Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Λοιπόν παιδιά ύστερα κ απο το δεύτερο LMO που ήρθε πάλι αρνητικό γ μάγειρα ελληνικής κουζίνας κ μετα από αυτο π έγινε με την τράπεζα εδώ βάλαμε έναν βουλευτή καναδο να μιλήσει με το immigration να δούμε τι έγινε κ τ απάντησαν οτι τωρα πια είναι παρα πολύ δύσκολο να βγει θετικό ενα LMO μετα απο όλα αυτά κ ότι πλέον ο εργοδότης πρέπει να τριπλασιαση τις προσπάθειες να φερει εναν ξένο κ οτι γενικα στο Οντάριο υπάρχει μεγάλο απόθεμα από εργάτες. Πολυ δύσκολα τα πράγματα παιδιά.

    Comment


      IMM 0008 depentant ΣΩΣΤΑ το αφηνεις κενο.Τα θελουν και τα Ελληνικα αν δουλευεις βαλε χαρτι απο εργοδοτη.Εκανες φορολογικη δηλωση στον Καναδα που ησουν τοτε θελουν το [Option C prindout] αλλιως βαλε το εκαθαρηστικο της εφοριας.Δεν υπαρχει χρηματικο οριο για να κανει καποιος το sponsorship αλλα θελουν να τους δειξεις οτι βγαζεις καποια χρηματα.Τωρα αν εισαι ανεργη δεν εχεις λεφτα να τους δειξεις καποιο λογαριασμο τραπεζης.Πρεπει να τους εξηγησεις πως θα τα βγαλεις περα στην αρχη αν εχεις συγγενης στον Καναδα πες τους να σου γραψουν ενα γραμμα οτι θα σε φιλοξενησουν μεχρι να βρεις δουλεια και σπιτι δικο σου.

      Comment


        Ευχαριστώ BlackRed! Ναι αυτό το πρόγραμμα λέω, που χάρηκα όταν επιτέλους βγήκε. Για Αυστραλία που ήθελα απο πολύ παλιά, όταν έβλεπα απο άλλες χώρες να φεύγουνε και ζήλευα, δεν υπάρχει τίποτα ακόμα. Έχω δει απίστευτες τιμές κατά καιρούς για όλα τα μέρη του κόσμου, αν δω κάτι για Καναδά θα κλείσω όταν δεχτούνε την αίτηση μου. Το πιο βασικό που ήθελα να μάθω είναι αν υπάρχουνε πατριωτάκια που θα φύγουνε ή είναι ήδη εκεί με το πρόγραμμα. Θα διαβάσω το άλλο νήμα.

        Comment


          Καλησπερα σε ολους,

          Αν υπάρχει καποιος αποφοιτος σχετικος με IT και Voice over IP κ ενδιαφερεται για Τοροντο ας επικοινωνησει μαζί μου.
          Υπάρχει πιθανότητα να μπορέσουμε να βοηθήσουμε 1-2 άτομα που μπορούν και θέλουν μέσω του προγράμματος IEC να βρουν εργασία σε Καναδική εταιρία.

          Καλή Ανάσταση σε όλους και καλή τύχη!

          Comment


            Καλησπερα σε ολους,

            Αν υπάρχει καποιος αποφοιτος σχετικος με IT και Voice over IP κ ενδιαφερεται για Τοροντο ας επικοινωνησει μαζί μου.
            Υπάρχει πιθανότητα να μπορέσουμε να βοηθήσουμε 1-2 άτομα που μπορούν και θέλουν μέσω του προγράμματος IEC να βρουν εργασία σε Καναδική εταιρία.

            Καλή Ανάσταση σε όλους και καλή τύχη!

            Comment


              Ελληνική τράπεζα

              Παιδιά υπάρχει Ελληνική τράπεζα στον Καναδά ?

              Αν δεν υπάρχει πιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να στείλεις λεφτά στον Καναδα? HSBC ?

              ευχαριστώ

              Comment


                Θες να στειλεις σε καποιον ή για να χρησιμοποιεις εσυ οταν εισαι εδω?

                Comment


                  Originally posted by Serafim View Post
                  Παιδιά υπάρχει Ελληνική τράπεζα στον Καναδά ?

                  Αν δεν υπάρχει πιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να στείλεις λεφτά στον Καναδα? HSBC ?

                  ευχαριστώ
                  Ελληνικη τραπεζα δεν υπαρχει φυσικα. Η μονη λυση ηταν η City Bank η οποια και εχει κλεισει εδω και μερικα χρονια εχει μονο καποια HQ εκει. Αν θες μπορεις να μας πεις γιατι ακριβως ενδιαφερεσαι να κανεις και ισως να γνωριζουμε καποιο αλλο τροπο πιο φθηνο και πιο βολικο. Χρονια Πολλα Χριστος Ανεστη.

                  Comment


                    Χρόνια πολλά σε όλους.
                    Θα ήθελα να μάθω αν με το καλό πάω Καναδά και θελήσω ο αδερφός μου να μου στείλει λεφτά απο Ελλάδα ποιος είναι ο οικονομικότερος τρόπος ?

                    Comment


                      με "wire transfer". Δηλαδή θα πάρεις τα στοιχεία της τράπεζας του Καναδά (αφού τους πεις ότι tα θες για wire transfer), που θα περιέχουν τον αρ. λογαριασμού και το swift code. Αυτά θα τα δώσεις στον αδερφό σου ώστε να στα στείλει, γενικά για ποσά έως 5000 υπάρχει χρέωση συνολικά (από την Ελληνική και την Καναδική τράπεζα) 20-25 ευρώ, για 10000 ευρώ χρέωση 40 ευρώ. ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ SITE ΤΗΣ ALPHA BANK ΕΔΩ:
                      ALPHA BANK

                      Comment


                        Αυτα προυποθετουν λογαριασμους σε ιδιο νομισμα ή μετατροπη κατα την αποστολη που στοιχιζει. Μια σχετικα φθηνη μεθοδος ειναι και το Western Union Money Transfer εχει σχετικα καλα rates στις μετατροπες.

                        Comment


                          Χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη
                          Προσωπικά έκανα μεταφορά απο τον λογαριασμό μου απο Alphabank σε λογαριασμό CIBC μέσω web bank αρκετα καλο ποσό και τα έξοδα ήταν 40 δολάρια. Σημειωτέον ότι τα χρήματα ήρθαν μετά απο 5 ημέρες στον λογαριασμό μου στον Καναδά. Χρειάζεται μόνο τον αριθμό λογαριασμού και το swift code.

                          Comment


                            είτε μέσω τραπέζης, είτε μέσω western union. αν το κάνεις μέσω τραπέζης, να κοιτάξεις να έχεις λογαριασμό ευρώ για να μην χάσεις κατά τη μεταφορά. οι τράπεζες στον καναδά, στο βανκούβερ τουλάχιστον, δεν έχουν καλά exchange rates. αλλά πάλι δεν ανοίγουν όλες οι τράπεζες λογαριασμό σε ευρώ... η bmo για παράδειγμα δεν ανοίγει!
                            The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

                            Comment


                              Originally posted by jack83
                              ..... Φυσικα σαν τακτικη στο τηλεφωνικο κεντρο παντα σε ρωτανε πως ειναι η μερα σου, τι εφαγες κτλ για να ξεχαστεις...
                              ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ!!!!

                              Comment


                                Μια ερωτηση.... Αν ο συγγενεις που εχω στον καναδα μου γραψει το 51 % της επιχειρησης του τι μπορει να γινει μετα ? ξερει κανεις?

                                Comment

                                Working...
                                X