Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Βιογραφικό σημείωμα και αίτηση υποψηφιότητας στη γερμανική αγορά εργασίας.

    Originally posted by xainti View Post
    Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την επιστολή που βάζουμε μπροστά από το βιογραφικό. Όταν στέλνουμε με e-mail το βιογραφικό επισυνάπτουμε και την επιστολή ή βάζουμε το περιεχόμενο της επιστολής ως μήνυμα του e-mail;

    Και δεύτερον, επειδή ο άντρας μου έχει ως προϋπηρεσία πολλές διαφορετικές δουλειές και θα απευθυνθεί σε δουλειές τύπου συνεργεία καθαρισμού ή βοηθός σε πακεταρίσματα κτλ., όπου δεν έχει ξανασχοληθεί με κάτι τέτοιο, να επισυνάψουμε με το βιογραφικό και όλες τις συστατικές επιστολές και βεβαιώσεις που αναφέρονται στο βιογραφικό του, αλλά είναι άσχετες με το είδος δουλειάς στο οποίο απεθύνεται ή υπάρχει περίπτωση να θεωρηθεί over-qualified και να τον απορρίψουν; Νοιώθει ανασφάλεια ακόμη με την γλώσσα και θέλει να πάει σε δουλειές που θα μπορεί να συννενοηθεί μεν αλλά θα είναι βοηθητικός κυρίως....Οι Γερμανοί γενικώς το κάνουν αυτό να σε απορρίπτουν λόγω του ότι έχεις περισσότερα προσόντα από αυτά που ζητάνε ή όχι;

    Ευχαριστώ.
    Βιογραφικό σημείωμα και αίτηση υποψηφιότητας στη γερμανική αγορά εργασίας.

    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      Originally posted by xainti View Post
      υπάρχει περίπτωση να θεωρηθεί over-qualified
      Μη σκατε για τετοια θεματα. Εκτος κι αν ειναι λεκτορας, πυρηνικος φυσικος στον Δημοκριτο και αιτηθει να δουλεψει αποθηκη, τοτε θεωρειτε καποιος over. Αλλιως σε ολες τις αλλες περιπτωσεις ειναι κανονικα qualified.

      Comment


        Originally posted by xainti View Post
        Όταν στέλνουμε με e-mail το βιογραφικό επισυνάπτουμε και την επιστολή ή βάζουμε το περιεχόμενο της επιστολής ως μήνυμα του e-mail;
        προσωπικα προτιμω το anschreiben να ειναι ξεχωριστο pdf χωρις το δευτερο να ειναι λαθος

        Originally posted by xainti View Post
        Και δεύτερον, επειδή ο άντρας μου έχει ως προϋπηρεσία πολλές διαφορετικές δουλειές και θα απευθυνθεί σε δουλειές τύπου συνεργεία καθαρισμού ή βοηθός σε πακεταρίσματα κτλ., όπου δεν έχει ξανασχοληθεί με κάτι τέτοιο, να επισυνάψουμε με το βιογραφικό και όλες τις συστατικές επιστολές και βεβαιώσεις που αναφέρονται στο βιογραφικό του, αλλά είναι άσχετες με το είδος δουλειάς στο οποίο απεθύνεται ή υπάρχει περίπτωση να θεωρηθεί over-qualified και να τον απορρίψουν; Νοιώθει ανασφάλεια ακόμη με την γλώσσα και θέλει να πάει σε δουλειές που θα μπορεί να συννενοηθεί μεν αλλά θα είναι βοηθητικός κυρίως....Οι Γερμανοί γενικώς το κάνουν αυτό να σε απορρίπτουν λόγω του ότι έχεις περισσότερα προσόντα από αυτά που ζητάνε ή όχι;

        Ευχαριστώ.
        Στο anschreiben αναφερει τι εχει μαθει/μπορει να κανει , γιατι ειναι καταλληλος για τη συγκεκριμενη δουλεια
        οποτε για καθε δουλεια πρεπει να υπαρχει και ξεχωριστο anschreiben με το κεντρο βαρους να επικεντρωνεται στη συγκεκριμενη θεση.Οι βεβαιωσεις προυπηρεσιας πρεπει να την αφορουν αποκλειστικα.Στο βιογραφικο μπορει να αναφερει ολες τις δουλειες που εχει ασχοληθει με ημερομηνια παντα.
        Γι αυτο το λογο λοιπον να διαβαζετε προσεκτικα τις αγγελιες και να εστιαζετε στο τι ζηταει ο εργοδοτης.

        Comment


          Ευχαριστώ πολύ! Τα διάβασα όλα και μου λύθηκαν οι απορίες!!!
          Να είσαι καλά!

          Comment


            Originally posted by Don Juan View Post
            προσωπικα προτιμω το anschreiben να ειναι ξεχωριστο pdf χωρις το δευτερο να ειναι λαθος



            Στο anschreiben αναφερει τι εχει μαθει/μπορει να κανει , γιατι ειναι καταλληλος για τη συγκεκριμενη δουλεια
            οποτε για καθε δουλεια πρεπει να υπαρχει και ξεχωριστο anschreiben με το κεντρο βαρους να επικεντρωνεται στη συγκεκριμενη θεση.Οι βεβαιωσεις προυπηρεσιας πρεπει να την αφορουν αποκλειστικα.Στο βιογραφικο μπορει να αναφερει ολες τις δουλειες που εχει ασχοληθει με ημερομηνια παντα.
            Γι αυτο το λογο λοιπον να διαβαζετε προσεκτικα τις αγγελιες και να εστιαζετε στο τι ζηταει ο εργοδοτης.
            Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
            Απλά όταν θα απευθυνθεί σε μία δουλειά, π.χ. συνεργείο καθαρισμού που δεν έχει ξαναδουλέψει σε κάτι τέτοιο, τι να γράψει γιατί είναι κατάλληλος και γιατί τον ενδιαφέρει αυτή η δουλειά; Σκέφτομαι αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι για να γράψει...καμιά βοήθεια;
            Άλλωστε σίγουρα βλέποντας ότι είναι μετανάστης καταλαβαίνουν ότι έχει ανάγκη μια οποιαδήποτε δουλειά και προφανώς την ζητάει για επιβίωση και μόνο...αυτό λίγο με μπερδεύει...

            Comment


              Originally posted by DiD666 View Post
              Μη σκατε για τετοια θεματα. Εκτος κι αν ειναι λεκτορας, πυρηνικος φυσικος στον Δημοκριτο και αιτηθει να δουλεψει αποθηκη, τοτε θεωρειτε καποιος over. Αλλιως σε ολες τις αλλες περιπτωσεις ειναι κανονικα qualified.

              Comment


                Originally posted by Chrisgr View Post
                2 θέσεις ήτανε για εργοστάσιο με μπογιές 8ωρο , 1250 ευρώ αλλα οι θέσεις καταλήφθηκαν ήδη ..υπαρχει ομως ακόμα η ευκαιρία για δουλειά στο εργοστάσιο της Μερσεντές με Leihfirma 8.5ευρώ/ώρα + 25% βραδυνά +25%Κυριακές . Οποιος ενδιαφέρεται ας μου στειλει π.μ να του πώ την διέυθυνση και να πάει να κάνει αίτηση (80% σίγουρο για πρόσληψη) με βασικά Γερμανικά και δίπλωμα για στάπλερ
                τι ειναι το σταπλερ
                sory ειμαι ασχετος ακομα

                Comment


                  Σκέψη για μετανάστευση,οι πρώτες μου απορίες.

                  Καλησπερίζω και εγώ με την σειρά μου την παρέα.

                  Μπήκε και σε εμένα η σκέψη για τα καλά να αφήσω την πατρίδα.
                  Μιας και τώρα έχω δουλειά εδώ (λέμε τώρα γιατί δουλεία και Ελλάδα δεν πάνε πλέον μαζί) και διαβάζοντας τις γνώμες στο φόρουμ από άτομα που έχουν ανηφορίσει ήδη,δεν βιάζομαι να φύγω.
                  Ήδη ξεκίνησα πριν 1,5 μήνα Γερμανικά εγώ και η γυναίκα μου και λέμε με το καλό όταν θα είμαστε 100% σίγουροι ότι θα μπορέσουμε να φύγουμε,να κάνουμε το βήμα(μάλλον με το νέο έτος).

                  Η απορία είναι λίγο εξειδικευμένη ως προς την δουλειά,εγώ έχω σπουδάσει βιομηχανικός σχεδιαστής και έχω δουλέψει στο παρελθόν σε εργοστάσιο για 3 1/2 χρόνια σαν υπεύθυνος σε cnc διατρητικές μηχανές για επίπεδη λαμαρίνα(Stanz-Nibbel Maschinen,Laser Maschinen),όπως και σε στράντζα (Abkantpressen) για λιγότερο διάστημα.
                  Ήδη έχω δει αρκετές αγγελίες από εργοστάσια που ζητάνε αυτά που ξέρω να κάνω ακόμη και για ίδια μοντέλα μηχανήματα που δούλευα (amada).

                  Θα ήθελα αν ξέρει κανείς να με συμβουλέψει σε ποια περιοχή θα βρω αρκετά εργοστάσια τέτοιου είδους για να ψαχτώ καλύτερα από τώρα,το να πάω σε μία ξένη χώρα σε κάποια περιοχή για δουλειά και να να ψάχνομαι εντελώς στα τυφλά δεν είναι και το καλύτερό μου.
                  Και αν έχει κανείς εμπειρία και ξέρι πόσο περίπου πληρώνεται η εργασία αυτή.

                  Ευχαριστώ.

                  Comment


                    σταπλερ είναι το διπλωμα για κλαρκ

                    Comment


                      εχω προσπεκτους απο σχολη οδηγων και για το Γ θελει 2600 € και για Ε 3650€ Βγαλτο στην Ελλαδα με 700 !!!

                      Comment


                        οδηγος φορτηγου ή λεωφορείου στην γερμανία.

                        Καλημέρα πατριωτάκια, δυστυχώς ή ευτυχώς ήρθε και εμενα η σειρά μου (σε κανα χρόνο αφου πάω φροντιστήριο γερμανικών πρώτα) να φύγω απο την χώρα μου καθώς είμαι 37 χρονών και δουλείες, πιθανόν και λόγω ηλικίας, δεν υπάρχουν. Εδω η επαγγελματική μου εμπειρία ήταν σαν πωλήτης αρχικά και μετά είχα βιβλιοπωλείο το οποίο έκλεισα..
                        Εφόσον δεν γνωρίζω τη γλώσσα το πωλητής το αποκλείω, μιλώντας με ενα ξάδερφο της γυναίκας μου που μένει μόνιμα στο μόναχο, ήταν κατηγορηματικός όσον αφορά την γλώσσα και μου είπε πως υπάρχει μεγάλη ζήτηση σαν οδηγος φορτηγού ή λεωφορείου, ήταν το πρώτο πράγμα που μου ανέφερε όταν το ρώτησα για εργασία στην γερμανία.
                        Ερωτώ λοιπόν τα πατριωτάκια μου, χωρίς καθόλου επαγγελματική εμπειρία σαν οδηγός , υπάρχει περίπτωση να βρεις εργασία?, η ηλικία παίζει ρόλο για τον εργοδότη σου?
                        Βέβαια εγω το έχω πάρει απόφαση πως θα φύγουμε, η γυναίκα μου δεν μπορεί να το χωνέψει ακόμα, αλλά το παιδάκι μας τι φταίει να ταλαιπωρηθεί αργότερα εξαιτείας των δοσίλογων πολίτικών μας? Ούτως η άλλως εαν μείνεις στην Ελλάδα και κατάφερεις κάπως να το σπουδάσεις, γνωρίζεις απο πρίν πως θα φύγει στο εξωτερικό.
                        Εννοέίται πως θα τα διπλώματα που θα αποκτήσω θα περιλάμβάνουν τα πάντα(κάρτα οδηγού, πει, adr κτλ)
                        Αναμένω τις απαντήσεις σας, χαιρετίσματα απο την Ελλάδίτσα μας.
                        Να σται πάντα καλά.

                        ΥΓ. εάν κάποιος έχει βρει δουλεία μέσω της daxxa ας ενημερώσει.

                        Comment


                          Η Daxxa είναι πολυεθνική εταιρεία στελέχωσης και εκμετάλλευσης οδηγών λεωφορείου.

                          Originally posted by tombolos View Post
                          Καλημέρα πατριωτάκια, δυστυχώς ή ευτυχώς ήρθε και εμενα η σειρά μου (σε κανα χρόνο αφου πάω φροντιστήριο γερμανικών πρώτα) να φύγω απο την χώρα μου καθώς είμαι 37 χρονών και δουλείες, πιθανόν και λόγω ηλικίας, δεν υπάρχουν. Εδω η επαγγελματική μου εμπειρία ήταν σαν πωλήτης αρχικά και μετά είχα βιβλιοπωλείο το οποίο έκλεισα..
                          Εφόσον δεν γνωρίζω τη γλώσσα το πωλητής το αποκλείω, μιλώντας με ενα ξάδερφο της γυναίκας μου που μένει μόνιμα στο μόναχο, ήταν κατηγορηματικός όσον αφορά την γλώσσα και μου είπε πως υπάρχει μεγάλη ζήτηση σαν οδηγος φορτηγού ή λεωφορείου, ήταν το πρώτο πράγμα που μου ανέφερε όταν το ρώτησα για εργασία στην γερμανία.
                          Ερωτώ λοιπόν τα πατριωτάκια μου, χωρίς καθόλου επαγγελματική εμπειρία σαν οδηγός , υπάρχει περίπτωση να βρεις εργασία?, η ηλικία παίζει ρόλο για τον εργοδότη σου?
                          Βέβαια εγω το έχω πάρει απόφαση πως θα φύγουμε, η γυναίκα μου δεν μπορεί να το χωνέψει ακόμα, αλλά το παιδάκι μας τι φταίει να ταλαιπωρηθεί αργότερα εξαιτείας των δοσίλογων πολίτικών μας? Ούτως η άλλως εαν μείνεις στην Ελλάδα και κατάφερεις κάπως να το σπουδάσεις, γνωρίζεις απο πρίν πως θα φύγει στο εξωτερικό.
                          Εννοέίται πως θα τα διπλώματα που θα αποκτήσω θα περιλάμβάνουν τα πάντα(κάρτα οδηγού, πει, adr κτλ)
                          Αναμένω τις απαντήσεις σας, χαιρετίσματα απο την Ελλάδίτσα μας.
                          Να σται πάντα καλά.

                          ΥΓ. εάν κάποιος έχει βρει δουλεία μέσω της daxxa ας ενημερώσει.
                          Καλώς ήρθες στην παρέα μας tombolos !
                          Οδηγός φορτηγού ή λεωφορείου στην Γερμανία.
                          Για οδηγός λεωφορείου (η ταξί) θα πρέπει να είσαι σε θέση (από θέμα γλώσσας) να παρακολουθήσεις την εκπαίδευση στην Γερμανία (για οδηγός φορτηγού είναι ποιο εύκολο).
                          Ο χώρος των μεταφορών έχει πολλές δουλειές με καλά λεφτά.
                          Η Daxxa είναι πολυεθνική εταιρεία στελέχωσης και εκμετάλλευσης οδηγών λεωφορείου.
                          Daxxa Fahrerteam | Personallösungen im Güter- und Personenverkehr/12 Νοεμβρίου/DAXXA σχολείο Θεσσαλονίκη - Ελλάδα




                          Neue Lösung für die Gewinnung von Busfahrern | Daxxa bildet Busfahrer für deutsche Busunternehmen aus | Omnibus-News / Touristik-Nachrichten | Busfahrer,Daxxa-Fahrerteam,Fahrermangel,Gastfahrer,Niederlande,Per sonalservice,Spanien,Unternehmen | Das Fa

                          Spanische & griechische Busfahrer für Deutschland | Daxxa Fahrerteam

                          Lastwagen/Bus - SHOP - Verlag Heinrich Vogel

                          Πληροφορίες και συμβουλές / Φορτηγό/άδειας οδήγησης C1, C1E, C και Ce...

                          Berufskraftfahrer-Qualifikations-Gesetz

                          Alles zum BKrFQG: DEKRA-Berufskraftfahrer

                          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                          Comment


                            Η DAXXA είναι Transport & Logistics διδάσκει το κατάλληλο προσωπικό.

                            DAXXA σχολείο Θεσσαλονίκη - Ελλάδα.



                            Η ηλικία 40 με 50 είναι η καλύτερη, (βάση στατιστικών, λιγότερα ατυχήματα) για επαγγελματίες οδηγούς.
                            Οι φωτογραφίες είναι από μαθήματα γλώσσας στην Ελλάδα(τα μαθήματα είναι στα Ελληνικά).
                            Υπάρχουν δύο μαθήματα, ένα το πρωί και ένα το απόγευμα.
                            Σε αυτά τα μαθήματα λαμβάνουν μέρος αναβάτες χωρίς προηγούμενη γνώση της γερμανικής γλώσσας. Μετά την επιτυχή ολοκλήρωση του σεμιναρίου οι συμμετέχοντες θα έχουν ένα επίπεδο Β1, η οποία απαιτείται για να εργαστούν στη Γερμανία.
                            DAXXA έχει με τα σχολεία των κατάλληλων συμβάσεων και βρίσκεται σε στενή επαφή με τους εκπαιδευτές.


                            DAXXA Sprachschule Thessaloniki – Griechenland | Daxxa Fahrerteam

                            http://www.daxxafahrerteam.de/anfrage-lkw-busfahrer/Φορτηγό Αίτηση / οδηγό του λεωφορείου.

                            Η DAXXA είναι Transport & Logistics διδάσκει το κατάλληλο προσωπικό. Η DAXXA προσλαμβάνει και επιλέγει η DAXXA είναι ο εργοδότης. Η DAXXA αναλαμβάνει όλα τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις. Πληρώνετε μόνο για κάθε παραγωγική ώρα. Η DAXXA έχει ειδικευτεί στον τομέα των μεταφορών και logistics και έχει μεγάλη γνώση στο χώρο του προσωπικού, η DAXXA είναι μια εξαιρετική (εξωτερική) σύμβουλος του προσωπικού. Συχνά είναι εκπληκτικά εύκολο να έρθει σε μια αποτελεσματική λύση. Σε όλα τα θέματα προσωπικού, είτε την πρόσληψη, την εμπορία προσωπικού, αναζήτηση εργασίας και / ή διοικητική DAXXA είναι ο συνεργάτης σας. Η DAXXA, σε συνεργασία με έμπειρους εκπαιδευτές και αναγνωρισμένα εκπαιδευτικά ιδρύματα για στοχοθετημένη κατάρτιση και εκ του νόμου επιμόρφωσης για τους οδηγούς φορτηγών
                            Άτομα που αναζητούν εργασία, οι εργαζόμενοι και οι εργοδότες έχουν τη δυνατότητα της γνώσης μας, του δικτύου και την εμπειρία μας.
                            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                            Comment


                              Έχει κανείς προσωπική εμπειρία απτο daxxa;

                              Comment


                                Comment

                                Working...
                                X