Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γεια σε όλους και καλή τύχη σε όλους!!! Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό....Μήπως γνωρίζει κανείς είτε εμπειρικά (έχει ζήσει ή έχει συγγενείς) είτε από "θεωρητικές" (γενικά ότι έχει ακούσει) πληροφορίες σχετικά με την επαρχία ονόματι Morden κοντά στο Winnipeg της Manitoba;Στη σελίδα του διάβασα κάποια πράγματα αλλά θα με εξυπηρετούσε αν γνώριζε κανείς τι επικρατεί εκεί από "πρώτο χέρι". Ευχαριστώ πολύ.

    Υ.Γ. Διαβάζοντας το συγκεκριμένο θέμα(Μετανάστευση στον Καναδά) έπεσα πάνω σε ένα θέμα που είχε ανοίξει η PANIA73 στίς 21-01-2013 (σελ 9) και μετά λύπης είδα ότι αγνοήθηκε από όλους χωρίς να λάβει καμία απάντηση... γιατί έτσι βρε παιδιά??????? ξέρουμε τι έγινε μ αυτή τη κοπέλα?

    Comment


      Originally posted by Maria Lamprikidi View Post
      Γεια σε όλους και καλή τύχη σε όλους!!! Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό....Μήπως γνωρίζει κανείς είτε εμπειρικά (έχει ζήσει ή έχει συγγενείς) είτε από "θεωρητικές" (γενικά ότι έχει ακούσει) πληροφορίες σχετικά με την επαρχεία ονόματι Morden κοντά στο Winnipeng της Manitoba;Στη σελίδα του διάβασα κάποια πράγματα αλλά θα με εξυπηρετούσε αν γνώριζε κανείς τι επικρατεί εκεί από "πρώτο χέρι". Ευχαριστώ πολύ.

      Υ.Γ. Διαβάζοντας το συγκεκριμένο θέμα(Μετανάστευση στον Καναδά) έπεσα πάνω σε ένα θέμα που είχε ανοίξει η PANIA73 στίς 21-01-2013 (σελ 9) και μετά λύπης είδα ότι αγνοήθηκε από όλους χωρίς να λάβει καμία απάντηση... γιατί έτσι βρε παιδιά??????? ξέρουμε τι έγινε μ αυτή τη κοπέλα?
      Το Morden είναι μια μικρή κομόπολη της Manitoba .Επειδή έχει μεγάλο πρόβλημα με ανθρώπινο δυναμικό ,έχει δικό του μεταναστευτικό πρόγραμμα ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΕΠΑΡΧΙΑ ΤΗΣ ΜΑΝΙΤΟΜΠΑ.Το θέμα είναι οτι εαν πας με το πρόγραμμα του Morden είσαι υποχρεωμένος να καθήσεις εκεί τουλάχιστον μέχρι να παρεις permanent residency .Γιατί λοιπόν να μην κάνεις MPNP που σου επιτρέπει να κινείσαι ελευθερα σε όλη την Μανιτόμπα?

      Comment


        Καλησπέρα Σπύρο και ειλικρινά σ ευχαριστώ πολύ για την τόσο άμεση απάντησή σου, είμαι ευχάριστα ξαφνιασμένη, διότι έτσι για την ιστορία ήσουν το πρώτο πατριωτάκι που ανακάλυψα τυχαία (και έτσι βρήκα και το forum) ψάχνοντας στο Google πληροφορίες για την ζωή στον Καναδά και ειλικρινά με συγκλόνισε η ιστορία σου !!! Να το θεωρήσω λες σημαδιακό?????
        Λοιπόν, επέλεξα το Μορντεν επειδή αρχικά θεωρώ ότι είναι σχετικά πιο εύκολο να μπεις απο εκεί στον Καναδά . Επιπλέον μου φάνηκε με μια πρόχειρη ματιά ιδανικό μέρος για να ζήσει κάποιος με μικρά παιδιά. Για να δω αν το έχω καταλάβει καλά, εννοείς ότι άπαξ και πας εκεί, μέχρι να πάρεις το permanent residence δε μπορείς να βγεις εκτός αυτής της μικρής κωμόπολης σωστά? Όμως είναι εύλογο απορίας..γιατί έχει τόσο μεγάλη έλλειψη σε εργάτες??Συμβαίνει κάτι? υπάρχει μήπως κάποιος παράγοντας επικινδυνότητας?What's the catch? Ξέρεις τίποτα περισσότερο γι αυτό το μέρος ; σ ευχαριστώ πολύ.

        Comment


          Πρώτα απο όλα να πώ οτι είναι πάρα πολύ πιθανό εώς και σίγουρο οτι θα ξαναγίνει recruitment mission απο το ΜΡΝΡ μέσα στον Οκτώμβριο στην Αθήνα ,οπότε όποιοι θέλουν να συμμετέχουν θα πρέπει να έχουν έτοιμες μεταφράσεις ,IELTS κλπ.Απο εκεί και πέρα κράτα στο μυαλό σου οτι η επαρχία της Μανιτόμπα έχει μια ιδιαίτερα σταθερή οικονομία με περίπου 5 % ανεργία που βασίζεται στην πρωτογεννή παραγωγή.Ταξιδεύεις στην εθνική και βλέπεις ατελείωτα χωράφια που τα καλιεργούν με σιτηρά.Ο χειμώνας όμως είναι ιδιαίτερα βαρύς.Σκέψου πως σύμφωνα με τα λεγόμενα των ντόπιων πέρισυ ο χειμώνας ήτανε ιδιαίτερα γλυκός.Στους μείον 35 όμως εγώ προσωπικά την άκουσα .Αυτός είναι και ένας λόγος που το ισοζύγιο των ανθρώπων ,αυτοί που φέυγουν σε σχέση με αυτούς που έρχονται είναι αρνητικό.Για αυτό και θέλουν να φέρουν κόσμο.Υπ όψιν οτι για να πας σε οποιοδήποτε άλλο μέρος στον Καναδά θέλει να έχεις προσφορά εργασίας ,οπότε πέφτεις σε ένα φάυλο κύκλο ,για να βρείς εργασία πρέπει να είσαι εδώ.Προσωπική μου άποψη ,όσοι ενδιαφέρονται να ετοιμαστούν για το ΜΡΝΡ που θα γίνει στην Αθήνα και ας κάνουν τα χαρτιά τους για να έρθουν με PR κατευθείαν μετά απο 1 με 1 1/2 χρόνο.Εγώ περιμένω το PR και πραγματικά ,αν και έχω αλλάξει 3 δουλειές μέχρι τώρα σας λέω οτι είναι δύσκολο με temporary status εδω .Σε κάποια στιγμή θα ενημερώσω και την ανταπόκρισή μου γιατί αρκετά έχουν αλλάξει μέχρι τώρα.

          Comment


            Ευχαριστώ πολύ Σπύρο, όταν θα έχεις διαθέσιμο χρόνο και μπορείς ενημέρωσε μας για τις αλλαγές και φυσικά για τον ένα χρόνο εμπειρίας που έχεις ήδη εκεί.

            Comment


              Εξαρτάται Skasviks τι εννοείς να μετακομίσεις μόνιμα, διαφορετικός χρόνος χρειάζεται αν κάποιος έχει work permit, διαφορετικός χρόνος χρειάζεται να κάνεις αίτηση για ONP διαφορετικός χρόνος χρειάζεται για PR και διαφορετικός χρόνος χρειάζεται spouse sponsorship Ίσως αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο άλλος σου λέει έξι μήνες, άλλος, σου λέει 10 μήνες και άλλος ενάμιση δύο χρόνια.
              Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

              Comment


                Παιδιά ζητω συγνώμη για την ίδια ερώτηση που θα κάνω. Απλά ειλικρινά με απασχολεί το θέμα εργασία στον Καναδά. Θα ήθελα εάν κάποιος γνωρίζει να μου ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ στο εξής ερώτημα. Μπορούν να μου κανουν πρόσκληση για εργασία σε εστιατόριο μιας και ειμαι απόφοιτη μαγειρικής; Έχω τσεκάρει πιστεύω το σωστό site που λέει ότι οι μάγειρες είναι ένα απο τα επαγγέλματα με ζήτηση. Υπάρχει κάποια προοπτική;

                Comment


                  Originally posted by homer View Post
                  Παιδιά ζητω συγνώμη για την ίδια ερώτηση που θα κάνω. Απλά ειλικρινά με απασχολεί το θέμα εργασία στον Καναδά. Θα ήθελα εάν κάποιος γνωρίζει να μου ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ στο εξής ερώτημα. Μπορούν να μου κανουν πρόσκληση για εργασία σε εστιατόριο μιας και ειμαι απόφοιτη μαγειρικής; Έχω τσεκάρει πιστεύω το σωστό site που λέει ότι οι μάγειρες είναι ένα απο τα επαγγέλματα με ζήτηση. Υπάρχει κάποια προοπτική;
                  Για Καναδά ,πρέπει να δεις μακροπρόθεσμα να μπορείς να συμμετάσχεις σε κάποιο πρόγραμμα για την απόκτηση Permanent Residency.Αλλιώς στα 4 χρόνια δεν σου ανανεώνουν τίποτα και είσαι αναγκασμένος να φύγεις απο την χώρα.Δες εαν μπορείς να συμμετέχεις σε κάτι τέτοιο.Ενα καλό forum για να αντλήσεις πληροφορίες είναι το Canada Immigration Forum - Index .Εσύ ενδιαφέρεσαι για temporary worker.

                  Comment


                    Υπάρχουν πολύ ευκολότεροι τρόποι να μπεις στην Καναδά, όπως το Working Holidays πρόγραμμα. Προσωρινή άδεια εργασίας που σου δίνει μεγάλη ελευθερία κινήσεως. Αυτό μπορεί εύκολα να εξελιχθεί σε Permanent Residentship με λίγη υπομονή και πίστη.
                    Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                    https://pablitogreco.com

                    Comment


                      Originally posted by NickD View Post
                      Υπάρχουν πολύ ευκολότεροι τρόποι να μπεις στην Καναδά, όπως το Working Holidays πρόγραμμα. Προσωρινή άδεια εργασίας που σου δίνει μεγάλη ελευθερία κινήσεως. Αυτό μπορεί εύκολα να εξελιχθεί σε Permanent Residentship με λίγη υπομονή και πίστη.
                      Πως γινετε με το Working Holidays;

                      Comment


                        Originally posted by spyros38 View Post
                        Πρώτα απο όλα να πώ οτι είναι πάρα πολύ πιθανό εώς και σίγουρο οτι θα ξαναγίνει recruitment mission απο το ΜΡΝΡ μέσα στον Οκτώμβριο στην Αθήνα ,οπότε όποιοι θέλουν να συμμετέχουν θα πρέπει να έχουν έτοιμες μεταφράσεις ,IELTS κλπ.Απο εκεί και πέρα κράτα στο μυαλό σου οτι η επαρχία της Μανιτόμπα έχει μια ιδιαίτερα σταθερή οικονομία με περίπου 5 % ανεργία που βασίζεται στην πρωτογεννή παραγωγή.Ταξιδεύεις στην εθνική και βλέπεις ατελείωτα χωράφια που τα καλιεργούν με σιτηρά.Ο χειμώνας όμως είναι ιδιαίτερα βαρύς.Σκέψου πως σύμφωνα με τα λεγόμενα των ντόπιων πέρισυ ο χειμώνας ήτανε ιδιαίτερα γλυκός.Στους μείον 35 όμως εγώ προσωπικά την άκουσα .Αυτός είναι και ένας λόγος που το ισοζύγιο των ανθρώπων ,αυτοί που φέυγουν σε σχέση με αυτούς που έρχονται είναι αρνητικό.Για αυτό και θέλουν να φέρουν κόσμο.Υπ όψιν οτι για να πας σε οποιοδήποτε άλλο μέρος στον Καναδά θέλει να έχεις προσφορά εργασίας ,οπότε πέφτεις σε ένα φάυλο κύκλο ,για να βρείς εργασία πρέπει να είσαι εδώ.Προσωπική μου άποψη ,όσοι ενδιαφέρονται να ετοιμαστούν για το ΜΡΝΡ που θα γίνει στην Αθήνα και ας κάνουν τα χαρτιά τους για να έρθουν με PR κατευθείαν μετά απο 1 με 1 1/2 χρόνο.Εγώ περιμένω το PR και πραγματικά ,αν και έχω αλλάξει 3 δουλειές μέχρι τώρα σας λέω οτι είναι δύσκολο με temporary status εδω .Σε κάποια στιγμή θα ενημερώσω και την ανταπόκρισή μου γιατί αρκετά έχουν αλλάξει μέχρι τώρα.
                        Ξερεις ακριβως το πωτε θα γινει το recruitment mission στην Αθηνα, και τι πρεπει να ετοιμαζουμε; Ευχαριστω.

                        Comment


                          Originally posted by allochtonen2000 View Post
                          Ξερεις ακριβως το πωτε θα γινει το recruitment mission στην Αθηνα, και τι πρεπει να ετοιμαζουμε; Ευχαριστω.
                          Λόγω της κρίσης στην Συρία ,συν το γεγονός οτι εδώ έχουν εκλογές ,η πολιτική τους ηγεσία αποφάσισε να επικεντρωθεί στο να δεχθεί περί τα 10000 άτομα απο εκεί ,οπότε δυστηχώς απο όσο γνωρίζω αναβάλεται .Εαν πληρείς τα κριτίρια μπορείς να κάνεις MPNP όμως ,πάντα με exploratory visit εδώ.

                          Comment


                            με το συστημα υγειας τι γινεται?οι newcommers μπορουν να εχουν ιατρικη/νοσοκομιακη καλυψη?

                            Comment


                              Originally posted by SANI
                              καλημέρα Σπυρο τι βαθμο Iελs πρεπει να πιασει καποιοσ για να μπορει να δουλεψει ;Καναδα

                              οι Ελληνεσ πωσ είναι εκει;βοηθάνε η υπαρχει εκμεταλευση
                              SANI για να δουλεψεις Καναδά θα πρέπει :

                              α. Να έρθεις σαν permanent resident οπότε δεν υπαρχει κανένας περιορισμός

                              β.Να έρθεις με φοιτιτική βίζα όπου έχεις δικαίωμα εργασίας μόνο 20 ώρες την εβδομάδα ,

                              γ.Να έρθεις με το IEC (International experience class ) με δικαίωμα 1 + 1 χρόνο ,

                              δ.Να έχεις έργοδότη ο οποίος να είναι διατεθειμένος να εκδώσει LMIA για σένα (Labour Market Impact Assesment ).Για να το κάνει αυτό πρέπει να αποδείξει οτι δεν μπορεί να καλύψει την συγκεκριμένη θέση εργασίας με Καναδό ή Permanent Resident και να πληρώσει περίπου 1000 δολάρια .Επίσης είναι πολύ πιθανόν να του γίνει έλεγχος απο το immigration ή απο το employment standards.Θα πρέπει δηλαδή να σε θέλει απελπισμένα για να μπει σε τέτοια διαδικασία κάτι που είναι σχεδόν αδύνατον εαν δεν είσαι εδώ .Με αυτόν το τρόπο δεν είναι σίγουρο οτι συμπληρώνωντας τα 4 χρόνια που μπορεί να ανανεωθεί το work permit σου ,θα καταφέρεις τελικά να γίνεις permanent resident και τελικά να μείνεις στην χώρα.

                              ε.Να γίνεις provincial nominee οπότε εχεις closed work permit ή open work permit.

                              Τα Αγγλικά είναι απαραίτητα ,υπάρχουν όμως και άλλες προυποθέσεις.Ελπίζω να σε βοήθησα.

                              Comment


                                καλημέρα Σπυρο και ευχαριστω για της απαντησεισ σου είναι δηλαδή αρκετα δυσκολο κριμα γιατι και εδώ στην Ελλαδα η κατασταση είναι απελπεστικη αλλα δεν το βλεπω να φευγω από εδώ μισθοι κατω πολύ κατω ...και το νοικι μου φαινεται δυσκολο πια [συγνωμη παιδια πρωι πρωι αν σας χαλασα την διαθεση αλλα οσοι ζουνε εδώ ξερουν πωσ είναι τα πραγματα]

                                Comment

                                Working...
                                X