Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    θα πας στην εξης σελιδα



    αριστερα στην μπαρα εκει που λεει

    Zuständige Stellen in Deutschland

    εκει θα ψαξεις το επαγγελμα σου και θα κανεις κλικ
    δηλ. pharmazeutisch technische Assistentin

    και μετα θα σου βγαλει τις αρμοδιες υπηρεσιες για καθε κρατιδιο. Θα απευθυνθεις εκει που σκοπευεις να πας, πχ για Freiburg στο Regierungspräsidium της Βαδης Βυρτεμβεργης

    Αυτοι θα σε κατατοπισουν σχετικως για την αδεια ασκησεως εργασιας κτλ

    Comment


      [QUOTE=celica;34613]
      Originally posted by celica
      γεια σας!!
      σκεφτομαι για μεταναστευση στη γερμανια λογω δυσκολιας ευρεσης δουλειας. να παω ισως για μεταπτυχιακο 1 χρονο-6 μηνες? δω τη χωρα, τι παιζει κτλ.? θα εχω καποια επιδοτηση απο το κρατος εκει? εχω τελειωσει Μεθοδολογια Ιστοριας (αει).θα βρω κατι πανω σε αυτο για δουλεια ? που πρεπει να κινηθω ξερει κανεις? μιλαω μετρια γερμανικα Β1 (zertifikat deutsch als fremdsprache) αλλα κανω εντατικα μαθηματα και αριστα αγγλικα.
      συνεφακι?? Vielen Dank. Es ware schon wenn Sie Mir Helfen konnen!

      Δυστυχως σαυτους τους τομεις δεν υπαρχει ζητηση. Το ξερω δηλ. γιατι εχω μια φιλη που εχει παρομοια προσοντα και εκανε προσπαθειες για τον τομεα της εδω.
      Αν κανεις μεταπτυχιακο;
      Αν ειναι μαστερ δικαιουσαι BaFoeG, βαλε στο γκουυκλ και θα βρεις πληροφοριες, καπου τα ειχα γραψει εδω μεσα.
      ειναι κατι σαν δανειο, παιρνεις καθε μηνα ενα ποσο, αλλα πρεπει στο τελος να επιστρεψεις τα μισα.Αν δικαιουσαι. Κανεις αιτηση και αναλογως κρινουν αυτοι.
      Αν εισαι στον ΟΑΕΔ εκει και παιρνεις ταμιο ανεργιας μαλλον δικαιουσαι και εδω για 3 μηνες ομως μονο.
      Για να εισαχθεις σε γερμ πανεπιστημιο χρειαζεσαι C1 επιπεδο γλωσσας.
      Στα περισσοτερα γερμ πανεπιστημια πλεον, αναλογως το κρατιδιο, εχουν μπει διδακτρα εξαμηνου γυρω στο 500αρι, κυμαινεται αναλογως το που.
      Για αναγνωριση πτυχιου θα απευθυνθεις στο πανεπιστ. που θελεις να κανεις το μεταπτυχιακο

      Comment


        SYNNEFAKI σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου η αλήθεια είναι κάτι βρήκα σε όλες αυτές τις σελίδες που έστειλες αλλά δεν γνωρίζω καθόλου γερμανικά και η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομε λιγάκι! Το πρόβλημα είναι αλλού και πες τελικά βρήκα άκρη με όλα αυτά και πες ότι βρήκα και θέση εργασίας μου φαίνετε πολύ δύσκολο να φύγεις για το άγνωστο χωρίς κάποιον γνωστό να πας σε κάποιο άλλο κράτος και χωρίς να γνωρίζεις την γλωσσά νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο αλλά αν δεν προσπαθήσεις δεν σου έρχονται όλα έτοιμα με κόκκινα χαλιά αυτό το γνωρίζω καλά τέλος πάντων να μην σε κουράζω άλλο να σε καλά για της πληροφορίες σου και μπράβο για την καλή θέληση που δείχνεις για τον καθένα από εμάς !!

        Comment


          Originally posted by NASIA View Post
          SYNNEFAKI σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου η αλήθεια είναι κάτι βρήκα σε όλες αυτές τις σελίδες που έστειλες αλλά δεν γνωρίζω καθόλου γερμανικά και η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομε λιγάκι! Το πρόβλημα είναι αλλού και πες τελικά βρήκα άκρη με όλα αυτά και πες ότι βρήκα και θέση εργασίας μου φαίνετε πολύ δύσκολο να φύγεις για το άγνωστο χωρίς κάποιον γνωστό να πας σε κάποιο άλλο κράτος και χωρίς να γνωρίζεις την γλωσσά νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο αλλά αν δεν προσπαθήσεις δεν σου έρχονται όλα έτοιμα με κόκκινα χαλιά αυτό το γνωρίζω καλά τέλος πάντων να μην σε κουράζω άλλο να σε καλά για της πληροφορίες σου και μπράβο για την καλή θέληση που δείχνεις για τον καθένα από εμάς !!
          κακα τα ψεματα, χωρις γλωσσα δυσκολα τα πραγματα.
          Αλλα για σκεφτειτε....αλλοι ξεκινησανε απτα χωρια τους πριν 40 χρονια χωρις να ξερουν γρι ουτε γερμανικα ουτε αγγλικα ουτε τιποτα...χωρις πτυχια και διπλωματα...με μια βαλιτσα ονειρα μοναχα..και οχι μονο βρηκαν δουλεια αλλα δημιουργησανε και ενα σωρο εδω..συλλογους πνευματικα κεντρα, εκκλησιες ολα με δικες τους προσπαθειες και με πολυ ζηλο και μερακι

          Comment


            καλημερα συννεφακι και ευχαριστω για τις πληροφοριες σου πολυ!
            Για master σκεφτομαι.. υπαρχει γερμανικο πανεπιστημιο χωρις διδακτρα? Στη stuttgart ας πουμε..
            Λογικα το καλοκαιρι θα φυγω οποτε γινεται οι οι γνωσεις μου απο b1- c1 με διαβασμα ?
            υπαρχουν δουλειες εκει? επισης με το πτυχιο φιλοσοφιας που προανεφερα θα μπορουσα εκει να κανω κατι σχετικο σε αυτο τον τομεα? γιατι εδω τα ξερεις.. τπτ! Ειμαι 27 χρονων.
            Σκεφτομαι να μεινω μονικα εκει μετα.
            danke schon fur deine muhe!

            Comment


              Συννεφακι,γεια σου και απο εμενα. Ευχαριστω για τις χρησιμες συμβουλες σου και την ενημερωση. Διαβαζω εδω και λιγες εβδομαδες το φορουμ,μια και το σκεφτομαι...Γεννηθηκα Γερμανια,στη Στουτγκαρδη διπλα,πηγα εκει τις πρωτες ταξεις του δημοτικου και οταν επιστρεψαμε Ελλαδα ημουν 9 χρονων,δυσκολευτηκα να προσαρμοστω,μα εκανα υπομονη.Το λεω γιατι μεγαλωσα στην αξιοκρατια,την ειλικρινεια,τις ισες ευκαιριες,ημουν μικρη,αλλα το ζησαμε,οικογενειακως. Δυστυχως τα πραγματα εχουν δυσκολεψει εδω...δεν πηρα ποτε ενα χαρτι γλωσσας, κακως! , ασχοληθηκα με τα αγγλικα, αρχισα τωρα να διαβαζω κα τα θυμαμαι σιγα-σιγα,θελω να παρω σε λιγους μηνες,τουλαχιστον το Β1, πριν παω.Το θετικο ειναι οτι εχω συγγενεις εκει (διπλα στην Στουτγκαρδη) να μεινω στη αρχη.Αυτοι δεν επιστρεψανε και παιρνουν πολυ καλη συνταξη πλεον(οι θειοι μου).
              Ειμαι γυμναστρια με ειδικοτητα στο τεννις,με 15 χρονια προυπηρεσιας,(γυμναστηρια,μαθηματα τεννις και σχολεια).Ειμαι ηδη 40 χρ.,ελευθερη. Γνωριζω πως ο κοσμος εκει γυμναζεται αρκετα,ειναι τροπος ζωης για μικρους και μεγαλους.Ειδικα η αθληση στα σχολεια ειναι πολυ οργανωμενη,το εζησα αλλα και μου λενε.. Εδω δεν εχω μελλον,μια και στην επαρχια που μενω δεν βρισκεις δουλεια πουθενα πλεον.Και θελω να ζησω,να προσφερω οπως εκανα τοσα χρονια,να εξελιχθω... Σιγουρα θα χρειαστω μετα μεγαλυτερο πτυχιο γλωσσας,C1 και πανω.
              Θελω να σε ρωτησω, ΤΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ εχω να βρω εργασια στον τομεα μου ;; Ειδαλλως θα κοιταξω μια αλλη,οποιαδηποτε δουλεια...
              Θα εκτιμησω πολυ την απαντηση σου ...αλλα και οποιου αλλου γνωριζει σχετικα !!

              Comment


                SYNEFFAKI γεια σου!!! θα ευχαριστήσω ακόμη μια φορά για την πολύτιμη βοήθεια σου έψαξα στην σελίδες που μου έστειλες αλλά από ότι κατάλαβα το πτυχίο τον ΙΕΚ στην γερμάνια δεν μέτριοι και χωρίς να γνωρίζεις την γλωσσά όποτε έστω και μια ελπίδα για να βρω μια δουλεία μέσω internet έχουν χαθεί και οπούς σου έχω γράψει ξανά χωρίς να έχεις ένα γνωστό η συγγενή νομίζω ότι είναι παρά πολύ δύσκολο να προχωρήσεις !!παντός να είσαι σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου !

                Comment


                  Originally posted by NASIA View Post
                  SYNEFFAKI γεια σου!!! θα ευχαριστήσω ακόμη μια φορά για την πολύτιμη βοήθεια σου έψαξα στην σελίδες που μου έστειλες αλλά από ότι κατάλαβα το πτυχίο τον ΙΕΚ στην γερμάνια δεν μέτριοι και χωρίς να γνωρίζεις την γλωσσά όποτε έστω και μια ελπίδα για να βρω μια δουλεία μέσω internet έχουν χαθεί και οπούς σου έχω γράψει ξανά χωρίς να έχεις ένα γνωστό η συγγενή νομίζω ότι είναι παρά πολύ δύσκολο να προχωρήσεις !!παντός να είσαι σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου !
                  χωρις γλωσσα δυσκολα
                  αλλα το πτυχιο των ΙΕΚ μπορει και να μετρα.
                  Η ξαδερφη μου ειχε απο ΙΕΚ βοηθος μικροβιολογου και της το αναγνωρισανε 1 προς 1.

                  Comment


                    Εγγραφή στον Γερμανικό ΟΑΕΔ ναι ή όχι???

                    Καλησπέρα και από εμένα σε όλους εδώ και εκ των προτέρων θέλω ευχαριστήσω τους έλληνες που μένουν είδη γερμάνια και μας δίνουν τόσες σημαντικές πληροφορίες που δεν γνωρίζουμε στα ερωτήματα που θέτουμε.
                    Για να μην κουράζω μπαίνω κατευθείαν στο θέμα. Στις 3 φεβρουάρη ανεβαίνω σε οικογενειακούς φίλους στο Duisburg για εύρεση εργασίας , είμαι Τεχνολόγος Μηχανικός αλλά λόγο γλώσσας δεν μπορώ να στηρίξω αυτό το επάγγελμα για αρχή.
                    Είμαι άνεργος είδη και ρωτώντας στον Ελληνικό ΟΑΕΔ μου είπαν ότι μπορώ να πάρω ένα ειδικό έντυπο το λεγόμενο U2 και να γραφτώ στον αντίστοιχο ΟΑΕΔ εκεί ώστε να μπορώ μέχρι τρεις μήνες να πληρώνομαι εκεί αφού βέβαια δεν έχει βρεθεί κάποια δουλειά που θα γίνει και διακοπή της επιδότησης πιο πριν από τους τρεις μήνες.
                    Το ερωτήματα μου είναι να μεταφέρω την ενεργεία μου και να γραφτώ στον Γερμανικό ΟΑΕΔ η όχι? Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι υπάρχει περίπτωση από αυτά που διαβάζω να μου προτείνουν εργασίες οι οποίες μπορεί να είναι πολύ μακριά από την ευρύτερη περιοχή του Duisburg και δεν θέλω να απομακρυνθώ από τους γνωστούς μου. Μάλιστα μια φίλη που ζούσε χρόνια εκεί μου προτείνει να καταθέσω το βιογραφικό μου ως έχει γιατί μπορεί να μου βρουν κάτι παραπλήσιο της δουλειάς μου και ας μην ξέρω τι γλώσσα καλά.
                    Η΄ να μην γραφτώ καλύτερα στον ΟΑΕΔ της Γερμανίας χάνοντας βέβαια την ευκαιρία κάποιων χρημάτων που θα τα έχω και ανάγκη στην αρχή, να φανταστείτε ότι 3 του μήνα φεύγω και 9 είναι να πάρω το μηνιάτικο μου από το ελληνικό ΟΑΕΔ 460 ευρώ.
                    Οποίος έχει πείρα επί του θέματος ας μου απαντήσει γιατί είμαι μπερδεμένος και δεν ξέρω τι να κάνω, ευχαριστώ πολύ!!!!

                    Comment


                      Καλησπέρα και από εμένα σε όλους εδώ και εκ των προτέρων θέλω ευχαριστήσω τους έλληνες που μένουν είδη γερμάνια και μας δίνουν τόσες σημαντικές πληροφορίες που δεν γνωρίζουμε στα ερωτήματα που θέτουμε.
                      Για να μην κουράζω μπαίνω κατευθείαν στο θέμα. Στις 3 φεβρουάρη ανεβαίνω σε οικογενειακούς φίλους στο Duisburg για εύρεση εργασίας , είμαι Τεχνολόγος Μηχανικός αλλά λόγο γλώσσας δεν μπορώ να στηρίξω αυτό το επάγγελμα για αρχή.
                      Είμαι άνεργος είδη και ρωτώντας στον Ελληνικό ΟΑΕΔ μου είπαν ότι μπορώ να πάρω ένα ειδικό έντυπο το λεγόμενο U2 και να γραφτώ στον αντίστοιχο ΟΑΕΔ εκεί ώστε να μπορώ μέχρι τρεις μήνες να πληρώνομαι εκεί αφού βέβαια δεν έχει βρεθεί κάποια δουλειά που θα γίνει και διακοπή της επιδότησης πιο πριν από τους τρεις μήνες.
                      Το ερωτήματα μου είναι να μεταφέρω την ενεργεία μου και να γραφτώ στον Γερμανικό ΟΑΕΔ η όχι? Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι υπάρχει περίπτωση από αυτά που διαβάζω να μου προτείνουν εργασίες οι οποίες μπορεί να είναι πολύ μακριά από την ευρύτερη περιοχή του Duisburg και δεν θέλω να απομακρυνθώ από τους γνωστούς μου. Μάλιστα μια φίλη που ζούσε χρόνια εκεί μου προτείνει να καταθέσω το βιογραφικό μου ως έχει γιατί μπορεί να μου βρουν κάτι παραπλήσιο της δουλειάς μου και ας μην ξέρω τι γλώσσα καλά.
                      Η΄ να μην γραφτώ καλύτερα στον ΟΑΕΔ της Γερμανίας χάνοντας βέβαια την ευκαιρία κάποιων χρημάτων που θα τα έχω και ανάγκη στην αρχή, να φανταστείτε ότι 3 του μήνα φεύγω και 9 είναι να πάρω το μηνιάτικο μου από το ελληνικό ΟΑΕΔ 460 ευρώ.
                      Οποίος έχει πείρα επί του θέματος ας μου απαντήσει γιατί είμαι μπερδεμένος και δεν ξέρω τι να κάνω, ευχαριστώ πολύ!!!!

                      Comment


                        synnefaki pws pairnw to Bafoeg (epidothsh apo germania gia spoudes)???
                        danke schon!

                        Comment


                          synnefaki bist du drin?
                          sag mir..

                          Comment


                            Καλησπέρα σε όλους και εκ των προτέρων θέλω να σας ευχαριστήσω που μας δίνεται τόσες σημαντικές πληροφορίες που δεν γνωρίζουμε στα ερωτήματα που θέτουμε εδω.Synefaki μήπως μπορείς να απαντήσεις σε κατι που δεν ξερω τι να κανω? Στις 3 φεβρουάρη ανεβαίνω σε οικογενειακούς φίλους στο Duisburg για εύρεση εργασίας , είμαι Τεχνολόγος Μηχανικός αλλά λόγο γλώσσας δεν μπορώ να στηρίξω αυτό το επάγγελμα για αρχή.
                            Είμαι άνεργος είδη και ρωτώντας στον Ελληνικό ΟΑΕΔ μου είπαν ότι μπορώ να πάρω ένα ειδικό έντυπο το λεγόμενο U2 και να γραφτώ στον αντίστοιχο ΟΑΕΔ εκεί ώστε να μπορώ μέχρι τρεις μήνες να πληρώνομαι εκεί αφού βέβαια δεν έχει βρεθεί κάποια δουλειά που θα γίνει και διακοπή της επιδότησης πιο πριν από τους τρεις μήνες.
                            Το ερωτήματα μου είναι να μεταφέρω την ενεργεία μου και να γραφτώ στον Γερμανικό ΟΑΕΔ η όχι? Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι υπάρχει περίπτωση από αυτά που διαβάζω να μου προτείνουν εργασίες οι οποίες μπορεί να είναι πολύ μακριά από την ευρύτερη περιοχή του Duisburg και δεν θέλω να απομακρυνθώ από τους γνωστούς μου. Μάλιστα μια φίλη που ζούσε χρόνια εκεί μου προτείνει να καταθέσω το βιογραφικό μου ως έχει γιατί μπορεί να μου βρουν κάτι παραπλήσιο της δουλειάς μου και ας μην ξέρω τι γλώσσα καλά.
                            Η΄ να μην γραφτώ καλύτερα στον ΟΑΕΔ της Γερμανίας χάνοντας βέβαια την ευκαιρία κάποιων χρημάτων που θα τα έχω και ανάγκη στην αρχή, να φανταστείτε ότι 3 του μήνα φεύγω και 9 είναι να πάρω το μηνιάτικο μου από το ελληνικό ΟΑΕΔ 460 ευρώ.
                            Οποίος έχει πείρα επί του θέματος ας μου απαντήσει γιατί είμαι μπερδεμένος και δεν ξέρω τι να κάνω, ευχαριστώ πολύ!!!!

                            Comment


                              Originally posted by vagelis76 View Post
                              Το ερωτήματα μου είναι να μεταφέρω την ενεργεία μου και να γραφτώ στον Γερμανικό ΟΑΕΔ η όχι? Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι υπάρχει περίπτωση από αυτά που διαβάζω να μου προτείνουν εργασίες οι οποίες μπορεί να είναι πολύ μακριά από την ευρύτερη περιοχή του Duisburg και δεν θέλω να απομακρυνθώ από τους γνωστούς μου. Μάλιστα μια φίλη που ζούσε χρόνια εκεί μου προτείνει να καταθέσω το βιογραφικό μου ως έχει γιατί μπορεί να μου βρουν κάτι παραπλήσιο της δουλειάς μου και ας μην ξέρω τι γλώσσα καλά.
                              Εκτός το U2, καλά είναι και το U1 για αναγνώριση καταθέσεων προς μελλοντικής σύνταξης.
                              Βεβαίως είναι το βιογραφικό απαραίτητο, εκτός τα πτυχία, αυτό που προτιμούν η προσωπάρχες είναι ιδίως και η συστατικές επιστολές.
                              Στης αίτησης που θα συμπλήρωσης στο γερμανικό οαεδ όταν δηλωθείς άνεργος, ανάμεσα και σε άλλα ερωτήματα προθυμίας, δίνετε και η επιλογή αποστάσεως προς στην θέση εργασίας από τον τωρινό τόπο κατοικίας.

                              Comment


                                Σε ευχαριστώ πολύ milu για την απάντηση σου, φαντάζομαι ότι έγγραφα ειναι στα ελληνικά και τα καταθέσω εκεί θα πρέπει να είναι και μεταφρασμένα.

                                Comment

                                Working...
                                X