Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    καλησπερα και απο'μενα
    ειμαι καινουργιος στο φορουμ
    δυστυχως σταματησα να διαβαζω στην σελιδα 9 του συγκεκριμενου ποστ, δεν αντεξα αλλο....
    ενα πραγμα θα ηθελα να προσθεσω μονο και θα το γραψω με κεφαλαια μπας και συνεχιζει η sal και εναν αριθμο, δεν τον θυμαμαι, να διαβαζει το συγκεκριμενο ποστ και οσοι εχουν την ιδια αποψη περι Αθηνας αλλα και περι Ελλαδας
    και εγω Αθηνα μενω....
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΘΕΙ (ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ) ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ , ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ

    εχουμε φτασει δηλαδη στο σημειο να συγκρινουμε ποσοτικα ποσο ηλιο εχουμε στην ελλαδα και ποσο ηλιο εχουν οι υπολοιπες χωρες.... συγκρινουμε ποσοτικα ποση θαλασσα εχουμε εμεις και ποση οι υπολοιπες χωρες... συγκρινουμε ποσοτικα ποσα σουβλατζιδικα εχουμε εμεις και ποσα σουβλατζιδικα εχουν οι υπολοιπες χωρες.....

    μεγαλοι ανθρωποι και ωριμοι ειμαστε (θελω να πιστευω οτι στην ηλικια των 30 και πλεον εχουμε ωριμασει ολοι)

    ας σκεφτουμε λιγο πιο σφαιρικα και πιο μακροχρονα...

    ωραια αντε και βρηκαμε μια απλη δουλιτσα στην ελλαδα και δεν την εγκαταλειπουμε με τιποτα, εχουμε σκεφτει καθολου το μελλον των παιδιων μας στην ελλαδα? σε 15 περιπου χρονια τι θα υπαρχει στην ελλαδα? τα παιδια μας μενοντας ελλαδα τι προοπτικες εχουν?

    τι παιδεια θα εχουν? την παιδεια του κανω μαθηματα με φωτοτυπιες και αναλωνω ολο τον χρονο μου στο να κανω φροντιστηρια για να μαθω οτι δεν εμαθα απο τις φωτοτυπιες?

    τα νοσοκομεια μας ειναι τωρα χαλια... πως θα ειναι σε 15 χρονια....?
    η κατασταση παει απο το κακο στο χειροτερο και δυστυχως στην ελλαδα οτι παει προς το χειροτερο δεν καλυτερευει ποτε...

    καπου διαβασα για την περιπετεια που ειχε ο αντρας της sal σε νοσοκομειο της γερμανιας
    μα δεν ειναι λογικο να κανουν τις συγκεκριμενες ερωτησεις? λογικα και θα ζητησουν διαβατηριο να δουν απο που εισαι και λογικο ειναι να ρωτησουν αν υπαρχει καποια ασφαλεια που να καλυψει την ιατρικη περιθαλψη
    μπορει ο ασθενης να ειναι φορεας καποιας μεταδοτικης ασθενειας... ο γιατρος ειναι υποχρεωμενος να γνωριζει τα παντα για τον ασθενη οπως επισης και το νοσοκομειο

    αν υπαρχει συνοδος ολες αυτες οι ερωτησεις γινονται στον συνοδο του ασθενη, απο την στιγμη ομως που δεν υπηρχε τι θα κανουν, θα ρωτησουν τον τειχο για ενα προχειρο ιατρικο ιστορικο?

    δηλαδη στο 'υπεροχο' νοσοκομειο για παιδια που εχουμε στην αθηνα , το παιδων, που πανε ολοι, τσιγγανακια , αλβανακια , πακιστανακια και λοιπα και λες και εσυ να πας μια φορα το παιδι σου και κολλαει γαστρεντεριτιδα απο ολα τα προηγουμενα , ειναι καλυτερα? ( αυτο που ανεφερα εχει γινει πολλες φορες, πηγαινεις το παιδι σου με πυρετο και βηχα και το περνεις στο σπιτι με γαστρεντεριτιδα....)

    θα μπορουσα να γραφω και αλλα , σταματαω εδω ομως ξανατονιζοντας σε ολους μας:

    ΗΡΘΕ Η ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΠΑΨΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΙΔΙΑΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΤΙ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΕΧΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Η ΧΩΡΑ ΜΑΣ , Η ΕΛΛΑΔΑ ...

    Comment


      Παιδα, γεια σας..Θελω και γω ν πω την αποψη μου ως τριτος γτ εχω ζησει τα πραγματα και απο τις 2 πλευρες..και θα εξηγησω τι εννοω... Λοιπον,εγω ειμαι 23 και εχω εναν αδερφο 28 χρονων, ο οποιος εψαχνε δουλεια 1,5 χρονο περιπου (7 μηνες πριν το στρατο και 8 μηνες μετα) και δεν εβρισκε.Με σπουδες σε πολυτεχνικη σχολη στα Ιωαννινα και μεταπτυχιακο στην Αγγλια.Εστειλε πανω απο 500 βιογραφικα σε Ελλαδα, Αγγλια, Γερμανια και Ολλανδια και πουθενα δεν τον πηραν. Τα οικονομικα των γονιων μου στενευαν και το αγχος μεγαλωνε. Μεχρι που καποια στιγμη του απαντησαν απο Γερμανια πως θα ενδιαφερονταν αλλα δεν ειναι διατεθειμενοι να πληρωσουν τα εξοδα ταξιδιου. Ο αδερφος μου, αφου του πηρανε 2 συνεντευξεις τηλεφωνικες αποφασισε να ανεβει,μιας κ εδω ηταν πια σιγουρο πως δεν θα μπορουσε ν ακανει τπτ. Τα γερμανικα του??Θεωριτικα καλα(επιπεδο Mittelstufe),πρακτικα???χαλια...Δεν θυμομαστε ουτε εγω,ουτε αυτος σχεδον τπτ εκτος απο σκορπιες λεξεις....Τι εκανε???Πριν του παρουνε τις συνεντευξεις, εβγαλε τα βιβλια και αρχιζε να προετοιμαζει 10 βασικα πραγματα για την προυπηρεσία του (την οποια δεν ειχε )Σε 2 τον απερριψαν...λογικο(λογω γλώσσας),σε μια δεχτηκαν να παει εκει για συνεντευξη. Με το που μπηκε το 2011 (2/1, σαν χθες μου φαινεται)βρισκομαι στο αεροδρομιο να αποχαιρετω τον αδερφο μου στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα...Οικονομικα ημασταν χαλια, οι γονεις μου πηραν ενα μικρο δανειο και του ειπαν:Αυτα εδω ειναι για σενα..Εσυ αποφασιζεις πως θα τα διαθεσεις.Δεν εχουμε αλλα ,αλλα καταναλωσε τα οπως νομιζεις καλυτερα.Αν τελειωσουν και δεν εχεις βρει δουλεια, επιστρεφεις και βλεπουμε. Εφυγε λοιπον με ολο αυτο το αγχος και μενα να βρισκουμε στη Βουδαπεστη και οι γονεις να πληρωνουν κ σπιτι εκει...Πραγματικα το αγχος απιστευτο κ τα οικονομικα αποθεματα λιγα...Μετα απο ενα μηνα, εγω βρισκομαι μονιμα πλεον Αθηνα και ο αδερφος μου ακομα Γερμανια,χωρις δουλεια...Οι δυσκολιες???Απειρες...Αρκει να πω πως για τη μονη συνεντευξη που ειχε κλεισει, τον πηραν τελικα τηλ και του ειπανε πως τελικα ακυρωνεται...Η ψυχολογια ολων μας???Σκατα!!!Απλα σκατα!Συγγνωμη αλλα ετσι ειναι.Η μανα μου να στεναχωριεται, ο πατερας μου να προσπαθει να την ηρεμησει κ γω να κοιταω το βδομαδιατικο και να σκεφτομαι πώς μπορει καποιος να χαλασει λιγοτερο απο 50 ευρω τη βδομαδα...Αρχικα εμεινε σε ξενοδοχειο στο Aachen(κατεληξε εκει γτ εκει ηταν η α συνεντευξη). Μιλώντας με τον ξενοδοχο, αν μπορει να κλεισει το δωματιο σε οικονομικη τιμη για κανα μηνα, μεχρι να βρει δουλεια, αυτος του ειπε πως πρεπει να του δωσει 1400 ευρω το μηνα!!!!!Μπορειτε να σκεφτειται εκεινη την ωρα την ψυχολογια του???Τσαντισμενος οπως ηταν και χωρις δουλεια, με μια βδομαδα να τρωει μονο τοστ απο σουπερ μαρκετ για να μην χαλαει χρηματα και τα ορια να στενευουν, πηγε μια βολτα και σταματησε να φαει ενα σουβλακι σε ενα ελληνικο εστιατοριο.Εκει ρωτησε μηπως ξερουν κατι για ενοικιαζομενα δωματια και τον παρεπεμψαν σε μια Ελληνιδα,αυτη σε αλλη Ελληνιδα κ.ο.κ.Τελικα η Ελληνιδα εξηγηθηκε σπαθι και το προβλημα της στεγασης λυθηκε μεσα σε 3 μερες χαρη στην Εληνιδα που του φερθηκε ομολογουμενως σα μανα...(Αθανατη ελληνικη μανα!!!).Ειχε περασει 1 μηνας και δουλεια..πουθενα!!!Οι περισσοτεροι ηθελαν καλα Γερμανικα..Για να μην πολυλογω, μετα απο 1,5 μηνα ηρθαν οι πρωτες πολλες συνεντευξεις. Με εδρα το Ααχεν, πηγαινε Κολωνια, Ντισελντορφ, Εσσεν κλπ .Τα λεφτα τελειωναν και δουλεια μηδεν...Μεχρι που εκει που γυρναγε απο μια συνεντευξη που περιμενε απορριπτικο, τον παιρνουν απο μια αλλη κ του λενε, ελα τωρα.Χωρις να εχει προετοιμασει τι θα πει, πηγαινει εκει, περναει μια συνεντευξη ό,τι να ναι απο,τι μου ειπε μετα και γυρναει πιστευοντας πως παλι δεν τον πηραν. Το επομενο πρωι,τον περνουν τηλ. και παει απο κει και ως δια μαγειας του λενε:Μας ενδιαφερει το πτυχιο σου και το μεταπτυχιακο σου, αλλα πρεπει να βελτιωσεις τα γερμανικα σου.Και κλεισανε.Πλεον το αγχος ειχε φυγει και ξεραμε ολοι πως τα 1800 καθαρα ερχονταν σε 1 μηνα!!!Μετα ομως μπηκε αλλο αγχος!!Πως θα κρατησει μια θεση στην οποια καθε μερα εκανε ολο και περισσοτερα λαθη, ολοι μιλουσαν γερμανικα και αυτος δεν μπορουσε νσ καταλαβει, και τα προγραμματα τα οποια ελεγε στο βιογραφικο του πως ηξερε, του τα εδωσαν στα γερμανικα και δεν μπορουσε να βγαλει περα...Αγχος??Ενας Θεος το ξερει!!!Του δωσαν και κατι βιβλια στα γερμανικα και του ειπαν:Διαβαζε τα αν εχεις αποριες...Εδω περα δεν μπορουσε να μιλησει καλα καλα με τους συνεργατες του για τη δουλεια και θα διαβαζε τα βιβλια???Αγγλικα, του ειχαν ξεκαθαρισει πως δεν μιλανε.Για 6 μηνες μεχρι το καλοκαιρι που ηρθε, μας ελεγε:Ωραια και καλα απο αποψη μισθου, αλλα δεν μπορω να ζησω ετσι..Με τοσες λιγες παρεες, μακρια απο σας και τοσες δυσκολιες στη δουλεια...Σκεφτοταν λοιπον πως με το τελος του χρονου θα κοιταζε για Ελλαδα παλι και ισως εβρισκε κατι.Πεσαμε ολοι πανω του...Τι ειναι αυτα που λες του λεγαμε??Πλεον παιρνεις 2100 καθαρα μετα απο 6 μηνες, που δεν τα παιρνουν οι γονεις μας μετα απο 30 χρονια προυπηρεσιας και σκεφτεσια να γυρισεις??Η απαντηση του ηταν πως θα το εβλεπε στο τελος του χρονου. Να σας πω λοιπον τι εγινε..Μολις γυρισε Γερμανια, μεσα σε 1,5 μηνα, τον εβαλαν σε μια πολυ νευραλγικη θεση για να δουν πως λειτουργει και εμειναν πολυ ευχαριστημενοι.Του προτειναν ταξιδι στην Αμερικη...Το δεχτηκε ,φοβουμενος πως τον θελουν για εναν απλο μεταφραστη...Αλλα επειδη οι Ελληνες εχουν αρχ@@ια(σορρυ κιλας) τους απεδειξε πως δεν πηγε εκει για ενας απλος μεταφραστης..Αρχισε να λεει την αποψη του, να δινει λυσεις κ συμβουλες...Οι Αμερικανοι ενθουσιαστηκαν και ρωτησαν τους Γερμανους πως ειναι δυνατον ενας τετοιος ανθρωπος με τοσες ικανοτητες και τοσο μικρη προυπηρεσια να μην ειναι μονιμος, αλλα δανεικος???Αποτελεσμα???Θα τον κανουν μονιμο, να μην μιλησω για μισθο πλεον, γτ οταν ηδη βγαζεις 2000, δεν σκεφτεσαι μετα αν θα παιρνεις 2500 η 3000...Να ζησεις θελεις αξιοπρεπως, οχι να γινεις Ωνασης!!!Πλεον, μετα απο τοσο λιγο καιρο, νιωθει αυτοπεποιθηση και οτι αξιζει ρε παιδι μου!!Δεν πηγαν χαμενες οι γνωσεις του και οι προσπαθειες του...Πλεον, δεν θελει να γυρισει...Γιατι εκει μονο δυστυχως μπορει να κανει ονειρα...Οταν λυνεις το βιοποριστικο σου, μετα ολα λυνονται...
      Που θελω να καταληξω???Οταν καποιος πει''θελω να ανεβω γερμανια'', πρεπει να ειναι σιγουρος για αυτην τη αποφαση..Δεν ειναι κατι που λες...''ας ανεβω για 1 μηνα και βλεπουμε...'' Πρεπει να εχεις ενα budget χρηματων και να δωσεις λιγο χρονο στον εαυτο σου..Τιποτα δεν ειναι ροδινο...Και ακομα πιο σημαντικο:Θελει πολλη συμπαρασταση απο το σπιτι..Εμεις μιλουσαμε μεσω skype με βαρδιες..1 ωρα η μανα μου, 1 ο πατερας μου και μια εγω καθημερινα για να του δινουμε κουραγιο...Οποιος δεν ειναι σιγουρος, καλυτερα να μην το επιχειρισει..Θελει αντερα και υπομονη ολο αυτο...Για τις οικογενειες δε, ακομα πιο δυσκολο...Πρεπει να το ψαξουν πιο πολυ.Θελω να πω..ελπιδα υπαρχει και καλυτερη ζωη υπαρχει και εινια εκει και μας περιμενει..Κριμα που αυτη η ελπιδα δεν ειναι πια εδω, αλλα ας σκεφτουμε τα θετικα.Μπορει να μην υπαρχει εδω, αλλα υπαρχει!!!Σφιξτε τα δοντια και παρτε την αποφαση ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ.δεν ειναι μια αποφαση που λες...εχω 1000 ευρω στην ακρη..Δεν ανεβαινω??Εγω θυμαμαι πως ο αδερφος μου, οταν του λεγα''μην αγχωνεσαι..Αν δεν βρεις κτ δεν εγινε και τπτ.τι ειχες, τι εχασες...Θα επιστρεψεις'', μου ελεγε''Εγω πισω ηττημενος δεν γυρναω.Αν γυρισω, θα γυρισω νικητης και μονο για διακοπες, εστω και αν πρεπει να μην τρωω τιποτα και να κλεισω μια τρυπα για να μενω προκειμενου να μην χαλαω χρηματα...'' Μην απογοητευεστε!!!Προσπαθειστε το και θα τα καταφερετε...Δουλεις εκει υπαρχουν...Τα γερμανικα αργα η γρηγορα θα τα μαθετε, αλλα μην ανεβετε χωρις να ξερετε καποια βασικα πραγματα...Λιγα, οχι πολλα και σιγα σιγα ολα θα γινουν!

      Comment


        Πολυ ωραίο το μήνυμά σου, ch07088, και καλωσήρθες στο Forum!

        Comment


          Γραφτηκα εδω και καποιους μηνες γτ και εμενα με ενδιαφερει να βλεπω πως ειναι η κατασταση στη Γερμανια και απο μια αλλη σκοπια, οχι μονο απο του αδερφου μου.Ευχαριστω για τα καλα σου λογια...Εγραψα καποια πραγματα απλα για να ενημερωσω καποιους για την κατασταση και να τους δειξω με το χρονικο αυτου του παραδειγματος, οτι οι καταστασεις απτις οποιες θα περασει, αναμενεται να ειναι πολυ δυσκολες...αλλα στο τελος υπαρχει δικαιωση!Ηθελα εδω και καιρο να τα γραψω ολα αυτα, αλλα οπως ειχα πει σε προηγουμενα μνμ μου, δεν εχω πολυ χρονο γτ παλευω να τελειωσω με τη σχολη μου. Χαιρομαι αν εδωσα εστω κ μια μικρη ιδεα σε καποιους και θα χαρω ακομα πιο πολυ αν τους εδωσα και κουραγιο!
          Καλο κουραγιο σε ολους ....

          Comment


            πολυ καλα εκανες που τα εγραψες ολα αυτα.
            Εχει δυσκολιες οπως καθε αρχη φυσικα αλλα αξιζει.
            Μπραβο και σε σενα που στηριζες τον αδερφο σου.
            Και με το καλο να τελειωσεις την σχολη σου

            Comment


              Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω την επιθεση στον χρηστη fendy..ειπε την αποψη του..εσεις ειπατε την δικη σας αφηστε σ εμας να βγαλουμε τα συμπερασματα μας..τοσο απλα..

              φιλε ch07088 καλως ηρθες..ο αδερφος σου μαλλον πρεπει λιγακι να σφιξει το στομαχι του..δεν χρειαζεται πολυ ευαισθησια οταν θελεις να πας μπροστα παρα μονο δουλεια και παλι δουλεια..
              οπως δεν υπαρχει πατριδα για τους μελλοθανατους δεν υπαχει κι γι αυτους πουυ θελουν επαγγελματικα να προοδεψουν..

              Comment


                Originally posted by mikael View Post
                Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω την επιθεση στον χρηστη fendy..ειπε την αποψη του..εσεις ειπατε την δικη σας αφηστε σ εμας να βγαλουμε τα συμπερασματα μας..τοσο απλα..
                ..
                Διαβασες τα λεγομενα του.Τωρα αν απορεις ακομα για την επιθεση,απορω και εγω με τη σειρα μου

                Comment


                  Originally posted by vaso31 View Post
                  Διαβασες τα λεγομενα του.Τωρα αν απορεις ακομα για την επιθεση,απορω και εγω με τη σειρα μου
                  Κιααα αν αλλααααξαμεεε λοοογια βαριαααααααα...

                  ειρηνηηηηηηηηηηηη

                  Comment


                    Originally posted by mikael View Post
                    Κιααα αν αλλααααξαμεεε λοοογια βαριαααααααα...

                    ειρηνηηηηηηηηηηηη

                    Comment


                      το εχω πει εδω και καιρο πως το forum χρειαζεται και το συνεφακι και τον φεντυ..ειναι απαραιτητοι γι ολους μας.

                      Comment


                        μαζι μας θελετε; παρεα;

                        Comment


                          Originally posted by synnefaki View Post
                          μαζι μας θελετε; παρεα;
                          zussamen

                          Comment


                            Originally posted by synnefaki View Post
                            μαζι μας θελετε; παρεα;


                            Εγω το συννεφακι θελω..ο Σπυρος με κανει να θελω να ξεκινησω τα λεξοτανιλ

                            Comment


                              αντε παρε τιποτα..να ενισχυσεις την βιανεξ μπας και παρει ο γιανακοπουλος τον παναθηναικο..

                              Comment


                                Originally posted by ch07088 View Post
                                Παιδα, γεια σας..Θελω και γω ν πω την αποψη μου ως τριτος γτ εχω ζησει τα πραγματα και απο τις 2 πλευρες..και θα εξηγησω τι εννοω... .....................:
                                Να είσαι καλά γι αυτά που έγραψες, μας έδωσες όντος κουράγιο παρόλο που διαβάσαμε πολλές δυσκολίες , αυτά σκέπτομαι και εγώ ότι θα αντιμετωπίσω χωρίς καν να έχω πάει ακόμα εκεί, συνέχεια λέω στον εαυτό μου Βαγγέλη πρέπει να βαστήξεις , Βαγγέλη πρέπει να βαστήξεις , θα συναντήσεις και αυτό και το άλλο και να που τα έγραψες και εσύ.
                                Καλή τύχη στον αδελφό σου και ευχαριστούμε και πάλι που μοιραστικές την εμπειρία του μαζί μας , για κάποιους νεοσύλλεκτους που ετοιμάζονται ήταν μάθημα αλλά και δύναμη.

                                Comment

                                Working...
                                X