Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by AlexanderGr View Post
    Καλησπέρα πατριωτες είμαι νεο μέλος στην ομαδα κ το τελευταιο διαστημα αρχισα να σκέφτομαι να ψάξω για δουλεια στην Γερμανία. Από κάποιες αγγελίες μεσω οαεδ ηρθα σε επικοινωνια με εναν εργοδοτη κ μου είπε μετα την συνεντευξη που μου εκανε οτι γίνομαι δεκτος με συμβολαιο 6μηνο κ βλέπουμε για την συνεχεια.Η δουλεια είναι τεχνική.Γνωριζει κάποιος αν ετσι είναι το συστημα? μετα το 6μηνο εχω ελπιδες να συνεχίσω ή θα ψάχνω εισητηρια επιστροφής? Επισης μου προκαλεσε εντύπωση οτι ψαχναν πολλους τεχνίτες (ξαφνικά ολοι φύγανε κ μεινανε κενες θεσεις?) Ευχαριστω πολύ εκ των προτερων.

    Μπράβο που βρήκες εργασία! Να μη σου φαίνεται παράξενο, γιατί υπάρχουν αρκετές θέσεις εργασίας αν ψάξεις και ιδίως τεχνικά επαγγέλματα που μπορεί να τα σνομπάρουν οι Γερμανοί. Όσο για το συμβόλαιο 6μηνο λογικό μου φαίνεται. Και για τους γιατρους τους ειδικευόμενους το ίδιο ισχύει. Αν δει ότι πας καλά και ανταποκρίνεσαι θα στο ανανεώσει. Τις περισσότερες φορές το ανανεώνουνε, εκτός κι αν δείξεις αδιάφορος ή ανεπαρκής.

    Comment


      Originally posted by sportbilly79 View Post
      Μπράβο που βρήκες εργασία! Να μη σου φαίνεται παράξενο, γιατί υπάρχουν αρκετές θέσεις εργασίας αν ψάξεις και ιδίως τεχνικά επαγγέλματα που μπορεί να τα σνομπάρουν οι Γερμανοί. Όσο για το συμβόλαιο 6μηνο λογικό μου φαίνεται. Και για τους γιατρους τους ειδικευόμενους το ίδιο ισχύει. Αν δει ότι πας καλά και ανταποκρίνεσαι θα στο ανανεώσει. Τις περισσότερες φορές το ανανεώνουνε, εκτός κι αν δείξεις αδιάφορος ή ανεπαρκής.
      sportbilly79 σε ευχαριστω πολύ για την αμμεση απαντηση. Είμαι λίγο διστακτικος γιατι ακουγονται πολλά για τον τροπο εργασιας οτι διαφερει με αυτον της Έλλαδας δηλαδη οτι οι εργοδοτες είναι πολύ πιεστικοι με υπερβολικες απαιτησεις κτλ. πιθανον να είναι κ παραπληροφόρηση.Αυτο με το συμβολαιο πως πάει τι διαρκεια εχουν στην συνεχεια? Ευχαριστω κ πάλι

      Comment


        Originally posted by AlexanderGr View Post
        sportbilly79 σε ευχαριστω πολύ για την αμμεση απαντηση. Είμαι λίγο διστακτικος γιατι ακουγονται πολλά για τον τροπο εργασιας οτι διαφερει με αυτον της Έλλαδας δηλαδη οτι οι εργοδοτες είναι πολύ πιεστικοι με υπερβολικες απαιτησεις κτλ. πιθανον να είναι κ παραπληροφόρηση.Αυτο με το συμβολαιο πως πάει τι διαρκεια εχουν στην συνεχεια? Ευχαριστω κ πάλι
        Εεε; Συγνώμη, αλλά με το "οι εργοδοτες είναι πολύ πιεστικοι με υπερβολικες απαιτησεις κτλ. " περιγράφεις ΚΑΙ την εδώ κατάσταση! Να προσθέσω χωρίς μισθό, ασφάλιση, ωράριο, δικαιώματα... Ακόμα και το διάλειμμα για φαγητό το θεωρούν τεμπελιά! Ακόμα το σκέφτεσαι;

        Comment


          Originally posted by aspateo View Post
          Εεε; Συγνώμη, αλλά με το "οι εργοδοτες είναι πολύ πιεστικοι με υπερβολικες απαιτησεις κτλ. " περιγράφεις ΚΑΙ την εδώ κατάσταση! Να προσθέσω χωρίς μισθό, ασφάλιση, ωράριο, δικαιώματα... Ακόμα και το διάλειμμα για φαγητό το θεωρούν τεμπελιά! Ακόμα το σκέφτεσαι;
          aspateo εχεις απολυτο δικιο αυτο που λες το ζω καθε μερα σαν εποχιακος εργατης αφου μας γραφουν σαν μεροκαματο 7,30 ωρες επειδη κανουμε μιση ώρα διαλειμμα.Αλλα οταν πας σε αλλή χώρα είναι αλλιως.

          Comment


            Originally posted by AlexanderGr View Post
            aspateo εχεις απολυτο δικιο αυτο που λες το ζω καθε μερα σαν εποχιακος εργατης αφου μας γραφουν σαν μεροκαματο 7,30 ωρες επειδη κανουμε μιση ώρα διαλειμμα.Αλλα οταν πας σε αλλή χώρα είναι αλλιως.
            Καλό κουράγιο και καλή επιτυχία σε ότι κι αν κάνεις! Να είσαι προσεκτικός, και τα μάτια σου 14 στους αετονύχηδες, Έλληνες, Γερμανούς, Πολωνούς κ.ο.κ., παντού υπάρχουν οι "καλοθελητάδες". Όσον αφορά το ωράριο, απ' ότι ξέρω, δουλεύεις (συνήθως) 9ωρο με 1 ώρα διάλειμμα για φαγητό. Δεν ξέρω αν είναι σε όλες τις δουλειές, σε πολλές πάντως, ναι.

            Comment


              Originally posted by AlexanderGr View Post
              sportbilly79 σε ευχαριστω πολύ για την αμμεση απαντηση. Είμαι λίγο διστακτικος γιατι ακουγονται πολλά για τον τροπο εργασιας οτι διαφερει με αυτον της Έλλαδας δηλαδη οτι οι εργοδοτες είναι πολύ πιεστικοι με υπερβολικες απαιτησεις κτλ. πιθανον να είναι κ παραπληροφόρηση.Αυτο με το συμβολαιο πως πάει τι διαρκεια εχουν στην συνεχεια? Ευχαριστω κ πάλι
              Πρεπει να δουλευεις γρηγορα-γρηγορα,σαν να βιαζεσαι ενα πραμα,και αυτο για 8 ωρες.Στην Γερμανια τα διαλειματα ειναι εξτρα,δεν πληρωνεσαι.Απασχολεισαι για 9ωρο-10ωρο(στην νυχτερινη βαρδια),αλλα πληρωνεσαι για 8ωρο.
              Στην Ελλαδα ειναι αλλιως.Πας να δουλεψεις 8ωρο και φυσικο ειναι ο εργοδοτης να εκνευριστει αν σε βλεπει να μιλας στο τηλεφωνο η να καθεσαι.
              Στην Γερμανια αυτα ειναι αδιανοητα,θα τα κανεις στο διαλειμα,οπου φυσικα δεν πληρωνεσαι,αλλα παρολα αυτα απασχολεισαι και βρισκεσαι εκει.
              Φυσικα ειναι αδιανοητο για Γερμανια 8ωρο δουλειας χωρις διαλειμα,γιατι η δουλεια εκει και οι ρυθμοι ειναι εξαντλητικοι.

              Comment


                ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

                Καλησπέρα ειμαι θεσσαλονικη αποφασισα να παω οικογενειακος γερμανια στην αρχη φυσικα μονος.Ειχα παει και παλια εκατσα 2,5 χρονια περιοχη GUETERSLOH καποια βοηθεια ευχαριστω

                Comment


                  Originally posted by aeroporos View Post
                  Πρεπει να δουλευεις γρηγορα-γρηγορα,σαν να βιαζεσαι ενα πραμα,και αυτο για 8 ωρες.Στην Γερμανια τα διαλειματα ειναι εξτρα,δεν πληρωνεσαι.Απασχολεισαι για 9ωρο-10ωρο(στην νυχτερινη βαρδια),αλλα πληρωνεσαι για 8ωρο.
                  Στην Ελλαδα ειναι αλλιως.Πας να δουλεψεις 8ωρο και φυσικο ειναι ο εργοδοτης να εκνευριστει αν σε βλεπει να μιλας στο τηλεφωνο η να καθεσαι.
                  Στην Γερμανια αυτα ειναι αδιανοητα,θα τα κανεις στο διαλειμα,οπου φυσικα δεν πληρωνεσαι,αλλα παρολα αυτα απασχολεισαι και βρισκεσαι εκει.
                  Φυσικα ειναι αδιανοητο για Γερμανια 8ωρο δουλειας χωρις διαλειμα,γιατι η δουλεια εκει και οι ρυθμοι ειναι εξαντλητικοι.
                  K στην Έλλαδα σε καποια εργοστασια στη βαρδια πολλες φορες δεν μπορεις ουτε να το κοιταξειςτο κινητο οχι να μιλησεις.Αλλα απ ότι λες 8ωρο δεν υπαρχει είναι 9ωρο.Επισης αυτο που λένε για τις υπερωριες π.χ.αν παιρνεις 10ευρω την ωρα μεικτα κ κανεις 8 ωρες υπερωρια θα πάρεις κ ενα ενσημο εκτως απο τα λεφτα της υπερωριας? Ευχαριστω.

                  Comment


                    Alexander φύγε χωρις δεύτερη σκέψη θα το βρείς το δρόμο σου η αρχή έγινε! Για το συμβόλαιο μην ανησυχείς, να δείξεις ενδιαφέρον να είσαι τυπικός και μετά από τους 6 μήνες είμαι σίγουρος ότι θα ανανεωθεί...

                    Comment


                      πως ειναι οι γερμανοι εργοδοτες γενικα;;

                      για δουλεια γραφειου

                      Comment


                        Originally posted by geodem View Post
                        Γνωρίζεται που κυμαίνεται ο μισθός του μηχανικού στη Γερμανία?
                        θα σε γελασω...αλλα κατω απο 1.500-1.600 καθαρα δεν νομιζω να παιρνει...
                        αλλα δεν βαζω το χερι μου στην φωτια...εχω εναν γνωστο που πρεπει να ειναι μηχανικος θα ρωτ. οταν τον δω την δευτερα.

                        Comment


                          οσον αφορα τα συμβολαια...ο νομος δινει το δικαιωμα για 2 χρονια το πολυ να σε εχουνε ως συμβασιουχο ας πουμε...μπορει δηλαδη 6 +6 +6 +6 μηνες, μπορει 1 + 1 χρονο, μπορει 6+6+ 1, μπορει 2 χρονια....μετα αν θελει να σε κρατησει σε κανει αοριστου (ας πουμε...)
                          Αυτο ειναι καλο ως ενα σημειο και για τον εργαζομενο γιατι μπορει να μην σε αρεσει η δουλεια και να θες να την κανεις...αν εισαι αοριστου πρεπει να ενημερωσεις 2 μηνες πριν, και κατι τετοια (εξαρταται)....ετσι μπορεις στο 6μηνο να αποφασισεις οτι θα πας αλλου, και μπορεις απο πριν να αρχισεις να ψαχνεις βαζοντας ως ημερομηνια για την νεα σου δουλεια , την ημερομηνια που ληγει το εξαμηνο....
                          οι γερμανοι αυτο λενε κατα κυριο λογο ελαστικοτητα εργασιας...οχι τα κολπα που κανουμε στην ελλαδα...

                          γενικα η ζωη στην γερμανια κυλαει πιο ηρεμα...οχι αργα αλλα ηρεμα...δεν υπαρχει αυτος ο πανικος που εχουμε στην ελλαδα που ολη μερα τρεχεις και στο τελος ανακαλυπτεις οτι εκανες μια τρυπα στο νερο.

                          ισως το χαλαρα ειναι λαθος...ηρεμα ειναι το σωστο.
                          πχ σε μια δουλεια, σε ενα υποκαταστημα σε αλλη πολη πηρε φωτια το εργοστασιο διπλα, και καηκε μερος του υποκαταστηματος οπου ητνα ο σερβερ.
                          Ο προισταμενος, ερχεται και λεει απλα και ηρεμα: εγινε αυτο και αυτο...αυριο να δουμε τι πρεπει να κανουμε να βαλουμε τα πραγματα σε σειρα...και συνεχιζει η μερα ηρεμα
                          στην ελλαδα μπαινει πανικοβλητος ο Χ,Ψ και αρχιζει: γιωργο, κωστα, νικο πηρε φωτια...παρε τηλεφωνο...εσυ πανε ρωτα αυτο...εσυ αυριο πας εκει...παρε με το βραδυ να μου πεις....κανονισε συγκεντρωση με τους τεχνικους...παρε τηλ. να μαθεις τι εγινε...ολοι τρεχουν σαν τρελοι και στο τελος δεν γινεται τιποτα....


                          βεβαια παντα εχει να κανει και με τον εργοδοτη....
                          παντως επειδη το προσεχα για παραδειγμα σε σουπερ μαρκετ, πωλητες κλπ, δεν νομιζω οτι κανουν πιο γρηγορα απο οτι στην ελλαδα...ισα ισα...πιο slow τους κοβω...ειδικα σε κατι καταστηματα ρουχων, βλεπεις κατι ουρες στο ταμειο που στην ελλαδα πιστευω μονο παρμονη χριστουγεννων τα βλεπεις...μην πουμε για δημοσιες υπηρεσιες...πας εφορια και υπαρχει μια απολυτη ησυχια...νομιζεις οτι εινια κλειστα...

                          Comment


                            Καλησπερα παιδια σε ολους σας. Εχω τελειωση βοηθως νοσηλευτων σε ΤΕΕ Α & Β κυκλου θα μπορουσα να βρω δουλεια στην Γερμανια αν γνωριζω γερμανικα.

                            Comment


                              Καλησπερα παιδια-υπεροχο και κατατοπιστικο το φορουμ-μπραβο στους διαχειριστες!

                              Ειμαι λογιστης στο επαγγελμα εδω και 2 χρονια, αλλα επειδη εδω πλεον δεν τραβαει το θεμα και προσπαθουμε με την κοπελα μου να παντρευτουμε και να φτιαξουμε τη ζωη μας, αποφασισαμε να φυγουμε για γερμανια-στουτγαρδη.

                              Γερμανικα τωρα θα ξενινησουμε να μαθαινουμε, μονο αγγλικα γνωριζω οπου εχω κανει μαστερ στην αγγλια (παλιες καλες εποχες...). Το καλο ειναι οτι θα μεινουμε στους θειους της κοπελας μου που εχουν και 4 παιδια που μιλανε γερμανικα οποτε ισως μας βοηθησουνε και αυτοι στην αρχη.

                              Το μονο που θελω να ρωτησω ειναι για την αγορα εργασιας στη γερμανια οσο αναφορα του οικονομολογους-λογιστες. Υπαρχει ζητηση στον κλαδο αυτο?...Βεβαια δεν απαιτω να εργαστω κατευθειαν σαν λογιστης-οτιδηποτε μπορω να κανω μεχρι να αρχισω να μιλαω τη γλωσσα.

                              Σας ευχαριστω και καλη δυναμη σε ολους...Μου φαινονται ολα βουνο τωρα στην αρχη, αλλα δεν μπορω πλεον στην ελλαδα..

                              Comment


                                Καλήσπερα σε όλους εχεί αρχισει να γέρνει η βάρκα προς το να φύγω sportbilly79 περιμενω να με πάρουν τηλ κ ότι γίνει. Καθε αρχη κ δυσκολη. Εγω σκέφτομαι την χειροτερη πέριπτωση να με διωξουν στο 6μηνο.Εκεί με τα συμβολεα απ οτι καταλαβα δεν υπαρχει κ πολυ σταθεροτητα. Χρειαζεται αισιοδοξία..

                                Comment

                                Working...
                                X