοτητα δεν εχεις με λατινικους χαρακτηρες ? Διπλωμα ιχ με λατινικους χαρακτηρες εχεις μηπως ? Διαβατηριο ελληνικο μηπως εχεις ? Ενα απο αυτα πανε στο κεπ η στην αστυνομια επικυρωσε το κ στειλτο .Ενα απο ολα αυτα θελουν να δουν οτι εισαι εσυ οχι ολα . "Applying from outside Australia
    If you live overseas you can provide equivalents to Australian documents, such as a foreign driver licence.

Certify your documents with an Australian consulate or embassy official, a Notary Public or a local member of police.

If any of your documents aren't in English, you'll also need a certified translation. We only accept translations from National Accreditation Authority for Translators and Interpreters (NAATI) "

Junior Member
    Περιοχή
    Thessaloniki

Προεπιλογή

Ταυτοτητα και διπλωμα οδηγησης εχω με Λατινικους χαρακτηρες. Διαβατηριο δεν εχω βγαλει , ευελπιστω να βγαλω το πρωτο μου που θα ειναι και Αυστραλιανο . Οποτε μενει να μεταφρασω τον λογαριασμο της ΔΕΗ που ειναι και στο ονομα μου και φυσικα να επικυρωσω ολα τα εγγραφα με σφραγιδα με Λατινικους χαρακτηρες. Κατι τετοιο ομως δεν μπορει να γινει ουτε στα ΚΕΠ ουτε και σε καποιο Αστυνομικο τμημα. Πηρα τηλεφωνο ρωτησα και δεν εχουν τετοια σφραγιδα. Οποτε θα πρεπει να απευθυνθω σε καποιο μεταφραστικο γραφειο. Αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να πληρωσω 20 ευρω για μια σελιδα μεταφρασης του λογαριασμου της ΔΕΗ και απο 15 ευρω για καθε σφραγιδα.

Junior Member
    Περιοχή
    Greece

Προεπιλογή

Εγω παντος δεν βλεπω πουθενα να αναφερει οτι θελει σφραγιδα μεταφρασμενη εδω το λεει ξεκαθαρα " Certify your documents with an Australian consulate or embassy official, a Notary Public or a local member of police." Επισεις λεει οτι αν το εγγραφο σου δεν ειναι στα αγγλικα (λατινικους χαρακτηρες ) τοτε θελει μεταφρασεις κ σφραγιδες (NATTI). κ πουθενα δεν λεει οτι τα θελει ολα αυτα μαζι ,ενα απο ολα θελει . Ενημερωτικα να σου πω ,οταν εγω ξεκινησα να βγαζω το Αυστραλεζικο διαβατηριο κ ρωτουσα εδω καποιοι μου λεγανε οτι θελω μεταφρασεις απο τραπεζες ,Δεη κ αλλα παραξενα !!!! Τιποτα δεν ηθελε απο ολα αυτα .Μονο μια φορμα επρεπε να συμπληρωσω με τα στοιχεια μου κ μια υπογραφη απο εναν μαρτυρα απο ενα τα επαγγελματα που εχουν στην λιστα τους .Η Αυστραλια ειναι μια χωρα που δεν ταλαιπωρη τους πολιτες της ,δεν ειναι σαν το ΜπαχαΕλαδδισταν μας που πηγα προχτες στην εφορια κ ο υπαλληλος με εστελνε μια στο ενα γραφειο μια στο αλλο γιατι ηθελε να συμπληρωση με την ησυχια του το στοιχημα του οπαπ . Το εζησα κ αυτο χαχα!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη George311 : 04-07-2018 στις 19:20

Junior Member
    Περιοχή
    crete

Προεπιλογή

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΕΝΝΗΣΕΩΣ ΤΗ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ?ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΑΔΗΚΑΣΙΑ Κ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ.ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΤΟΜΟ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΟΙΗΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ONLINE ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙΣ?Κ ΧΑΡΤΙΑ ΔΗΠΛΩΜΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟ ΤΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ Κ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΔΕΗ Η ΟΤΕ?ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Junior Member
    Περιοχή
    Greece

Προεπιλογή

Επειδη g10rg0s επιμενεις στα λεγομενα σου βλεπω πως μαλλον δεν θελεις να παρεις το Birth certificate .Δες στο αρχειο που εχω σε κυκλο να δεις τι λεει ..To εχω μεταφρασει με το Google Translate " Εάν ζείτε στο εξωτερικό, μπορείτε να παρέχετε ισοδύναμα με τα αυστραλιανά έγγραφα, όπως μια ξένη άδεια οδήγησης.

Βεβαιώστε τα έγγραφά σας με ένα αυστραλιανό προξενείο ή πρεσβεία, συμβολαιογράφο ή τοπικό μέλος της αστυνομίας.

Αν κάποιο από τα έγγραφά σας δεν είναι στα αγγλικά, θα χρειαστείτε επίσης πιστοποιημένη μετάφραση. Δεχόμαστε μόνο μεταφράσεις από την Εθνική Αρχή Διαπίστευσης Μεταφραστών και Διερμηνέων (NAATI) (Εξωτερικός σύνδεσμος).birth.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη George311 : 09-07-2018 στις 02:27

Junior Member
    Περιοχή
    Thessaloniki

Προεπιλογή

Καλησπερα George311.
    " βλεπω πως μαλλον δεν θελεις να παρεις το Birth certificate" γιατι αυτο το επιθετικο υφος ?
    Εκτιμω τον χρονο που αφιερωνει καποιος για να προσφερει βοηθεια σε ενα οποιοδηποτε forum και πολυ περισσοτερο σε αυτο το forum. Ομως επιθετικη συμπεριφορα χωρις να γνωριζομαστε και χωρις να εισαι σε θεση να ξερεις πραγματα και καταστασεις δεν θα το δεχθω.
    Μπορει καποιος ο οποιος εχει ηδη στην κατοχη του το πιστοποιητικο να του φαινονται γελοιες οι ερωτησεις μου ομως θα πρεπει να σκεφτει τι αποριες ειχε οταν για πρωτη φορα επιχειρησε να το βγαλει.

Junior Member
    Περιοχή
    Greece

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο g10rg0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα George311.
    " βλεπω πως μαλλον δεν θελεις να παρεις το Birth certificate" γιατι αυτο το επιθετικο υφος ?
    Εκτιμω τον χρονο που αφιερωνει καποιος για να προσφερει βοηθεια σε ενα οποιοδηποτε forum και πολυ περισσοτερο σε αυτο το forum. Ομως επιθετικη συμπεριφορα χωρις να γνωριζομαστε και χωρις να εισαι σε θεση να ξερεις πραγματα και καταστασεις δεν θα το δεχθω.
    Μπορει καποιος ο οποιος εχει ηδη στην κατοχη του το πιστοποιητικο να του φαινονται γελοιες οι ερωτησεις μου ομως θα πρεπει να σκεφτει τι αποριες ειχε οταν για πρωτη φορα επιχειρησε να το βγαλει.
    Δεν υπαρχει κανενα επιθετικο υφος λαθος κανεις .Απλα εκανες μια ερωτηση κ σου απανταμε τι πρεπει να κανεις ,οχι οτι ετσι οπως λες δεν θα κανεις την δουλεια σου αλλα θα δωσεις λεφτα κ χρονο χωρις λογο ( και δεν εχει σχεση αν το εχει παρει κανεις η οχι αρκει να διαβασεις,τα λεει ξεκαθαρα τι ζηταει ) . Με το διπλωμα σου η την ταυτοτητα επικυρωμενα απο μια δημοσια υπηρεσια (ΚΕΠ) η αστυνομικο τμημα εισαι μια χαρα ..Της μεταφρασεις της θελει οταν δεν εχεις λατινικους χαρακτηρες κ την ΔΕΗ ,ΟΤΕ κ.λ.π τα θελει σε περιπτωση που δεν εχεις ουτε διπλωμα ουτε ταυτοτητα .Επισεις αν εχεις πολυ καιρο που πληρωσες την αιτηση πιθανον να χρειαστει να ξανα πληρωσεις !!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη George311 : 10-07-2018 στις 17:12

Junior Member
    Περιοχή
    Thessaloniki

Προεπιλογή

"Με το διπλωμα σου η την ταυτοτητα επικυρωμενα απο μια δημοσια υπηρεσια (ΚΕΠ) η αστυνομικο τμημα εισαι μια χαρα .."
    Οι επικυρωσεις αυτων των εγγραφων δεν πρεπει να εχουν σφραγιδα με Αγγλικους χαρακτηρες ? Γιατι και στα ΚΕΠ και σε οποιοδηποτε Αστυνομικο τμημα που ρωτησα τετοια σφραγιδα δεν υπαρχει.
    Για αυτο ανεφερα ενα μεταφραστικο γραφειο στο οποιο θα μπορεσω και να επικυρωσω τα εγγραφα αυτα (Διπλωμα,Ταυτοτητα και λογαριασμο ΔΕΗ) με τη σφραγιδα που χρειαζετε και να μεταφρασω εναν λογαριασμο κοινης οφελειας (ΔΕΗ) επισημα. Αναφερω και τον λογαριασμο της ΔΕΗ γιατι εχω την εντυπωση οτι αν στειλω μονο Ταυτοτητα και Διπλωμα δεν θα το δεχθουν. Κανω λαθος ?
    Επισης ρωτησα σε μεταφραστικο γραφειο για τις επισημες μεταφρασεις τις επικυρωσεις και τις σφραγιδες. Μου ειπανε οτι οι μεταφρασεις τους ειναι επισημες και οτι οι επικυρωσεις και οι σφραγιδες τους το ιδιο.
    Μηπως θα επρεπε να ψαξω καπου αλλου ?
    "Δεχόμαστε μόνο μεταφράσεις από την Εθνική Αρχή Διαπίστευσης Μεταφραστών και διερμηνεων (ΝΑΑΤΙ) " ... αυτο με προβληματισε.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g10rg0s : 11-07-2018 στις 10:44

Moderator Το avatar του χρήστη jimathens
    Περιοχή
    Adelaide
    Add jimathens on Facebook
    Add jimathens on Linkedin

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο g10rg0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Με το διπλωμα σου η την ταυτοτητα επικυρωμενα απο μια δημοσια υπηρεσια (ΚΕΠ) η αστυνομικο τμημα εισαι μια χαρα .."
    Οι επικυρωσεις αυτων των εγγραφων δεν πρεπει να εχουν σφραγιδα με Αγγλικους χαρακτηρες ? Γιατι και στα ΚΕΠ και σε οποιοδηποτε Αστυνομικο τμημα που ρωτησα τετοια σφραγιδα δεν υπαρχει.
    Για αυτο ανεφερα ενα μεταφραστικο γραφειο στο οποιο θα μπορεσω και να επικυρωσω τα εγγραφα αυτα (Διπλωμα,Ταυτοτητα και λογαριασμο ΔΕΗ) με τη σφραγιδα που χρειαζετε και να μεταφρασω εναν λογαριασμο κοινης οφελειας (ΔΕΗ) επισημα. Αναφερω και τον λογαριασμο της ΔΕΗ γιατι εχω την εντυπωση οτι αν στειλω μονο Ταυτοτητα και Διπλωμα δεν θα το δεχθουν. Κανω λαθος ?
    Επισης ρωτησα σε μεταφραστικο γραφειο για τις επισημες μεταφρασεις τις επικυρωσεις και τις σφραγιδες. Μου ειπανε οτι οι μεταφρασεις τους ειναι επισημες και οτι οι επικυρωσεις και οι σφραγιδες τους το ιδιο.
    Μηπως θα επρεπε να ψαξω καπου αλλου ?
    "Δεχόμαστε μόνο μεταφράσεις από την Εθνική Αρχή Διαπίστευσης Μεταφραστών και διερμηνεων (ΝΑΑΤΙ) " ... αυτο με προβληματισε.
    Κάποια κεντρικά αστυνομικά τμήματα, εφορίες, υπουργείο συγκοινωνιών - μεταφορών και παιδείας - θρησκευμάτων έχουν και βάζουν την διεθνή σφραγίδα της Χάγης που πιστοποιεί το γνήσιο αντίγραφο ενός δημοσίου εγγράφου.
    Για τις μεταφράσεις όταν γίνουν από αναγνωρισμένο γραφείο δεν υπάρχει πρόβλημα το ίδιο και από αναγνωρισμένο δικηγορικό γραφείο.

http://www.apdattikis.gov.gr/ypothes...ς-χάγης/

Το μόνο που δεν ξέρω είναι ότι μήπως την σφραγίδα της Χάγης την βάζουν σε όλα ή κάποια από τα ΚΕΠ σήμερα γιατί εμείς φύγαμε το 2012.

Καλό θα ήταν να διαβάσεις ξανά και καλά το φόρουμ, είναι όλα γραμμένα πολλές φορές.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimathens : 11-07-2018 στις 13:08
    Ενημερωτικά:
    1. Όποιος θέλει να διαβάσει πολλές πληροφορίες για την ζωή στην Αυστραλία: Εδώ...!!!
    2. Η Μετανάστευση μοιάζει σαν το Αγγούρι κ τρώγεται αναλόγως σε ποια κατηγορία ανήκει ο καθένας: Εδώ...!!!

Κανόνας:
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •